Tanrının varlığı veya yokluğu hakkında somut kanıtlar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde burakender tarafından oluşturulan Tanrının varlığı veya yokluğu hakkında somut kanıtlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 137,500 kez görüntülenmiş, 1,062 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Tanrının varlığı veya yokluğu hakkında somut kanıtlar
Konbuyu başlatan burakender
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ruairi

depresif pollyanna

Felsefe.net
Yeni Üye
O zaman bunu baslatan akil sadece yine bunu bitirir. Bitirmek demek varliksal ve inancsal tarafkarlik degil; tanri kavramina ihtiyac duymamaktir. Yani tanridisi olabilmek. Bu da varliksal ve inancsal yanasim disi olmaktir. Yani tanri sosyal bilgisdini, bilimsel, bilissel ve bilgisel olarak insanoglu uzerinden sorununu ortaya koymak. Hem olumlu, hem olumsuz olarak.

evet belki de bu..insancıl travmalar duygularla yaratıldı tanrı...

sakal

Kahin
Yeni Üye
gözünün önündeyse eser ve mükemmelse parlıyosa ışıl ışıl,hiç bi aksilik yoksa,kötü olan bişey de yoksa,yanlış bi tarafları ,adaletsiz bi duruşu yoksa , aman bi çizik falan da olmasın dikkat et...tasarım nihayetinde tasarlanmış bu kadar sev onu cici yap..

tasarımı sevmek yetmiyor,tüm bu mükemmelliği çözmek istiyor..bilim ve insan..

sakal

Kahin
Yeni Üye
elbette çözmeli...çözebilirse..görmek isterim mümkünse...

İnsan varoluşundan beri çözmeye devam ediyor..ve her bilgiye ulaşmak tek bir insan ömrüne yetmiyor..tüm bilim insanlarına büyük bir şükran borçluyuz..görebileceklerimiz ömrümüzün yettiği kadarıyla mümkün..

depresif pollyanna

Felsefe.net
Yeni Üye
eskiden de bilim adamları var dı değil mi,teknoloji mi yetersiz di...peki şu anda teknolojinin yeterli oldugunu varsayarsak bilim adamı mı yetersiz o halde...yani neyi bekliyor herşey..

F

Fetâ

Ziyaretçi
gözünün önündeyse eser ve mükemmelse parlıyosa ışıl ışıl,hiç bi aksilik yoksa,kötü olan bişey de yoksa,yanlış bi tarafları ,adaletsiz bi duruşu yoksa , aman bi çizik falan da olmasın dikkat et...tasarım nihayetinde tasarlanmış bu kadar sev onu cici yap..

Not:Avatardaki resim lou salome..
Topu taca atmak bu olsa gerek. :D

Not: Ne kadınmış! Adamlara yaptıklarını izlemiştim bi filmde.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Teknolojinin yeterli olduğunu nereden çıkardın, henüz geleceğe yolculuk yapamıyoruz..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
eskiden de bilim adamları var dı değil mi,teknoloji mi yetersiz di...peki şu anda teknolojinin yeterli oldugunu varsayarsak bilim adamı mı y sokrates ile birlikte yon degistirdi. etersiz o halde...yani neyi bekliyor herşey..

Bilim adamligi Sokrates ile birlikte yon degistirdi ve tekrar kendini ancak 20. yuzyilin ortasindan sonra bulabildi.

Gozlemin onune akilciligi koyan ve gozleme dayanmayan bilgiye yonelen akil Sokratesile baslar. Ilk mistik socratestir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
neden gereksiz cümleler yazıyorsun..söylediğim şeyle uzaktan yakından alakası yok bunun..yorumun yok...netten bilgiler varme bana..sıkıcı oldugunu ıspata calışıyosan ugraşma onu en başta anladım..

Goruldugu gibi o bir yanita yonelik yazilmistir, yani senin sahsinas yonelik degil; dusunceye yonelik.

Ikincisi burasi bir kitle platformu yazilan her yazi herkesin okurluguna ve yanitina aciktir.

O dusunce baskasi tarafindan dile gelseydi, ona yonelik yazilirdi.

O yuzden yazilar lakaba yonelik degil; o lakabin dile getirdigi dusunceye yoneliktir. Bu da her okur ve yazara aciktir.

toz_zerresi

Üye
Yeni Üye
Atesit bir genç ile çantacı necminin diyaloğu:

Gençle karşılaşırlar ve sohbete başlarlar. İş inanca ve Allah'ın varlığına varır. Genç, öldükten sonra toprak olacağını ve bu topraktan bitkilerin çıkacağını söyler. Bu bitkileri yiyen hayvanlar olacak ve ben böylece tabiatta yok olup gideceğim der. Necmi abi haklısın der necmicim. Kesinlikle yaklaşımın orjinal. Ve alır sazı ele. Sen der kaç yaşındasın. Genç yaşını söyler. Peki der bundan 50 yıl önce nerdeydin diye sorar necmi abi? Yoktum der genç. Hayır der necmi abi. Vardın! Lahanaydın, ıspanaktın, koyundun, keçiydin, böcektin, inektin, topraktın... Sonra zaman ilerledi. Baban keçi peyniri yedi, ıspanak yedi, börek yedi, helva yedi, kestane şekeri yedi ve vücudunda spermler oluştu. bU SIRADA ANNENDE LAHANA YEDİ, ET YEDİ, PIRASA ÇORBASI İÇTİ VE yumurtaları oluştu. Özel bir anda babanın spermleri annenin rahmine ulaştı. Ve sen bir hücre iken daha sonra da bir insan oldun. Bu kadar yerden ve maddeden seni toplayıp bir araya getiren güç, elbette seni yeniden yaratır...

Sadece hatırlayabildiğim kadarını yazdım. Ana fikri vermede yeterli olmuştur umarım. Daha netini ileride yazacağım.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Tanrı vardır, kanıtlar kişiye özeldir hiç kimse somut kanıt sunamaz. Somut kanıt sunulamıyor olması Tanrı'nın var olmadığı anlamına gelmez. Tanrı kendini kimde ne zaman görünür yapmak isterse o gün kişi varlığından emin olacaktır.

Somut kanıt aramak niye? Aşık olduğunda somut bir kanıt sunabiliyor musun? Elle tutulur bir şey gösterebiliyor musun? Bu his içinden geliyor ve karşı tarfa akıyor. Bazı şeyler anlatılmaz yaşanır derler ya Tanrı'nın varlığını hisstemek de böyle bir şeydir.

hero_44

Felsefe.net
Yeni Üye
Tanrı vardır, kanıtlar kişiye özeldir hiç kimse somut kanıt sunamaz. Somut kanıt sunulamıyor olması Tanrı'nın var olmadığı anlamına gelmez. Tanrı kendini kimde ne zaman görünür yapmak isterse o gün kişi varlığından emin olacaktır.

Somut kanıt aramak niye? Aşık olduğunda somut bir kanıt sunabiliyor musun? Elle tutulur bir şey gösterebiliyor musun? Bu his içinden geliyor ve karşı tarfa akıyor. Bazı şeyler anlatılmaz yaşanır derler ya Tanrı'nın varlığını hisstemek de böyle bir şeydir.

Somut kanıt sunulamıyorsa yok denilemeyeceği gibi varda denilemez . Aşk içinen gelip karşı tarafa akıyor ya bişey akmıyorsada bu onu yok kılar o zaman.Derin bir konu. olup olmadığını asla bilemezsin bence tanrı insan yaratması insanın zayıflığından ve ölüm korkusundan kaynaklanıyor .Bakın arkadaşta şurda açıklamış sadece korkudan diye :

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Somut kanıt sunulamıyorsa yok denilemeyeceği gibi varda denilemez . Aşk içinen gelip karşı tarafa akıyor ya bişey akmıyorsada bu onu yok kılar o zaman.Derin bir konu. olup olmadığını asla bilemezsin bence tanrı insan yaratması insanın zayıflığından ve ölüm korkusundan kaynaklanıyor .Bakın arkadaşta şurda açıklamış sadece korkudan diye :

Yazıları okudum fakat ben korkudan inanmıyorum. Var olduğunu biliyorum. Somut kanıt sunma şansım yok fakat bildiğim bir şeyi de inkar edemem.

nefha

Yeni üye
Yeni Üye
deliller şüphede olan için gereklidir.mesela adımızı kimsenin bize kanıtlamasına gerek yoktur.hatta çok emin olduğumuz şeyler için adım gibi eminim deriz.Buradaki ad,benimizin,enemizin,egomuzun simgesidir."bir ben var bende benden içeru" diyenlerse,bu benin ötesini keşfetmiş,en büyük muammayı çözmüş bahtiyarlardır.

etsonya

Felsefe.net
Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.

Uzun süredir Tanrının varlığı ve yokluğu hakkında kafa yoruyorum. Ben bu konuda sizlerinde görüşlerinizi almak istedim. Fakat lütfen bir din tartışmasına çevirmeyelim konuyu. Ayrıca lütfen yok kitap inmiş, yok şu gelmiş gibisinden dogmatik msjlarda atmayın. Soyut değil somut görüşlerinizi alırsam çok sevinirim.

Saat sabaha karşı 4:30 ve ben bu konuyu düşünmekten hala uyuyamadım...

Etrafına bak dostum suya taşa boceğe itee bu kadar güzelliğin bilinçsiz bir şekilde sadece tesadüflerle olmasına ne kadar inanıyorsun.

Sahte filozof

Yeni üye
Yeni Üye
Hayati iki cur yasamak olar: ya her seyin tesadüf olduğuna inanarak, ya da hiç bir çeyin tesadüf olmadığına. Ben tesadüfe inanmam.

nefha

Yeni üye
Yeni Üye
Varlığın bilme ne hacet kürrei alem ile
Yeter isbatına halk ettiği bir zerre bile.
Göremez zatını mahlukunun adi nazarı
Hisseder nurunu amma ki basiret basarı
şinasi

sahtekar

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
Peki ya şeytan ! doğada kendi türüne karşı bu kadar acımasız olan başka bir canlı örneği yokken ,insanlar nasıl böyle olabiliyor ? şeytan yoktur diyebilir misiniz .

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar