Samsung / İnterneti Tadında Kullan Kampanyası

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güncel ve Son Dakika Haberler kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Samsung \/ İnterneti Tadında Kullan Kampanyası başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,163 kez görüntülenmiş, 43 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güncel ve Son Dakika Haberler
Konu Başlığı Samsung \/ İnterneti Tadında Kullan Kampanyası
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Leonardo18

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bu dediklerini insan kendi önleyecek biraz da. Beni niye kimse taciz etmiyor? (edemiyor) Çünkü Forum'da bile mutsuz olursam giderim.

Ben dediğim gibi, Barım / dükkanım olsa facebook hesabı açarım. Şimdi de var. Ama facebook'u sosyalleşmek için kullanmadım. Niye öyle bir şey yapıyorsunuz ki? - Kendi seçiminiz.

Bir de Çin'de Facebook üzerinden "iyi vatandaş" uygulaması filan var. Devlet internette ne yaptığını da sürekli takip ediyor. Sen öyle bir sistem iyi olur demeye mi getiriyorsun?

- Hiç gerek yok.

/ Ama dediğini anladım. Mesela Çocukları filan özellikle taciz eden kişiyi de yakalayacaksın. Da o da büyük iş. Yurt dışında özel polis birimleri filan var öyle işler için.

Benim görüşüm: Çocuğun ne işi var ki? Aşırı sanallaşmanın iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bırakın çocuk çocukluğunu yaşasın, facebook'a da yetişkin olan girsin. Benim düşüncem bu.

Çocuk da çizgi film filan izlesin. Ben bu yaşta Anlamıyorum. Bunlar facebook'a giriyor, sonra intihara teşvik ediliyor filan. Duyunca şöyle hayret ediyorum: Facebook mesela 2000'lerdeki Messenger gibi değil. Eskiden nik alan herkes giriyordu. kimlik sahte olduğu için güvendeydin. Bugün: Kendinden çok fazla şey katıyorsun. Zirzop sınıf arkadaşı gelip abuk bir yorum yapınca çocuk ağlıyor filan. Bu çok saçma. Bizimkiler olsa o olay olur olmaz cep telefonu 1-2 aylığına gitmişti ve bana "otur ders çalış / spor yap" filan denmişti.

Yani ben daha eski kafalıyım o konuda.

Sosyal medya sitesi kuranların ilk işi tüm kullanıcılara güvenli iletişim imkanı sunmaktır ve bu da ancak kimlik ya da telefon doğrulama ile mümkün olabilir. Çocukların ailesinden gizli hesap açmasına da ancak böyle engel olabilirsin. Kendi adıma emek verdiğim bir forum sitesinden sahte bir kullanıcının yarattığı kirlilik yüzünden ayrılmak istemem ve ne yazık ki çoğu nitelikli kullanıcı da bu sebeple sosyal medyayı bırakmış durumdalar.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
- Kimlik doğrulama Türkiye'de çok tehlikeli. Avrupa'da tamam. Ama benim eskiden takıldığım forumun kurucusunu karakola bile çağırmışlar. Siyasi forumlarda çoğu kişi nikini bile 2-3 ayda bir değiştirirdi (2000'lerde çok aktif siyaset forumlarının olduğu dönemde).
+ Böyle daha iyi. Kimliğimi ifşa edeceksem, o zaman sokakta biriyle buluşurum daha iyi. Gerçek hayatta olmak daha iyi.
Buralar da benim için çetleşme / eğlencelik mesajlaşma filan. Ben MSN mesenger'i o yüzden severdim. 1 saat boş vaktim olunca, hop internet kafe, hop asikız126, yarım saat takılıyorsun. "nerelisin? kaç yaşındasın filan falan" öyle takılıyorsun. Bye, gülücük, smiley filan. öyle takılıyordun.

Sakat olan sanalı gerçek zannetmek. Sınıf arkadaşına gıcık oluyorsan gider döversin. Facebook vitrin olayını en çok çocuklar kullanıyor ama dediğim gibi en az onların kullanması gerek.

Forumda sahte kimlik:
- Aynı şey. Yetişkin / akıllı insan öyle bir şey yapar mı? Onu yapan büyük ihtimalle çocuk filan zaten. Da ne işi var işte. Yazmadığın entelektüel içerikli forumdan ne istiyorsun?

Bana garip geliyor (geçmişte kendim yapmadığım şey de değil halbuki :) )

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
- Kimlik doğrulama Türkiye'de çok tehlikeli. Avrupa'da tamam. Ama benim eskiden takıldığım forumun kurucusunu karakola bile çağırmışlar. Siyasi forumlarda çoğu kişi nikini bile 2-3 ayda bir değiştirirdi (2000'lerde çok aktif siyaset forumlarının olduğu dönemde).
+ Böyle daha iyi. Kimliğimi ifşa edeceksem, o zaman sokakta biriyle buluşurum daha iyi. Gerçek hayatta olmak daha iyi.
Buralar da benim için çetleşme / eğlencelik mesajlaşma filan. Ben MSN mesenger'i o yüzden severdim. 1 saat boş vaktim olunca, hop internet kafe, hop asikız126, yarım saat takılıyorsun. "nerelisin? kaç yaşındasın filan falan" öyle takılıyorsun. Bye, gülücük, smiley filan. öyle takılıyordun.

Sakat olan sanalı gerçek zannetmek. Sınıf arkadaşına gıcık oluyorsan gider döversin. Facebook vitrin olayını en çok çocuklar kullanıyor ama dediğim gibi en az onların kullanması gerek.

Forumda sahte kimlik:
- Aynı şey. Yetişkin / akıllı insan öyle bir şey yapar mı? Onu yapan büyük ihtimalle çocuk filan zaten. Da ne işi var işte. Yazmadığın entelektüel içerikli forumdan ne istiyorsun?

Bana garip geliyor (geçmişte kendim yapmadığım şey de değil halbuki :) )

Forumlarda sahte kullanıcıya çok denk geliyor olsak da Facebook, Twitter ya da Instagram'da aslında gerçek hesap kullanan kişi sayısı daha fazla ve yazdıklarının ya da paylaştıklarının sorumluluğunu almak zorunda oldukları da bir gerçek. Forumlarda sanırım kullanıcı yaş ortalaması biraz düşük ve buna bağlı olarak fake hesap kullanan kişi sayısı yüksek çünkü bu sayede rahatça küfrediyor ya da kadın üyeleri taciz edebiliyorlar. Aklı başında birisi elbette yapmaz ve zaten sorun da orada yani yapan şahıslar iyi niyetli kişiler değiller.

Sanalı ciddiye almamak konusunda çok haklısın ancak yine de insan haksız yere küfre-hakarete uğradığı zaman rahatsız oluyor ve işte bu yüzden emek verdiği ortamı terk etmek zorunda kalan insanlar var.

Bana kalırsa ilerleyen dönemde, sosyal medya hesaplarının doğrulanması yöntemine gidilecek çünkü mail adresi oluştururken bile telefon numarası sorulmaya başlandı.

Sanalda geçen zamanın da bir kalitesi olması gerekiyor ve kişi günlük yaşamdan kopmamalı ya da işlerini aksatacak bir hale gelmemeli fakat günümüzde en büyük sorun; kişilerin sanalı, gerçek yaşama tercih edecek bir hale gelmiş olmasıdır.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Forumlarda sahte kullanıcıya çok denk geliyor olsak da Facebook, Twitter ya da Instagram'da aslında gerçek hesap kullanan kişi sayısı daha fazla ve yazdıklarının ya da paylaştıklarının sorumluluğunu almak zorunda oldukları da bir gerçek.

- İşte işe yarasa oralarda işe yarardı. Ben bir ara CHP'nin Twitter hesabını takip ediyordum. Sahte isimle gelip seviyesizlik yapan insanlar var. Hatta Donald Trup Twitter + Facebook destekçileri (sahte hesapları) sayesinde seçildi deniyor.

O daha büyük bir saçmalık. Seviyeli sohbet / tartışma olursa buralarda olur. Da onu da bilemiyoruz. Bunlar belki forumun yönetimini ele geçiriyorlar. Nereden bilebiliriz ki?

2000'lerde benim gittiğim Sıfır forum diye bir yer vardı. Orada hem katılımcılar ciddi sol görüşlü ya da öğrenci filandı. Bir süre devam ettikten sonra ciddi kıro problemi yaşanmaya başlandı. O da şöyle: İnsanları oraya getirmek, getirdikten sonra kalmalarını sağlamak sorun.

Bir de yeni jenerasyon interneti bizim gibi mi kullanıyor? Onu da tam bilmiyorum.

- Dönüp dolaşıp Güven konusuna geliyoruz.

Ben geçmişte benzer bir forumun kuruculuğunu yaptım. Asıl sorun düzgün insanların gelmesini ve geldikten sonra kalmalarını sağlamak. Bu bir döngü aslında. Bu şekilde insanların güveni gelişiyor ve daha samimi ve detaylı paylaşım yapabiliyorlar.

Ama döngü bir anda tersine de dönebilir. Mesela davet ederek getirdiğin kişiye sen ya da başkası yamuk yaparsa, bu kişi sıkılıp gider, insanlar düzgün paylaşım yapmaz. samimiyet biter, güvenmediği için ilginç bir şey yazacak olan gider başka yerde yazar. zamanla Forumun içeriği kalmaz. Gelen kişi bakıp bakıp gider filan.

Yani blog kurmak başlı başına bir iştir diyebiliriz. İlk önce bu işi yapmayı istemen lazım. Sonra gerisi zaten katılımcıların işi.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
- Dönüp dolaşıp Güven konusuna geliyoruz.

Ben geçmişte benzer bir forumun kuruculuğunu yaptım. Asıl sorun düzgün insanların gelmesini ve geldikten sonra kalmalarını sağlamak. Bu bir döngü aslında. Bu şekilde insanların güveni gelişiyor ve daha samimi ve detaylı paylaşım yapabiliyorlar.

Ama döngü bir anda tersine de dönebilir. Mesela davet ederek getirdiğin kişiye sen ya da başkası yamuk yaparsa, bu kişi sıkılıp gider, insanlar düzgün paylaşım yapmaz. samimiyet biter, güvenmediği için ilginç bir şey yazacak olan gider başka yerde yazar. zamanla Forumun içeriği kalmaz. Gelen kişi bakıp bakıp gider filan.

Yani blog kurmak başlı başına bir iştir diyebiliriz. İlk önce bu işi yapmayı istemen lazım. Sonra gerisi zaten katılımcıların işi.

Güvenli bir ortam yaratılmadığı için nitelikli üyeler de kendini huzurlu hissedemiyor ve ayrılma kararı alıyorlar. Çoğu insanın çok fazla boş vakti yok ve bu dar zaman aralığında sosyal medyada kaliteli zaman geçirmek istiyorlar. Sahte kullanıcı ve çoklu hesaplara engel olunmadığı sürece de bu platformlar hem üye kaybedecek hem de vasıfsız kullanıcı sayısı artacaktır. Sahte hesap kullananların olduğu bir ortamda kim bulunmak ister ki? Sahtelik derken yani çok sayıda üyelik alıp farklı profiller oluşturan tipler var yoksa kendini açık etsin, her şeyini anlatsın demek istemiyorum. Bu şahısların amacı; kadın üyelere asılmak veyahut trollük yapıp insanlara rahatsızlık vermek ve ne yazık ki başarılı da oluyorlar çünkü ip numarası değiştiriyor veya gizliyorlar. Şayet bu duruma hesap doğrulama ile çözüm bulunmazsa yakında tüm sosyal medya siteleri sadece niteliksiz kullanıcılardan oluşacak demektir. Kendi çevremde de bu sebeple forum ya da sosyal medya hesabı almayan çok vasıflı kişiler var. Kısacası ya daha güvenli bir ortam yaratılır ya da kapanan diğer siteler gibi bir sona ulaşır. Yonja ve Netlog da sahte profiller yüzünden zarar görüp kapandı diye düşünüyorum çünkü çok kişi mağdur olup çeşitli davalar açmıştı.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Yonja'yı hayal meyal hatırladım şimdi. :) Duruyor mu orası ne oldu?

- Konudan konuya atlamayalım. Ama Almanya'da filan reklamları izliyorum. Parship diye bir web sitesi var (ücretli) bunun kullanıcısı da çok var. İsrailde filan da çok yaygınmış. O şekilde tanışıp evlenenler varmış. Tabi ki de paralı ve gerçek bilgilerini giriyorsun. Kız arkadaş arayan Türkiye'de de benzerini bulabilir herhalde. 2000'lerde bu tür yerlerde "kadın" kişiler erkek çıkıyordu filan. O yüzden ne oldu hiç bilmiyorum.

- "Nitelik" meselesi değil bence. Formda "niteliksizsin" diye birini uzaklaştırsan gurur yapar, bu sefer hiç gitmez. O yüzden bırak, gelecekse gelsin.

Benim anlamadığım: mesela benim ev kadını forumunda ne işim var? Senin ilgi alanın o mu? -Değil.

Bu de jenerasyon farkı işte. Eskiden yoktu. Bizim Sıfır'a anarşist / solcu kişiler geliyordu. AKP'li gelmiyordu. Şim CHP'nin Twitter sitesine gidiyorum, sadece taciz amaçlı çalışan sahte nikler filan var. Ona da benim aklım ermiyor. Ben mesela vaktim olsa bile RTE'nin twiter hesabına girip abuk-sabuk şeyler yazmıyorum. Yani zihniyet değişti herhalde.

Ama şu var: Bu zaten çok sınırlı bir iletişim aracı. İyi kullanmazsan kullanılamayacak hale gelir, hiçbir zevki / espirisi de kalmaz. Diğer forumlarda buna çok değindim ama kimseye de dinletemedim. :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@Leonardo18

Arkadaşlık sitesi dedikleri zaten tam bir tuzak ve keşke hiçbiri faaliyet göstermese fakat ne yazık ki çevre edinemeyip internetten medet uman birileri oldukça bu siteler hem çoğalır hem de para kazanırlar.

Sanalda harcanan zamanı verimli kullanmak çok önemli yoksa geyik muhabbetleri yapmanın kimseye bir faydası olmaz fakat ne yazık ki felsefe ya da edebiyat forumları bu sebeple pek ilgi görmüyor. Üye sayısının çok olması nitelikli kullanıcıların var olduğu anlamına gelmez ancak site sahipleri bunu önemsemiyorlar. Gelen gelsin fakat sahte hesap ile gelmesin.

Bilinçlenme konusunda ne yapılacaksa zaman kaybetmemek gerekiyor çünkü teknolojinin hızına yetişmek çok zorlaşmaya başladı.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Arkadaşlık sitesi dedikleri zaten tam bir tuzak ve keşke hiçbiri faaliyet göstermese fakat ne yazık ki çevre edinemeyip internetten medet uman birileri oldukça bu siteler hem çoğalır hem de para kazanırlar.

- Yo garip ama gelişmiş ülkelerde işe yarıyor. Kadınlar özgür oldukları için, bazen o şekilde tanışıp hatta evlenebiliyorlar.

Sanalda harcanan zamanı verimli kullanmak çok önemli yoksa geyik muhabbetleri yapmanın kimseye bir faydası olmaz fakat ne yazık ki felsefe ya da edebiyat forumları bu sebeple pek ilgi görmüyor. Üye sayısının çok olması nitelikli kullanıcıların var olduğu anlamına gelmez ancak site sahipleri bunu önemsemiyorlar. Gelen gelsin fakat sahte hesap ile gelmesin.

Bilinçlenme konusunda ne yapılacaksa zaman kaybetmemek gerekiyor çünkü teknolojinin hızına yetişmek çok zorlaşmaya başladı
.

- Katılıyorum.

Bide şu var: Bizim Sıfır forum arama motorlarında çıkmazdı. Google'da "felsefe forum" yazıyorsun mesela. Ateizm forumu, Forum.tr diye saçma sapan yerler, Okültizm forumu bir de TKP forumu çıkıyor.

Bize gelen kişilerin çoğunu biz kendimiz davet etmiştik ve gelmeleri için de çok uğraşmıştık. Bu da internetin saçmalığı. Google da yabancı felsefe siteleri çıkıyor, ama yerli bir forum açsan, belli bir katılım oranı oluncaya kadar o web sitesi aramalarda çıkmıyor.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
- Yo garip ama gelişmiş ülkelerde işe yarıyor. Kadınlar özgür oldukları için, bazen o şekilde tanışıp hatta evlenebiliyorlar.
- Katılıyorum.

Bide şu var: Bizim Sıfır forum arama motorlarında çıkmazdı. Google'da "felsefe forum" yazıyorsun mesela. Ateizm forumu, Forum.tr diye saçma sapan yerler, Okültizm forumu bir de TKP forumu çıkıyor.

Bize gelen kişilerin çoğunu biz kendimiz davet etmiştik ve gelmeleri için de çok uğraşmıştık. Bu da internetin saçmalığı. Google da yabancı felsefe siteleri çıkıyor, ama yerli bir forum açsan, belli bir katılım oranı oluncaya kadar o web sitesi aramalarda çıkmıyor.

İnternette tanışıp evlenen insanları kendi adıma samimi bulmuyorum çünkü kaç kişi ile yazıştıkları, tanıştıkları ortada ve ilk fırsatta evli bile olsalar yine birileri ile yazışmaya devam ederler. Sanalda tanışmayı alışkanlık haline getiren ve bu amaçla kullanan kişilerle ciddi bir beraberlik yaşanmaz, yaşayan da ya çaresiz kalmış ya da çevre edinemeyen kişilerdir. Ne kadar kısıtlı bir çevren olursa olsun sanaldaki yüzeysel ilişkilerle vakit harcayan insanlardan hayır gelmez.

Yeni bir felsefe formu gördüm ve açan kişi de bir felsefe öğretmeni ancak ne yazık ki katılım hiç yok çünkü dediğim gibi yaşanan olumsuzluklar, sahte hesaplar sebebi ile nitelikli kullanıcı sayısı artık azalmaya başladı ve bizler gibi 3-5 kişi dışında hiç kimse kalmadı.

Son düzenleme:

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
İnternette tanışıp evlenen insanları kendi adıma samimi bulmuyorum çünkü kaç kişi ile yazıştıkları, tanıştıkları ortada ve ilk fırsatta evli bile olsalar yine birileri ile yazışmaya devam ederler. Sanalda tanışmayı alışkanlık haline getiren ve bu amaçla kullanan kişilerle ciddi bir beraberlik yaşanmaz, yaşayan da ya çaresiz kalmış ya da çevre edinemeyen kişilerdir.

- Bende TV programlarından biliyorum. Bir röportajda şöyle diyorlar: "Hayat romantik komedi filmi değil. Ben kendime uygun bir erkek / bayan ile nereden tanışabilirim? Biz bu şekilde tanıştık ve evlendik". Bu çift ciddi çocuk sahibi filan olmuş. Adam ortalama diyebileceğimiz bir tip. Kadın hepten şişko ve çirkin bana göre :)

BU modern dünyanın gerçeği. UBER olayı gibi. Mesela Türkiye'de tatile gelecek. "yaz aşkı" olarak işini şansa bırakmak istemiyor. Hop buluyor adamın birini beraber geliyorlar filan. Burada tanışacağı adamdan daha mı samimiyetsiz? Zaten "samimiyet" ne ki bu zamanda?

/ Türkiye'de de vardır. Ama ben merak edip de girdiğimde yok gibi bir şeydi. Çok erkek çok az kadın vardı filan. İslamiyet'in etkisi.

Türkiye'de İslami evlilik sitelerine filan bakmak lazım. Girmedim ama niyet etseydim önce oralara bakardım :) :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Arkadaşlık siteleri sahiplerine çok iyi para kazandırdığı için her zaman var olmaya devam edecektir ancak toplumda ciddi bir deformasyon yarattığı da bir gerçek ve her şeyden önce ilişkilerin kalitesini bozdu. Evli kadınlar eşini aldatmaya kolay kolay cesaret edemezken sanalda bunu çok rahat yapabiliyorlar.

Bilinçlenmeyi desteklemek dışında çok da elimizden bir şey gelmiyor maalesef.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Dinin / geleneklerin etkisinin fazla olduğu ülkede o işler öyle kolay değil. Zaten onu anlatmaya çalışıyorum. Bu tür siteler bizde yaygınlaşmıyor (idi) çünkü çoğu arkadaşlık sitesinde "bayan" katılımcılar ya erkek ya da bu işi para için yapan bayanlar filan oluyordu.

Şu anda nasıl bilmiyorum. İyi-kötü vardır diye ümit ediyorum. Yeni kuşağın bu tür konularda bizden daha rahat olduğu da bir gerçek.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Dinin / geleneklerin etkisinin fazla olduğu ülkede o işler öyle kolay değil. Zaten onu anlatmaya çalışıyorum. Bu tür siteler bizde yaygınlaşmıyor (idi) çünkü çoğu arkadaşlık sitesinde "bayan" katılımcılar ya erkek ya da bu işi para için yapan bayanlar filan oluyordu.

Şu anda nasıl bilmiyorum. İyi-kötü vardır diye ümit ediyorum. Yeni kuşağın bu tür konularda bizden daha rahat olduğu da bir gerçek.

Katılmasınlar zaten çünkü evlilik böyle insanların tipine, maddiyatına ya da yaptığı 3-5 yoruma bakıp verilecek bir karar değildir. Evlilik programları nasıl büyük bir fiyasko ise arkadaşlık-evlilik siteleri de sadece sahiplerinin cebini doldurmaya yarar. Ücretli üyelik yapmakla güvenlik risklerini ortadan kaldıramazlar. Evli olup da bekarım diye üye olanlar bile çıkıyor.

İnternetin ve teknolojinin yaşamı kolaylaştıran kısımlarından faydalanmak gerekiyor yoksa kötü yönleri hayatınızı mahvedebilir. Bilinçli kullanıcı olmak için de kişisel çaba şart ve tabii ki eğitici yayınlar daha çok ön plana çıkartılmalı.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Ücret çoğu şeyi kolaylaştırır bence. "Çoluk-Çocuk" dediklerimiz genelde o tür işlere para ayıramazlar. DOlayısı ile rahatsız edici insan sayısı olunca ortam daha bir güzelleşebilir.

Sen çok tek-yanlı bakıyorsun. TV'de amaç reyting yapmak, prime-time'a kadar millete "ses olacak" bir şey sunmak. Gündüz ders çalışmak yerine onu izliyorsan da senin kendi seçimin.

İnternette farklı. Ben olabileceğini biliyorum. Yeter ki cinsler rahat olsun. Niye olmasın? Zaten küt diye evlenecek hali yok. Ama o da olabilir. Evlilik konusu Türkiye gibi ülkelerde bazen saplantı haline gelebiliyor. Tanışsın evlensin işte ne var? hamamdan kız beğenecek hali yok kimsenin. :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ücret çoğu şeyi kolaylaştırır bence. "Çoluk-Çocuk" dediklerimiz genelde o tür işlere para ayıramazlar. DOlayısı ile rahatsız edici insan sayısı olunca ortam daha bir güzelleşebilir.

Sen çok tek-yanlı bakıyorsun. TV'de amaç reyting yapmak, prime-time'a kadar millete "ses olacak" bir şey sunmak. Gündüz ders çalışmak yerine onu izliyorsan da senin kendi seçimin.

İnternette farklı. Ben olabileceğini biliyorum. Yeter ki cinsler rahat olsun. Niye olmasın? Zaten küt diye evlenecek hali yok. Ama o da olabilir. Evlilik konusu Türkiye gibi ülkelerde bazen saplantı haline gelebiliyor. Tanışsın evlensin işte ne var? hamamdan kız beğenecek hali yok kimsenin. :)

Tv izlemeyeli yıllar oldu.:) Kendi adıma tv izlemeyi bile gereksiz buluyorum çünkü topluma belli dayatmalar yapan taraflı yayınlar ya da gereksiz yarışma ve dizilerle boşa harcayacak vaktim olmuyor.

Sağlıklı bir toplumun temeli sağlıklı bireylerden oluşur. Evlenecek kişiyi sanalda ya da evlilik programlarında bulmaya çalışanlar bana kalırsa zaten çok aklı başında kişiler olamaz. Tercih meselesi elbette fakat tek bir kişinin hatalı seçimi, domino gibi herkesi etkiliyor maalesef...

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Yurt dışı için diyorsan haklısın. Dediğin gibi fotoğrafına bakaran, kendisi ile chat yaparak birini ne kadar tanıyabilirsin ki? O da ciddi umutsuzluk göstergesi. İnsanlar yalnızlık çekiyorlar, sanalda bunu biraz olsun gidermeye çalışıyorlar. Ama bu tür sitelerde kısa süreli partner, tatil arkadaşı filan bulunuyor diye biliyorum. Yine ender de olsa evlilik partneri de bulabiliyorlar. Orada insanların vakti sınırlı. Bulan buluyordur diye tahmin ediyorum.

Türkiye'de, insanlar evlilik konusunda çok kararlı. Halen mesela annesinin bulduğu kızla, köyünden bulduğu kızla evlenen var. islami evlilik sitesine ben girmedim. Ama tahmin yürütüyorum: Ciddi şekilde ve kısa sürede evlenmek isteyen bunu saplantı haline getiren insanlar var. O yüzden iş yapıyordur, para da kazanıyordur diye tahmin ediyorum.

- İnternet benim için eğlence / Çatleşme aracı. Arada sırada kafa dağıtmak da lazım. İnternette kız arkadaş olayına hiç girmedim. O yüzden bilmiyorum. Da psikologlar filan internet iletişiminin cinsler arası ilişki / ciddi ilişki konusunda yetersiz olduğunu söylerler. Karşında kanlı/canlı olmayan birini gerçekten tanıman mümkün değil.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@Leonardo18

İnterneti faydalı kullanmak isteyen kişilerin sanalda tanışma gibi riskler almaması gerekiyor. Tatil arkadaşın yoksa yalnız çık tatile ve böylece gittiğin yerde tanışacağın kişileri hiç değilse yakından analiz etme fırsatın olur.

Sorun sadece arkadaşlık siteleri değil fakat yine de bu siteleri pek de güvenilir kişilerin tercih etmediği bilinen bir gerçek yani Facebook'ta eski okul arkadaşlarına ya da tanıdıklarına ulaşmak başka fakat hiç tanımadığın insanlarla diyalog kurmak çok başka. Forumlarda ise durum biraz daha farklı yani en azından çoğu insan sadece paylaşım amaçlı kullanmaya çalışıyor.

Oyun bağımlılığı da çok tehlikeli boyutlara ulaştı ve çoğu insan sabahlara kadar uykusuz kalıyor ancak şu da unutulmamalı ki gece uykusunun yerini başka hiçbir uyku tutmaz yani bile bile kendi sağlıklarına zarar veriyorlar.

Okullar ya da eğitici videolarla insanların bilinçlenmesi gerekiyor hatta yaşanan olumsuz örnekler daha fazla vurgulanmalı ki insanlar nasıl büyük tehlikelere açık hale geldiklerinin farkına varabilsinler.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
İnterneti faydalı kullanmak isteyen kişilerin sanalda tanışma gibi riskler almaması gerekiyor. Tatil arkadaşın yoksa yalnız çık tatile ve böylece gittiğin yerde tanışacağın kişileri hiç değilse yakından analiz etme fırsatın olur.

Sorun sadece arkadaşlık siteleri değil fakat yine de bu siteleri pek de güvenilir kişilerin tercih etmediği bilinen bir gerçek yani Facebook'ta eski okul arkadaşlarına ya da tanıdıklarına ulaşmak başka fakat hiç tanımadığın insanlarla diyalog kurmak çok başka. Forumlarda ise durum biraz daha farklı yani en azından çoğu insan sadece paylaşım amaçlı kullanmaya çalışıyor.

- Parship konusu zaten yurt dışı ile ilgili. Türkiye'de bildiğim kadarıyla o düzeyde yok. Genç bir bayansın mesela. 15 Günlüğüne Türkiye'ye geleceksin. Bilmediğin ülkenin insanından çekiniyorsun diyelim. Hop gözüne kestirdiği diğer bir erkek veya bayanı internetten tavlayıp onla geliyor Türkiye'ye.

Ben bunu çok eleştirmem. Çünkü Lise sonrası, ilişki başlatmak ve sürdürmek Türkiye'de bile zor. Çoğu insan 20'li yaşlarında lise arkadaşları ile takılmaya devam ediyor. Yani bırak eğlensinler. Ne istiyorsun?

- Ben tam tersini düşünüyorum. Bana da Facebook saçma geliyor. İlkokul arkadaşımı / asker arkadaşımı ne yapayım bu saaten sonra? Bana da o salakça geliyor.

Forum olayı / eskiden MSN filan, tanımadığın kişilerle yazışmak / iyi vakit geçirmek için. Bu işin asıl programı MIRC. Ben nadiren kullandım. Ama ciddi chat meraklıları eskiden beri onu kullanıyorlar.

Oyun bağımlılığı da çok tehlikeli boyutlara ulaştı ve çoğu insan sabahlara kadar uykusuz kalıyor ancak şu da unutulmamalı ki gece uykusunun yerini başka hiçbir uyku tutmaz yani bile bile kendi sağlıklarına zarar veriyorlar.

Okullar ya da eğitici videolarla insanların bilinçlenmesi gerekiyor hatta yaşanan olumsuz örnekler daha fazla vurgulanmalı ki insanlar nasıl büyük tehlikelere açık hale geldiklerinin farkına varabilsinler.

- Oyun bağımlığı olmasa bile, biz de çok oynardık küçükken. Büyüyünce kendiliğinden bırakıyorsun o yüzden sorun değil. Ama biraz dengeli olması lazım.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
- Parship konusu zaten yurt dışı ile ilgili. Türkiye'de bildiğim kadarıyla o düzeyde yok. Genç bir bayansın mesela. 15 Günlüğüne Türkiye'ye geleceksin. Bilmediğin ülkenin insanından çekiniyorsun diyelim. Hop gözüne kestirdiği diğer bir erkek veya bayanı internetten tavlayıp onla geliyor Türkiye'ye.

Ben bunu çok eleştirmem. Çünkü Lise sonrası, ilişki başlatmak ve sürdürmek Türkiye'de bile zor. Çoğu insan 20'li yaşlarında lise arkadaşları ile takılmaya devam ediyor. Yani bırak eğlensinler. Ne istiyorsun?

- Ben tam tersini düşünüyorum. Bana da Facebook saçma geliyor. İlkokul arkadaşımı / asker arkadaşımı ne yapayım bu saaten sonra? Bana da o salakça geliyor.

Forum olayı / eskiden MSN filan, tanımadığın kişilerle yazışmak / iyi vakit geçirmek için. Bu işin asıl programı MIRC. Ben nadiren kullandım. Ama ciddi chat meraklıları eskiden beri onu kullanıyorlar.

- Oyun bağımlığı olmasa bile, biz de çok oynardık küçükken. Büyüyünce kendiliğinden bırakıyorsun o yüzden sorun değil. Ama biraz dengeli olması lazım.

Facebook kullanmıyorum ancak tanımadığın insanları eklemek de bana anlamsız geliyor. Gruplar ya da bazı köşe yazarlarının paylaşım sayfaları belki işe yarıyor olabilir ancak yüz yüze hiç tanışılmamış insanlara ihtiyaç duyulmasını ya da tatile gidilmesini benim aklımın alması mümkün değil. Tatile insan kafa dengi arkadaşları ya da sevdikleri ile gider yoksa hiç tanımadığım birisi ile kendi adıma iki sokak öteye gitmeye bile ihtiyaç duymam.

Yıllardır ne MSN kullandım ne de herhangi bir sohbet sitesi çünkü benim hem mizacıma uymaz hem de geniş bir çevrem var ve buluşup görüşüyoruz, uzakta olanlarla da bir şekilde araya geliyoruz. Yeni birilerini hayatıma dahil etmem için reel hayatta çok iyi tanımam gerekiyor yoksa kesinlikle yakınlık kurmam.

İnsanlar yalnızlıktan ne yapacaklarını şaşırmışlar galiba ve denize düşen yılana sarılır misali sağlıksız ilişkiler kurmaya çalışıyorlar. Böyle bir ortamda biz de internetin ya da teknolojinin hatalı kullanımını konuşmaya çalışıyoruz ancak bana kalırsa hedef kitle bu girdapta çoktan kaybolmuşa benziyor.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Facebook kullanmıyorum ancak tanımadığın insanları eklemek de bana anlamsız geliyor. Gruplar ya da bazı köşe yazarlarının paylaşım sayfaları belki işe yarıyor olabilir ancak yüz yüze hiç tanışılmamış insanlara ihtiyaç duyulmasını ya da tatile gidilmesini benim aklımın alması mümkün değil. Tatile insan kafa dengi arkadaşları ya da sevdikleri ile gider yoksa hiç tanımadığım birisi ile kendi adıma iki sokak öteye gitmeye bile ihtiyaç duymam.

- Facebook / Twitter konusunda çok iddialı konuşmayayım. Ben kullanmıyorum ama gayet işlek/canlı gruplar var. Fotoğrafçılık grubu, yerel astronomi topluluğu vs. O yüzden çok da konuşmayayım.

- Bu arkadaş bulma meselesi çevresi çok olan insan için anlaşılamıyor olabilir. Ama bazı durumlarda sosyalleşmeye zaman ayıramayan, ayırabilse sınırlı arkadaşlıkla yetinmek zorunda kalan insanlar olabiliyor. O yüzden kimi insan tek başına tatile gidiyor. Ya da "kafa dengi" kişiyi internetten buluyor.

BU Türkiye'deki olaydan çok farklı. 2000'lerde ben mesela Yonja vardı, ona baktım. Sex peşinde olan tonlarca erkek, tek tük çoğu muhtemelen sahte profil olan bayanlar filan vardı. O yüzden bizde yok ya da çok az ama gelişmiş ülkelerde "biraz" işe yarayan arkadaşlık siteleri var. gerçi ben konuda da teorik konuşuyorum. Kendim gidip de üye olmadım çünkü.

Yıllardır ne MSN kullandım ne de herhangi bir sohbet sitesi çünkü benim hem mizacıma uymaz hem de geniş bir çevrem var ve buluşup görüşüyoruz, uzakta olanlarla da bir şekilde araya geliyoruz. Yeni birilerini hayatıma dahil etmem için reel hayatta çok iyi tanımam gerekiyor yoksa kesinlikle yakınlık kurmam.

- O ayrı. Gerçek ilişki başka / bu başka. Bende online tavla oynamıyorum mesela. Onun yerine (bulabilirsem) chat ortamına filan giriyorum arada. Tercih meselesi :)

İnsanlar yalnızlıktan ne yapacaklarını şaşırmışlar galiba ve denize düşen yılana sarılır misali sağlıksız ilişkiler kurmaya çalışıyorlar. Böyle bir ortamda biz de internetin ya da teknolojinin hatalı kullanımını konuşmaya çalışıyoruz ancak bana kalırsa hedef kitle bu girdapta çoktan kaybolmuşa benziyor.

- Yok öyle bir şey yaw. Varsa da sağlıksız bir insandır. Chat olayı demek chat olayı demek. Başka bir şey değil.

Entelektüel sitede de aynı. Maksat biraz oyalanmak sadece. Yani eğlence aracı.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç