Rüya

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde İnci Birinci tarafından oluşturulan Rüya başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,761 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Rüya
Konbuyu başlatan İnci Birinci
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Gördüğünüz rüyaları yorumlama eğilim ve alışkanlığınız var mıdır?
Varsa örnekler misiniz?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Rüya yorumlayabilmek için gerçek anlamda sembolizmi bilmek gerekiyor. Günümüzde yapılan rüya tabirleri ise sembolizm bilinmediği için tümüyle uydurma yorumlardan oluşuyor. Rüya iyi ya da kötü sadece suya anlatılmalıdır kesinlikle bir başkasına anlatılmamalıdır.

Daha önce bu konuda aşağıdaki başlıkta görüş belirtmiştim, aynı şeyleri yazmamak adına linkini veriyorum.

http://www.felsefe.net/felsefe-makaleleri/73135-islam-ve-ruya.html

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Rüya yorumlayabilmek için gerçek anlamda sembolizmi bilmek gerekiyor. Günümüzde yapılan rüya tabirleri ise sembolizm bilinmediği için tümüyle uydurma yorumlardan oluşuyor. Rüya iyi ya da kötü sadece suya anlatılmalıdır kesinlikle bir başkasına anlatılmamalıdır.

Daha önce bu konuda aşağıdaki başlıkta görüş belirtmiştim, aynı şeyleri yazmamak adına linkini veriyorum.

http://www.felsefe.net/felsefe-makaleleri/73135-islam-ve-ruya.html

Rüya ile ilgili başlık var mı? diye baktım bulamamışım :(. Aynı ya da benzer konuların yine, yine başlık edilmesi hoş olmuyor. Dilerim admin bu başlığı sizin açtığınız başlığa taşır,bilgilenmeye o başlıkta devam ederiz. Teşekkürler.

X

FAdmin
Onursal Üye
Bizim eski sitede kulaklari cinlasin limon nickli bi abla vardi guzel yorumluyordu ruyalari :) buradada unlu turkolog Alperin yorumlamasi gerek

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bizim eski sitede kulaklari cinlasin limon nickli bi abla vardi guzel yorumluyordu ruyalari :) buradada unlu turkolog Alperin yorumlamasi gerek

Bizler @Alper'i fazlası ile merak etmeye başladık fakat değerli paylaşımlarını henüz bizlere sunmuyor.

@esekherif başka başlıklarda kendisinin Cemil İpekçi ve Yıldırım Mayruk ile çalışan bir moda ikonu olduğunu söylemişti. Siz başka bir başlıkta Freud uzmanı olduğunu belirtmişttiniz. Türkologluk da var madem acaba ne zaman site üyelerine paylaşımları ile katkıda bulanacağını ciddi anlamda merak eder olduk:smile:

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Rüyaların bazı önemli ipuçları verdiğine dair bilimsel çalışmalar olduğunu okumuştum. İlginç bir alan bu. Rüyalara takılmıyorum, ancak nadiren de olsa, bir olay esnasında bu olayı rüyamda gördüğümü anımsadığımda hayrete düştüğüm oluyor.

Dijital'e katılıyorum, rüyanın herkese anlatılmaması gerekiyormuş. Anlatıldığında da olumlu yorum yapmak gerekirmiş.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Rüyaların bazı önemli ipuçları verdiğine dair bilimsel çalışmalar olduğunu okumuştum. İlginç bir alan bu. Rüyalara takılmıyorum, ancak nadiren de olsa, bir olay esnasında bu olayı rüyamda gördüğümü anımsadığımda hayrete düştüğüm oluyor.

Dijital'e katılıyorum, rüyanın herkese anlatılmaması gerekiyormuş. Anlatıldığında da olumlu yorum yapmak gerekirmiş.

Haberci rüyalar da var, bunu şu şekilde yorumluyorlar yani gelecekten haber veren rüyaları;
Uyku esnasında ruh serbest kaldığı için, hayat planı ile ilgili bilgilere ulaşabiliyor veya görevli varlıklarca ulaşması isteniyor ve böylece rüyasında gördüğü bir olay sonradan yaşamında gerçek oluyor. Hangi rüya haberci hangisi değil işte bunun ayrımı pek kolay değil...

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Haberci rüyalar da var, bunu şu şekilde yorumluyorlar yani gelecekten haber veren rüyaları;
Uyku esnasında ruh serbest kaldığı için, hayat planı ile ilgili bilgilere ulaşabiliyor veya görevli varlıklarca ulaşması isteniyor ve böylece rüyasında gördüğü bir olay sonradan yaşamında gerçek oluyor. Hangi rüya haberci hangisi değil işte bunun ayrımı pek kolay değil...

Yaşamını gördüğü rüyalar üzerinden programlayan bazı insanlar gördüm. Yaşamını, gündemini rüyalar üzerinden (bazılarının fal üzerinden şekillendirdiği gibi) yönlendirmek pek akılcı gelmiyor.

Benim bir şansım; hep güzel rüyalar görmemdir. Çok nadiren kabus gibi bir şey gördüğümde de, sizin de tarif ettiğiniz gibi (büyükannemin öğretisi üzerine) suya anlatır, hayır diler ve akabinde unuturum.

Rüyaların bilinçaltı ile ilgisi, cenin dönemi,bebeklik ve çocukluk dönemine dair işaretler verdiğini de duymaktayım. Rüya mefhumu,hafif bir merak dalgası olarak kalıyor bende, insan bazen bilinmeyeni merak edebiliyor.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Rüyanın suya anlatılmasının anlamı-sebebi-hikmeti nedir?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Hz. Muhammed rüyaları suya anlatın dermiş. Suyun negatif enerjileri çekme gücü vardır, olumsuz bir rüya olabilme ihtimaline karşı olsa gerek.Su ile abdest almak veya toprağa el sürmek sureti ile abdest alınması da yine kötü enerjilerden arınmak içindir.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye

Aynı soruyu büyükanneme ben de sormuştum alpi. Yanıtı bana hoş ve açıklayıcı gelmişti. Size aktarayım;
Rüyalar,rahmani ya da şeytani olabilir. Bizim hayır sandıklarımızda şer,şer sandıklarımızda hayır olabilir. Gaybı bilen Allah'tır,bize hayra yormak,hayrı ummak yakışır. Su temizleyicidir, eğer bir şer varsa, aksın gitsin... içeriğinde bir yorumdu.

Bunlar sanıyorum itikadi konular, (benim bilgim yeterli gelmez)

Ama,rüyayı suya anlatmak gibi bir hadis olduğunu da duydum.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Hz. Muhammed rüyaları suya anlatın dermiş. Suyun negatif enerjileri çekme gücü vardır, olumsuz bir rüya olabilme ihtimaline karşı olsa gerek.

Bunu ilk kez duydum bu hadis mi? hadis ise nerede yazıyor?

Su ile abdest almak veya toprağa el sürmek sureti ile abdest alınması da yine kötü enerjilerden arınmak içindir.
[/COLOR]

Buradaki kötü enerji dediğiniz elektriklenme-stres-öfke dir değil mi?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bunu ilk kez duydum bu hadis mi? hadis ise nerede yazıyor?

Buradaki kötü enerji dediğiniz elektriklenme-stres-öfke dir değil mi?

Hadis olduğunu sanmıyorum, kendisi öyle yaparmış ve çevresine de söylermiş. Kötü enerji derken rüyanın olumsuz bir tarafı varsa yani sembolik olduğu için ve kişi sembollerin ne anlama geldiğini bilmediği için kötü olabilme ihtimaline karşı suya anlatması gerekir...Şamanlar da rüyayı suya anlatırmışlar yani çok eskiden beri vardır.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Hadis olduğunu sanmıyorum, kendisi öyle yaparmış ve çevresine de söylermiş. Kötü enerji derken rüyanın olumsuz bir tarafı varsa yani sembolik olduğu için ve kişi sembollerin ne anlama geldiğini bilmediği için kötü olabilme ihtimaline karşı suya anlatması gerekir...Şamanlar da rüyayı suya anlatırmışlar yani çok eskiden beri vardır.

Deminden beri hadisleri araştırıyorum hadis değil. Demek ki kimseye söylememiş. Yada ben hala söylediğine dair bir ipucu bulamadım.

Daha da önemlisi yaparmış demişsiniz. Bu durumda sünnet oluyor ki; böyle bir sünnete de hiç rastlamadım.

Bu gibi konularda daha hassas olmak gerek. Eğer bir dayanağımız yoksa hadis yada sünnettir demek doğru olmaz. Hadis ve sünnetin dinimizdeki yerini umuyorum biliyorsunuzdur.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Deminden beri hadisleri araştırıyorum hadis değil. Demek ki kimseye söylememiş. Yada ben hala söylediğine dair bir ipucu bulamadım.

Daha da önemlisi yaparmış demişsiniz. Bu durumda sünnet oluyor ki; böyle bir sünnete de hiç rastlamadım.

Bu gibi konularda daha hassas olmak gerek. Eğer bir dayanağımız yoksa hadis yada sünnettir demek doğru olmaz. Hadis ve sünnetin dinimizdeki yerini umuyorum biliyorsunuzdur.

Hadis ya da sünnettir demedim, nerede okudum şu an bilmiyorum ama okuduğumdan eminim. Dinimizdeki yerini biliyorum tabi ki fakat benim kaynaklarım harici değil batini bu sebeple arada fark olması çok normaldir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bu sünnettir demek

Bu hadistir demek.

Bunu bilinçli yapmıyorsunuz eminim ama daha hassas olmak gerek.

Hadis ve sünnet harici söylemlerinin olduğu kaynaklardan bahsediyorum zaten batinileri bilir misiniz? Mesele de bu zaten hariciler ile batıniler çoğu konuda anlaşamaz. Benim bahsettiğim bazı konular ki bu forumda pek bahsetmemeye özen gösteriyorum çoğu harici kaynak ile uyuşmaz. En doğrusunu Allah bilir tabi ki ben okuduğum kaynağa göre görüş bildirdim. Suya anlatılma kısmı size neden ters geldi?

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Öyle bir Hadis olduğunu duyduğumu ben söyledim. Ama benim dini bilgimle yola çıkılmayacağını da belirttim. :)

Çok haklısınız,Ayet,Farz,sünnet,hadis gibi konularda hassasiyet önemli. Günah ettiysem Allah affetsin.

Alper

fadminfon
Onursal Üye

Ahaha kardeşim beni şekilden şekile soktun 15 dakikadır sorguluyorum kendimi turkologlukluk varmı bende acaba diye. Bir parça dahi bulumadım kendimde :)))

Bizler @Alper'i fazlası ile merak etmeye başladık fakat değerli paylaşımlarını henüz bizlere sunmuyor.

@esekherif başka başlıklarda kendisinin Cemil İpekçi ve Yıldırım Mayruk ile çalışan bir moda ikonu olduğunu söylemişti. Siz başka bir başlıkta Freud uzmanı olduğunu belirtmişttiniz. Türkologluk da var madem acaba ne zaman site üyelerine paylaşımları ile katkıda bulanacağını ciddi anlamda merak eder olduk:smile:

Sen X'e bakma dijital o beni böyle kılıktan kılıga sokmayı sever. Daha önceleri nickim ile ugraşırdı çok şükür vazgeçti o huyundan. Benim işlerim bu sıra çok yogun, yorgun geldigim için fazla katılamıyorum sohbetlere yakında düzelecek umarım.

Gördüğünüz rüyaları yorumlama eğilim ve alışkanlığınız var mıdır?
Varsa örnekler misiniz?

Kısaca örneklemek gerekirse bu tamamen kelime dagarcıgınıza ve yalan söyleme potansiyelinize baglı aslında.İnsanlara kendinizi dinletebiliyorsanız ve konusurken etkiniz altına alabiliyorsanız, yada insanların duymak isteyecegi şeyleri tahmin edip söyleyebiliyorsanız abartarak tebrikler profosyonel bir FALCI (YALANCI)sınız!

Fal bakılan kadına söylenmesi gerekenler : 3 vakte kadar sana büyük bir süprizmi desem kısmetmi desem'' derseniz. Alacagınız tepkiler, Ay bizim öküz bana süprizmi yapacakmış, kısmetimi kalmış kız alan almış bizi süprizdir o süpriz çok begendigim yüzügü alacaktır!'' diyerek size fazlasıyla malzeme verir geriside sizin üretkenliginize baglı:)

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Hadis ve sünnet harici söylemlerinin olduğu
kaynaklardan bahsediyorum zaten

Buna göre hadis olmayan ama söylediği şeyler var demek istiyorsunuz. Ama Peygamberimiz aleyhiselatu vesselam ın söylediği tüm sözleri, konuşmaları hadistir. Yani söylediği ama hadis olmaması mümkün değildir.

Hadisin tanımı nedir?: Peygamberimiz aleyhiselatu vesselam ın peygamberliğinden sonra ağzından çıkan tüm sözlere denir.

batinileri bilir misiniz?

İlk kez duydum. Araştıracağımı.

Suya anlatılma kısmı size neden ters geldi?

Peygamberimiz aleyhiselatu vesselam ın hayatını çok iyi araştırmış, okumuş, dinlemiş biri olarak. O'nun ahlakının ve mantığının suya rüya anlatmaya uymadığı düşünüyorum. Velev ki yine de bilmiyor olabilirim beni aydınlatırsınız diye sizden kaynak istedim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç