sabır acıdır, meyvesi tatlıdır nedir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde S Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde 5N1K tarafından oluşturulan sabır acıdır, meyvesi tatlıdır nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,387 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı S Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı sabır acıdır, meyvesi tatlıdır nedir ?
Konbuyu başlatan 5N1K
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan M3CSL

5N1K

Kahin
Yeni Üye
sabretmenin zor bir iş olduğunu ancak güzel sonuç verdiğini anlatır

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Sabır etmek benim de en büyük sınavlarımdan birisi galiba, şu aralar en çok ihtiyacım olan şey fakat yapı olarak sabırsız birisi olduğum için çok zorlanıyorum.

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bende sabır konusuna takmıştım kafayı, neden bu kadar önemli diye
Şu sonuca vardım, evrendeki herşey değişip dönüşüyor, su akar yolunu bulur, olayların değişmesi olumluya gitmesi için beklemek gerek, düşünceler herşey değişiyor, olgunlaşmak, olaylara fevrıi tepki vermemek içinde bu şart.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bende sabır konusuna takmıştım kafayı, neden bu kadar önemli diye
Şu sonuca vardım, evrendeki herşey değişip dönüşüyor, su akar yolunu bulur, olayların değişmesi olumluya gitmesi için beklemek gerek, düşünceler herşey değişiyor, olgunlaşmak, olaylara fevrıi tepki vermemek içinde bu şart.

Sabır önemli bir konu hatta tasavvufta da çok vurgulanır; fakat bazı konularda sabır göstermek de insana zaman kaybı gibi geliyor. Eşinden sürekli şiddet gören bir kadın için sabırlı davranmanın manası yoktur; ancak çevresi sabret diye öğüt verir. Hangi durumda sabır göstermeli hangi durumda yanlıştan dönmeli, işte o ince çizgi insanı biraz zorluyor.

Mevlana'nın sabır konusundaki sözlerinden örnek vermek gerekirse: "Bazen bitmek bilmeyen dertler yağmur olur üstüne yağar; ama unutma ki, rengarenk gökkuşağı yağmurdan sonra çıkar."

Son düzenleme:

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Sabır önemli bir konu hatta tasavvufta da çok vurgulanır; fakat bazı konularda sabır göstermek de insana zaman kaybı gibi geliyor. Eşinden sürekli şiddet gören bir kadın için sabırlı davranmanın manası yoktur; ancak çevresi sabret diye öğüt verir. Hangi durumda sabır göstermeli hangi durumda yanlıştan dönmeli, işte o ince çizgi insanı biraz zorluyor.

Mevlana'nın sabır konusundaki sözlerinden örnek vermek gerekirse: "Bazen bitmek bilmeyen dertler yağmur olur üstüne yağar; ama unutma ki, rengarenk gökkuşağı yağmurdan sonra çıkar."

Hint duasıydı sanırım hayatın anlamını güzel özetliyor.
Tanrım bana değiştirebileceğim şeyler için cesaret, değiştiremeyeceğim şeyler için sabır, ikisi arasındaki farkı anlayabilmek için akıl ver.

Kendi kapasitesini ve yapabileceklerini insanlar bilmiyor/bilemiyor,neye müdahele edip etmeyeceğini.Etrafımızdaki çoğu problem bunlardan dolayı oluyor.

Sabırla ilgili harika ayetler var,en etkileyici olanlardan biri
"Rabbin için sabret"

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç