Sayın inançlı, neden inanıyorsun ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Ocean tarafından oluşturulan Sayın inançlı, neden inanıyorsun ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,712 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Sayın inançlı, neden inanıyorsun ?
Konbuyu başlatan Ocean
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ayrıca biz kimseye "ey inançlı neden inanıyorsun?" ya da
"ey inançsız neden inanmıyorsun?" demeyiz.

İnanç özgürlüğü çerçevesinde yürürüz.

Biz; samimi sorgulayıcılar.

Son düzenleme:

varlık

Felsefe.net
Yeni Üye
madem sorulmuş kısaca cevaplayalım;çünkü kainatta ne varsa ona işaret ediyor

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Ergenlik çağlarımda sevgilimden ayrılmıştım.İlk sevgilim olduğu için bu beni adeta yıkmıştı.Devamlı sigara içiyordum.Durduk yere ağlıyordum ki beynim uyuşsun da bunları düşünmeyeyim diye.Bir insanın ne kadar üzgün olabileceğini düşünün.İşte o haldeydim.

Bir gece artık sancılarım hatsafhaya çıkmıştı.Artık ev hapishane gibi gelmişti.Hemen kendimi dışarı attım.Meydanda bir boy dolandım.Issız ve tenha bir gece olduğundan kimseye rezil olmadan rahatça ağlayabiliyordum yürürken.

Bir taş buldum,yaslandım ona.Ağlamaya başladım.Çıkardım camı ıslanmış gözlüğümü.Ağzımdan şunlar döküldü:

"Dayanamıyorum artık.Lütfen bana yardım et.Beni üzme."

Bir beş dakika durdum o halde.İçimden bir ses 18/78 demeye başladı.İlk başta önemsemedim.O sıralar çözdüğüm matematik sorularından birinin cevaplarıdır falan dedim.

Daha sonra evime geldim.Girdim yatağıma.O sıralar arada açar Kuran okurdum,iyi gelirdi.Belki yine iyi gelir dedim.Açtım okumaya başladım.Aklıma o iki sayı geldi.18'i sure numarasına,78'i ayet numarasına girip arattırdım.

İşte karşıma gelen ayet Allaha inanma sebebimdir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ergenlik çağlarımda sevgilimden ayrılmıştım.İlk sevgilim olduğu için bu beni adeta yıkmıştı.Devamlı sigara içiyordum.Durduk yere ağlıyordum ki beynim uyuşsun da bunları düşünmeyeyim diye.Bir insanın ne kadar üzgün olabileceğini düşünün.İşte o haldeydim.

Bir gece artık sancılarım hatsafhaya çıkmıştı.Artık ev hapishane gibi gelmişti.Hemen kendimi dışarı attım.Meydanda bir boy dolandım.Issız ve tenha bir gece olduğundan kimseye rezil olmadan rahatça ağlayabiliyordum yürürken.

Bir taş buldum,yaslandım ona.Ağlamaya başladım.Çıkardım camı ıslanmış gözlüğümü.Ağzımdan şunlar döküldü:

"Dayanamıyorum artık.Lütfen bana yardım et.Beni üzme."

Bir beş dakika durdum o halde.İçimden bir ses 18/78 demeye başladı.İlk başta önemsemedim.O sıralar çözdüğüm matematik sorularından birinin cevaplarıdır falan dedim.

Daha sonra evime geldim.Girdim yatağıma.O sıralar arada açar Kuran okurdum,iyi gelirdi.Belki yine iyi gelir dedim.Açtım okumaya başladım.Aklıma o iki sayı geldi.18'i sure numarasına,78'i ayet numarasına girip arattırdım.

İşte karşıma gelen ayet Allaha inanma sebebimdir.

Onsekizbinyetmissekiz kez benzerini yasamislar /var /adina
Benzer hikayeler siralarsak eger

Cocuklugum ya da ilk gencligim benzer hikayelerle dolu ve birden cok hatta coktan cok

Hikayelerin ya da gecmis yasam oykulerinin ve birlestirmelerinin bizi tasiyacagi yerler var
Derin bir dejavu yasadigimi soylebilirim yildizli ve isikli bir gokyuzu ruyasi ve cocuklus gecmisi uzerine su anda..

Gercekten dostlukla soyleyebilirim ki benzer hikayelerimiz var
Ben hayatimin yarisini arastirmalarimin yarisini zihinsel kavramlar duymayla sesler duymayla yaptim
Yazilarimda arapca tamlama kullanirsam anlamini bile bilmem yazdiktan sonra arastirirm
Daha sastigini gormedim
Matematik kavramlari dahil
Bulanik mantik dahil bir cok matematik mantik kavramini hic bilmezken zihinsel duyumalanmayla arastirdim
Bunlar icin paradigmalarimiz var aciklamalarimiz ve cozumlemelerimiz
Bir dogaustu ifade etmiyorlar
Cocukluktan itibaren tum yasamima yayilan benzer ornekler cogaltilabilir hicbiri beni su an icin tanrida birakmadi
Ha tipki sizin gibi tanriya ya da baska seye goturen ve inandiran surec deneyimlerde oldu var
Sizin gibi bi cok kavusma duyumlanma ve okuma arastirma ornegi de yasadim ben
Incil kuranlada bagdasanlar ya da benim bagdastirdiklarim oldu
11.41 mesela beni birakmayan bir sayi bir donem tanistigima memnun oldum 18.78

Arkadasim daha buyuk hikayelerimiz var birlesecek
Bu hikayeler birlestirilirse ise yarayacak.kavusum..

Paylastiginiz icin tesekkurler bana birini hatirlatti.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 15:56 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 15:45 ----------

Cok cok tesekkur ederim bana bi cok sey hatrlattiniz...

Son düzenleme:

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Onsekizbinyetmissekiz kez benzerini yasamislar /var /adina
Benzer hikayeler siralarsak eger

Cocuklugum ya da ilk gencligim benzer hikayelerle dolu ve birden cok hatta coktan cok

Hikayelerin ya da gecmis yasam oykulerinin ve birlestirmelerinin bizi tasiyacagi yerler var
Derin bir dejavu yasadigimi soylebilirim yildizli ve isikli bir gokyuzu ruyasi ve cocuklus gecmisi uzerine su anda..

Gercekten dostlukla soyleyebilirim ki benzer hikayelerimiz var
Ben hayatimin yarisini arastirmalarimin yarisini zihinsel kavramlar duymayla sesler duymayla yaptim
Yazilarimda arapca tamlama kullanirsam anlamini bile bilmem yazdiktan sonra arastirirm
Daha sastigini gormedim
Matematik kavramlari dahil
Bulanik mantik dahil bir cok matematik mantik kavramini hic bilmezken zihinsel duyumalanmayla arastirdim
Bunlar icin paradigmalarimiz var aciklamalarimiz ve cozumlemelerimiz
Bir dogaustu ifade etmiyorlar
Cocukluktan itibaren tum yasamima yayilan benzer ornekler cogaltilabilir hicbiri beni su an icin tanrida birakmadi
Ha tipki sizin gibi tanriya ya da baska seye goturen ve inandiran surec deneyimlerde oldu var
Sizin gibi bi cok kavusma duyumlanma ve okuma arastirma ornegi de yasadim ben
Incil kuranlada bagdasanlar ya da benim bagdastirdiklarim oldu
11.41 mesela beni birakmayan bir sayi bir donem tanistigima memnun oldum 18.78

Arkadasim daha buyuk hikayelerimiz var birlesecek
Bu hikayeler birlestirilirse ise yarayacak.kavusum..

Paylastiginiz icin tesekkurler bana birini hatirlatti.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 15:56 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 15:45 ----------

Cok cok tesekkur ederim bana bi cok sey hatrlattiniz...

Memnun oldum 11/41

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Hocam belki bura dahil bi cok yerde yazdim ben tekrarlayan bi kac cocukluk ruya kalibini ve cocukluk yasam oykumu vb lerini arastiriken dolayli olarak benzerlerini yasayanlarin hipnotik incelemlerde uzayli kacirmasi oykuleri anlatmasina dair yazilara erisince arastirma yaparken kasyopyaya eristim

Ortaokul lise yillarinda zihinsel duyumla meditasyon arastirmasi unuversite yillarinda ayni sebeple zen okumasi yapiyordum

Cocukken uydurup fen kitabina yazdigim anlamsiz sandigim kelimelerin gercekte karsiligi oldugunu 17 yasinda ogrendim saniyordum

Bu masallari aydinlattik biz fazlasini da

Yasamim boyunca tesadufen istemeden satin alip okudugum kitaplar ve onlari okurken fiziksel zihinsel isinmalar hissetme gibi seyler yasadim
Bunu genclik yillarimda kuran okurkende cok yasadim
Bende o zaman dibe tanriya cok yordum
Baska seylerde
Neler neler yasadik neler neler

Sonra bunlari cozduk biz aydinlattik hepsinin aciklamalari var
Daha fazlasinin da acik olun yeter ki .bir dogaustu ifade etmeyecek ama diger aciklama da sizi tatmin etmeyecek

Mumkun sadece mumkun ve gercek sonsuz olanakli
Gercegin dogasini arastirin daha fazlasini deneyimleyeceksiniz
Eger hazir ve acik olursaniz
Ve bunlar sadece olagan olagan hic bir dogaustu ve mucize ifade etmeyecekler
Olagan oldugu icin olur
Sonsuz sayida paradigma olagandir
Gercegin dogasinda hersey olagandir
Hic bir anlami yok.kisiye ozel

---------- Mesajlar Birleştirildi at 16:27 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 16:22 ----------

Kendinize gore olaganindisi yada gercekustu denilebilecek paradigma deneyimi cekmeye ve deneyime hazirsaniz gercek size seviyeli ve olculu deneyimletir sunar
Kendi gerceginiz oncelikle bunu anlamalisiniz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 16:37 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 16:27 ----------

Bir gelecek zaman kipiyle kendi gelecek zaman kipinizle birlikte on calisiyorsunuz oncelikle ve bir ust ben gelecek ben ve esgudum zaman yapismasi dusunun
Onde oldugunuzu dusunun
Onden gelecegin size yol actigini dusunun aydinlanacak
Bu jung un kuramina benzer ust ego boyle uyarlayin
Hayir gelecegin karda onde bir cigir aciyor ya da gelecek var zamanda bunu deneyin..
Hatirlayin jung ta cok ugrasti bunlarla ve ve hayatini yasadigi ve aciklayamadigi iki fenomenal olay uzerine psikoljiye adadi

Gecmis gibi gelecek blok dusunun zaman maman yok
Daha cok deneyimci ilgilenir ve birlikte cozumler calisrir guc ve enerji birlestirirse bu isler cozumleniyor

---------- Mesajlar Birleştirildi at 16:39 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 16:37 ----------

Gecmis hafiza gibi gelecek hafizaniz var zamanda ve kisi hafizanizda
Tam
Olay burda cozum

---------- Mesajlar Birleştirildi at 17:02 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 16:39 ----------

Duzey zamani ne kadar yener ve esnetirsek o kadar cok benzer fenom deneyimleriz
Duzey zaman hissibuzerine calismali durmalisiniz ancak zamanin esnemesi sonucu gerceginiz bi hayli yorgalar bunu unutmayin..
Zaman kavramini esnetmenin carpitmanin getirisi yuksek olabilir ancak alisik oldukca zorlayacaktir

Son düzenleme:

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Kendinize gore olaganindisi yada gercekustu denilebilecek paradigma deneyimi cekmeye ve deneyime hazirsaniz gercek size seviyeli ve olculu deneyimletir sunar
Kendi gerceginiz oncelikle bunu anlamalisiniz

Sana hak veriyorum.Çünkü o anda yaşadığım maddi ve manevi çöküntüyü,duygu karmaşasını ve siyah renginin ağırlığını belki hayatımda hiç hissetmedim.Kendi adıma bir ilki deneyişim ve yaşayışım gerçeğin verme arzusunu kabartmış olabilir.

Ancak duygularım izin vermiyor.114 farklı olasılık var ve bununda içinde 6 bin küsür farklı olasılık var.Hadi diyelim çok limitdışı bir olay oldu ve tutturabildim.Bunun o anda ve o esnada gerçekleşmesi...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Arkadasim paralel bir gerceklikte hic varolmayan kasaba deneyimledigini soyleyen bile okuduk
Ve bi cok sey
Gencligin ya da omrun yarisini bunlarla tukettik ve biz oldukca cozumledik dusunduk
Her ne olursa olsun bir aciklamasi vardir. Mantikli bir aciklamasi ve sonsuz aciklama olabilir ve her biri gecerli olabilir
Gerçek, mekan zaman sinirlamalarina ragmen algiustu deneyim gerceklik uretebilir olabilir.
ya da gerçeceğin mekaniğinde -bilmediğimiz faktörler vardır olabilir
bu bizi çözmeye götürecek ve keşfe

ruyanin bilincalti uyaranlar icermesi gibi dis gercege de bilincustu uyaranlarca hatta kisinin yine kendinin bir öte zaman yansisinca gerekirse kisiyi sarsmak icin gercek gonderimi ve olusturumuna kadar farkli sonsuz savlamamiz ve aciklamamiz var
ve olabilir.. gecerli ya da gecersiz bunlar

Sonucta gercek ya da gercekustu sayilacak fenomenlerde olagan fenomenlerdir
gerceğin doğasına ters olmayacağı anlamına gelir -gelmeli ve yine gerçeğe paralel olgulandırılır-olgulandırılmalı

ve kisiye yine kisinin kendine yada herhangi dis kosula (bilinemeyen herhangi gerçeğe ve gerçekçiye ilişkin) yada baska bir deneyimleyiciye bagli sonsuz dogaustu sonsuz deneyimleme (ve sonsuz açıklama) olabilir
Bunlari tam anlamiyla cozumlemek ve adlandirmak nerdeyse imkansiz o halde daha fazla arastrima yapmak ve veri birlestirmek kaliyor bize..

---

Örneğin Gurdjeff'in, Cayce'in, Tesla'nın belki Nostradamus'un ve belki az çok Jung'un ya da bir başkasının hayatı da doğaüstü ya da gerçeküstü olarak, nitelenebilecek ya da yorumlanabilecek ve olgulandırılabilcek fenomenlar ya da algılayışlarla örülüdür .
dış dünyada benzerlerini duyarız; gerçeğin doğasını tam anlamıyla bilmiyor-çözmemiş olacağımız anlamına gelecek bunlar sadece
ve daha fazla araştırma anlamı taşır bizim için...en azından benim-bizim için öyleydi

Son düzenleme:
L

lamei

Ziyaretçi
Ben de 4-5 yıl önce zor dönemler geçirdim.
Depresyona girmiştim, intihar, çok kötü durumlar..
Bu olaylar beni düşünmeye itmişti,
her şeyi araştırmaya başlamıştım.
Hiç bilgim yoktu, ailem laik,
din adına hiç bişi bilmiyordum.
Sonra okudukça etkilendim,
okudukça okudum.. Ve iman ettim elhamdullah.
Ardından namaz, kuran, hicab...Elhamdullah!

O'nun verdiği mutluluk hiç bi şeyden daha değerli değil, vallahi.
Bu dünyaya fırlatılmış bir oyuncak değilim ben.
Aklımla, hislerimle değerliyim,
Diğer insanlar gibi Rabbimin biricik kuluyum.

Yalnız bir neden değil nedenler var,
uzadıkça uzar..

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu devam edebilir aslında. Teşekkürler :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar