Sevgi nedir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Unsal tarafından oluşturulan Sevgi nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,648 kez görüntülenmiş, 34 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Sevgi nedir ?
Konbuyu başlatan Unsal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ihaveanidea

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Cevap: Sevgi Nedir?

Peki. Çok gelişmiş bir dille sevgi kavramını tam ve eksiksiz tanımlayan kelime dizinleri üst üste koyduk diyelim. bunu okuyan biri sevginin ne olduğunu anlayabilecek mi? hissedilmeden anlaşılabilmesi mümkün mü? her hissettiğimiz şeyi tam tanımlayabilmek mümkün mü? hem tanımlayıp hemde aynı anda bu duyguyu yaşabilmek mümkün mü? örneğin hem aşkın ne olduğunu tanımlayıp hemde onu tam yaşayabilmek/hissedebilmek mümkün mü? kısaca; aşkınızı akıl ve mantık ile tanımlayabildiğiniz anda aşık değilsiniz bana göre.

tüm diğer kavramlar gibi, duygusal yaşantıları ifade eden kavramlar da tanımlanabilir ve bu tanımları okuyanlar tarafından kavranabilir ve anlaşılabilir... ama, kavramın içeriğinin ve anlamının anlaşılması demek, kavramın betimlediği durumun (burada duygu-durumunun) yaşanmasından çok farklı bir şeydir... evet bence de özellikle duyusal-duygusal yaşantıları ifade eden kavramların tam olarak anlaşılabilmesi için, yani diş doktorunun, diş ağrısının ne anlama geldiğini tam olarak kavrayabilmesi için, okuyarak öğrendiklerinin / anladıklarının üstüne bir de ''diş ağrısı'' çekmesi uygun olabilir...

sheid

Yeni üye
Yeni Üye
Cevap: Sevgi Nedir?

Peki. Çok gelişmiş bir dille sevgi kavramını tam ve eksiksiz tanımlayan kelime dizinleri üst üste koyduk diyelim. bunu okuyan biri sevginin ne olduğunu anlayabilecek mi? hissedilmeden anlaşılabilmesi mümkün mü? her hissettiğimiz şeyi tam tanımlayabilmek mümkün mü? hem tanımlayıp hemde aynı anda bu duyguyu yaşabilmek mümkün mü? örneğin hem aşkın ne olduğunu tanımlayıp hemde onu tam yaşayabilmek/hissedebilmek mümkün mü? kısaca; aşkınızı akıl ve mantık ile tanımlayabildiğiniz anda aşık değilsiniz bana göre.
----------------
Aşkı hissedersin ne olduğunu bilemezsen ona bi ad koyamazsın veya aşkın ne olduğunu bilirsin ama aşık değilsindir bu durumda bilmenin pekte bi önemi yoktur senin için.İkiside aynı doğrultuda önem taşır aslında hissetmek ve bilmek aynı şeylerdir.

selman

Felsefe.net
Yeni Üye
Sevgi insanın hayatta kalması için yakın olması gereken insanlara karşı yönlendirilmiş yanılsamadır. Mesela çocukken annemizi babamızı çok severiz onlara çok düşkünüzdür ancak onlar bizlere o kadar düşkün değildir. ne zaman ki roller değişir insanlar yaşlanır işte o zaman anne ve babalar çocuklarına çok daha düşkündür. bunun tek nedeni hayatta kalmak için gereken temel ortamı sağlamaktır. Türümüzü devam ettirebilmek için içgüdüsel olarak eş seçeriz. olasılıklar içinde bizce en üstün seviyede olan yani en iyi çocuğu elde edeceğimize inandığımız kişiye duyulan da aşktır. Yani sevgi denilen şey hayatta kalmak ve türü devam ettirebilmek için doğamızın bizi yönlendirmesinden başka birşey değildir.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Siz ya sevgi denen şeyi bilmiyorsunuz yada hiç sevgi görmemişsiniz..Ne bu alışverişe mi çıkarttınız sevgiyi..Sevgisiz bir insanını bu zihniyetle hayattan satın alacağı hiç bir şey yoktur kendi bu fakir anlayışına göre..

selman

Felsefe.net
Yeni Üye
Evet sevgisiz bir hayat yaşıyorum. narsisistik kişilik bozukluğu hastasıyım. Hastalığımın en önemli özelliği de kendisinden başka bir insanı sevemiyor olmak. bu durumda kesinlikle doğru bir tespit yaptınız. ancak belki de hayatında sevgi olmayan birinin sevgiye bakışını bilmek istersiniz.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Evet sevgisiz bir hayat yaşıyorum. narsisistik kişilik bozukluğu hastasıyım. Hastalığımın en önemli özelliği de kendisinden başka bir insanı sevemiyor olmak. bu durumda kesinlikle doğru bir tespit yaptınız. ancak belki de hayatında sevgi olmayan birinin sevgiye bakışını bilmek istersiniz.

Bu sevgisizlik sadece insan türüne karşımı..Eğer bir hayvan besliyorsanız yada bir çiçek yetiştiriyorsanız buda sevginin bir çeşididir.Zaman zaman yaşadığımız insan ve insanlık dışı olaylar bizi de kendi türümüzün nedenli vahşi bir hayvana dönüştüğünü gösteriyor,ama bu nefret duygusu diğerini yok sayamaz kanımca..Kendi adıma bir kedi köpek cinsinden bir hayvanın can çekerek ölmesini görmek içimi çok acıtıyor olsa da bazı insanların aynı şekilde ölümleri dağdan yuvarlanan bir kayayı seyretmek kadar duygusuzca izlememe neden olabiliyor.Bu durum sevgi yoksunluğu olabilir mi..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
güzel bi yazı buldum burda;
link;

Bu kitabın hazırlık çalışmaları sırasında bir gün hemşireme sormuştum “Sevgiyi nasıl tanımlarsın?” diye. Yanıtı “Sevgiyi tanımlayamam, yaşarım” olmuştu.

Bu bölümü bitirdikten sonra dönüp bir daha okuduğumda fark ettim. Giriş kısmında da tanımlamışım. Oldukça da doğru olmuş. Onu bir kez daha anımsayalım: Sevgi birleştirici, bütünleştirici, seveni güçlü kılan, sevileni anlamaya çalışmayı, onu mutlu etmeyi amaç edinen bir duygudur.

Bundan önceki Değerlendirme başlıklı bölümde bir tablo vardı. Onun Memeli beyni bölümünde ilgi/ eşduyum/ sevgi/ mutluluk dizgisini anımsarsanız sevginin memeli beyni yani duygusal beyin etkinliği olduğunu da anımsarsınız. Duygusal beyinin katıldığı etkinlikler anlatılmaz, yaşanır. Resim izlenir, müzik dinlenir. Hemşiremin dediği doğruydu.

1. Sergisinde bir bayan ‘Balık’ adlı tablosunu göstererek Picasso’ya sorar: “Bu resimde balık nerede?” diye. Picasso yanıt verir: “Bu resmin adı balık hanımefendi. Kendisi resim. Resimde balık aramayın lütfen; resme baktığınızı unutmayın”.

2. Beethoven küçük bir grup için piyano başındadır. Eserin sunumundan sonra bir bayan “bu eserinizle ne anlatmak istediniz?” diye sorar. Beethoven tekrar piyanonun önüne geçer, bir süre bayanın yüzüne bakarak piyano çalar ve kalkarken “İşte bunu anlatmak istedim” der.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
sevgi nedir?
küçük bi gülümseme ve anlatamama

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
insan ilgi için didinen yaratık

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
sevgi gördüğünüzde bunu anlarsınız
işini seveni ve para karşılığı yapanı ya da

-sevgi varolmaktır

doğal olanı yapmak

"Size doğal geleni (sizin için doğal olanı) yapın" -Kasyopya Deneyi

sevginin ne olduğunu biliyoruz
kelime kuramları bir aldatmaca-oyalamaca

sevgi bir dinozorun boynuzunda oturan iki boğadır

düşündümde şimdi sevgi ne demek - o demek,
yani ne demekse o demek bilmiyorum -du. ben
sevgi bir anlatamama çeşidi ama bunun tanımamı ihtiyacı var-bunu kim koydu ve istiyor neden
şimdi
tanımları ne yapacağız?
tartışarak sevgi bulunur mu
sevgi buraya yazdığım şeyleri yeniden düşünmektir -

sevgi hiç hata yapmamış gibi hissetmek mi?
istencinin peşinden gitmektir-kopmaktır-koşmaktır
sevgi mutluluk verir

bu varoluşta sevgi bulamayız bizler bunu anladım çok fazla dürtü var-emir var
tam bir özgünlük istençlilik gerekiyor
istencini iten kakan her şeye karşı duruş ve çok fazla özgürlük ve savaşma da gerektiriyor sanırız
sınırlı sevgilere aldanmamak
sevgi kesinlikle kuş çeşidi olmalıdır
arı vızıltısı hiç

sevgi şimdi istersem ölmektir aynı yerde yeniden canlanmaktır kesin ama istersem canlanmamaktır kesin
seçmektir de özgürlük/sevgi
ve karar vermek mi bazen? bilmem

sevgi şimdi susmaktır kesin ve bi daha bağırmamak hiçe yoka

Son düzenleme:

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Sevgi, aylar geçse de telefon numarasını mıh gibi aklında tutmaktır.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Telefonda su arıtma cihazı satmaya çalışan bayana ''Neden kedi yavrusu gibi konuşuyorsunuz'' demektir.

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar