Rüya

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde İnci Birinci tarafından oluşturulan Rüya başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,771 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Rüya
Konbuyu başlatan İnci Birinci
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Batinilik Hasan Sabbah'ın uyduruk diniymiş ya. Ne alakası var hadislerle onu çözemedim.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Buna göre hadis olmayan ama söylediği şeyler var demek istiyorsunuz. Ama Peygamberimiz aleyhiselatu vesselam ın söylediği tüm sözleri, konuşmaları hadistir. Yani söylediği ama hadis olmaması mümkün değildir.

Hadisin tanımı nedir?: Peygamberimiz aleyhiselatu vesselam ın peygamberliğinden sonra ağzından çıkan tüm sözlere denir.

İlk kez duydum. Araştıracağımı.

Peygamberimiz aleyhiselatu vesselam ın hayatını çok iyi araştırmış, okumuş, dinlemiş biri olarak. O'nun ahlakının ve mantığının suya rüya anlatmaya uymadığı düşünüyorum. Velev ki yine de bilmiyor olabilirim beni aydınlatırsınız diye sizden kaynak istedim.

Batinilik Hasan Sabbah'ın uyduruk diniymiş ya. Ne alakası var hadislerle onu çözemedim.

Hadislerle alakası var demedim, bu yorum size ait...Batınilik sadece İslam'da olmaz. Ezoterik tüm araştırmalar batıniliktir. Hristiyanlık, Musevilik, Kabala Ezoterizmi, İslam Tasavvuf ve Ezoterizm'i ve Mısır Kozmogonisi v.s. hepsi batıni araştırmaları içerir. Kısacası çok eskilerden beri vardır, Ezoterik araştırmaların hepsi batınidir.

Hassan Sabbah ile benim kaynaklarımın ilgisi yok ve Hassan Sabbah ile ilgili hiç bir fikrim de yok.

Anlamamakta ısrarcı oluşunuz bana @okur-yazar olma ihtimalinizi düşündürtüyor nedense... Harici yorumculardan ne dinlerseniz dinleyin ben batıni kaynaklara itibar eden biriyimdir. Kur'an ya da tüm dinlerin ve eski öğretilerin gerçek mahiyetini araştırırım. Hadis demedim halen hadis ile ne ilgisi var, hadis olmalı çünkü hadis şudur diye açıklama yapmışsınız.

Dini konularda yazmama kararım işte bu kaynakları özel olarak araştırmayanların bilmiyor olmasıdır. Hariciler'e saygım var ama ben batıni tarafı ile ilgileniyorum.

Şu an nerede okudum hangi kitap bilemiyorum, bulursam mutlaka yazarım.

Okur-yazar olma ihtimaliniz hep dikkatimi çekmişti fakat emin olamamıştım, neyse bu vesile ile hangi nikte saklandığınız ortaya da çıktı. İyi dayandınız ve renk vermemeye çalıştınız, tebrik ederim.:)

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Okur-yazar ile yazdıklarımı neden bağdaştırdınız bilemiyorum ama @X yada diğer yöneticiler çıksın Okur-yazar olup-olmadığımı söylesinler.

Hadislerle alakası var demedim, bu yorum size ait...

Bir sözün hadis olup olmaması hakkında yorum yapılamaz, dolayısı ile yorum yapmadım.
Bir söz hadisdir yada değildir.

Öncelikle hadis ve sünnet kavramlarının ne manaya geldiği ile ilgili mutabık olmamız gerekir.

Hadis: Peygamberimiz aleyhiselatu vesselam ın peygamberliğinden sonra ağzından çıkan tüm sözlere denir.
Sünnet:peygamberimiz aleyhiselatu vesselam ın peygamberliğinden sonra yapmış olduğu tüm fiil ve davranışlarına denir.

Eğer bu tanımlarda hemfikir isek batini-harici meselesine gelebiliriz.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Okur-yazar ile yazdıklarımı neden bağdaştırdınız bilemiyorum ama @X yada diğer yöneticiler çıksın Okur-yazar olup-olmadığımı söylesinler.

Bir sözün hadis olup olmaması hakkında yorum yapılamaz, dolayısı ile yorum yapmadım.
Bir söz hadisdir yada değildir.

Öncelikle hadis ve sünnet kavramlarının ne manaya geldiği ile ilgili mutabık olmamız gerekir.

Hadis: Peygamberimiz aleyhiselatu vesselam ın peygamberliğinden sonra ağzından çıkan tüm sözlere denir.
Sünnet:peygamberimiz aleyhiselatu vesselam ın peygamberliğinden sonra yapmış olduğu tüm fiil ve davranışlarına denir.

Eğer bu tanımlarda hemfikir isek batini-harici meselesine gelebiliriz.

Mesele derken ben ortada mesele görmüyorum. Tanımlamalarınız doğru fakat batıni kaynaklarda hadis olduğu yönünde bir söylem yok, bu şekilde tavsiye ettiği söylenmiş. Baş örtüsü de yok batıni kaynaklarda mesela Nur Suresi'ndeki anlatım farklı yorumlanıyor şimdi bu konuları tartışmak istemiyorum çünkü hassas konular ve herkes kendi araştırmasını kendisi yapıp, en doğru bildiği yoldan gitmelidir düşüncesi ile uzatmak istemiyorum. Dikkat ederseniz çok zorda kalmadıkça dini başlıklara katılım sağlamıyorum çünkü bu konular tartışma kaldıracak konular değildir.

Okur-yazar olma ihtimaliniz bana göre çok yüksek görünüyor, ip numarası değiştirmek çok kolay zaten bu kanıt olamaz. Olsanız ne yazar tabi ki beni ilgilendirmez, üyeler arasında yaşanan sorunlar sebebi ile çoğu kimse size cevap yazmıyordu böylece yeni bir imaj yaratmaya çalıştığınızı düşünürüm o kadar...Okur-yazarsanız saklanmayın zaten sevenleriniz de var...

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
bu şekilde tavsiye ettiği söylenmiş.

Bu açıklama hadisin tanımına uyuyor. Ama hadis değil diyorsunuz. Bir türlü çözemedim. Neyse madem konuyu bitirmek istiyorsunuz, bitirelim.

Okur-yazar olma ihtimaliniz bana göre çok yüksek görünüyor, ip numarası değiştirmek çok kolay zaten bu kanıt olamaz. Olsanız ne yazar tabi ki beni ilgilendirmez, üyeler arasında yaşanan sorunlar sebebi ile çoğu kimse size cevap yazmıyordu böylece yeni bir imaj yaratmaya çalıştığınızı düşünürüm o kadar...Okur-yazarsanız saklanmayın zaten sevenleriniz de var...

Okur-yazar değilim. Bundan emin olabilirsiniz.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Dini konulardan uzak durma kararınızı saygı ile karşılıyorum.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu devam edebilir aslında. Teşekkürler :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar