sizce ezan türkçemi? yoks arapçamı? okutulmalı.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kahin tarafından oluşturulan sizce ezan türkçemi? yoks arapçamı? okutulmalı. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,084 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı sizce ezan türkçemi? yoks arapçamı? okutulmalı.
Konbuyu başlatan kahin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan X
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kahin

Kahin
Yeni Üye
benim anlamadığım şu,, resmi dili türkçe olan bir ülkede ezan neden? arapça okunuyor, bu anayasa hükümlerine aykırıdır! resmi dili arapça olan ülkelerde neden? türkçe ezan okunmuyor bu daha da garip madem evrensel bir din, her dilde okunmalı öyle değilmi? haksizmiyim?

kahin

Kahin
Yeni Üye
ezan arapça okunuyor hiç kimse hiç birşey anlamıyor , halbuki ezan böyle okunsa daha iyi olmazmı?

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Resmi dili Arapça olan bir dinin ögesi de ondan. Ayrıca ezanın okunuş dili anlamını değiştirmiyor; ezanı duyan her müslüman, ezanın bir ibadet çağrısı olduğunu anlıyor.

Tercihim Arapça okunması yönünde. Nedeni ise: Vakit belirleyip plan yapmamda yardımcı oluyor, sesi rahatsız etmiyor.

kahin

Kahin
Yeni Üye
kas ettğim ettiğim ses ve anlam! değilki kast ettiğim mana neden? türkçe okutulmuyor, türkçe resmi dil değilmi?
burası türkiye cumhuriyeti burası arap ülkesi değilki adı üstünde türkiye yani türkçe okunması
gerekir,sizin mantığınıza göre islam türklerin olsaydı demekki arabistanda türkçe okutulucakti. buda mantıklı değil biraz düşünmenizi tavsiye ederim :)

türkçe okutulunca ibadet çağrısı olmuyacakmı?

arabistanda arapça okunması gayet doğaldır, çünkü orda herkes anlıyor kelimeleri
burda ise durum çok farklıdır. ezan okunuyor adam camiye gidiyor ,adam müslüman
olmuş ona sordum arapça biliyormusun? dedim hayır bilmiyorum dedi,peki? bilmediğin
anlamadığın kelimeleri nasıl? yorumluyorsun dedim bana allah dedi halbukı türkçede allah tanrı
demektir
allah el ilah ekinin ki ekındekı türevinden türemiş bir keliimedir biz türkçe biliyoruz
arapça okunması bana göre günahtır. agnostikte olsam türk olduğum için türkçe okumam gerek yanlış anlaşılmasın müslüman türk olsaydım günahtır derdim. çünkü tanrıya allah demek ile yehova demek veya satan braham demekle aynı manaya gelir ben arap olsaydım allah demek zorunda kalırdım. tanr ıdersem bana kafir derlerdi. hatta benı linç ederlerdi. çünkü arapça tanrı diye bir kelime yok allah var.

ayrıca hatırlatırım 1400 yıl önce türkiye cumhuriyeti ve türkçe dil yoktu .. :) bu yüzden en doğrusu ezanın türkçe okutulmasıdır.

1400 yıl önce türkiye cum. olsaydı arapların tarihide 100 yıllık olsaydı, şimdi benim yerime
herhangi bir arap bu foruma gelir ve bu konuyu benım yerime açardı hiç şüphesiz.
derdiki ben müslümanım ama sırf türkler icat etmiş diye türkçe okunması benı rahatsız ediyor derdi o arap hiç şüpheniz olmasın.

araplar ne kadar? haklıysa türklerde o kadar haklıdır ayrımclık yapmıyalım, türkiyede türkçe ezan okunması evrensel din açısından en doğrusudur. :)

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
Şimdi her şeyden önce Ezan bir ibadet değil, İbadete çağrıdır. Ezan bir paroladır, namaz vaktinin geldiğini ve yakınlarda bir cami olduğunu duyurur. Yani Ezan bir ibadet değil, duyurudur Ayrıca Ebu Hanife ve Hanefi mezhebine göre ezanın Arapçadan başka bir dilde okunmasın da bir sakınca yoktur.
Bilindik bir ezberi tekrarlamak gibi olacak ama gerçek şudur :
Camilere çan takıp ezanları yasaklayacak olan işgalci Yunanlılardır. Onları bu topraklardan kovup ezanların susmamasını ve tekrar okunmasını sağlayan Atatürk`tür. :) :)

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Türkçe ezan zulüm falan değildir.

Ancak,

Farklı bir dil ile yapılan çağrı, insan zihninde uyarıcı niteliğe sahip olabilir.

Ezan, Türkçe olursa mahallelerde, sokaklarda konuşulan Türkçe ile kurulmuş cümlelere karışıp muhtevasını yitirebilir.

Ezan Arapça olmalıdır.

kahin

Kahin
Yeni Üye
arkadaşlar ben ezanın arapça olmasına karşı değilim, yanlış anlaşılıyorum sanırım :)
diyelimki müslüman 7 ülke var bu ülkelerde dillerde farklıdır, örneğin latin alfabesinin
olduğu müslüman ülkelerde latin alfabesiyle okunması gerekmezmi? :)
türkçenin resmi dil olmasının ne anlamı? kaldı o zaman arapça okunucaksa,
ben arapçaya saygı duymak zorundaysam ve arabistanda arapça okunmasına saygı duyucaksam
aynı şekilde ezanında resmi dili olan müslüman ülkelerde örneğin azerbaycanda azerbaycan dilinde
okunmasında bir sakınca olmadığını izah etmeye çalıştım.
hak verilmez hak alınır bu islamın kuralıdır, bu kurala göre devletin resmi dili zaten arapçayı
olduğu gibi çevirmiş bunun zararı yoktur, aksine müslümanlar için kutsal olan bu olmalı evrensel
dinin ispatıdır bu. muhammedin hayalıdir.
ben burda eleştirisel bir takım yorumlar yapmıyorum belkide ilk defa eleştirmiyorum
olumlu yorumluyorum , olması gerek bu bu olmak zorunda biraz daha derin düşünmenizi rica ediyorum .. :)

yaptığım bu düşünce aslında islamı övmektir, bir müslümanı anlamaktır, çünkü sadece araplar değil bir sürü ırk var dünyada müslüman olan lütfen her ülkenin bayragına ve diline saygı duyalım.. :)

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Tanrısının bir insanla doğrudan iletişime geçmesi ile kurulan bir din islam.(cebrail adlı melek aracılık yapsada, bu iletişimin hatasız olduğuna inanılıyor)

Tanrının iletişime geçtiği insanın dili arapça olduğundan Tanrıda arapça konuşuyor. sonra bu konuşmalar yazıya geçiriliyor. ve namaz diye temel bir ibadet var ve bu ibadette bu yazıya geçirilen sözlerden kısa bölümlerin okunması genel kabul görmüş.

haliyle bu dine geçenler arapçayı öğrenmeselerde sure adı verilen iletişim sözlerinden bazılarını ezberlemek zorunda kalıyorlar.

ezan bir çağrı yöntemi olarak benimsenmiş,daha fazla bir dini anlamı yok ama zaman içinde kutsalın simgelerin biri olarak kabul edilmiş.

Genç Türkiye Cumhuriyeti kurulurken ülke sınırları içinde birçok etnik kökenden insan vardır. ve devlet politikası olarak Türkleştirilmeye gidilmiştir. resmi kayıtlarda bu açık ve seçik belgelidir. bırakın Atatürkü İnönünün amacımız bu topraklardaki herkesi türkleştirmektir . sözü resmi kayıtlıdır. net,duru tartışmasız.

yani öyle gizli saklı bişi yok. ezanda bu sebepten türkçe okutulmuştur.

ama siyasal islamcılar bunu çok güzel kullandılar halada kullanıyorlar, küçükken bende Atatürkü sevmezdim. bu utanmadan yalan söyleyen ahlaksız siyasal islamcılar yüzünden. ki bunların amacı halkı eğitmek ,geliştirmek değil kendilerine kul veya tebaa yapmaktır. bunlar yurttaş istemezler. bunlarla mücadele devam ediyor ve edecek. Atatürkün yaktığı ateşi söndüremeyecekler. artık o iş geçti, 1923 de ölümcül yarayı aldılar, arasıra güç toplayıp hortlasalarda artık kazanma şanslar yoktur..

Son düzenleme:

Aze

Üye
Yeni Üye
Türkçe okunmuyor mu zaten yav

savaşcı

Yeni üye
Yeni Üye
ezan bence ana dili olan arapça olarak okunmalıdır sebebine gelince tabi bu benim görüşüm;

diyelimki ezan ingilterede ingilizce almanyada almanca fransada fransızca türkiyede tükçe okunsa sence bir evrenselliği kalırmı diyelimki ben ingiltereye gittim ve o esnada ezan okunuyor ingilizce bilmediğim için onun ezan olduğunu anlayamam aynı şey almanca içinde geçerli ama müslüman olan bir insan hangi dilde olursa olsun yaşamı boyunca arapça olarak aşina olduğu için hangi ülkede olursa olsun onun ezan olduğunu anlayacaktır ne demek istediğini anlamasa bile kulağına tanıdık gelecektir.

buna şu örneklede cevap verebilir ingilizce bir şarkı dinledin ve çok hoşuna gitti sonra o şarkıyı japonyada bir cafede duydun onun hangi şarkı olduğunu bilirsin dimi bilmem anlatabildimmi

kahin

Kahin
Yeni Üye
ezan bence ana dili olan arapça olarak okunmalıdır sebebine gelince tabi bu benim görüşüm;

diyelimki ezan ingilterede ingilizce almanyada almanca fransada fransızca türkiyede tükçe okunsa sence bir evrenselliği kalırmı diyelimki ben ingiltereye gittim ve o esnada ezan okunuyor ingilizce bilmediğim için onun ezan olduğunu anlayamam aynı şey almanca içinde geçerli ama müslüman olan bir insan hangi dilde olursa olsun yaşamı boyunca arapça olarak aşina olduğu için hangi ülkede olursa olsun onun ezan olduğunu anlayacaktır ne demek istediğini anlamasa bile kulağına tanıdık gelecektir.

buna şu örneklede cevap verebilir ingilizce bir şarkı dinledin ve çok hoşuna gitti sonra o şarkıyı japonyada bir cafede duydun onun hangi şarkı olduğunu bilirsin dimi bilmem anlatabildimmi
bak evladım sen evrenselliği çok ters anlamışsın şimdi yorumunu tersten anlamaya çalış hahh işte gerçek evrensellik o anladınmı? seninkı evrenselsizlik olmuş evrensellik değil. ahh gençler ne zaman? mantığınızı kullanıcaksınız çok merak ediyorum. :D

evrensellik demek ezanın marstada marsça okunması demektir, ama asıl problem islamda
islam evrensel olsaydı ingilterede çan yerine ezan okunurdu tüm ingilzlerde ingilzce akkahu akbarrr deyip camiye koşardı ama ingilzce allahu akbar değip camiye koşardı. arapça değil. :D

hristiyanlar evrenselliği çözmüşler :D ezan yerine takmışlar bir çan kiliseye çanı duyan haydııı namaza :D ister italyada ol ister patagonyada ol dünyanın neresinde? olursan ol çanı duydummu? kiliseye koşarsın. ama islam hala evrensel olamadı arabistandan çıkamadınız :D çünkü evrensel değilsiniz.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
asıl problem bu değ-ilde bazı müslümanlar islamın araplara değil türklere geldiğini şiddetle savunurlar
bu kitle oldukça fazla diyebilirim, onlara göre islam evrenseldir ve sadece araplara gelmemiştir, araplara geldiği kabak gibi ortada tevratında yahudilere geldiği incilince hristiyanlara geldiği kabak gibi ortada

:D :D gören göz klavuz istemez.

heyy heyyy o değildie madem 3 dinide allah verdi neden ? o zaman israil askerleri süreklı
filstinli müslümanları katlediyor :D
kudüs hem yahudi hemde islamın kutsal mekanı değilmidir? böyle din yaratan tanrı olurmu? yahuuu evlere şenlik dur ben yenı bir yaratımde birbirlerini katletsinler bende izlerken
cipsimi ve meyvasuyumu içim diyen bir tanrı ohahahahaa yuhh :D

sadece islamı eleştirmiyorum ben teistlerin tamamını eleştiriyorum yıllardır.
azıcık mantıklı olsalar gerçegi görseler teist olmazlardıkı..

Son düzenleme:

X

FAdmin
Onursal Üye
[MENTION=6633]kahin[/MENTION] Bu inanc islerinde sence bence olmuyor maalesef. Cizilen sinirlar belli ihtarlar belli amac ve gaye belli inanirsin inanmazsin uyarsin uymazsin senin keyfine kalmis. Bir kesim icin cok degerli olan ezan konusunu basitlestirmemek lazim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar