Raptor 1 İz Sürücü projesi..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbiss tarafından oluşturulan Raptor 1 İz Sürücü projesi.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 535 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Raptor 1 İz Sürücü projesi..
Konbuyu başlatan elbiss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbiss

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
qvZE5B.jpg
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]
[/FONT]

ED-209-Robocop.jpg
[FONT=&quot]
[/FONT]

nl3Ez5.jpg
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Kısa Bilgilendirme :[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]
Çok öncelerden x bir sitede verdiğim bir proje yazısıydı bugün bir kaç detayını değiştirerek sunmak ve yeniden güncellemek istedim...

Askeri alanda bazı yenilikler gerektiği kanısındayım özellikle kırsal arazi şartlarında birlik göndermektense bu iz sürücüyü gönderip bir çok kazanım elde edebilme şansı oldukça var...Özellikle Türkiye yi bazı noktalarda zayıf bırakmak isteyenlere yada kötü emel besleyenlere karşı önleyici bir sübap olacaktır ve hangi ülkede hangi beyinlere sahip olunduğu bilinir olacaktır diye düşünüyorum..

Türkiye sahip olduğu bir çok alanda gösterdiği sıcak ve ılımlı tavrıyla aslında sevilen fakat bir çok manada bu sevgiyi göstermeyenler arasında varlık sürdüren bir ülke ..Eminiz ki ortak müşterek hayatımızda ülkemizi seven ve ülkemiz için çalışıp sonrasında dünya insanları için çalışacak bir çok vatandaş ve yurt dışı vatandaşları olacaktır...gerçekte esasiyette dünya barışı huzuru ise gerçek manada oldukça dikkat çekecek bir proje olabilir umudu içindeyim...isimlerden ziyade katkılar insanlar için olabiliyorsa bunada şükür der geçeriz..

Gerçek manada sahada en etkili ve radikal şekilde kullanılabilecek bir araç....Ben bu araca RAPTOR diyorum.....

Raptor dememde ki sebebim ise öncü kuvvet olması...

Çok önceki paylaşımımda ki yazılarla bugün yazacağım yazılar arasında farklılıklar olabilir çünkü o zamanın düşünce yapımla şimdiki farklılaşabiliyor...

Genel bilgilendirmeyi fazla uzatmadan aracı biraz sizlere anlatmak istiyorum...Arac a Raptor diyerek anlatım yapacağım..(ek bilgi)

Raptor ın Genel Maksat Kullanım Amacı :

Raptor tamamen saha güvenliğini araştırma tarama özelliğinin yanı sıra gerçek manada etkileşimli ve kordinasyonlu çalışabilen bir yeni nesil özellikli kmplikasyona sahiptir..

Sahip olduğu özellik ve barındırdığı techizatlarla sınıfının güçlü bir klasman gurubunda yer almasının ötesinde rakiplerine oldukça göz dağı verebilecek bir araçtır...

Dünyaların Barış gücüne katkı vermesinin yanı sıra ülkelerin iç güvenliğini korumayada oldukça elverişli bir araçtır...

Raptor ın Genel Özellikleri :

Raptor olağan üstü özelliklere sahip derin düşünce altyapı analizinden geçmiş çok nitelikli bir araçtır...

özelliklerinin ilk başlangıcı uydu ile alışveriş yapabilme olaganın yanı sıra ANKA kuşu tabiri olan hava kuşlarının iletişimin bilgi veriş akışını alma ve olaya yerinde müdahale edebilme şansının sahip olması gibi özelliklere hakimdir..

Raptor ın belli yerlerine konumlandırılmış gece görüş özelliğine sahip görsel kamera etkileşiminin yanı sıra bu verilerin en güncel ve sorunsuz Raptor içindeki mürettebata iletilmesi adına araç içerisinde son derece etkim etkileşimli bilgisayar destekli ve özel yazılıma sahip kullanıcı kontrol münitörü ve ekipmanları olması aracın etkileşimi için oldukça kuvvet kazandıracaktır...Raptor üzerindeki kameraların konumlandırmasını şekil üzerinde göstermedim çünkü bu aracın yapısına ve dizaynına göre değişeceği için yapan mühendisler bu açıları onlar konuçlandırabilir...

Raptor ın şekildeki resmine baktığınızda mümkün olabildiğince bir çok detayı vermeye çalıştım ki halen atladığım bir çok nokta olabilir..Bazen insan şekil çizince yetmiyor o aracın son halini görüp onu dokunması ve hissetmesi gerekiyor ki oradan gelecek duygu akışı ile var olan ama görülemeyen bir çok eksiklikler yada sorunlar gideriliebilir...o yüzden son yapım aşamasında dokunma-hissetme gibi mühendis dilini anlayacağınızı umut ediyorum...

Raptor ın kullanım amacını 2 in 1 düşündüm..buradaki nihayi hedef bu araç hem yürüsün hemde uzun çöl yada arazilerde zaman kazanma adına paletli ilerlesin diye düşündüm...

Raptor ın özel gizli bölmesine ayaklar koyuldu...Bu ayaklar Tank halindeyken gizli bölmeye çekiliyor yürüme halinde ise ayaklar gizli bölmeden açılıyor...

Ayaklara öyle bir özellik eklendi ki buna sizler sivri dişler diyebilir ve anımsayabilirsiniz tamamen mekanik bir ürün...ben buna tırnak diyorum...ama kedi yada panter tırnagı gibi...buradaki tırnağın genel maksat amacı tamamen engebeli fazla dağlık olmayan bir araziyi çıkması için diye tasarladım...yani raptor istendiği anda sahip olduğu mekanik tırnak ile yokuş dik ve patikalı olan yolu rahatlıkla tırmanabilecek ...Buda arazi şartlarında oldukça büyük bir kabiliyet verecektir..

Raptor ın mekanik kuvvetinin arttırılması ve ayakta yürürken yada paletle ilerlerken dahi sıkıntı yaşamaması adına bir çok donanımlar eklemeye özen gösterdim...Raptor ın hareket kabiliyetini sağlayacak mekanik aksamın yanı sıra bu sistemi minimum hatalı ilerletecek otomasyon kontrol sistemide düşünüp koymak imkan dahilinde olmalı..

Raptor için ilk önemli etmen ...kesinlikle ayakta yürürken ayakta sağlam ve dengeli kalmasıdır...ayağa herhangi bir araç çarpsa dahili o denge o kadar hassas ayarlanmalı ki yıkılması neredeyse imkansız hale gelebilecek düzeyde olmalıdır..

Ayaklarda piston görebildiğini umut ediyorum üzerine yeni eklediğim bir kavram dayanıklılık adına önemli diye düşündüm resimdeki şekillerin diğerlerine baktığınızda düze ve yatık pistonlar görebileceğinizi umut ediyorum...bir nevi bu piston katlanabilir gibi...o bölmede çift piston kullanıp pistonu yatıracak mekanik aksam kullanılabilinir maksat özü görün diye belirtmek istedim...Pistonlar tamamen Raptor ın pozisyonuna göre uyumlu olması önemli....Raptor ayaktayken ve palet üzerindeyken..gibi..

Raptor üzerlerine eklenmiş hareket kabiliyeti oldukça yüksek yeni nesil teknolojik silahlar eklenmesini ve bu silahların otomatik ve manuel olarak bilgisayar otomasyon mekanik kontrol monitör ve panel ile kullanıcı kullanımında olmasını ön gördüm...

Bu yeni nesil eklenmiş silahlar beliren hedefe otomatik olarak kilitlenmesinin yanı sıra size sadece joystick ten tuşa basmanız kalacak...dilediğinizde yine joystıck ile konuşlandırılmış hassas algılayıcı kameralar ile yakalayabilme şansınız olacak....neredeyse hedefin sizden kaçma şansı %1 gibi bir şey olacak...

Örnek Raptor şekillerinde yazıların daha kolay anlaşıması adına çizim üzerinde ibarelerle anlatım yapmaya özen gösterdim...Raptor a bir çok farklı ve yeni özellikler ekleyebilirsiniz..

Raptor a yeni eklenen bir özellik daha düşündüm..bu özellikte önceden açık olan tank paletinin ayak hareket kabiliyetinde açıkta olacağı için rüzgar ve boşluk çekim kuvvet ağırlıklarından dolayı ayaklara fazla zorlama ve hız kaybı oluşturacağını düşündüğümden mini tank paletini Raptor içinde ayaklarda özel oluşturulan Paletlerdeki bölme içine açılır-kapanır şekilde bölmeli olmasını düşündüm...

Yani şunu demek istiyorum...ayakta yürüyen bir Raptor...da dış görünümde tank paleti gözükmeyecek...bu tank paleti Raptor ayakları içine özel hazırlanmış kapaklı bölmede olacak...Raptor ne zaman Tank olarak paletli yolda ilerlenmek isterse....aynı uçaklarda olduğu gibi bölmeden açılacak...mekanik bağlantı noktasına yuvasına oturacak sonra Raptor ayakları eğilip tank şeklinde yolda yada arazide vss. işte ilerleyecek diyelim..Tüm bu işlemleri elbette hareket halinde değil durarak yapması gerek..zaman süreleri hareket kabileyiti açısından sahada ki verimlilik açısından ne kadar kısa olabilirse kullanabilirlik ve gözde olma durumu da oldukça önem kazanır...

Raptor ın haberleşme sistemide oldukça mükemmel olmasını istiyorum...Raptor ın 2 türlü haberleşme sistemi olacak..ilki uydu aracılığıyla...ikincisi ise askeri telsiz haberleşmesi ile ama bu telsizler özel dizayn telsizler elbette..

Raptor üzerinde elbette aydınlatma cihazları yani lambaları olacak ama raptor geniş bir ekran ve bilgisayar destekli monitör paneli yönetileceği için istenildiğinde RAPTOR ın farları aydınlatma cihazları çalıştırılmayabilinir...Raptor sahip oldugu gece görücü termal kamerası ve uydu veri yolları bununla birlikte anka kuşları gibi hava kuşlarının verdiği yollar gibi novagasyon takip etme özelliklerinin bir çoguna sahip olacak...özel donanımlı yeni nesil son teknoloji ürünü diyebilirsiniz...

Etkileşimli bir araç olmasının yanı sıra bu aracı en önemli ve özel kılacak en YENİ DÜŞÜNCEYİ söylemek isterim...

Buda YOL TARAMA özelliği bu özellik bize yolda döşenmiş metal cisimleri (Mayın) tarayacak bir nevi mesafe alanı genişletilmiş metal dedektörü kullanılıyormuş gibi...sonrasında bu Raptor a bombalı saldırıdan korumak maksadıyla sinyal karıştırcılarda koyabilirsiniz...

Raptor özel tasarlanmış Tank Zırhıyla elbette kendini bi çok manada koruyabilecek kapasiteye sahip olacak fakat her daim ekstra fazla yeni özellikler eklemek Raptor ın etki ve güç alanını artışmış olacaksınız diyebilirim...

Raptor ın mekanik ve otomasyon aksamları için bir çok manada yağ.bilgisayar..paneller ..monitörler ,,çarklar,,mazot,,etkileşimli sistemler vss işte bir çok manada derin mantıkla düşünülüp tasarlanması oldukça önemli...

Bu Raptor ın dünya BARIŞI-HUZURU için kullanılmasına oldukça önem verilmesine inanan biriyim...

Raptor içerisinde personel aydınlatmasını ise oldukça lot bir ışık olmalı ne gözü yormalı nede ışık aydın olup bulunduğu konumu karanlıkta göstertebilmeli...saydam görülebilir işıgın yanı sıra dış camlarıda ışıgı kırıp içerideki ışığı dışarıya yansıtmaması gerekir...Böyle bir teknoloji var mı bilemem varsa kullanırsınız yoksa üretirsiniz
C:\Users\ORS~1\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.gif

Aslında Raptor ile ilgili söyleyecek bir çok söz ve detay olabilir...ama fazla derinlere inmeye gerek yok..detaylar puzzle parçları birleştirilmeye başlandıkça kendini tamamlar zaten sadece dokunma-hissetme unutulmaması gerek..son aşamada bu çok önemli o yüzden...onun dışında söyleyemediklerim varsa ki vardır onu da umarım az çok şekil söyler umudu içindeyim..

Ülkemin güçlü olabilmesi için bu ve buna benzer yeni teknolojiler üretebilmesi çok önemli...yoksa genel manada sadece askeri gücün olması yeterli olmuyor...Unutmayalım ki zamanın imparatorlukları şuan yok ise sırf teknolojiyle iyi entegre olamadıkları ve yenilenmedikleri için denilebilir fakat elbette stratejik hatalar yada ilerisini görüpte çözüm üretememe gibi sorunlarda işin içinde olabilir...Tarih çok farklı ve kapsamlı bir alanda olsa akıllarda kıyılarda köişelerde unutulmasın bu sözler demek isterim..

Önemli Notlar arasında...

--Araçın ağırlığı hafifletilmiş olması gerekmektedir..özellikle zırhlandırılmış metalin ağırlığından bahsediyorum..

--Aracın silah kabiliyeti ve sürati iyi olması gerekmektedir..

--Araçın dayanıklılığı ve patika çıkışlardaki yıkılmama özellikleri iyi olması ve denenip test edilmesi özellikle önem arzetmektedir...vss...

Bu projeyi Raptor 2 Diye daha gelişmiş haliyle Güncellemek istiyorum ta bi vakit bulabilirsem ..

Böyle.. [/FONT]

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Bu canavar benım favorı projem askerı alanda sahada oldukça etkın bır muharebe aracı dıyebılırım bu raptor ın yanı ız surucunun versıyon 2 sınıde yaptım tamamladım halen uzerıne eklemeler yapıyorum ılk tekı olan bazı teknık hataları proje bazında duzellttım ve duzeltmeye de devam edıyorum belkı bır gun sunarım raptor ı 3 e kadar gelıstırmeyı umut edıyorum...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç