Tanri v.s. Kavraminin Noncognitivizm/Bilisselsizlik Cesitleri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Kulübü kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Tanri v.s. Kavraminin Noncognitivizm\/Bilisselsizlik Cesitleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,386 kez görüntülenmiş, 52 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Kulübü
Konu Başlığı Tanri v.s. Kavraminin Noncognitivizm\/Bilisselsizlik Cesitleri
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Hayir senin zirvalamanin temelinin 2012 yilina dayanmasini gosteriyorum.

Daha once iki tane link verdim yetmedi mi?

Aslinda sen simdi "non" un olumsuzlugunu da bilmediginden, kelimenin kokeni gerekir sana.

Bu da cognitivizmdir, yani bilissellik. Bir seyin ne oldugunun bilgisdinin farkinda ve bilincinde olmak.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye

Aslinda sen simdi "non" un olumsuzlugunu da bilmediginden, kelimenin kokeni gerekir sana.

Bu da cognitivizmdir, yani bilissellik. Bir seyin ne oldugunun bilgisdinin farkinda ve bilincinde olmak.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bu bir felsefi kavramdir, kim gerekli gorurse ve nerde gerekli gorurse kullanir.

Kullanim yeri meta-felsefedir.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
YAPILANDIRMACILIK – OLUŞTURMACILIK ( CONSTRUCTİVİSM )
YAPILANDIRMACILIK NEDİR ?

Bu terim bilginin öğrenci tarafından yapılandırılmasını ifade eder. Her öğrenci öğrenirken, anlamı, bireysel ve sosyal olarak yapılandırır. Esasen öğrenme dediğimiz şey, bu anlamlandırma yada anlam yapılandırma sürecidir.

YAPILANDIRMACILIĞIN FELSEFİ TEMELELERİ

Öğrenme felsefesi olarak yapılandırmacılık 18. yüzyılda insanların kendi kendilerine ne yapılandırırlarsa onu anlayabildiklerini söyleyen felsefeci Giambatista Vico’ nun çalışmalarına kadar uzanır. Giambatista Vico 1710’ da “ bir şeyi bilen onu açıklayabilendir” ifadesini kullanmıştır.Immanuel Kant daha sonraları bu fikri geliştirerek, bilgiyi almada insan oğlunun pasif olmadığını ifade etmiştir. Öğrenci bilgiyi aktif olarak alır, bunu daha önceki bilgilerle ilişkilendirir ve onu kendi yorumu ile kurarak kendisinin yapar.

ls2

Kahin
Onursal Üye

ben seni 3 ay okudum ,tüm iyi niyetimi tükettin, sabırla bekledim sorularıma kıvırmadan cevap ver diye, hep kıvırdın hep kıvırdın. ŞİMDİDE KIVIRIYORSUN. 1 tane isim veremedin saldırıya geçtin demi. gerçek bir fiyaskosun. sana öfkemin temeli birşeyleri doğru yada yanlış bilip bilmediğin için değil bu şekilde kıvırıp durmandandır.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Constructivist Epistemoloji-Yapilandirmaci Bilgi

"Türkçe kaynaklara baktığımızda constructivism kavramıyla ilgili bir uzlaşmanın
henüz gerçekleşmemiş olduğunu görmekteyiz. Kimi araştırmacılar constructivism kavramına karşılık oluşturmacılık (Kara ve Özgün-Koca, 2004; Baki ve Bell, 1997; Gürol ve Tezci, 2001; Asan ve Güneş, 2000; Kılıç, 2001; Yıldırım ve Akar, 2004; Kabapınar, 2004; Gürol ve Atıcı, 2001; Semerci, 2003; Yanpar-Şahin, 2003) terimini kullanırken kimileri de yapılandırmacılık (Köseoğlu, Budak ve Kavak, 2002; Yurdakul ve Demirel, 2004; Şaşan, 2002) ve hatta yapısalcılık (Aşkar Aktamış,Ergin ve Akpınar, 2003), yapıcılık (Alkan ve a., 1995; Deryakulu, 2001), inşacılık (Muğaloğlu-Aktürk, 2001), kurgulamacılık (çevrimiçi ) ve hatta birden fazla terimi bir arada yapısalcı(oluşturmacılık) (Koçoğlu ve Köymen, 2002; Turan, 2001) önermektedir.-Alinti-

)

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye

henüz gerçekleşmemiş olduğunu görmekteyiz. Kimi araştırmacılar constructivism kavramına karşılık oluşturmacılık (Kara ve Özgün-Koca, 2004; Baki ve Bell, 1997; Gürol ve Tezci, 2001; Asan ve Güneş, 2000; Kılıç, 2001; Yıldırım ve Akar, 2004; Kabapınar, 2004; Gürol ve Atıcı, 2001; Semerci, 2003; Yanpar-Şahin, 2003) terimini kullanırken kimileri de yapılandırmacılık (Köseoğlu, Budak ve Kavak, 2002; Yurdakul ve Demirel, 2004; Şaşan, 2002) ve hatta yapısalcılık (Aşkar Aktamış,Ergin ve Akpınar, 2003), yapıcılık (Alkan ve a., 1995; Deryakulu, 2001), inşacılık (Muğaloğlu-Aktürk, 2001), kurgulamacılık (çevrimiçi ) ve hatta birden fazla terimi bir arada yapısalcı(oluşturmacılık) (Koçoğlu ve Köymen, 2002; Turan, 2001) önermektedir.-Alinti-

)

ls2

Kahin
Onursal Üye

)

kitap ver,isim ver şu kitapta okudum de???? ya bilmiyosanda bilmiyom de arkadaş.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Sen hic bir zaman soru sormadin.

Sadece kerndi dogrularinin ufkunun sinirliligi ile karsi ciktin.

Evet senin gibi beyni cagin disinda kalmislar icin, anlanmayan her sey "kivirmak" tir.

Cunku anlatildiginda da algilayamiyorsun, algilarin kapali.

Yani hani su sizing "muhurlernmislik" soyleminiz varya, ayni ondan.

Senin de beynin muhurlenmis.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
2004 de bu kavramın peşi birakılmış görünüyor. Üzerinde anlam açısından uzlaşılamadığı beyan edilen bir terimi kullanmak entellektüellik mi oluyor acaba? Güzel Türkçe'miz ne güne duruyor efendim?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Sen hic bir zaman soru sormadin.

Sadece kerndi dogrularinin ufkunun sinirliligi ile karsi ciktin.

Evet senin gibi beyni cagin disinda kalmislar icin, anlanmayan her sey "kivirmak" tir.

Cunku anlatildiginda da algilayamiyorsun, algilarin kapali.

Yani hani su sizing "muhurlernmislik" soyleminiz varya, ayni ondan.

Senin de beynin muhurlenmis.

Bu da anlamsiz mesajlarina verecegim son mesajim.

Cunku kimse bu sitede senin gereksiz mesajlarin ile benim o gereksiz mesajlara verdigim gereksiz yanitlari gormeyi hak etmiyor.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Dil devrimi ve felsefedeki dil degisiminden maalesef ulke ve toplumumuz yararlanamamistir.

Bizler hala o klasik "bu budur/degildir" inadini surduruyoruz.

Cagdaslik ise bir kavramin neye kime gore ve ne temelinde algilandigi ile degiskendir.

Constructivizm, once structuralism ile karistirilmistir.

Construct, mecazi yapilandsirma soyut yapiulandirma iken; structure maddi/fiziki yapilandirmadir.

Iste "herhangibir seyin yapilandirilmis olmasi" da onun dil temelindeki yapilandirilmisligini ortaya koyar.

Turkcemiz maalesef, kavram olarakkisirdir ve cagdas dil devrimini yasamamistir.

ls2

Kahin
Onursal Üye
2004 de bu kavramın peşi birakılmış görünüyor. Üzerinde anlam açısından uzlaşılamadığı beyan edilen bir terimi kullanmak entellektüellik mi oluyor acaba? Güzel Türkçe'miz ne güne duruyor efendim?

donkişot begendi. buton yok napim:) 1 tane kitap adı veremedi. tamam hiç birimiz okuduğumuz kitapları akademisyenler gibi yorumlayamayız ama en azından kitabın adını söyleyebiliriz. deme kki okumamış kavram kargaşası ile beslendiği için ordan burdan duyduğu afiili kelimelerle başlıklar açmış..açmış..açmış gene açmış..açmış...açmış..açmışş.. (yatay 8 /sonsuz) :)

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Dil devrimi ve felsefedeki dil degisiminden maalesef ulke ve toplumumuz yararlanamamistir.

Bizler hala o klasik "bu budur/degildir" inadini surduruyoruz.

Cagdaslik ise bir kavramin neye kime gore ve ne temelinde algilandigi ile degiskendir.

Constructivizm, once structuralism ile karistirilmistir.

Construct, mecazi yapilandsirma soyut yapiulandirma iken; structure maddi/fiziki yapilandirmadir.

Iste "herhangibir seyin yapilandirilmis olmasi" da onun dil temelindeki yapilandirilmisligini ortaya koyar.

Turkcemiz maalesef, kavram olarakkisirdir ve cagdas dil devrimini yasamamistir.

Ben yanıldığınızı düşünüyorum, bakın kullandığınız Türkçe kelimeler konuyu açıklamaya yetti. Ait olduğunuz toplumun değerlerine (dil de bir ortak değerdir ) ters düşmek bence çağdaşlığın göstergelerinden biri değildir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Birincisi baslikta zaten "noncognitivizm/bilisselsizlik" olarak turkce aciklanmis.

Ikincisi hic bir zaman original bir kavrami turkcesini vermeden kullanmam.

Ucuncusu, ben tum srgulama degerlendirme bilgilenme ve algilama olarak her turlu ogretim ogrenimi kavramin orijinalinden yaparim.

Ondan sonar da o kavrami anlam ve icerik temelinde de turkce olarak tercume ederim.

O yuzden benim bildigim original dili ve turkceyi algilayabilmek, her iki dile de hakim olmayi ve bilmeyi gerektirir.

O yuzden "ait oldugum degerlere ter dusmek" soyledursun, tam da ait oldugum degerlerin temelinde orijinalini turkceye ceviririm.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Birincisi baslikta zaten "noncognitivizm/bilisselsizlik" olarak turkce aciklanmis.

Ikincisi hic bir zaman original bir kavrami turkcesini vermeden kullanmam.

Ucuncusu, ben tum srgulama degerlendirme bilgilenme ve algilama olarak her turlu ogretim ogrenimi kavramin orijinalinden yaparim.

Ondan sonar da o kavrami anlam ve icerik temelinde de turkce olarak tercume ederim.

O yuzden benim bildigim original dili ve turkceyi algilayabilmek, her iki dile de hakim olmayi ve bilmeyi gerektirir.

O yuzden "ait oldugum degerlere ter dusmek" soyledursun, tam da ait oldugum degerlerin temelinde orijinalini turkceye ceviririm.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Peki,kendi önerileriniz doğrultusunda ben de size şunu öneriyorum; lütfen kendinize olmasını istediğiniz gibi, benim empati anlamına daha yakın bulduğum sizinse serbest düşünürlük dediğiniz şeyi yapsanız :)

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Turkce dilinin "kisirligi" kok dili olmasidir.

Yani eger bir kelimenin koku yoksa, o kelime turkce de olmaz.

O yuzden basta akademik felsefi bilimsel kavramlar ister istemez, ya orijinalinden aynen ya da tercume edilerek turkceye cevrilir.

Buradaki anasorunda genelde ceviri yapanlarin objektif olamamalari ve kendi subjektif yorumlarini ceviriye katmalaridir.

Iste bu yuzden cogu kelimeler turkce de orijinalinin aynisidir.

Buradaki sorunda orijinalinin anlam ve iceriginden sapomaktir.

Mesela "entellektuel" intellectual dan alinmistir ve "intellectual" anlam ve icerigini tasimaz.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Turkce dilinin "kisirligi" kok dili olmasidir.

Yani eger bir kelimenin koku yoksa, o kelime turkce de olmaz.

O yuzden basta akademik felsefi bilimsel kavramlar ister istemez, ya orijinalinden aynen ya da tercume edilerek turkceye cevrilir.

Buradaki anasorunda genelde ceviri yapanlarin objektif olamamalari ve kendi subjektif yorumlarini ceviriye katmalaridir.

Iste bu yuzden cogu kelimeler turkce de orijinalinin aynisidir.

Buradaki sorunda orijinalinin anlam ve iceriginden sapmaktir.

Mesela "entellektuel" "intellectual" dan alinmistir ve "intellectual" anlam ve icerigini tasimaz.

Hem sifat hem de isim olarak tasimaz.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Yaptigim o zaten. Bir serbest dusunur, tarafli dusunmez, bagimli dusunmez, kavrami sahiplenip onu ifade etmek olarak dusunmez.

Aksine bir kavramin tum resmini verir ve sorununu dile getirir.

Bunu da bir temele gore yapar.

Bu temelde- bireysel, insansal, evrensel, bilimsel, bilgisel, bilissel ve kavramsal temeldir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar