Sorunlarımız...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Laetna tarafından oluşturulan Sorunlarımız... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,222 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Sorunlarımız...
Konbuyu başlatan Laetna
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Düşündüğüm bir şey var aslında ,herkes burada sorunlarını paylaşırsa belki hep birlikte sorunu olan arkadaşımıza yardımcı olabiliriz hepimizin de bildiği gibi dertler paylaştıkca azalır.Umarım kötü bir fikir değildir ama sizinde sorunlarınız var ise ve paylaşmak isterseniz lütven çekinmeyin elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım ve burada ki arkadaşlarımızında bunu yapacağındanda adım gibi eminim.

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ynt: Sorunlarımız...

sevgili laetna,
bu yaklaşımını adına büyük bir değer olarak takdir ediyor ve sana katılıyorum.İletişim,güven,paylaşım ve samimiyet gibi değerlerin maalesef gittikçe azaldığı bir toplumda bu değerleri yaşatmak için paylaşmalıyız,birbirimizi anlamalıyız ve yardımcı olmalıyız.

eski

Üye
Yeni Üye

evet güzel bir düşünce:

Bu düşünceyi şu şekilde destekleye bilirim: Şimdi; sizlerde bir kalem var, bende de bir kalem var. Ben kalemimi size, sizde kaleminizi bana verseniz; kaç kaleminiz var diye sorsam? Yine sizde bir kalem ve bende de bir kalem olacak. Ama sizde bir düşünce var ve bende de bir düşünce var. Siz düşüncenizi bana verseniz ve bende düşüncemi sizlere versem. Kalemdekinin aksine bu sefer sizde iki düşünce ve bende de iki düşünce olacak. Düşünceler paylaşıldıkça çoğalırlar, tartışıdıkça üretilir.

Destekliyorum laetnayı.

mahsun

Yeni üye
Yeni Üye

laetna öncelikle böyle bir konuyu düşünmen çok güzel. Sana tüm duygularım ve düşüncelerimle katılıyorum. Kişi tek başına hiç bir şeydir, paylaşımla çevreyle vardır. Ne kadar çok şeyleri paylaşırsak o kadar fazla düşünür birbirimize de yardımcı oluruz. Ağaç dallarıyla güzeldir.

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Teşekkür ederim ama beni sevindiren çok güzel bir olay var bu sayfada,kimsenin buraya bir şey yazmaması yani nasıl anlatsam, kimsenin sorunu yok galiba. Aslında benim bir sorunum vardı onanda cevap yazan olmadı ama olsun kimsenin sorunu olmaması bundan daha mutlu ediyor beni ama eğerki ufakta olsa bir sorunu olan arkadaşlarımız olursa gerçekten çekinmesin düşünür bir cevap elbet buluruz.

darkcity

Felsefe.net
Yeni Üye

Düşüncen için seni kutlamamak mümkün değil... İnsanların sorunlarını buraya yazmaması olmadığı anlamına gelmez. Kaldı ki sorunsuz insan olmaz... Bence insanların en büyük sorunu sorunlarının hiç bitmemesi.... Sanırım en büyük silahımızda mücadele etmememiz... Mücadeleyi bırakmayın...

kalliope

Ordinaryus
Yeni Üye

Kendilerine ekledikleri renkli kılıflarla, içlerine tıkıştırdıkları paçavralarla hacim kazandıklarını zanneden insanların içlerine eğilip baktığımızda ne kadar cüceleşip, yok olduklarını gördükçe artık sarsılmıyorum...O kadar çoğaldılar ki...Kısa süreli bir yanılsama yaratan bu insanların arasında yaşamak, soludukları havayı solumak ve ısrarla başını yukarı kaldırıp güneşi görmeye çalışmak belki de en zoru...ama imkansız değil...Parayı Tanrılaştıranlar ve her şeyi maddi güce bağlayanların satın alamayacaklarına sahip olduğunu bildikçe güçlenen bireylerin çoğalması için, anlatmak ve göstermek lazım...Bıkmadan, usanmadan....

insan

Felsefe.net
Yeni Üye

benim sorunum var. Kapitalizim. Çok birşey istemiyorum aslında,kim seye minnet duymadan sadece maddı sikıntım olmadan borç harç düşünmeden,şu kısa ömrü tamamlamak istiyorum.tabi bunun nasıl gerçekleşeceği soronlarımın birtanesi. 36 yaşındayım bu güne kadar en az 15 deği şik iş yaptım hepsi kendi işim. Baktığımda şunu görüyorum, akıntıya karşı kürek çekiyorum.Benim arzu ettiğim zenginlik bu sistem içersinde elde edilmesi imkansız.benim için zenginlik,sıkıntısız bir hayatı paylaştırmaktan ibaret.paylaştıran zengin.ama yaşadığımız sistem paylaştırmak değil kullanmak üzerine kurulu bir sistem ne kadar insanı kullana biliyorsan ne kadar insana hükmede biliyor kendine bağamlı hale getirebiliyorsan okadar zenginsin.HERKEZİN BİR FİYATI VARDIR bu alçak kahpe söze iman etmiş bir toplum oluşturdular.evet şimdi ederini bulduğunda her şeyi satılık bır çoğunluk yaşıyor malesef....çözümmü...ben kendimce bir çözüm buldum kendime,ben taşralıyım,ekecek toprağım var.ihtiyaç duyacağım yiyeceğin nekadar fazlasını karşılaya bilirsem topraktan karşılamaya çalışacam.paraya nekadar az ihtiyaç duyarsam okadar bu sistem karşısında güçlüyüm ve mutluyum. Tabi bu bir süreç. daha önce yapyığım işlerden kaynaklanan paraya bağımlılığımı çözmem gerekiyor.Nasip bakarsınız çözerim

dionysos

Felsefe.net
Yeni Üye

İnsan kendisiyle yüzleşmeye görsün? Gerçek sorun işte burada başlar? Kişinin kendisinden başkası da çözemez. . Ölüm, aşk, hastalık.... Hepimizin kaçtığı ama her birimizin yaşamak zorunda olduğu... Bizi kendimizle yüzleştiren... Hayalden çıkarıp gerçeklikle hesaplaşmaya götüren... Bizi biz eden... Kendimize getiren

MolocH

Felsefe.net
Yeni Üye

insan ' Alıntı:
benim sorunum var. Kapitalizim. Çok birşey istemiyorum aslında,kim seye minnet duymadan sadece maddı sikıntım olmadan borç harç düşünmeden,şu kısa ömrü tamamlamak istiyorum.tabi bunun nasıl gerçekleşeceği soronlarımın birtanesi. 36 yaşındayım bu güne kadar en az 15 deği şik iş yaptım hepsi kendi işim. Baktığımda şunu görüyorum, akıntıya karşı kürek çekiyorum.Benim arzu ettiğim zenginlik bu sistem içersinde elde edilmesi imkansız.benim için zenginlik,sıkıntısız bir hayatı paylaştırmaktan ibaret.paylaştıran zengin.ama yaşadığımız sistem paylaştırmak değil kullanmak üzerine kurulu bir sistem ne kadar insanı kullana biliyorsan ne kadar insana hükmede biliyor kendine bağamlı hale getirebiliyorsan okadar zenginsin.HERKEZİN BİR FİYATI VARDIR bu alçak kahpe söze iman etmiş bir toplum oluşturdular.evet şimdi ederini bulduğunda her şeyi satılık bır çoğunluk yaşıyor malesef....çözümmü...ben kendimce bir çözüm buldum kendime,ben taşralıyım,ekecek toprağım var.ihtiyaç duyacağım yiyeceğin nekadar fazlasını karşılaya bilirsem topraktan karşılamaya çalışacam.paraya nekadar az ihtiyaç duyarsam okadar bu sistem karşısında güçlüyüm ve mutluyum. Tabi bu bir süreç. daha önce yapyığım işlerden kaynaklanan paraya bağımlılığımı çözmem gerekiyor.Nasip bakarsınız çözerim

Benimde uzun süredir kafamı kurcalayıp canımı sıkan şeylerin başında bu parasal bağımlılık ve paraya iman konuları var.Bende isterdim ki herkesin payı olan olanakların bir kısım yüksek rütbeli insanlarca sömürülüp insanın insana köle olmasını ve elitleşen bu kesimin kendini yüce görürken paranın onuda tutsak almasının sonu gelsin.Bunu bize biz yapıyoruz ve bu durumun daha da kötüleşeceğinden şüphem yok çünkü gelecek olarak görülen gençlere birbirlerini ezmelerini yoksa ezileceklerini söyleyerek ve bir çok başka nedenden dolayı onlarıda bu sistemin kalıcı parçaları haline getirerek durum daha kötü hale getiriliyor.
İşin kötü yanında benim gibi taşralı-şehirli kırması insanların bir daha toprağa dönmesi de mümkün olmuyor.

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

İnanın bu konu benim kafamı karıştırmaktanda öteye varan bir konu, öyleki bir çözüm aradığında bir sorun,bir sorunu çözdüğündede bir sorun karşıma çıkıyor.Saf çözüme ulaşmak için çaba veriyorum ama olmuyor, farklı farklı teoriler ortaya çıkıyor ve bir çok da teorim var bu konuda.Bu konu aslında sadece günümüzün sorunu değil milattan önce bile insanlar bu sorularla karşı karşıya kalmış ve bir sürü çözüm bulunmuş örneğin platonun görüşleri inceleyin ve düşünün çok etkileyici ve kant ve ütopyalar hepsi bir çözüm ama işte asıl sorun burada ortaya çıkıyor bu çözümler uygulanmıyor.İşte tam burada soru devreye giriyor "Biz neden çözümler varken uygulayamıyoruz?" işte bunu bende bilmiyorum.

MolocH

Felsefe.net
Yeni Üye

Kralın ve filozofun isimlerini hatırlamasam da eski yunan döneminde bir kral bir filozofa Platon'un devletini oluşturmak için toprak vermek istemiş fakat soylular (yada senatörler) tarafından engellenmiş.
Platon'un kendisi bile denildiği gibi devlet modelinden vazgeçmediyse bile uygulanamazlığını görmüş ve yumuşamak zorunda kalmıştır.
Kendi oluşturmaya çalıştığım modellerinde uygulanabiliritesi yok çünkü bir devlet yıkılmadan yeni bir devlet kurulamaz ve bunu şu anlamda söylüyorum.Eğer Osmanlı İmparatorluğu yıkılmasaydı varolan geriliklerin bu günkü daha medeni duruma (ki şu an bile devlet dairelerinin monotonluğundan ve rüşvetten arınamadık.) geçilemezdi.Bu kadar inkılabın yapılması düşünülemezdi.
Platon'un dediği gibi bu devleti (ütopyayı) filozoflar kurabilir ancak ve bu mümkün görünmüyor.Yalnız ortaya atılacak fikirler binlerce yıl sonra yeşillenirse olabilir bu belki.

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Bu konuyu burada belirtmek ne kadar etik olur bilmem ama ben yinede sizinle en azından dost saydığım kişilerle paylaşmak istedim.Bir kız var! hep böyle başlar ya işte tam öyle bir kız var seviyorum sanki ama tek istediğim onun mutlu olması, o mutlu olduğunda bende mutlu oluyorum başka bir arzum yoktu yani çıkmak gibi felân.Aynı sınıftayız ilgi duymama rağmen fazla konuşmuyorum bunun sabebi belki kendime güvenin olmaması belkide cidden ondan uzakdurmak inanın çok karışık.Asıl konu onu bu gün birisiyle gördüm facebook'ta aslında pek şaşırmamam gerekiyor çünkü bir çıktığı olduğunu biliyordum ama şaşırılmayacak gibi değil çocuk tahminlerimden
dahada çok garip.Anlatamadım sanırım ama sıcağı sıcağına yazıyorum buraya ondan toplayamadım cümleleri sanırım ama inanın canım çok sıkkın bana bir tavsiye iyi gelir.şimdiden çok teşekkür ederim.

kalliope

Ordinaryus
Yeni Üye

Laetna;
Gerçek sevgi senin de aslında açıklamaya çalıştığın gibi içinde bencillik barındırmaz... Hep karşımızdakinin mutluluğu için çabalarız. Sevmek için karşımızdaki insanın da bizi sevmesi gerekmez... Ama ben asıl senin yaşadığın durumu kendimce şöyle yorumlayabilirim. Sevdiğimiz insanı bazen gözümüzde çok fazla büyütürüz, görebildiğimiz en yüksek noktaya çıkarırız onu... Garip bir körlükle hatalarını görmezden geliriz, ta ki kıskançlık duygusuyla yüzleşinceye kadar... İşte o zaman göklere çıkardığınız insanla, onun tercihleri arasındaki uçuruma bir anlam veremeyiz... Aslında sevdiğimiz insanla, tercihleri arasında öyle bir uçurum yoktur...
Tavsiye istiyorsunuz... Sevmeyin artık dersem, bitecek mi?... Vazgeçmeyin dersem sürecek mi?... Yaşamadan anlaşılmıyor bazı şeyler... Bu tarz acıyı ne hafifletir derseniz... Yazmak iyi gelir diye düşünüyorum... Ama siz bunu zaten yapıyorsunuz... Çözüm sizsiniz...

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Teşekkür ederim! Gerçekten düşüncelerinizi ciddiye alıyorum zaten aynı fikirdeyiz.Bir de şu yazma konusu varya oraya yazdığım tüm aşk şiirleri onaydı,yazmak insanı rahatlatır ve insana yeni bir dünya açar Vilyım Şekspir'inde dediği gibi kitaplar ve yazılar benim dünyamdır ama dün gece biraz düşündüğümde aşkın bu dünyaya sığamadığını farkkettim.İçinde sadece benim ve duygularımın olduğu boş ve sınırsız bir dünya mutlu olmak için yeterli değil bence.Bu olaya somut olarak yaklaşırsak ne yapabilirim acaba şimdikte onu düşünmeye başladım.

kalliope

Ordinaryus
Yeni Üye

Laetna ' Alıntı:
Ama dün gece biraz düşündüğümde aşkın bu dünyaya sığamadığını farkettim.İçinde sadece benim ve duygularımın olduğu boş ve sınırsız bir dünya mutlu olmak için yeterli değil bence.Bu olaya somut olarak yaklaşırsak ne yapabilirim acaba şimdikte onu düşünmeye başladım.
Artık, mantığın devreye girmiş. "Ben" demeye başladığına göre aslında, aşk seni terk etmeye başlamış...

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Keşke seninde dediğin kadar kolay olsaydı.Mantığım devreye girebilseydi düşünüyorum veya düşündüm dedimya bunların pekte mantıkla alakası yok aslında.Şuan sadece bu aşkın bitmesini bekliyorum daha doğrusu 2 senedir bekliyorum ama henüz bitmişde değil,beni anladığını düşünerek bunları pek fazla ayrıntıya girmeden anlatıyorum çünkü eminim seninde başından geçmiş olaylardır bunlar.

Nelchael

Felsefe.net
Yeni Üye

Sorun: Ben mi düşünceleri buluyorum, düşünceler mi beni buluyor? Yoksa düşünceler hep var mı? Var olan bir şeyi mi buluyorum ben? Var olan bir şey beni mi buluyor?

esinti

Felsefe.net
Yeni Üye

doğrudan kendi sorunlarımızdan mı bahsedeceğiz yoksa toplumda sorun olarak gördüklerimizden mi?

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Dilediğin her sorunu paylaşa bilirsin elbet bulunacak bir cevap vardır.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar