rüya tabirlerine inanıyormusunuz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kahin tarafından oluşturulan rüya tabirlerine inanıyormusunuz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,643 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı rüya tabirlerine inanıyormusunuz?
Konbuyu başlatan kahin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

kahin

Kahin
Yeni Üye
çocukluğumda inanıyordum, hatta her rüya gördüğümde bakıyordum,tabire
takiii o gün gelinceye dek, o gün geldiğinde ,sonsuza dek inanmayı bıraktım.
o gün nemi? oldu:
o gün tabiri açtım ve okudum,güzel ve anlamlı şeyler yazıyordu, gelecekle ilgili
daha sonra int. farklı bir sitede baktım ordada tam tersi yazıyordu, resmen felaket
tellalı gibiydi yorum kötüydü, o an anladımki geleceği yaratıcıdan başka hiç kimse
bilemez.

vicodin94

Felsefe.net
Yeni Üye
Rüyalar gün içerisinde ya da önceki zamanlardan hafızamıza kazınmış bilgilerdir. Bence bir anlamı yok.

kahin

Kahin
Yeni Üye
Rüyalar gün içerisinde ya da önceki zamanlardan hafızamıza kazınmış bilgilerdir. Bence bir anlamı yok.

bir bakıma doğru, bir bakıma yanlış dostum, :) yanlış olan kısmı şu bazen rüyalarda korku
psikolojisini bilinçaltında oluşan görseller vardır. örnegin en büyük korkunuzu rüyanızda görebilirsiniz,bu tarz! rüyalar gelecekten gerçekten haber verebilir, bu mümküm :) fakat iş insan aklındakı rüya tabirlerine kalınca
evlere şenlik komedi çaktınmı? :rolleyes: :D

doğru olan kısmı şu seninde örneklediğin gibi :) geçmişte hafızamıza kazınmış bilgileri
yani etkilendiğimiz korktuğumuz bilgileri değişik versiyonlarda ara sıra görüyoruz.

mesela ben bir rüya gördüm rüyamda yünanistanda bir ormandayım ve yünanca konuşuyorum. (bu imkansız ben türküm ve yünanistana hiç gitmedim.) ve her yer yanıyor insanlar ölüyor ,bağırıyor.4 gün sonra atinada gördüğüm rüyanı canlı olarak gördüm ve korktum gerçekten rüyalar bazen geleceği görebiliyor.

başka bir örnek daha verelim, yaklaşık 6 ay önce evimin yıkıldığını ve taşındığımı gördüm rüyamda fakat evimi yıkan depremdi. 4 ay öncede evimden taşındım ve evim kepçeyle yıkıldı. işte bu rüyalar tesadüf değildir.

bir sana birşey sorucam:
bazen tekrarını değişik versiyonlarda gördüğün rüyalar oluyormu?

Son düzenleme:

vicodin94

Felsefe.net
Yeni Üye
bir bakıma doğru, bir bakıma yanlış dostum, :) yanlış olan kısmı şu bazen rüyalarda korku
psikolojisini bilinçaltında oluşan görseller vardır. örnegin en büyük korkunuzu rüyanızda görebilirsiniz,bu tarz! rüyalar gelecekten gerçekten haber verebilir, bu mümküm :) fakat iş insan aklındakı rüya tabirlerine kalınca
evlere şenlik komedi çaktınmı? :rolleyes: :D

doğru olan kısmı şu seninde örneklediğin gibi :) geçmişte hafızamıza kazınmış bilgileri
yani etkilendiğimiz korktuğumuz bilgileri değişik versiyonlarda ara sıra görüyoruz.

mesela ben bir rüya gördüm rüyamda yünanistanda bir ormandayım ve yünanca konuşuyorum. (bu imkansız ben türküm ve yünanistana hiç gitmedim.) ve her yer yanıyor insanlar ölüyor ,bağırıyor.4 gün sonra atinada gördüğüm rüyanı canlı olarak gördüm ve korktum gerçekten rüyalar bazen geleceği görebiliyor.

başka bir örnek daha verelim, yaklaşık 6 ay önce evimin yıkıldığını ve taşındığımı gördüm rüyamda fakat evimi yıkan depremdi. 4 ay öncede evimden taşındım ve evim kepçeyle yıkıldı. işte bu rüyalar tesadüf değildir.

bir sana birşey sorucam:
bazen tekrarını değişik versiyonlarda gördüğün rüyalar oluyormu?

Bastırılmış korkularımızın rüyalarımızda görmek oldukça freudyen bir yorum. Ancak freud'un en büyük eleştirisi bilimsel olmamasıdır. Zaten psikoloji biliminde de şu zamanlarda rüyalar ne anlama geliyor diye bir çalışma da bulamazsınız. Terk edilmiş, kanıtlanamayan bir düşüncedir.

Korkularınız ile ilgili rüyalar görebilirsiniz kesinlikle ancak bu gün içerisinde fazlaca o konuyu düşünmenizden kaynaklıdır. Bunu bilinçli ya da arka planda da düşünüyor olabilirsiniz.

Rüyalarda geleceği görmeye şu şekilde katılmıyorum. Dediğiniz örnekler çok spesifik olsa da muhtemelen hatırladığınız rüyalar ertesi gün ve yakın süreli diğer günler içerisinde dikkat ettiğiniz şeyleri de yönlendiriyor. Yangın örneğini bu açıklayabilir. Eviniz ile ilgili örnekte ise muhtemelen siz farkında olmadan beyniniz evinizin yıkılma ihtimali üzerine bir çıkarım yapmış. Sonrasında bunu rüyanızda görmüşsünüz. Bence geleceği görmek yerine çıkarım yeteğinizin kuvvetli olması ile alakalı bir durum bu. Tabi tartışmayı doğa üstü bir şey var mı yok mu noktasına getirmek istemiyorum çünkü siz doğa üstü şeylere inanıyorsanız ben bunu değiştiremem, ben inanmıyorum sadece ölçebildiğim şeyleri doğru olarak kabul ediyorum. O yüzden sizde benim fikrimi değişteremezsiniz. Bir gün rüya ve gelecek ilişkisi ölçülebilir bir hal alırsa o zaman tekrar konuşabiliriz.
Son sorunuza gelecek olursak uzun zamandır sadece uyku felci(karabasan) yaşıyorum. O yüzden dediğiniz şekilde bir örnek aklıma gelmiyor.

kahin

Kahin
Yeni Üye
Bastırılmış korkularımızın rüyalarımızda görmek oldukça freudyen bir yorum. Ancak freud'un en büyük eleştirisi bilimsel olmamasıdır. Zaten psikoloji biliminde de şu zamanlarda rüyalar ne anlama geliyor diye bir çalışma da bulamazsınız. Terk edilmiş, kanıtlanamayan bir düşüncedir.

Korkularınız ile ilgili rüyalar görebilirsiniz kesinlikle ancak bu gün içerisinde fazlaca o konuyu düşünmenizden kaynaklıdır. Bunu bilinçli ya da arka planda da düşünüyor olabilirsiniz.

Rüyalarda geleceği görmeye şu şekilde katılmıyorum. Dediğiniz örnekler çok spesifik olsa da muhtemelen hatırladığınız rüyalar ertesi gün ve yakın süreli diğer günler içerisinde dikkat ettiğiniz şeyleri de yönlendiriyor. Yangın örneğini bu açıklayabilir. Eviniz ile ilgili örnekte ise muhtemelen siz farkında olmadan beyniniz evinizin yıkılma ihtimali üzerine bir çıkarım yapmış. Sonrasında bunu rüyanızda görmüşsünüz. Bence geleceği görmek yerine çıkarım yeteğinizin kuvvetli olması ile alakalı bir durum bu. Tabi tartışmayı doğa üstü bir şey var mı yok mu noktasına getirmek istemiyorum çünkü siz doğa üstü şeylere inanıyorsanız ben bunu değiştiremem, ben inanmıyorum sadece ölçebildiğim şeyleri doğru olarak kabul ediyorum. O yüzden sizde benim fikrimi değişteremezsiniz. Bir gün rüya ve gelecek ilişkisi ölçülebilir bir hal alırsa o zaman tekrar konuşabiliriz.
Son sorunuza gelecek olursak uzun zamandır sadece uyku felci(karabasan) yaşıyorum. O yüzden dediğiniz şekilde bir örnek aklıma gelmiyor.[/QUOTE]

offff offf sizinki feci bir durum, dostum seni çok iyi anlıyorum karabasan olayın bende
yıllar önce yaşamıştım,çok feci bir durum bunu yaşamayan gerçekten anlıyamaz.

gün içinde fazlaca düşündüğünüz konuları gece olunca sizi ziyaret edebiliyor. :) % 100
haklısınız.

diğer konularda size katılmıyorum,daha önce gördüğüm rüyaların çıkması bile gelecekle
ilgili rüyalar olduğunun net bir ispatıdır. sonuçta atinada ne işim) var benim ben türküm. fransada yada afrikada olsam anlarımda atinadayım yangının çıktıgı yerdeyım. :D
ayrıca evimin yıkılması ve başka bir yere taşındığımız görmem aylar sonrada taşınmamda
ispattır. tesadüflere inanmam.ama inanmıyan biri için bile böylesine tesadüfler ilginçtir.
siz insanmıyor olabilirsiniz ama, başkabir atheist farklı düşünüyor olabilir, çünkü atheizm
2 ye ayrılır.
1: pozitif atheizm
2: negatif aheizm.
siz pozitif atheistler inanmıyor olabilirsiniz buna saygı duyarım, ama negatif atheistler
iannçlıdır ve buna inanır hatta birde başına gelirse % 100 inanır.

birde şöyle düşünün uzun yıllar boyunca beynim neden? evimin yıkılmasını düşünmedide
evimin yıkılmasının garanti olduğu zamanda düşünmeye başladı, hiç böyle düşünmediniz değilmi?

birde şöyle düşünün şimdiye kadar atina ile ilgili hiç rüya görmemişken beynim ne olduda?
atinada yangın çıkmadan 4-5 gün önce atina ve yangın ile rüyalar görmeme neden? oldu,sizin tabirinizle uyuşmuyor çünkü bilinçaltımda bir yangın yada bir ev yıkılması veya atina olayı
yoktu ama nasıl? olduda gerçekleşmiş bir olay için önceden bunun rüyasını gördüm.

ilginç değilmi? inanmasanız bile ilginç olmalı.
bazen bir atheist için ilginç tesadüflerde ilginç olmalı :)

Son düzenleme:
T

Togepi

Ziyaretçi
Tabirlerine değil, kendi hissettiklerime inanıyorum. Bir nevi kendi rüyamı kendim tabirliyorum. asdsd

Ay

Meraklı Üye
Yeni Üye
Ben dejavu ya inanıyorum.

kahin

Kahin
Yeni Üye
Son düzenleme:

Ay

Meraklı Üye
Yeni Üye
wooww : :D kalbimden vurdun dostum.. dejavuuuuu

8. kattalar tekrar ediyorum 8. kattlar. ve aniden cam devaju olur betonlaşır duvar olur. ve ordaki çocuk ölür..

ölmus ruhuna beş dakikalık saygı duruşu.
keyifli dinlemeler.

Son düzenleme:

vicodin94

Felsefe.net
Yeni Üye

Son sorunuza gelecek olursak uzun zamandır sadece uyku felci(karabasan) yaşıyorum. O yüzden dediğiniz şekilde bir örnek aklıma gelmiyor.[/QUOTE]

offff offf sizinki feci bir durum, dostum seni çok iyi anlıyorum karabasan olayın bende
yıllar önce yaşamıştım,çok feci bir durum bunu yaşamayan gerçekten anlıyamaz.

gün içinde fazlaca düşündüğünüz konuları gece olunca sizi ziyaret edebiliyor. :) % 100
haklısınız.

diğer konularda size katılmıyorum,daha önce gördüğüm rüyaların çıkması bile gelecekle
ilgili rüyalar olduğunun net bir ispatıdır. sonuçta atinada ne işim) var benim ben türküm. fransada yada afrikada olsam anlarımda atinadayım yangının çıktıgı yerdeyım. :D
ayrıca evimin yıkılması ve başka bir yere taşındığımız görmem aylar sonrada taşınmamda
ispattır. tesadüflere inanmam.ama inanmıyan biri için bile böylesine tesadüfler ilginçtir.
siz insanmıyor olabilirsiniz ama, başkabir atheist farklı düşünüyor olabilir, çünkü atheizm
2 ye ayrılır.
1: pozitif atheizm
2: negatif aheizm.
siz pozitif atheistler inanmıyor olabilirsiniz buna saygı duyarım, ama negatif atheistler
iannçlıdır ve buna inanır hatta birde başına gelirse % 100 inanır.

birde şöyle düşünün uzun yıllar boyunca beynim neden? evimin yıkılmasını düşünmedide
evimin yıkılmasının garanti olduğu zamanda düşünmeye başladı, hiç böyle düşünmediniz değilmi?

birde şöyle düşünün şimdiye kadar atina ile ilgili hiç rüya görmemişken beynim ne olduda?
atinada yangın çıkmadan 4-5 gün önce atina ve yangın ile rüyalar görmeme neden? oldu,sizin tabirinizle uyuşmuyor çünkü bilinçaltımda bir yangın yada bir ev yıkılması veya atina olayı
yoktu ama nasıl? olduda gerçekleşmiş bir olay için önceden bunun rüyasını gördüm.

ilginç değilmi? inanmasanız bile ilginç olmalı.
bazen bir atheist için ilginç tesadüflerde ilginç olmalı :)

İlginç olması kısmına katılırım ancak benim için buradaki ilginçlik hipokampüs bölgenizin çalışma biçimi olabilir. Yaşadığınız deneyime dair açıklamalar yapılabilir ancak elde bulunan veriler ne yazık ki benim için yeterli değil. Yapacağım her açıklama da bir spekülasyon olacaktır. O yüzden size mutlu rüyalar dilerim:)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Aynı şeyleri tekrar etmemek için daha önce yazdığım mesajı buraya kopyalıyorum. Haberci rüyalar vardır fakat herkes farkına varamaz. Yönetici varlıklar şayet isterlerse rüya ile bilgi akratabilir.

Lefty

Alman Bilim adamı August Kekule, kimyadaki Aramotatik Bileşikler'in kimyasal yapısını araştırırken, bir gece uykuya daldığı bir sırada atomların rüyasında dans ettiğini ve kıvrılarak yılana dönüştüğünü görür. Böylece karbon atomlarının bir halka oluştururak bir araya gelmesi ve hidrojen atomlarının da bunu çevrelemesi gerektiği düşüncesi ile halka bileşenler konusunu ortaya koymuştur. ( Atomların ikili ve üçlü bağlarla bağlanabildiğini zaten kanıtlamıştı fakat 4 değerlik bağına sahip 6 karbonla, bir değerlik bağına sahip 6 hidrojen atomunun birbirine nasıl bağlandığını rüyasında gördüğü kıvrılan yılan sembolü ile keşfetmiştir.)

Rüya konusunda Mevlana der ki;

"Rüyada el -ayak görür, birşey alır, bir yere gider, birisiyle görüşür, konuşursun ya...onu hakikat bil saçma zannetme.
Sen bedensiz bir bedene sahipsin, gayrı canının cisminden çıkacağından korkma."
Mesnevi c III., 1612

Akıl rüya aleminde serbest kalır ve açığa çıkar. Dünya yaşamında zihin çok yoğun ve yorgundur bu sebeple rüyada kişi aklındaki problemlere çok daha kolay çözüm bulur.

Gelecekten bilgi alabilen kişiler ise yine serbest bir zihin ile Lehv-i Mahfuz'da kayıtlı yaşam planından bilgiler almayı başarıp, bu dünyaya aktarırlar.

Tüm bu konularda yurtdışında detaylı araştırmalar yapılıyor fakat ülkemizde halen -sözde rüya tabirleri- gibi gereksiz konularla zaman harcandığı için rüya konusunda çok fazla bir ilerleme kaydedebileceğimizi şu aşamada hiç sanmıyorum.

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Her insan gibi bende rüyalar gördüm fakat bu zamana kadar gördüğüm en ilginç rüya aynı rüyayı farklı zamanlarda 3 kez görmüş olmam oldu 2001-2006-2008 de oldu o zamandan bu yana o rüyayı bir daha görmedim aradan 10 yıl geçti ...Rüyada Beklediğim kişi halen gelmedi..

Rüyamda biri beni ziyaret ediyordu kalabalık bir şekilde takım elbiseli olarak geliyordu ve babamdan izin istiyordu beni yanına almak için oldukça saygın biriydi..Kendisini gördüğümde seni bekliyordum neden bu kadar geç kaldıgın dediğim oluyordu....Beni götürmeye geldiğini söylüyordu bende ailemden izin istemelisin diyordum ve rüya orada bitiyordu...Rüya işte hayır olsun diyelim.

Rüya tabirine açıp bakmadım ama çocukken rüya gördüklerimde evde rüya tabirleri kitabı vardı merak edip baktıgım olmuştur sonrasında bir daha hiç bakmadım diyebilirim...En çok Burçlara bakmayı sevıyorum ASLAN burcu oldugum ıcın yorumları okumak daha çok hoşuma gıdıyor..

Öyle.

Son düzenleme:

kLara

Yeni üye
Yeni Üye
bende kendime inanıyorum [MENTION=4933]esekherif[/MENTION] beğ ;D

LastOutlaw

Üye
Yeni Üye
6a00d8341c652b53ef01bb0886a2da970d-800wi

Hayır, ancak bir aralar rüyalar ile kafayı yediğim bir dönem olmuştu.

kahin

Kahin
Yeni Üye
neo: peki matrix neden var?
morpheus: senden bir gercegi gizlemek icin
neo: nedir o?
morpheus: bir pil oldugun gercegini
günümüz kapitalist sistemine bu kadar güzel bir gönderme daha olamaz hepimiz birer piliz..

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Yeni düşüncelere açığız

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar