Tanri v.s. Kavraminin Noncognitivizm/Bilisselsizlik Cesitleri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Kulübü kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Tanri v.s. Kavraminin Noncognitivizm\/Bilisselsizlik Cesitleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,384 kez görüntülenmiş, 52 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Kulübü
Konu Başlığı Tanri v.s. Kavraminin Noncognitivizm\/Bilisselsizlik Cesitleri
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Tanri kavrami algi olarak dort turlu noncognitivizm gosterir

Teist noncognitivizm-tanrinin ne oldugunu akil algilayamaz, bilemez, ortaya koyamaz" v.s.

Teolojik noncognitivizm-Tanri kavrami anlamsiz, luzumsuz, gereksizdir. Ustunde akil yurutmeye degmez.

Felsefi noncognitivizm- non effebblity, yani tanri "aciklanamaz/soylenemez/anlatilamaz"

Bilissel/bilimsel noncognitivizm-Tanri kavrami bilimsel bir icerik tasimaz. O yuzden bilimin konusu degildir. Aklin olumlu/olumsuz tanrilastirma eylemidir. Gozlem vermez.

Yukaridaki noncognitivizmin cesitlerinin hic birinde ortak bir tanri tanimi yok. Cunku tanri kavrami bir olgu degildir ve gozlem vermez. O yuzden her beynin ya da teolojik ideolojik inancsal dogrulamanin kendi dogrulamasini gerceklestirdigi temelde verdigi anlam ve icerik ve de bu anlam ve icerik temelinde kisinin kurdugu olumlu/olumsuz bag/iliskidir. Bu temelde bir genelleme yaparsak:

Ilkinde bilisselsizlikten gelen erisemezlik ulasilamazlik var.

Ikincide ortaya konamayan bir tanri kavrami uzerinde varliksal/inancsal bir olumlu/olumsuz gorus belirtmenin gereksizligi, anlamsizligi var.

Ucuncude, yine ortaya konamayan bir tanri kavramindan yollacikilip, o zaman bunun aciklanamaz, soylenemez v.s. olmasi var.

Sonuncunda ise tamamen bilimsel bir bakis acisinin getirdigi tanri kavraminin bilimsel olmadigi gorusu var. Yani kavramin felsefi, metafizik, varliksal/inancsal indirgemeci bir tartisma oldugu var.

Ilki-teizm
Ikincisi-ignostisizm
Ucuncusu-agnostisizm
Dorduncusu-noncognitivist bilinc ve farkindaligi-serbest dusunurluk agirlikli.

Burada en uclardaki birinci ve dorduncu arasindaki fark bilissellik farkidir.

Ilkinin bilisselsizligi "mekandan./zamandan muaflik, erisilmezlik, algilanamamazlik v.s. temelinde insanoglu yetisi disinda tutulurken; dorduncusunun, aksine boyle bir kavrama luzum, onem, ilgi, gerekce, anlam v.s. yuklemenin insanogluna hic bir yarar saglamayacagi gibi, zihni mesgul edecegi bunun da ancak bilissellik ile algilanabilecegi oldugudur.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Valla da ben sizi görmüyorum,ama gönderdiğiniz mesajlardan varlığınıza inanıyorum :) Lütfen şimdi burada bana bilimden söz etmeyin, pozitivizm tamam ama, o kadar da değil.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Ben bilimden soz etmedim ki!

Sadece "bilissel/bilimsel noncognitivizmin, tanri kavrami bunyesinde ne oldugunu acikladim.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Pozitivizmden ne algiladigini yazar misin?

Pozitivizme gore, toz yani mustakil varlik yoktur, sadece gercek varlik vardir; o da isimdir.

ls2

Kahin
Onursal Üye
noncognitivizm ne ya. kimden öğrendiyse böyle kelimeleri zırvaları ile birleştirip salata yapıyor ortaya. bu yazı ne anlatıyor ya. bazı ateistler kavranamazlık üzerine bazı ilkeler uydurup sonrada o ilkelerle sözde rasyonel çıkarımlara ulaşırlar. önermeler sallamadır ama çıkarımlar rasyonel vu vuu :)

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Noncognitivizmin ne oldugunu ogrenmek istediginde sorarsin.

Yada sitede daha once ne oldugu aciklanmis linklerden bulur okursun.

"Bu yazi ne anlatiyor?" sorusu senin bu yazi hakkinda noncognitive oldugunu gosteriyor.

Ama sizzler gibi beyni bilgiye gelismislige yenilige ve gunumuze kapali beyinler, ancak "noncognitivizm ne ya" diye sorar.

Algi da kapali oldugundan, anlatilsa da algilanmaz.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Noncognitivizmin ne oldugunu ogrenmek istediginde sorarsin.

Yada sitede daha once ne oldugu aciklanmis linklerden bulur okursun.

"Bu yazi ne anlatiyor?" sorusu senin bu yazi hakkinda noncognitive oldugunu gosteriyor.

Ama sizzler gibi beyni bilgiye gelismislige yenilige ve gunumuze kapali beyinler, ancak "noncognitivizm ne ya" diye sorar.

Algi da kapali oldugundan, anlatilsa da algilanmaz.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Noncognitivizm ne ya diyorum çünkü bu sözcügü kullanan kimseye rastlamadım bu yaşıma kadar. bırakın kendi okuduklarımı sosyoloji okudum orda da duymadım. evettt soruyom soruyu madem çok istedin:) bu kelimeyi nerden duydunuz? bu sözcügü kulllanan bir kaç isim verin??

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye

Daha senin duymadigin milyonlarca kavram var.

Bunlarin ne oldugu da, cagdan ne kadar uzak kaldigin ile, bilginin neresinde demir attigin ile paralel

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bak sana turkcesini de acikliyayim.

Cognitivizm, bilissellik demek, bilissellik te herhangibir seyin bilincinde olmak demek.

Iste bu acidan noncognitivizm, "bir seyi bilmemek ya da bilincinde olmamak" demek.

Felsefedeki kullanimi da etik ile ilgilidir.

ls2

Kahin
Onursal Üye

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Evrensel insan benim de ilgimi çekiyor, neden Türkçe'sini kullanmıyorsunuz? Evet anlamları öğrenmek hiç zor değil, ama ne gerek var ki?

ls2

Kahin
Onursal Üye
Evrensel insan benim de ilgimi çekiyor, neden Türkçe'sini kullanmıyorsunuz? Evet anlamları öğrenmek hiç zor değil, ama ne gerek var ki?

o zaman dedikleri anlaşılır ve zırvalojinin bir bilim dalı olmadığını herkes anlar:)

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Turkcesini zaten kullaniyorum. Yukarda linkini verdigim baslik 2012 tarihli.

Ben hic bir zaman daha once aciklamamis oldugum bir kavrami aciklamadan kullanmam.

Yabanci dilini vermemdeki sebep te, herkesin orijinalini bilmesi icin.

Ayrica bir yabanci kavramin turkceye tercumesi de tercume edene gore degisebiliyor.

Ayni "constructivism" gibi.

O yuzden ben kendi yazilarimda bu kavramlari zaten acikliyorum.

ls2

Kahin
Onursal Üye

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye

Ben hic bir zaman daha once aciklamamis oldugum bir kavrami aciklamadan kullanmam.

Ayrica bir yabanci kavramin turkceye tercumesi de tercume edene gore degisebiliyor.

ls2

Kahin
Onursal Üye

litaratürüre siz kazandırdınız ellammm:) ya bu kelimeyi kullanan 1 tek yazar bilim adamı,araştırmacı neyim bilmiyon mu şimdi?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar