Samsung / İnterneti Tadında Kullan Kampanyası

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güncel ve Son Dakika Haberler kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Samsung \/ İnterneti Tadında Kullan Kampanyası başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,155 kez görüntülenmiş, 43 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güncel ve Son Dakika Haberler
Konu Başlığı Samsung \/ İnterneti Tadında Kullan Kampanyası
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Leonardo18

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bilim insanları ve bilimsel araştırmalar, sosyal medyanın beyin üzerinde yarattığı tahribatı yıllardır ne yazık ki halka bir türlü anlatamadılar ve her geçen gün, gerçek yaşamdan kopuk ve insan ilişkileri zayıf bir nesil yetişiyor çünkü daha önce bu forumda eklemiştim; beyin gelişimini 24 yaşına kadar tamamlar ve bu yaşa kadar beyni ne ile beslerseniz ona göre bir yaşamınız olur. Sosyal medya zehirlenmesi ile büyüyen gençlik ne yazık ki bilimden, felsefeden, edebiyattan ya da sanattan uzak yetişiyor ve beyin gelişimini yanlış yönde tamamlıyor, daha da acı olan bunun telafisi neredeyse hiç yok...

Bilinçli kullanım açısından yapılabilecekler özetle;

- Sosyal medyanın gerçek bir alan olmadığının bilincinde olup sadece bilgi ya da fikir alışverişi için ve sınırlı zaman aralığında kullanmak.
- Ön araştırma yapmak için faydalı olabilir ancak yoğun bilgi kirliliği olduğu da asla unutulmamalıdır.
- Arkadaş edinmek istiyorsanız bunun yolu sosyal medya değildir. Tenis kulübü, trekking, fotoğrafçılık ya da çeşitli etkinlik gruplarına üye olup kendinize gerçek bir çevre edinebilirsiniz. Para sorun ise bulunduğunuz ilin belediyesinin düzenlediği etkinlik gruplarına dahil olabilirsiniz.
- Ortalama 80 yıllık ömrünüzün ilk 20-30 yılı bir meslek edinme çabası ile geçiyor ve sonrasında iş yaşamı derken bir de bakmışsınız ki yaşınız 50-60 olmuş. Bu kısacık ömrü tüketirken, uzun saatler hiç tanımadığınız insanlarla diyalog kurmak ya da boş muhabbetlerle zaman kaybetmek yerine, gerçek yaşamda iki-üç arkadaş edinmeye çabalayın, emin olun ki çok daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürersiniz.

Son düzenleme:

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Bilim insanları ve bilimsel araştırmalar, sosyal medyanın beyin üzerinde yarattığı tahribatı yıllardır ne yazık ki halka bir türlü anlatamadılar ve her geçen gün, gerçek yaşamdan kopuk ve insan ilişkileri zayıf bir nesil yetişiyor çünkü daha önce bu forumda eklemiştim; beyin gelişimini 24 yaşına kadar tamamlar ve bu yaşa kadar beyni ne ile beslerseniz ona göre bir yaşamınız olur. Sosyal medya zehirlenmesi ile büyüyen gençlik ne yazık ki bilimden, felsefeden, edebiyattan ya da sanattan uzak yetişiyor ve beyin gelişimini yanlış yönde tamamlıyor, daha da acı olan bunun telafisi neredeyse hiç yok...

- Bu bir bilinçlenme meselesi ve teknoloji ile doğrudan alakalı değil. Daha önce de yazmıştım. 2000'lerin başında da Sega Mega Drive, Nitendo, Game-Boy'lar filan vardı. Sokakta görüyordum (halen görüyorum) Koca koca adamlar hayatlarını FİFA filan oynayarak geçiriyordu.

Ama konumuz çocuklar. Ben hepten yasaklama yanlısı değilim. Hatta şöyle: Çocuğum olsa 15 yaşına kadar normal cep telefonu verirdim. Akıllı telefon vermezdim. Sebep: o alete uzun süre kilitli kalmak gözleri ve insanın duruşunu bozar. ilerde boyun fıtığı filan olur. Oynayacaksa bilgisayar veya benzer bir şeyde belirli süreler, ders çalıştıktan sonra filan oynar.

Benim de ailesinin bilgisayar almadığı arkadaşım oldu. O da çok radikal bir karar. Çünkü ben şimdi 90'Ların oyunlarını yeniden açıp bakıyorum. Yine oynuyorum ama eskisi gibi değil. Yeni oyunlar tabi ki daha güzel ama neticede büyüdüm. Oyun çağında değilim, dolayısıyla oynamıyorum. Şimdikiler de öyle olacaklar. 40'ından sonra bilgisayar oyunu hastası olan insan da var ama çoğu kişi 25-30'dan sonra büyük oranda bırakmıştır.

- Sosyal medyanın gerçek bir alan olmadığının bilincinde olup sadece bilgi ya da fikir alışverişi için ve sınırlı zaman aralığında kullanmak.
- Ön araştırma yapmak için faydalı olabilir ancak yoğun bilgi kirliliği olduğu da asla unutulmamalıdır.
- Arkadaş edinmek istiyorsanız bunun yolu sosyal medya değildir. Tenis kulübü, trekking, fotoğrafçılık ya da çeşitli etkinlik gruplarına üye olup kendinize gerçek bir çevre edinebilirsiniz. Para sorun ise bulunduğunuz ilin belediyesinin düzenlediği etkinlik gruplarına dahil olabilirsiniz.

- Bu son söylediğin çok önemli. Facebook ilk çıktığında (2005 yılı filan) ben gülüp geçmiştim. Bir yandan bağımlılık yapıcı olduğu doğru ama saçma bir şey olduğu da çok belliydi. Sonra (yaklaşık 10 sene sonra) mesleki nedenlerle tekrar açtım ve sınırlı olarak kullanıyorum.

Yine de online oyun oynayan, gerçek hayat haricinde online olarak ikinci hayat sahibi olma çabası içinde olanlara kızıyorum. Çocukların bu durumda olmasına üzülüyorum. Bu tamamen tüketim toplumunun bir tuzağı. Sigara gibi. şimdi nefesini normal alıp verebiliyorsun değil mi? - Sigaraya alışınca nefese para öder hale geliyorsun ve bu saçma bir durum. Facebook / online oynan oyunlar da öyle. İnsanlar ekranın içinde değil ki insanlar dışarda, dış dünyada. Hele Lise çağında filan, üzücü bir durum. İnsan çocukluğunu internette yaşar mı? çok büyük bir yapaylık. ve tüketim toplumu tuzağı. Ciddi de bir sorun olabilir bana kalırsa.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@Leonardo18

Çocukları ya da gençleri teknolojiden de akıllı telefondan da uzak tutmak hiç kolay değil hatta imkansız çünkü evde olmasa okulda arkadaşlarından görüyorlar fakat işin acı tarafı; genç yaşta beyin ne alırsa tüm yaşamı da öyle şekilleniyor. Sosyal medya ya da oyun bağımlısı çocuklar, 25 yaşında zaten beyin olarak bitmiş oluyorlar. Çoğu konuda doğru karar alamayan ya da düşünemeyen bir nesil yetişiyor ve sonrasında da neden insanlar bu kadar tepkisiz ve duyarsız diye yakınmaya başlıyoruz. Sebebi; çocukluk ve gençlik yıllarında maruz kaldıkları sosyal medya tuzağı ve beyindeki olumsuz şekillenmedir.

Yıllar önce bir filmde gördüğüm sahne, bu yaşımda halen sebepsiz yere dişçi korkusu yaşamama vesile oldu. O sahnenin gerçek olmadığını beynim idrak edemedi ki edemez zaten ve 15-16 yaşından beri dişçi fobisi yaşıyorum. Beyin kıyaslama ile çalışıyor ve her gördüğünü gerçek kabul ediyor. Bu sebeple genç yaşta beyin neyi görürse ilerleyen yıllarda o doğrultuda yaşam sürer ya da kararlar alır.

Çocukluğunu internette yaşamak bir tarafa, yüzüne bakıp iki cümle kuramıyorlar. Mutsuzlar ve sürekli gelecek korkusu yaşıyorlar. Yaşama dahil olmaktan da kaçıyorlar çünkü izole bir yaşam onlara çok normal ve güvenli geliyor.

Eğitimciler ve aileler bilinçli bir şekilde bu konuya çözüm üretmezse ne yazık ki gelecek de iyi yönde şekillenmeyecek demektir.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Çocukları ya da gençleri teknolojiden de akıllı telefondan da uzak tutmak hiç kolay değil hatta imkansız çünkü evde olmasa okulda arkadaşlarından görüyorlar fakat işin acı tarafı; genç yaşta beyin ne alırsa tüm yaşamı da öyle şekilleniyor. Sosyal medya ya da oyun bağımlısı çocuklar, 25 yaşında zaten beyin olarak bitmiş oluyorlar. Çoğu konuda doğru karar alamayan ya da düşünemeyen bir nesil yetişiyor ve sonrasında da neden insanlar bu kadar tepkisiz ve duyarsız diye yakınmaya başlıyoruz. Sebebi; çocukluk ve gençlik yıllarında maruz kaldıkları sosyal medya tuzağı ve beyindeki olumsuz şekillenmedir.

- Bu biraz eski sorun / yeni çözüm bence. Dengeli kullanmak gerekli. Faşist de olmamak lazım. Benim ailesinin bilgisayar almadığı arkadaşlarım da vardı, ama çoğumuzun bilgisayarı vardı, online oyun da oynuyorduk (daha doğrusu modem ile). Sonraki dönemlerde bu trend hiç değişmedi. Dediğim örnekte bilgisayarı olmayan, mesela puzzle oynayan arkadaşımız da vardı. Sonuçta bilgisayarı yok diye çocuk ölmez. Ama belirli ölçüde, kural koyarak oynasın işte ne var? Şunu da söyleyeyim: bu oyunların zihin geliştirici özelliği de var. O yüzden yurt dışında bazı yaşlı insanların (60 ve üzeri) evinde playstation bulabilirsin. Ama mesle onlar için de aynı: - Dengeli kullanmak.

- Sosyal medya olayına hiç girmedim. Bilmiyorum. Ama Avrupa'da birbirini internet yorumu yaparak üzen, ergenler filan var. Bu da benim kertenkele beynimi devreye sokar. Çocuğumun o yüzden ağladığını görürsem o alete hemen el koyarım. Çünkü mesela çocuğuma ya da br yakınımın çocuğuna okulda kötü bir şey yapılsa, gidip okula şikayet edebilir ya da terbiyesizlik yapan çocuğu uyarabilirim. Öyle bir durumda kimi uyaracaksın? İnstagramı mı?

O yüzden çocuğum olsaydı 15 yaş sınırı olurdu. Giriyorsa da bendenhabersiz girmesi gerekirdi.

Böyle böyle yasaklamak yok. ama bilinçli internet kullanıcısı olmak konusunda bu gençlere yardım etmeliyiz.

Yıllar önce bir filmde gördüğüm sahne, bu yaşımda halen sebepsiz yere dişçi korkusu yaşamama vesile oldu. O sahnenin gerçek olmadığını beynim idrak edemedi ki edemez zaten ve 15-16 yaşından beri dişçi fobisi yaşıyorum. Beyin kıyaslama ile çalışıyor ve her gördüğünü gerçek kabul ediyor. Bu sebeple genç yaşta beyin neyi görürse ilerleyen yıllarda o doğrultuda yaşam sürer ya da kararlar alır.

- KOnudan konuya atlayacağız ama ben mesela korku filmi seyretmem. Kimseye yasaklamam tabi. Ama özendirmem. Tam da bu dediğin sebepten.

Çocukluğunu internette yaşamak bir tarafa, yüzüne bakıp iki cümle kuramıyorlar. Mutsuzlar ve sürekli gelecek korkusu yaşıyorlar. Yaşama dahil olmaktan da kaçıyorlar çünkü izole bir yaşam onlara çok normal ve güvenli geliyor.

Eğitimciler ve aileler bilinçli bir şekilde bu konuya çözüm üretmezse ne yazık ki gelecek de iyi yönde şekillenmeyecek demektir.
,

- Bu da biraz fazla karamsar olmuş. Benim kast ettiğim mesela spor kulübüne yazılmak, takım sporlarına katılmak, hatta mümkünse bir sporu profesyonelliğe kadar götürmek. Ya da kişi ergense, mesela bilardo / paintball kulübüne gitmek.

Yani insanlar kullanacak tabi. Ama aşırı zaman kaptırmayın diyorum.

Örnek: sürekli akıllı telefonda chat + oyun oynayan kişiler var. Metroda filan görüyorum. Ama o sırada kitap da okuyabilirsin. Onu demek istiyorum.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar