Son Din İslam Değil / İspatladım

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kusursuz agnostik tarafından oluşturulan Son Din İslam Değil \/ İspatladım başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,801 kez görüntülenmiş, 54 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Son Din İslam Değil \/ İspatladım
Konbuyu başlatan kusursuz agnostik
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye
bu ayetlere göre, son din açıkça ispatlanmış, tevrattır. gerçi incilde son din oldugunu iddia ediyor ama, biz burda mantıgımızı
kullanmak zorundayız, tevrat ilk kitap olduğuna göre, ve son din ayeti olduguna göre , kısaca, islam tevrat 2 dir diyebiliriz.
tüm islamcıların inandığı kuran ve islamda kısaca, yahudi geleneğidir diyebiliriz.

evrat: yaşeya 40-8 ot kurur çicek solar dünya yok olur, ama tehovanın sözleri sonsuza dek durur. incil: matta 5. 18: yer ve gök ortadan kalkmadan .herşeye gerçekleşmeden kutsal kitaptan ve yasadan ufacık bir harf ve nokta bile eksik olmuyacaktır.kuran. hicr. 9: şüphesizki kuranı biz indirdik onu koruyucuda bizizdır.

Ekli dosyalar

• 67617788_155720728934642_5108536399393456128_n.jpg
    67617788_155720728934642_5108536399393456128_n.jpg
    70.2 KB ·
    Görüntüleme: 2
Son düzenleme:

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye
ben agnostiğim kusursuz olduğumu düşünüyorum,şimdiye kadar bileğimi büken olmadı aslada olmuyacak,
tanrının varlığı bile belirsizken, bakınız tanrı yoktur demiyorum, tanrı varsa kimdir nedir? dememde mantık hatası olur diyorum.
5 duyu organlarımız, ne işe yarar? önce onu öğrenmenizi bekliyorum...

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Eğer tanrı yoksa milyarlarca insanı kendine bağlayan bu peygamberler ve peygamberlerin insanların inandıkları öğretileri nasıl oluyor. Bu peygamberlerin ve öğretilerinin hayatımızı kuranlar tarafından desteklenmediğine nasıl inanıyorsun. Eğer desteklenmiyorsa bu peygamberler ve kutsal kitapların nasıl milyarlarca inananı var, hayatımızı kuranlar bu peygamberlere nasıl izin veriyor. Yani ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Bu bağlamda deistlerin Tanrı var ama hiçbir şeye karışmıyor inancı çok zayıf oluyor. Karışmasa bu peygamber dediğimiz olağanüstü şahsiyetlerin dünyada bu değişiklikleri yapmasına nasıl izin veriyor.

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye
Eğer tanrı yoksa milyarlarca insanı kendine bağlayan bu peygamberler ve peygamberlerin insanların inandıkları öğretileri nasıl oluyor. Bu peygamberlerin ve öğretilerinin hayatımızı kuranlar tarafından desteklenmediğine nasıl inanıyorsun. Eğer desteklenmiyorsa bu peygamberler ve kutsal kitapların nasıl milyarlarca inananı var, hayatımızı kuranlar bu peygamberlere nasıl izin veriyor. Yani ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Bu bağlamda deistlerin Tanrı var ama hiçbir şeye karışmıyor inancı çok zayıf oluyor. Karışmasa bu peygamber dediğimiz olağanüstü şahsiyetlerin dünyada bu değişiklikleri yapmasına nasıl izin veriyor.
soruyu kime sordunuz? ben agnostiğim.eğer tanrı yoksa önermesi agnostikler için kullanılmaz. agnostizim derki.
tanrının varlığı yada yokluğu ispatlanamaz atheizm gibi direk olarak tanrı yoktur demez.. kısaca, agnostisizm, bilnmeyen tanrıya inanır! .yalnız prensibim gereği, kusura bakmayın, ama bu tarz düşüncelerle
peygamberleri, kitapları allahın ispatı olarak gösterenlerle tartışmayı kesinlikle uygunsuz buluyorum,
yanlış anlamayın ama iddianızı çürütmek çok basit! sizin mantıgınıza göre, binlerce çoklu tanrıda ispattır..
bizde bu mantığa göre, binlerce tanrı vardır dersek, mantık hatası yapmış oluruz. saygılarımla...

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye

Dostum peygambersiz dinlerde var. topluluk sayısı olarak düşünürsek bunlar peygamberli olanlardan çok çok fazla. peygamberli dinlerin büyük devletlerin destegi ile bu günlere geldikleri açıktır. ayrıca pergamberlerin şamanlardan,gurulardan veya diğer çeşitli ruhani liderlerden fazla bir farkıda yok. bunlar sadece tanrıyla doğrudan iletişimde oldukları iddası ile diğerlerinden ayrılıyor. şamanlara -gurulara insan topluluklarının inanması insanüstü değildir veya sosyo-kültürel olarak açıklanamaz mucizevi bir şey değildir.

peygamberlerin olağanüstü şahsiyetler olmadığı zamanla efsaneleştirildiği ve insanüstüleştrildiği bellidir. insanoğlu böyle yapmayı seviyor. kendi yarattığı efsanelerden,kutsallardan,sembollerden ve yüksel ideallerden güç alıyor. hem insanlar,hem milletler hemde toplumlar birazda böyle ayakta kalabiliyor..topluma dikkatli bakarsan bunu şuan bile gözlemleyebilirsin..

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Ls2 ve kusursuz agnostik sizin açıklamalarınızda bir tutarsızlık yok, siz de çeşitli açılardan iddianızı kuvvetlendiriyorsunuz, ama benim anlatmaya çalıştığım durum Allah'a ve dinlerin yukarıdan indiğine inanmam için yeterli. İnkar etmiyorum ama Tanrı'nın öğretilerini de yerine getirmiyorum, benimkisi gerçekten değişik bir yol. Bir nevi inkar etmeyen bir İslam hukuku muhalifiyim.

• Beğen
Tepkiler: ls2

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
soruyu kime sordunuz? ben agnostiğim.eğer tanrı yoksa önermesi agnostikler için kullanılmaz. agnostizim derki.
tanrının varlığı yada yokluğu ispatlanamaz atheizm gibi direk olarak tanrı yoktur demez.. kısaca, agnostisizm, bilnmeyen tanrıya inanır! .yalnız prensibim gereği, kusura bakmayın, ama bu tarz düşüncelerle
peygamberleri, kitapları allahın ispatı olarak gösterenlerle tartışmayı kesinlikle uygunsuz buluyorum,
yanlış anlamayın ama iddianızı çürütmek çok basit! sizin mantıgınıza göre, binlerce çoklu tanrıda ispattır..
bizde bu mantığa göre, binlerce tanrı vardır dersek, mantık hatası yapmış oluruz. saygılarımla...
Çok dinli tanrıların ezoterizmde yeri var, onlar da Tanrı'nın iradesinden bağımsız değiller.

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye
Çok dinli tanrıların ezoterizmde yeri var, onlar da Tanrı'nın iradesinden bağımsız değiller.
Ezoterizm bir din veya bir inanç sistemi değildir. Çoğunlukla ezoterik yaniezoterizm ile ilgili veya ezoterizme dair şeklinde kullanılır.Ezoterizm, din değil felsefedir, ve felsefenin içinde inanç betimleri bulunmaz bu durumda ezoterizm felsefesinde, tanrıların yeri ve anlamı olmaz olmamalı kardeşim saygılar.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ls2 ve kusursuz agnostik sizin açıklamalarınızda bir tutarsızlık yok, siz de çeşitli açılardan iddianızı kuvvetlendiriyorsunuz, ama benim anlatmaya çalıştığım durum Allah'a ve dinlerin yukarıdan indiğine inanmam için yeterli. İnkar etmiyorum ama Tanrı'nın öğretilerini de yerine getirmiyorum, benimkisi gerçekten değişik bir yol. Bir nevi inkar etmeyen bir İslam hukuku muhalifiyim.

Tanrı ve Tanrıların varlığı üzerinden düşünmeyi seviyorsun belkide. Tanrılara inanmazsan metafizik arka plan üretemezsin, başka deyişle materyalizm tatsız tutsuz birşeyken böylesi daha ilgi çekici ve motive edici yani..

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
"kusursuz agnostik" konuşmaya nikinden başlardım ama bu gün havamda değilim onun için sadece konu başlığına atıf yaparak yorumlarındaki kusuru deşifre edeceğim... "son din islam değil ispatladım" son din ilk din diye bir şey yok,zaman ve zemine göre ortaya konulmuş dini ritüel-metin vs var... Bunlarda tanrılı dinler tanrısız dinler olarak iki başlık altında toplanabilir... Tanrılı dinleri de kendi arasında sınıflayabiliriz ama senin konu başlığından gidersek konu İbrahimi dinler... Bu tabirde hatalı ama genel kabule göre konuşsak bile,yani ibrahimi/hanif-musevi-isevi-muhammedi öğretileri esas alarak konuşsak bile senin anlatımın boştur... Çünkü islam son din değildir,muhammed son peygamberdir ve başka din anlatıcısı gönderilmeyecektir... "Allah indinde din islamdır" der kuran ve ademden beri gelen din zaten islamdır... havamda olduğum bir günde agnostik lik ile ilgili bir kaç kelime ederim...

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye
"kusursuz agnostik" konuşmaya nikinden başlardım ama bu gün havamda değilim onun için sadece konu başlığına atıf yaparak yorumlarındaki kusuru deşifre edeceğim... "son din islam değil ispatladım" son din ilk din diye bir şey yok,zaman ve zemine göre ortaya konulmuş dini ritüel-metin vs var... Bunlarda tanrılı dinler tanrısız dinler olarak iki başlık altında toplanabilir... Tanrılı dinleri de kendi arasında sınıflayabiliriz ama senin konu başlığından gidersek konu İbrahimi dinler... Bu tabirde hatalı ama genel kabule göre konuşsak bile,yani ibrahimi/hanif-musevi-isevi-muhammedi öğretileri esas alarak konuşsak bile senin anlatımın boştur... Çünkü islam son din değildir,muhammed son peygamberdir ve başka din anlatıcısı gönderilmeyecektir... "Allah indinde din islamdır" der kuran ve ademden beri gelen din zaten islamdır... havamda olduğum bir günde agnostik lik ile ilgili bir kaç kelime ederim...
hahaha seni fazla zorlamıyacağım şimdiden söz veriyorum, yaşlı başlı adamsın ,öncelikle saygılarımı sunuyorum, mantık hatası
şurda başlıyor, ilk peygamber iddiası olan adem kime peygamberlik edicek? dağlara taşlaramı? ilk insanya o bakımdan, devam edelim, peygamberlik iddiasının bazı temel kısasları vardır,
hatırlıyalımmı?
1: insanlara gönderilmiştir.
2: peygamberlerin bir kaderi vardır, topluluk içinde insanlar onları tanırlar ve iannırlar.
3: gördüğün gibi daha ilk iletinde kaybettin.yorumunun elle tutulur bir mantık içermiyor, ispatsız tatsız tuzsuz , bir
çöp yıgını sadece..
4: devam edelim,
peygamberlerin peygamber olduğunu ispatlaması için birde kitapları vardır. ademin kitabı yoktur .
demekki adem peygamber olmayı haketmiyor. :))) haha

kuranda ademle 22 adet ayet geçiyor ve bu ayetlerde ademin peygamber oldugu yazmıyor.
beni öyle kolay eleştirebiliceğinimi sandın sen? zamanla öyle olmadığınıanlarsın. :)))
al kendin gör..ayrıca kuranda havva ismi geçmiyor adem tek başına yaşamış ise nasıl üredik o zaman? al
bir çelişki daha..ademin eşi varsa ki ben iannmıyorum mealciler kafalarına göre eklemişler açıkça bellı oluyor.
ademin eşi kim? hadi buyur burdan yak becerebilirmisin?
����������������������
Kuranda adem ile alakali tahmini 22 ayet geçiyor
2:30 -​
Bir zamanlar Rabb'in meleklere: "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. (Melekler): "A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz" dediler. (Rabb'in): "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim." dedi.
2:31 -​
Ve Âdem'e isimlerin hepsini öğretti, sonra onları meleklere gösterip: "Haydi davanızda sadıksanız bana şunları isimleriyle haber verin." dedi.
2:34 -​
Ve o zaman meleklere: "Âdem'e secde edin!" dedik, hemen secde ettiler. Yalnız İblis dayattı, kibrine yediremedi, inkârcılardan oldu.
2:35 -​
Dedik ki: "Ey Âdem, sen ve eşin cennette oturun, ikiniz de ondan dilediğiniz yerde bol bol yeyin, fakat şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz."
2:37 -​
Derken Âdem Rabb'ından birtakım kelimeler aldı, (onlarla tevbe etti. O da) tevbesini kabul etti. Muhakkak O, tevbeyi çok kabul eden, çok esirgeyendir.
3:33 -​
Gerçekten Allah, Adem'i, Nuh'u, İbrahim soyunu ve İmran soyunu âlemler üzerine seçkin kıldı.
3:34 -​
Bir zürriyet olarak birbirinden gelmişlerdir. Allah her şeyi işitendir, bilendir.
3:59 -​
Doğrusu Allah katında İsa'nın (yaratılışındaki) durumu, Âdem'in durumu gibidir; onu topraktan yarattı, sonra ona "ol!" dedi, o da oluverdi.
5:27 -​
Onlara Âdem'in iki oğluyla ilgili haberi hakkıyle oku. Hani her ikisi birer kurban sunmuşlardı, birinden kabul edilmiş, diğerinden kabul edilmemişti. (Kurbanı kabul edilmeyen, ötekine):" Seni öldüreceğim" demişti. Diğeri ise şöyle demişti: "Allah, yalnız kendisinden korkanlardan kabul eder".
7:11 -​
Sizi yarattık, sonra size biçim verdik, sonra da meleklere: "Âdem'e secde edin" dedik; hepsi secde ettiler, yalnız İblis, secde edenlerden olmadı.
7:12 -​
(Allah) buyurdu: "Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten alıkoyan nedir?" (İblis): "Ben, dedi, ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın."
7:19 -​
(Sonra Allah, Âdem'e hitab etti): "Ey Âdem! Sen ve eşin cennette durun, dilediğiniz yerden yeyin; fakat şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz."
7:189 -​
Sizi bir tek nefisten yaratan, onunla sükûnet bulsun diye eşini de ondan yaratan Allah'tır. O, eşini kucaklayıp sarılınca (ona yaklaşınca), eşi hafif bir yük yüklendi (hâmile kaldı). Bir müddet böyle geçti, derken yükü ağırlaştı. O vakit ikisi birden Rableri olan Allah'a şöyle dua ettiler: "Eğer bize salih bir evlat verirsen, biz muhakkak şükredenlerden olacağız."
15:26 -​
Andolsun ki biz insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık.
15:28 -​
Ey Peygamber! Rabbinin meleklere şöyle dediğini hatırla: "Ben, kuru balçıktan, şekil verilmiş kokuşmuş çamurdan bir insan yaratacağım."
17:61 -​
(Yine unutma ki) Bir vakit meleklere: "Âdem'e secde edin" demiştik. İblis'ten başka hepsi secde ettiler. O ise: "Ben bir çamurdan yarattığın kimseye mi secde ederim?" demişti.
18:50 -​
Yine o vakti hatırla ki biz, meleklere: "Âdem'e secde edin!" demiştik. İblis hariç olmak üzere onlar hemen secde ettiler. İblis cinlerdendi, Rabbinin emrinden dışarı çıktı. Şimdi siz beni bırakıp da İblis'i ve soyunu dostlar mı ediniyorsunuz? Halbuki onlar sizin düşmanınızdır. Zalimler için bu ne kötü bir değişmedir.
19:58 -​
İşte bunlar, Allah'ın kendilerine nimetler verdiği peygamberlerden, Âdem'in soyundan ve gemide Nuh ile beraber taşıdıklarımızın neslinden, İbrahim ve İsrail'in soyundan, hidayete erdirdiğimiz ve seçtiğimiz kimselerdir. Kendilerine Rahmân (olan Allah)ın âyetleri okunduğu zaman ağlayarak secdeye kapanırlardı.
20:116 -​
Bir vakit meleklere: "Âdem(e hürmet) için secde edin" demiştik; İblis'ten başka hepsi secde etmiş, o çekinmişti.
20:117 -​
Biz de (Âdem'e) şöyle demiştik: "Ey Âdem! Şüphesiz bu (İblis) sana ve eşine düşmandır. Sakın sizi cennetten çıkarmasın, sonra bedbaht olursun (sıkıntı çeker, perişan olursun)."
20:120 -​
Nihayet şeytan ona vesvese verdi. Şöyle dedi: "Ey Âdem! Sana sonsuzluk ağacını ve çökmesi olmayan bir saltanatı göstereyim mi?"
20:121 -​
Bunun üzerine ikisi de o ağaçtan yediler. Hemen ayıp yerleri kendilerine açılıp görünüverdi. Ve üzerlerine cennet yaprağından örtüp yamamaya başladılar. Âdem Rabbinin emrinden çıktı da şaşırdı.

Son düzenleme:

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye
allah ilk ve son din islamdır dediyse o zaman incildeki ve tevrattakı son din tevrat ve incildir diyen tanrılar kim?
o kadar çok hatan varki, tamamını yazsam roman olur.
ilk ve son din kuran ve islam ise o zaman neden 1400 yıl öncesine kadar beklemiş allah, hadi açıklada gülelim biraz..
o zaman sorun allahta değilmi? isimmi değiştirmiş, 4500 yıl önce yavhe yani yehovaymış, daha sonra tanrı olmuş, ve en sonundada allah olmuş öylemi?
sadece isimlermi değişmiş? hayır!
peygamberlerde değişmiş, kitaplarda değişmiş en önemlisi diller değişmiş,
en önemliside ne entresamdır, bu tanrılar hep mezopotamyadan çıkıyor. biri yahudi biri filistinli biride arap..
dikkat edersen ben çoklu tanrılar dönemini saymadım sadece peygamberli ve kitaplı dinleri yani teizmi eleştirdim.
arapçada muhammed isim değil sıfattır, el emin ekinden türemiştir.
şimdi irdelersek ciddi anlamda nasıl olucak bu iş? muhammed isim değil, türkçe mealler bunu isim olarak adlandırmış.1400 yıl önce muhammed diye biri asla varolmadıki, sıradan bir koyun çobanı, güvenilir biriymiş demekki bu sıfatı ona takmışlar. muhammed sıfatını.
bu onun peygamber oldugunu ispatlamaz, bu onun kuranı modifiye ettiğini ispatlar.
4500 yıl önce yazılmaya başlayan kuran ayetleri,nde yalnızca firavun süreleri vardı...
evet yanlış duymadın kuran ilk defa 4500 yıl önce yazılmıştır, gerekırse bunuda ispatlarım .
kuranı ilk defa arapçaya ceviren alim 604 yılında medinede dogan yahudi asıllı bir araptı.
bak bakalım sence bu ayetler 1400 yıl öncemı yazılmış yoksa 4500 yıl öncemi?
hemen karar verme derin düşün analiz et , sentezle.
Firavun hanedanını öğüt alsınlar diye yıllarca kuraklık ve ürün kıtlığına mahkum ettik. (7:130)
Üzerlerine tufan, çekirge, haşerat, kurbağa ve kan gibi ayrı ayrı deliller gönderdik. Yine de kibirlendiler ve günahkar bir topluluk oldular. (7:133)
Bunun üzerine biz onları bahçelerinden, pınarlarından çıkardık. (26:57) Hazinelerinden, yüksek makamlardan da (26:58) İşte böyle; bunlara İsrailoğullarını mirasçı yaptık. (26:59)
TEVRAT VE KURAN DAKİ NAMAZ RİTÜELİ! ŞAMANİZMDEN ALINTIDIR...
Zoroaster tarafından oraya çıkan namaz olarak yapılan ilk ritueldir Zoroastercilik olarak gelişen bu akım sonrasında mecusilik ( zerdüştlük ) yani tek tanrılı ilk din olarak yayılmış ilk 5 vakit namaz bu zamanda başlamıştır m.ö 600..
Zoroaster aslında iran asıllı bir zerdüştür.,bu iran asllı zerdüşte namazı yahudilerden kopy paste yapmıştır.. m.ö. 4500. yy da. . ve islama uydurmuştur.. yahudilerde ilk namazı şaman yerlilerinden almıştır.. m.ö. 12.000 yy da.. işte gerçek tarih bu

Son düzenleme:

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
hahaha seni fazla zorlamıyacağım şimdiden söz veriyorum, yaşlı başlı adamsın ,öncelikle saygılarımı sunuyorum, mantık hatası
şurda başlıyor, ilk peygamber iddiası olan adem kime peygamberlik edicek? dağlara taşlaramı? ilk insanya o bakımdan, devam edelim, peygamberlik iddiasının bazı temel kısasları vardır,
hatırlıyalımmı?
1: insanlara gönderilmiştir.
2: peygamberlerin bir kaderi vardır, topluluk içinde insanlar onları tanırlar ve iannırlar.
3: gördüğün gibi daha ilk iletinde kaybettin.yorumunun elle tutulur bir mantık içermiyor, ispatsız tatsız tuzsuz , bir
çöp yıgını sadece..
4: devam edelim,

sen beni zorla dostum...
ve elinden geldiği kadar zorlayabilirsin...

1-bir konu kendi bütünlüğü içerisinde konuşulur,
son din olmadığını ispatladım iddiasındasın ki o zaman konuşacağımız bütünlük dinler dir ve sana 52 yaşında olup geleceği görebildiğini ve reankarne olduğuna inanan birisine hitap eder gibi hitap ettim... tanrılı dinlerden bun larında bizi ilgilendiren ibrahimi olanlarından bahsettim... sen eğer son din olmadığını ispat ettiğini söylüyorsan bu sınıfata sayılan bütün dinlerin metinlerinde ki "tekvin-yaratılış" bölümlerini temel alarak konuşuyor olmalısın... Yani ademin insanlara peygamber olmadan önce ilk yaratılan olduğunu ve cennet muhabbetlerini dünyaya düşmesini çoğalmasını ve peygamber olmasını... hani sen sordun ya dağlara mı taşlaramı peygamberlik edecek diye... eğer son din olmadığını ispat ettiğin sürecin başına baksaydın bunu öğrenirdin... :) :) :)

2-Peygamberlik iddiasının temel kısasları değil temel kıstasları vardır ve sana hatırlatayım...
-ibrahimi dinlerde peygamberler sadece insanlara değil insanlar başta olmak üzere cinlere vs de gönderilmiştir,ben değil metinler öyle söylüyor...
-peygamberlerin de yaratılmış tüm canlılarında bir kaderi olduğunu iddia eder dinler,ancak peygamberlerin kaderi biraz değişiktir,bu değişikliği de ibrahimi dinlerin metinleri nubuvvet yıldızı vs işaretler ile anlatırlar...
3-gördüğün gibi ilk iletimde de bu iletimde de derdim maç yapmak değil yalan yanlış söylemler ile yalınayak dolaşanlara ayna olabilmek...

4- devam edelim ama ne olursun içinde biraz bilgi kırıntısı olsun...

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye
sen beni zorla dostum...
ve elinden geldiği kadar zorlayabilirsin...

1-bir konu kendi bütünlüğü içerisinde konuşulur,
son din olmadığını ispatladım iddiasındasın ki o zaman konuşacağımız bütünlük dinler dir ve sana 52 yaşında olup geleceği görebildiğini ve reankarne olduğuna inanan birisine hitap eder gibi hitap ettim... tanrılı dinlerden bun larında bizi ilgilendiren ibrahimi olanlarından bahsettim... sen eğer son din olmadığını ispat ettiğini söylüyorsan bu sınıfata sayılan bütün dinlerin metinlerinde ki "tekvin-yaratılış" bölümlerini temel alarak konuşuyor olmalısın... Yani ademin insanlara peygamber olmadan önce ilk yaratılan olduğunu ve cennet muhabbetlerini dünyaya düşmesini çoğalmasını ve peygamber olmasını... hani sen sordun ya dağlara mı taşlaramı peygamberlik edecek diye... eğer son din olmadığını ispat ettiğin sürecin başına baksaydın bunu öğrenirdin... :):):)

2-Peygamberlik iddiasının temel kısasları değil temel kıstasları vardır ve sana hatırlatayım...
-ibrahimi dinlerde peygamberler sadece insanlara değil insanlar başta olmak üzere cinlere vs de gönderilmiştir,ben değil metinler öyle söylüyor...
-peygamberlerin de yaratılmış tüm canlılarında bir kaderi olduğunu iddia eder dinler,ancak peygamberlerin kaderi biraz değişiktir,bu değişikliği de ibrahimi dinlerin metinleri nubuvvet yıldızı vs işaretler ile anlatırlar...
3-gördüğün gibi ilk iletimde de bu iletimde de derdim maç yapmak değil yalan yanlış söylemler ile yalınayak dolaşanlara ayna olabilmek...

4- devam edelim ama ne olursun içinde biraz bilgi kırıntısı olsun...
hahaha bende ciddi birşey yazdınız sandım... sadece çöplük..iddialarıma cevap vermek yerine kaçmak cevaplar.
hoşunuza gidiyor olmalıkı bir tek mantık cümle kuramamışsınız.
sana ilginç birşey anlatıcam,
ilginç değilmi? müslümanlar tevrat incil tahrif oldu diyor ama, incilde ve tavratta konuşan allah ben tahrif olmadım işte burdayım demiş... komik değilmi??Bakara/91. Onlara, “Allah’ın indirdiğine (Kur’an’a) iman edin” denilince, “Biz sadece bize indirilene (Tevrat’a) inanırız” deyip, ondan sonra geleni (Kur’an’ı) inkâr ederler. Hâlbuki o, ellerinde bulunanı (Tevrat’ı) tasdik eden hak bir kitaptır. De ki: “Eğer inanan kimseler idiyseniz, daha önce niçin Allah’ın peygamberlerini öldürüyordunuz?”
Maide/43. Yanlarında, içinde Allah’ın hükmü bulunan Tevrat varken nasıl oluyor da seni hakem yapıyorlar, sonra bunun ardından verdiğin hükümden yüz çeviriyorlar? İşte onlar (kendi kitaplarına da, sana da) inanmış .
değillerdir.Maide/68. De ki: “Ey Kitap ehli! Tevrat’ı, İncil’i ve Rabbinizden size indirileni (Kur’an’ı) uygulamadıkça hiçbir şey üzere değilsiniz.” Andolsun ki sana Rabbinden indirilen bu Kur’an, onlardan çoğunun taşkınlık ve küfrünü artıracaktır. Öyle ise o kâfirler toplumu için üzülmeTevbe/111. Şüphesiz Allah, mü’minlerden canlarını ve mallarını, kendilerine vereceği cennet karşılığında satın almıştır. Artık, onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler ve ölürler. Allah, bunu Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an’da kesin olarak va’detmiştir. Kimdir sözünü Allah’tan daha iyi yerine getiren? O hâlde, yapmış olduğunuz bu alışverişten dolayı sevinin. İşte asıl bu büyük başarıdır..
sizin mantıgınız almıyor galiba, bunun başka bir açıklaması yok, tevrat yaratılış, son din tevrattır son peygamber musadır.diyor kim diyor bunu? yehova diyor sa bunu incil ve kuranı yehova yazmamış demektir aklınız ve mantıgınız alıyormu?incil son din ve peygamber, kuranda öyle , aralarındakı baglantıyı gördünüzmü?
dahadogrusu sahtekarlıgı algıladınızmı?
çoklu tanrılarda kitap yoktur değilmi? o zaman burada tevratı ve musayı baz almak zorundayız.. umarım anlamışsınızdır.
yehova aramice ve ibranice kokenlı bir kelimedir bunu tanrı olarak ceviremezsiniz tanrıda galiçyaca ve romaca hatta italyanca bir keliemedir bunu, allah olarak çeviremezsiniz...allah arapça bir kelimedir, arapçada el ilah ekinden türemiştir..
açıkça belli olmuyormu? son din tevrattır....
teizm çok mantıklı, değilmi? yahudi bir allah kitap indiriyor.

ibranice konuşuyor.daha sonra bu dilleri unutuyor. hristiyanlara kitap indiriyor. aramice konuışmaya başlıyor.

en sonundada araplara bir kitap indiriyor . ve arapça konuşuyor. ve sonra peygamberler diyorki son kitap benim diğerlerine iannmayın. hadi anladık. bu numarayı ,3- 5 kişi yer. ama 2 milyar hristiyan ve 1 milyar müslüman yermi arkadaş?

insanlar bu kadar salak değildir. işin aslı şu , kutsal oldugu kitapları anlıyarak okusalar. kitabı hiç okumayan insanlar çogunlukta..sadece 1 ayeti okusalar .. ne kadar ? kitabı anlamadıklarının farkına varıcaklar...
şu 3 ayeti anlıyarak okursanız ve hala imanlı isenız .
sorun tanrılarda değil sizin aklınızdadır. gerçekten.
1: tevrat ayeti.son kitap. tevrattır. tevrat asla tahrif olmuyacaktır.
2: son kitap incildir. asla tahrif olmuyacaktır.
3: son kitap islamdır. asla tahrif olmuyacaktır.

Son düzenleme:

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
hahaha bende ciddi birşey yazdınız sandım... sadece çöplük..

"çöplük" ifadesini ikinci kullanışın...

bazı insanlar vardır,akıllı insanlara ve onların sohbetlerine imrenerek onlar gibi olup toplum içerisinde onlara benzer saygınlık kazanmak isterler...
Bu insanlar imrendikleri insanlar gibi davranmaya onları taklit etmeye çalışırlar bu sayede toplum içerisinde saygınlık kazanacaklarını zannederler...
İyi içki içeni taklit edeceğim diye sokak aralarında kendi kusmuğunda debelenenler olduğu gibi,giyim kuşamı bilmeden taklit ettiği için uygunsuz görüntü ile komik hale düşenler olur...
birde entellektüel insanları taklit etmeye çalışanlar vardır,entellektüel olmanın ancak üç kuşak sonunda olabileceğini öğrenemeden bir kaç kitap okuma ile felsefeyi iki üç sohbet ile teolojiyi çözdüğünü zannederek insanlara hava atmaya tanrıya posta koymaya kalkarlar...

KENDİ KUSMUĞUNDA UYANAN YANLIŞ GİYİM KUŞAM İLE KOMİK DURUMA DÜŞEN AFFEDİLEBİLİR...
AMA KENDİNİ ENTELLEKTÜEL ZANNEDEREK İNSANLARA HAVA ATANLA TANRIYA POSTA KOYANA KİMSE ACIMAZ...

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye
"çöplük" ifadesini ikinci kullanışın...

bazı insanlar vardır,akıllı insanlara ve onların sohbetlerine imrenerek onlar gibi olup toplum içerisinde onlara benzer saygınlık kazanmak isterler...
Bu insanlar imrendikleri insanlar gibi davranmaya onları taklit etmeye çalışırlar bu sayede toplum içerisinde saygınlık kazanacaklarını zannederler...
İyi içki içeni taklit edeceğim diye sokak aralarında kendi kusmuğunda debelenenler olduğu gibi,giyim kuşamı bilmeden taklit ettiği için uygunsuz görüntü ile komik hale düşenler olur...
birde entellektüel insanları taklit etmeye çalışanlar vardır,entellektüel olmanın ancak üç kuşak sonunda olabileceğini öğrenemeden bir kaç kitap okuma ile felsefeyi iki üç sohbet ile teolojiyi çözdüğünü zannederek insanlara hava atmaya tanrıya posta koymaya kalkarlar...

KENDİ KUSMUĞUNDA UYANAN YANLIŞ GİYİM KUŞAM İLE KOMİK DURUMA DÜŞEN AFFEDİLEBİLİR...
AMA KENDİNİ ENTELLEKTÜEL ZANNEDEREK İNSANLARA HAVA ATANLA TANRIYA POSTA KOYANA KİMSE ACIMAZ...
gerekirse çöplük ifadesini her zaman kullanırım, siz bana hafif gelirsiniz ben size çok agır gelirim, daha yazmaya başlamadım bile,önsöz yapıyorum, sizi ciddiye almak istiyorum ama faciasınız, ilahiyat felsefesinden öğrendiğiniz
3-5 teknık le yazmaya çalışıyorsunuz, farketmedim sanmayın ,
karşınızda sıradan biri yok, önce bunu anlayın ve saygı duyun
bakın size kader hakkında azıcık yorum yapim.
Kadere dışardan müdahale yoktur...olayın seyrinde bir anlamsız! zinciz vardır... oysaki tamamen bağlantısız vakalar aynı kapıya çıkabiliyor...bu tesadüftür..diyelimki irademizle 1000 farklı yol seçtik ama hepsi sonunda aynı yola çıkıyor. farkettinizmi? yani ölüme çıkıyor. ölünce kaderinde bir anlamı kalmıyor. gerçekte özgür irade bir ilizyondur. tanrının bir tesellisidir.
yaratıcının bilimsel olarak ispatı yoktur, atheistler, haklı..

yaratıcının metafizik olarak ispatı vardır.. atheistler haksız.

tanrının bilmsel olarak gerçekten ispatı yoktur.

çünkü bilimsellik demek, tanrıyı göreceli bir veri haline
döndürür.
çok açık bir biçimde tanrı evren değildir.
evren yaratılmıştır.
demekki 5 duyu frekansına tanrının ispatı imkansız olduguna göre , 8 milyar potansiyel birer atheisttir.
istesenizde istemesenizde ,
tanrı var olsada olmasada herkes atheisttir.
çünkü gerçekten yaratıcının ispatı yoktur..
bu şu anlama gelir insan üstü bir varlık, yaratıcıyı
ispatlıyabilir, böyle bir varlık yaratılmadıgına göre,
herkes atheisttir.
yaratılışın mantıgı bu, inanç değil, imanda değil.
yaşamak üremek çogalmak ve dünyayı sonunda
yaşanmazbir yer yapıp farkl ı dünya keşfedip orayıda
yaşanmaz hale getirmektir.
istediğinizi secebilrsiniz.o sizin aklınız, ama o aklınız
size tanrıyı vermez..
sadece köle bir irade sahibi oldugunuzu ispatlar.
inanç farklıdır imanda farklıdır. ispat herşeyden farklıdır.
bak şöyle bir düşün.
şöyleeeee derin bir nefess alın,, şeytan neden cehennemde yanıcak,sadece ademe secde etmediği için yanıcak, peki alalh şeytana 1 şans daha verebilirmiydi?

hani allah sonsuz merhamet sahibiydi? neden şeytanı affetmedi.minicik minnacık bir suç bile değilki bu

halbuki müslümanların çoğu kul hakkı yiyiyor,

adam öldürüyor, tecavüz ediyor, sonundada allah
onları tövbe edince cennette yolluyor şimdi
ciddi anlamda karar verin burda gerçek kötü
kim? tecavüzcüleri sapıkları sırf imanlı oldugu için
kull hakkı yiyenleri cennette gönderen allahmı yoksa,
ademe secde etmeyen özgür iradesi bile olmuyan zavallı
masum şeytanmı? sizce burda kötülüğün asıl kaynagı kim?
şeytanmı tanrımı?
secin bakalım..gerçekte masum kim?

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç