Susmak mı, konuşmak mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde mavimor tarafından oluşturulan Susmak mı, konuşmak mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 49,020 kez görüntülenmiş, 287 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Susmak mı, konuşmak mı?
Konbuyu başlatan mavimor
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Serçe

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Söz gümüşse sukut altın derler.. Gerçekten öyle midir ?

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ynt: Susmak mı, konuşmak mı?

'Söyleyeceğin susmakdan daha iyi değilse,konuşma' der bir çin atasözüde.Sacha Guitry'nin Mozart'ı dinledikten sonraki sessizlikte Mozart'tır dediği gibi konuşmak ve susmak,etkinin anlamında ifade bulur.

kalliope

Ordinaryus
Yeni Üye

Sözü değerli kılan; yerinde ve zamanında kabına dolmasıdır. Suskunluğu değerli kılan; o kalıpta eklenecek yer kalmadığının farkına varılmasıdır.

Artık bilenler değil bilmeyenler daha çok konuşuyor… Para, mevki, etiket, güç sahibi olanlar daha çok konuşuyor… Ezilenlerin suskunluğunda, sözün kabını taşıracak kadar çok konuşuyorlar.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

yeri geldiğinde suskunluğun diliyle, yeri geldiğinde yürümenin diliyle; ama, hep konuşmak derim...

deathblow

Felsefe.net
Yeni Üye

Bildiğini konuşmakdansa....Susup;dinleyip öğrenmeyi tercih ederim...

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

deathblow ' Alıntı:

susuyor,dinliyor, ve öğreniyorsun.bunları paylaşmadıkça, yaşamda kullanmayınca konuşmayınca bilmek ne işe yarar.

deathblow

Felsefe.net
Yeni Üye

şehrin yabancısı ' Alıntı:
deathblow ' Alıntı:

susuyor,dinliyor, ve öğreniyorsun.bunları paylaşmadıkça, yaşamda kullanmayınca konuşmayınca bilmek ne işe yarar.

öğrendiğimi konuşmakdansa uygulamayı tercih ederim..

ıIıI_NoRa_IıIı

Felsefe.net
Yeni Üye

Bencede bildiğimi konuşmaktansa dinlemeyi tercih ederim,çünkü dinleyerek öğrenirim.Ama konuşarak sadece bildiklerimi tekrar ederim ve bunun bana bir faydası olmaz.Oysa ki dinledikçe daha çok şeyler öğrenirim.Benim fikrim bu ayrıca herkesin fikrine saygı duyarım .

kendimi seçtim

Felsefe.net
Yeni Üye

Birkaç şey de ben söylemek isterim.Pek hatirlamasam da kimin söylediğini "konuşursam sadece kendi bildiklerimi duyarim, susarsam diğerlerinin bildiğini duyarim" diyordu.Severim bu sözü ve diğer bir durum ise konuşmanin bir halta yaramadiğini bilmek. Kisacasi susmak iyidir.

Fairy

Üye
Yeni Üye

Konuşulan konuyu boş, basit ve anlamsız buluyorsak, konuşmayı da gereksiz ve anlamsız buluruz…

Ryzasson

Felsefe.net
Yeni Üye

Konuşmamak daha iyi birşeydir.Karşınızdaki insan laftan anlamıyorsa ne kadar dil döksenizde inandıramaz veya kabullendiremeyiz.Birde konuşmamayı karşıdaki insanı protesto olarak görüyorum.

sentetik

Felsefe.net
Yeni Üye

yeri geldiğinde konuşmak çünkü insan sadece konuşarak karşısındakine düşüncesini aktarabilir..fakat bilmediğin bir konudada boş yere cahilce konuşmak yerine susmak daha mantıklı...

M

monaliza

Ziyaretçi

Benim bu konudaki ilkem; ya doğruyu söylemek ya da susmak. Ancak; "her zaman her doğrunun söylenmesi gerekir" diye bir kural da olmamalı. Önemli olan nerede ne konuşulacağının iyi bilinmesi. " Ağzı olan konuşsun" modundan çıkıp, "fikri olan konuşsun" modunda olmak. Sırf konuşmuş olmak için konuşmanın gerekliliğine inanmıyorum. Önemli olan diyalogların, iletişimin kalitesiyse ve doz aşılacaksa, "susmanın altın değil, pırlanta yada elmas olduğuna da inanırım. :)

Tabii ki; insanlar konuşarak anlaşır, ama yerine göre susmayı bilmek de erdemdir, diye düşünüyorum.

apatiya

Felsefe.net
Yeni Üye

bence,konuşmak da susmak da lazımlı,ama yeri gelince.konuşurken bildiklerini başkalarıyla bilmiyenlerle paylaşıyoruz,hem kendimizi ifade ede biliyoruz.bunun üçün konuşmak iyi.susmak da iyi ama,eger dinlediyini bilmiyorsan ve senin ilgini çekiyorsa

medusa_ee

Felsefe.net
Yeni Üye

bence yer ve zaman önemli bazen susmalı bazen ise konusmalı
bunu nasıl belirlemeli onemli olan bu susmak dinlemek alıcı olduğun zaman gereklidir
konusmak ise haklı ve verici olacağın zaman olmalıdır

ama geelde susmayı tercih ederim...

la

Felsefe.net
Yeni Üye

Susmak..Bu benim tercihim.Çünkü yaşadığım ortam akdemik konuşmaların yapıldığı bir konferans salonu değil.Sözün söylenme amacı anlaşılmaktır.İnsanların birbirini dinlemediği, konuşma sırasının kendisine gelmesini beklediği yerde konuşmanın bir faydası yoktur.Bu yüzden çoğunlukla susarım ve akademik kariyerimin başlayacağı günlerin özlemiyle içime biriktiririm.

burakender

Felsefe.net
Yeni Üye

Aristotales'in Altın Orta'yı savunuş sözleri geldi aklıma.

Korkakta olmamalıyız, budalaca atılganda; ama cesaret sahibi olmalıyız.
Çok az cesaret korkaklık demektir, çok fazla cesaret isebudalaca atılganlık.
Cimri de olmamalıyız, savyrganda; ama eliaçık olmalıyız.
Çok az eli açık olursak bu cimriliğe girer; çok fazla eli açık davrandığımızda da savurganlık etmiş oluruz.

Bana kalırsa ;

Konuşmalıyız. ama çok fazla konuşursak sözlerin değeri kalmaz. Çok az konuşursak, bizi anlayan olmaz.

ama tabiki de bazen susmak en büyük erdem oluyor. Özellikle sözler anlamını yitirdiğinde...

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye

Kendimizi ifade etmemizin bir yoluda konuşmak.Yeri geldiğinde bildiğimi konuşarak paylaşır ,kendi doğrumu konuşarak söylerim.Yeri geldiğinde susarak dinler öğrenir,susarak gösterir öğretirim!Bu yüzden yerine göre susmak veya konuşmak gerekir.Saygılarımla...

köle

Üye
Yeni Üye

İnsanlar yeterince konuşamadıkları için ve ruhlarının derinlerinden korktukları için, o bilgece susuşun taklidini yapıyorlar. Oysa ki o şekilde susmak, ancak daha önceden çokça konuşmak ve birşeyleri haykırmakla mümkündür.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
ihtiyaç sonuçta... yemek yemek gibi bir şey :)
iyi anlaşıldığı(hazmedildiği) sürece, zevk alınarak yapılabilir sınır koymaya gerek yoktur, zaten bünyen elverdiğince konuşabilirsin(ya da yiyebilirsin)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar