Özgürlük uğruna neler yapabilirsiniz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kalbinur tarafından oluşturulan Özgürlük uğruna neler yapabilirsiniz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,061 kez görüntülenmiş, 36 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Özgürlük uğruna neler yapabilirsiniz?
Konbuyu başlatan kalbinur
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

kalbinur

Felsefe.net
Yeni Üye
' Cennette kul olarak yaşamaktansa cehennemde özgürce yanmayı tercih ederim.' İngiliz şair Shelly.

Peki sizler özgürlükler uğruna nelere katlanır, nelerden vazgeçebilirsiniz?

naz

Felsefe.net
Yeni Üye
Özgürlük, bir şeyden kurtuluş değil de bir duygu. Sorgulama ve bir şeye şüpheyle yaklaşabilme özgürlüğü. Her türlü bağımlılıktan, kölelikten, kabullenmeden ve itaatten vazgeçme. Böyle düşünüldüğünde de yalnızlığı getiriyor.

kalbinur

Felsefe.net
Yeni Üye
Peki her türlü bağımlılıktan vazgeçmek kolay mı? Neler ister, neler yükler insana?

Liberator

Felsefe.net
Yeni Üye
Kendimi tanıdığımda, aklım kendini kavrayıp akli olduğu kararını verdiğinde özgür olacağım. Bunu hiç kimse engelleyemez, benden başka. Bundandır ki hiç bir şeye katlanmama gerek yok, özgürlük bende. Bir hücreye ömür boyu hapsedilsem bile, kendimi kavradığımda kimse bana özgür olmadığımı söyleyemez. Nesnelerin esareti yoktur, ancak öz esirse esirimdir. Aslım sonsuzdur, sonsuzluğu ise sonsuz boyutta bir yere hapsedebilirler, ancak sonsuzlukla sınırlayabilirler, ki bu da aslında hapsedilmediğimin, kısıtlanmadığımın, özgürlüğümün elimden alınmayacağının kanıtıdır. Yeter ki bunun farkında olayım, farkındalık için kendimi tanıyayım. Bu durumda özgürlük için katlanmam gerek tek şey, bitmek tükenmek bilmeyen ''bilmek'' duygusunu içimde canlı tutmam gerektiğidir.

kalbinur

Felsefe.net
Yeni Üye
Peki özgürlükler uğruna vazgeçebildiklerimizi değil de neyin kölesi olmak uğruna neleri göze alabileceğimizi konuşalım.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
bireyin yalnız-başına özgürlüğü olabilir mi? başka bir deyişle, özgürlük bireysel görünse de gerçekte bireysel midir? yoksa toplumsal/tarihsel bir olgu mudur? Bu nedenledir ki, bir şeyden/olgudan kaçmak/kurtulmak ya da bir olgunun esiri olmak özgülüğü/köleliği anlatabilir mi/sağlayabilir mi?

özgürlüğü tanımlamadan "uğruna neler yapılabileceğini" nasıl anlayabiliriz?

serin

Felsefe.net
Yeni Üye
İngiliz şair iraz saçmalamış bence :)

Tamamen özgürlükten neyi kastediyoruz bunun çerçevesini çizmeliyiz önce. Toplumdaki yazılı yazısız kanunlar, dini inançlar, diğer insanların üzerinizdeki etkileri oldukça total özgürlükten bahsedemeyiz.

Özgürlük uğruna neler yapabilirz ? Eğer kölelik gibi bir durumdaysak, ya da kurtuluş savası gibi bir savaş ortamından bahsediyorsak özgürlük için ölümü göze alabilirim şahsen.

Topluluk içinde sınırlandığını, kısıtlandığını düşünen biri, insan olmayan bir ortama gidebilir. El deymemiş doğada yaşamayı düşünebilir özgürlüğü için.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
kanımca;

Özgürlük, üzerinde çok konuşulan, tartışılan çok sayıda tanımı olan sosyal içerikli bir kavram/bir olgudur. O kadar önemsenen bir olgudur ki, çoğu zaman eş-değer olduğu yaşama hakkının önüne geçer. Özgürlük birey ile toplum arasındaki çelişkilerin belki de en büyüğü ve en karmaşık olanıdır. Toplumların özgürlüklerinden söz etmek ancak özgür bireylerin oluşturduğu bir toplumsal doku için geçerli tanım olabilir. Bir zamanlar Site Devleti-nin yurttaşı olanların –bir açıdan elit yöneticilerin – özgür oldukları benimseniyordu. Yurttaş olmayanlar ile diğer canlı türleri arasında –ki, kastedilen hayvan türüdür- bir fark gözetilmiyordu. Köleciliği benimseyen toplumların özgürlüğü önemsemeleri köle ve efendi çıkarları/karşı-çıkarları temelinde yükselmektedir. Köle için özgürlüğün önemi, efendi için çok farklı olacaktır. Aynı durum, toprak ağası ve emekçi köylü ile patron ve emekçi arasında da faklılık gösterecektir. Demek ki, özgürlük temelinde yaşama hakkı kadar önemsenen bir değer olarak sosyal ve tarihsel bir içeriğe sahip olduğu kadar üretim ilişkilerinden de bağımsız değildir.

Önemsenen değerler halkasında özgürlük, kölelik halkasının tam karşısında durmaktadır. İlkel atalarımızdan –Austrolopitecus Africanus- bu güne kadar, topluluk halinde yaşayan insan türü, doğal yaşamdan koparak sosyal yaşamın bir parçası haline dönüşerek bir düşünceler sistemi oluşturmuştur. Doğal özgürlükler ile sosyal özgürlüklerin çelişmesi kaçınılmaz görünmektedir. Doğal belirleyiciliğin türler ve cinsler arasında güç dengesi/dengesizliği güçlü olandan güçsüz olana doğru bir egemenlik kurma ve buna uygun toplumsal kalıplar/yargılar oluşturma düşüncesini geliştirmiştir. Bu düşünce sistemleri soyutlama yaparak köleci anlayışlarını gizlemeyi başarmış/benimsetmişlerdir. Kadın türünün egemenlik altına alınması ile doğal özgürlük toplumsal özgürlüğün ilk kırılma noktasında yeni bir boyut kazanmıştır. Demek ki, özgürlük içerik olarak güçler dengesi/dengesizliği arasındaki yaşanan bir içeriğe sahiptir. Sosyal olarak bireyin konumu diğer birey/bireylerin konumu ile ölçümlenen bir değerdir. Öyle ise yaşama hakkı ve özgürlük de etkileşim içerisinde olan bireyler-arası ilişkilere göre tanımlanmak durumundadır. İnsanın biyolojik olarak bedensel varlığını yapa-yalnız bir şekilde sürdürmesi olanaklıdır. Böylesi bir insanın yaşama hakkından ve özgürlüğünden söz edilemez. Neden mi? Çünkü, Yaşama hakkı ve özgürlük en-az ikili ve çoğunlukla çoklu ilişki kalıpları için önemsenen bir değerler halkasını oluşturmaktadırlar.

Algılar/duygu/düşünceler doğumdan sonraki süreçte bireye eşlik eden, bedensel var-oluşu ile sıkı bağlantılı ve toplumda hazır bulunan değerler halkasının bireyin dünyasına eklemlenmesi ile oluşurlar. Böyle olunca çoğu kez bir yaşama hakkı ve özgürlük tanımı ile kuşatılmış oluruz. Ancak, bunun gerçek anlamda özgürlük olup olmadığını tartışarak anlayabiliriz. Özgürlük değeri, var-olma biçiminden farklı olarak tarihsel bellek/bilinç ile beslenmek durumundadır. Başka bir deyişle, canlının türüne bakılmaksızın var-olmasının değeri, özgürlük söz konusu olduğunda bir şey ifade etmez. Daha açık söylemek gerekirse, özgürlük, bireysel ve toplumsal değerlerin çatışmasına bağlı olarak gelişen bilinçli bir değerdir ve ancak bu çatışma yaşandığında bir anlam ifade eder. –Ceninin özgürlüğünden söz edilemez-

özgürlük, yaşam kadar önemli/değerli bir olgu olduğuna göre yaşamak/yaşatmak, özgür olmak/özgürleştirmek için kişi elinden gelen ne varsa onu yapar; bu bir bedel midir?

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Tutsaklık zihinseldir. Özgür olmadığını düşünüyorsan zihnindeki zincirler küflenmiştir, aklına uy zincirlerin kırıldığını göreceksin.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Tutsaklık zihinseldir. Özgür olmadığını düşünüyorsan zihnindeki zincirler küflenmiştir, aklına uy zincirlerin kırıldığını göreceksin.

Özgürlüğün fikirsel olarak zihinde yeşerdiğne katılıyorum.Ama orada bitmez.Tutsaklık/özgürlük sadece zihinsel olsaydı, onca savaşa ne gerek vardı?Özgür olduklarına inanan yığınlar yaratmak pek de zor değil.Eylemsellik içer-e-miyorsa, sadece özgür olduğunu düşünerek özgür olamaz insan."insan özgürlüğe mahkumdur" der Sartre.
Ama özgürlüğü de "sorumluluk" gibi küçümsenmeyecek bir bedeli vardır.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
Başlığı ilk okuduğumda direkt ve kesin cevap olarak aklımda beliren şey ölebilirim, kelimesiydi? özgürlüğü çeşitli formlarda kısıtlamak farklı bir durum ama baskıya maruz kalan insanın hissettiği kötü histir. baskılar insanın kendini sorgulamasına ve bişeyler yapmasına sebepler oluşturur. burdaki sonucu en sert olan durumda gerçi bir yerde kurtuluş ama ölmektir. intiharla değil savunurken ölmek bunun şerefli olanıdır.

mahsun

Yeni üye
Yeni Üye
özgürlük uğruna neler yapabilirz?
bence şu an bile yapıyoruz peki neyin özgürlüğü hapis yatan mahkumlugun özgürlüğümü ne anlamda özgürlük oldugunu anlayamadım kusura bakmayın.
bu konuya bi açıklama getirirseniz yazıla bilir düşünceler

JuniorFilozof

Felsefe.net
Yeni Üye
Eğer özgür olmak için birşeyler yapabiliyosam zaten özgürümdür.

M

monaliza

Ziyaretçi
' Cennette kul olarak yaşamaktansa cehennemde özgürce yanmayı tercih ederim.' İngiliz şair Shelly.

Özgürlüğü bu anlamda algılamıyorum.
Soyutsal düşündüğümde özgürlük elbette beyinde başlıyor.
O yönüyle baktığımda," yapamayacağım hiç bir şey yok" diyebilsem de kendime
somutsal anlamda bir şey yapamadığımı esefle görüyorum. Peki engeller neler?
Sorunun teması bu sanırım... Bilsem de çözemediğim, aşamadığım engeller. Kişiselliğim adına.

Toplumsal özgürlük söz konusu olduğunda daha cesurum, yaşanmışlıklarım bunu gösteriyor.
Amansızca mücadele edebilirim, meşru eylemler olmak kaydıyla.

İfadesel açıdan her türlü bağımlılıktan vaz geçmek çok zor gibi görünmez aslında. Bağımlılığın türüne bağlı desem de,
her türlü bağımlılık bir anlamda, insanın özgürlüğü gibi görünse de, bazen tutsaklığıdır.
Vazgeçmek öncelikle cesaret, cesur bir yürek, azim ve kararlılık ister..Aaahhh yine söylemesi kolay" türünden bir
söylem işte. Lakin gerçek.
Neler yükleyeceği duruma göre değişir. Değişik ve bazen ağır sorumluluklar yükleyeceği kesin.

yazar yazamaz

Yeni üye
Yeni Üye
ah bir mal olsa da özgürlük
alıp mıncıklaya mıncıklaya elimizde
tutsak
kavanozda bal olsa da özgürlük
yatarken kalkınca parmak parmak
tatsak
tuz olsa yemeklere şeker olsa çaylara
katsak
bir yeşil taş olsa da karşımıza
oturtsak
amma velakin kardeşlerim
yasak yasak yasak
elde edemeyiz onu ağzımızla
kuş tutsak

mapusanedir dünya
biz tutsak
taş tutsak
kuş tutsak

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Özgürlük her türlü kısır döngüden, kıskançlıktan, dogmalardan, kısıtlayıcı bilinçten sıyrılmış bir zihin durumudur. Demek ki uğrunda bunlardan vazgeçilir.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
özgürlük uğruna; eğer gelecek için sorarsanız; bütün despot rejimleri dize getirirdim, dünyanın en güçlü insanı olurdum, demokrasiyi savunup cümle alemi demokrat yapmak için elimden geleni ardıma koymazdım, örnek bir insan olurdum, sonra herkes beni örnek alırdı,, o kadar abartırdım ki özgürlük için bir şeyler yapmayı, sonunda özgürlük için ölürdüm, sonre herkes beni örnek aldığı için herkes özgürlük için ölürdü... oh ne güzel dünya rahat ederdi...

özgürlük uğruna; şu günlerde ne yapacağımı sorarsanız eğer, şuan yaptığımdan(genel insan hali) fazlasını yapamazdım herhalde,

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Özgürlüğe bağımlılıklarımızdan/bağlarımızdan kurtulmak olarak bakarsak, bir bedene sıkıştırılmış yaşarken bu mümkün görünmüyor.Beden ve onun gereksinimleri bir yana, cinsiyetimiz, genetik kodlarımız ve içine doğduğumuz fiziki,kültürel-sosyal-ekonomik koşulları seçme şansımız zaten yok.Eh ne kadar özgür olabilirsek (duyumsayabilirsek) o kadar özgürüz bu hapishanede...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç