Özgürlük uğruna neler yapabilirsiniz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kalbinur tarafından oluşturulan Özgürlük uğruna neler yapabilirsiniz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,057 kez görüntülenmiş, 36 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Özgürlük uğruna neler yapabilirsiniz?
Konbuyu başlatan kalbinur
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
özgürlük uğruna en güçlü kimse ona köle olurdum...tavsiye ederim...kulu olduğunuz en güçlüyü doğru seçtiğinizde kainata sultan bile olabilirsiniz...olanı gördüm...

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
özgrlüğü istemek ya da özgür olduğunu düşünebilmek yeterli bence. kimi parayı bulduğunda kimi akşam yatağına uzandığında kimi de yaylanın soğuk suyunu içtiğinde, kimisi mustafa sandal dinlediğinde ya da kimi brahms dinlediğinde, bilmem namaza oturduğunda ya da... özgürlüğü her an istemek yanlış olan. bu kadar sorunsuz ve istediği gibi yaşayan kişiye henüz rastlamadım... diyelim ki, her şey istediğimiz gibi... ilginç olur ya da böyle bir şey olabilir mi?
mesela adalet istiyoruz ama neye, kime göre... onlarca, yüzlerce çeşit adalet sistemi var. en basiti insanca yaşamak diyoruz. ama insanca yaşamak bile o kadar göreceli ki,,

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Özgürlük bir yalan da olabilir. Bizler bas bas özgürlük diye bağlanırken özgürlüğün kölesi olmuş olabiliriz ve bir köleyken nasıl özgür olabiliriz. Özgürlük nedir ki? Benim için şu an bir kelime, 8 harften oluşan bir kelime. Neden bazı şeyleri oluruna bırakmıyoruz? Lütfen sakin olalım ve tek varlığımız olan akli dengemizi koruyalım...

Azadî

Üye
Yeni Üye
aslında biz sadece 'özgürlük' düşüncesini seviyoruz.özgür olmak istemiyoruz tamamiyle , yoksa birbirimizi yeriz.

özgürlük uğruna ne mi yaptım ? sadece özgür olduğumu düşündüm..

pırtiye496

Felsefe.net
Yeni Üye
özgürlüğün daha kelime anlamını bulamamışken onun içi,n neler yapabileceğimizi kestirmenin mümkün olabileceğini zannetmiyorum.. :/

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
özgürlüğün daha kelime anlamını bulamamışken onun içi,n neler yapabileceğimizi kestirmenin mümkün olabileceğini zannetmiyorum.. :/

Bulamamışken mi?! Sen bulamamış olabilirsin ama bulanlar ya da bulduğunu sananlar var ve onlar neler yapmaya başladılar bile. Kimse dünyanın merkezi değil ve bir şeyin mümkün olup olmamasını bir kişi belirleyemez, senin için mümkün olamayan başkası için mümkündür. Her şey zihinde...

pırtiye496

Felsefe.net
Yeni Üye
Bulamamışken mi?! Sen bulamamış olabilirsin ama bulanlar ya da bulduğunu sananlar var ve onlar neler yapmaya başladılar bile. Kimse dünyanın merkezi değil ve bir şeyin mümkün olup olmamasını bir kişi belirleyemez, senin için mümkün olamayan başkası için mümkündür. Her şey zihinde...

özgürlüğün kelime anlamını yazabilir misiniz bana muhtemelen siz kendiniz için olan anlamını düşüneceksiniz ve ona göre cevap verreceksiniz. SADECE varsayıyorum ki sizin için özgürlük bir yerde kapalı kalmamaktır (örn: bir hapishane gibi) bu benim için değişebilir.... ve benim için değişen yargı da, özgürlüğü tanımlayamaz sizin yargınız da öyle. özgürlüğün tanımı görecelidir ve insansan insana değişebilir bir yargıdır. böyle bir yargının da tanımlanması olanaksızdır benim açımdan düşünürseniz...

ben bunu ifade etmeye çalıştım tabiki bu bence dünyanın merkezi olmamla veya başkalarının bunu başardığını bilmememle alakalı bir olaya değil. lütfen karışırmayın... kimin neyi başardığı / başardığını sandığı beni ilgilendirmiyor ayrıca... ben kimsenin özgürlük kavramını bulamayacağına inanıyorum... ve kimse de inandığım düşüncelerim için beni yargılayamaz sanırım :/ bencede bir şeyin mümkün olup olmamasını bir kişi belirleyemez ama herkez kendi düşüncelerini söylemekte özgürdür

belki de siz farkında değilsiniz ama şu an kimse özgür değildir BENCE... herkezi sınırlayan birşey mutlaka vardır. Bence asıl olay özgürlük tanımının hiç öğrenilmemesidir öğrendikten sonra zaten ona ulaşmaya çalıştığınız sürece hep eksikleriniz olduğunu anlarsınız

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Sayın pırtiye496, ben size özgürlüğün anlamını buldum demedim ki bulduğunu sananlar var dedim ve benim için özgürlüğün ne olduğuyla ilgili tahmin yapmanız da çok saçma. Ben özgürlüğün muamma olduğuna inanıyorum. Siz de daha "özgürlük" kelimesinin tanımının olmadığını söylerken aynı zamanda kimsenin özgür olmadığını söylüyorsunuz. Bunu olmayan bir tanıma mı dayandırıyorsunuz? İnsanların ne düşündüğüne karışamayız ve düşündüklerinden dolayı yargılayamayız.
İyi forumlar...

pırtiye496

Felsefe.net
Yeni Üye
Sayın Talha.CAN, Özgürlüğün muamma olduğu konusunda hemfikiriz.. İşte ben de tam bu noktada tanımı bnce belli olmayan kelimelerle yola çıkıp insanların özgürlük için neler yapabileceklerini kestirmelerinin mümkün olamayacağını söylediğimde de yine aynı şeyi belirtmiş olduğumu düşünüyorum, yani eger bir kelimeynin anlamını bilemezseniz onu yaşadığınızı da bilemezsiniz... Bu nedenden dolayı sizin sorunuza gelecek olursak evet kendi tezimi/düşüncemi tanımı belirlenemez bir kelimeye dayandırıyorum ve kimsenin özgür olmadığını söylüyorum çünkü özgürlüğün tanımının belirsizliğinden ve aynı zamanda özellikle DEĞİŞKENLİĞİNDEN dolayı kimse tam anlamıyla "özgür" olamaz. (beni başkalarının tanımları ilgilendirmez benim için özgürlük budur ve buna ulaşınca özgür olacağım. deseniz bile özgürlük kavramı aynı kişide bile zman içinde farklılık gösterecektir o zamn kişi kendi kendinin özgür olduğu tezini çürüteceğinden o insan yine özgür olamayacaktır. Ne de olsa değişmeyn tek şey değişimdir.) demeye çalıştım farklı anlamlar oluşturacak bir yazı yazdıysam özür dileyerek kendimi şimdi net bir şekilde ifade edebildiğimi düşünüyorum...

M

monaliza

Ziyaretçi
Bir bakıma doğru bir yorum. Kelime anlamı yerine "ŞEKİL ve ÖLÇÜSÜNÜ BULAMAMIŞKEN" dendiğinde ulaşım noktasını bulmak kolaylaşacaktır. Önce bunu tespit etmek daha yararlı olur, sonrasında neler yapılabileceği daha kolay bulunacaktır.

pırtiye496

Felsefe.net
Yeni Üye
Bir bakıma doğru bir yorum. Kelime anlamı yerine "ŞEKİL ve ÖLÇÜSÜNÜ BULAMAMIŞKEN" dendiğinde ulaşım noktasını bulmak kolaylaşacaktır. Önce bunu tespit etmek daha yararlı olur, sonrasında neler yapılabileceği daha kolay bulunacaktır.

Kesinlikle anlatmak istediğimi daha açık bir şekilde dile getirdiniz teşekkürler :D

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Bir gece vakti boş bir tarlaya gitmiştik.

Gökyüzü kapkaranlıktı.

Kimsenin fark etmediği tarafta sağ kolundaki duvar yıkılmış,çamurdan bir yol vardı.

Ötesine bakmaya çalışsam da zifiri karanlıktan bunu başaramıyordum.

O gece o yolun sonunda ne olduğunu bilebilseydim özgür olduğumu hissederdim.

L

lamei

Ziyaretçi
Fc girip,
"Ne efendi ol,
Ne köle " diye paylaşırım ..

desem de siz bana inanmayın.

Tabi ki insanları İslam'a davet ederim.

Not: Böylesine de hiç acımam,
ateşin bol olsun şair Shelly.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
özgürlük için bi şeyler yapılabilmesi özgürlük çağrıştırmıyor
özgürlük vardır ya da yoktur-
felsefe bayat sanat bizi baydı

özgürlük için tutsaklık yapılabilir ya da tutuklama
felsefesel-mesel

etkin iş-fiil;

özgürlük artırılamaz ya da geliştirilemez ya vardır ya vardır
tutsaklığı artırmanız gerekir-tutsaklığı çoğaltmanız ve zamlamanız

tutsaklığa zam yaparsanız özgürlük kazanır

tutsaklık ne kadar ucuzsa özgürlük o kadar pahalı

özgürlük farkedilir-yapılır değil -olunur da değil
olunmuştur ya da değildir
ya vardır ya yoktur -görece

özgürlük her tutsaklıkta farkedilir-sağlanır

bedensel zihinsel özgürleşmelerin her sınırı
ve sınırlamasını?

özgür tutsak olmayandır
serbesti kavramını kullanın iyi kavram
ve düzen barındırmaz
denge? soru işaretidir? denge iyi kuram

düzen dengesi ve kontrollülük dengesi gibi -kavramlar? yeni

çok düzenlemek sıkıcıdır -az düzenlemek düzensizdir-yeni;

çok serbesti serbesti değildir dağınıklıktır -iyi
/bakın kavram nasıl da sınırlandı ve sınırladı-kendini

eğer tutsaksanız özgürlük için -iyi- bi şey yapabilirdiniz

özgürlük?
bağımların bağımları?
şeylerin uçları birbirne bağlı ve -bu anlamda çözülmüyor. herhangi özgürlük türevi zihinde başlar başlamalıdır

yani ayakkabı bağcığı ayakkabıdan özgür olamaz- adı üzerinde ayakkabı bağcığı;
bağcık olmayan ise iptir herşeyi bağlar ,
ip olmayan ise hiç bir şeyi ya da herşeyi türevler ve bağlar ve indirger -çözer senfonize eder
sanat yücevseldir-en ergen sanattır

bağcık olmayan ise iptir herşeyi bağlar
,
o da bağlamaktan özgür olamaz ama daha geniş bir bağlam /alanı/ sunar

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:01 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:55 ----------

insan bağlarının türevlerinin etkinliğini genişletebilir ya da -esnete -konsolide ede- keşfedebilirdi/artırabilir
bağ bağlamını türevle

yani iple sanat

bir çocuk oyunu için "ip" atlama aracı ama (eğlencmeli zaman geçirme aracı-dolay ve) atlayıcı var -insan var ve
yan insan ayakkabı bağcığı olmaktan kurtulmalı diyoruz evet,
bir çocuk oyununa dönüşmeli /eğlenceye dönüşmeli-bağlam bu
bu açık

bağlamların bağlamları evet

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:08 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:01 ----------

neye dönüşülme bağlamı çok ama çok kısmen özgürlüğün bir yönü bulunamaz ona özgürlüğün yönü demeyeceğiz
özgürlük sınırlanamaz hiç kavramla

-bir balon her yöne şişer ve hava yer yana dağılır ve havadadır ve patlayan balon işlev görmez ama hava her zaman -aynı-işlev görür ve yeni bir balon yeni bir balo ve aynı bir balon işlev görür

özgürleşme -yeni bir şeydir
en çok bir kavram yakınlaştırma
o yeni bir şeyse yenidir -aynının tekrarıysa değildir-renk değişimi değildir-yenidir

yapılmamış şey yenidir-olunmamış şey yenidir-denenmemiş şey yenidir
bir başkasının benzeri değildir
yeninin yenisidir

"hiç olmamış yenisi" ve "daha önce görülmemiş yep-yeni yenisi" "yep yeni yenisinden öte "
ve "daha umulmadık beklenmedik yeni "

özgürlük içyakın kavramsaltı -bir örnek;

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Her türden statüko ve değişimsimsizlik özgürlük karşıtıdır.

L

lamei

Ziyaretçi
Bi kitapta geçerdi.
Şeyh,
"Ey zalim!
Ben senden özgürlük istemem,
Ben Allah'a inandığım günden beri özgürüm" demişti.

Seyyid Kutub,
"..Özgürsün
Sen Allah'a bağlandığın zaman" demişti.

Öyle.

Not: Kitabın adı : "Guantanamo Pakistan "dır.
Önerilir. Hüzün verir.
Öyle okuyunca iyi ki iyi ki.. cehennem, cehennem var dersiniz,
bir defada tekrar etmezsiniz bu cümleleri.
İyi ki var.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Faydalı bir konu olmuş fikri olan var mı? :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç