Özgür irade - Seçimlerimiz ne kadar özgür?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde nietschezsimdi tarafından oluşturulan Özgür irade - Seçimlerimiz ne kadar özgür? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,112 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Özgür irade - Seçimlerimiz ne kadar özgür?
Konbuyu başlatan nietschezsimdi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan nietschezsimdi

nietschezsimdi

Felsefe.net
Yeni Üye
Özgür irade'nin varligi?

Insan bir secim yaparken genetik yapisi, zekasi, tecrübeleri ve bir cok özelligi devreye giriyor. Örnegin caniniz cikolata istiyor ancak bunun nedeni aslinda vücudumuzdaki seker seviyesinin azalmasidir. Alisveris yaparken en cok mavi renkli elbiseler hosunuza gidiyor cünkü kücükken odaniz mavi renge boyaliydi ve bu bilincaltiniza yerlesti. Mesleki secimler yapiyorsunuz bu da yine genetik yatkinliginiza, becerilerinize, büyümüs oldugunuz aileye hatta aliskanliklariniza bagli bir durum. Oysa hepsinde özgürce secim yaptigimizi mi zannediyoruz?

Demek istedigim insan hic bir seye bagli olmadan, bagimsiz bir secim yapamiyor. Zeka ve tecrübeler de hayatimizda zincirleme reaksiyona bagli gelistigine göre özgür iradeden nasil bahsedebiliriz?

Bu konuya örnek vererek cevap verirseniz cok sevinirim.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
hiç bir seye bağli olmadan, bagimsiz bir seçim, böyle bir varoluş biçimi hayal edebiliyor musun? bu özelliklere sahip olana Tanrı diyoruz. varoluş insan için geçerlidir tanrı için bir varoluş biçiminden bahsedilemez. bu yüzdende tarihten bu yana tanrı anlayışı üzerinde birliğe varılamamıştır.

nietschezsimdi

Felsefe.net
Yeni Üye
hiç bir seye bağli olmadan, bagimsiz bir seçim, böyle bir varoluş biçimi hayal edebiliyor musun? bu özelliklere sahip olana Tanrı diyoruz. varoluş insan için geçerlidir tanrı için bir varoluş biçiminden bahsedilemez. bu yüzdende tarihten bu yana tanrı anlayışı üzerinde birliğe varılamamıştır.

O halde özgür iradeden bahsedilemez mi diyorsunuz ?

ls2

Kahin
Onursal Üye
O halde özgür iradeden bahsedilemez mi diyorsunuz ?

bağsız-bağımsız bir varoluşdan bahsedilemez diyorum. bahsedilirse Tanrı gibi üzerinde anlaşılamaz, kavranılamaz,çelişkiye düşülür diyorum. başka bir deyişle biz bu evrene-dünyaya -bedenimize bağlı bağımlıyız/somutuz,insanız. siz bağsız bağımsız hemde somut bişi düşüne biliyormusunuz ?

farkındayım biraz karışık oldu :)

özgürlükte soyut bir kavram dostum. özgür irade deyince işler iyice karışıyor. bu evrende kendi başına olan özgür olan hiçbir somut varlık yoktur. atomlarda atom altı parçacıklarda enerjilerde birşeylere bağlı bağımlı. yani maddi ve somut evrende özgürlük diye bişi yok. özgürlükte aynı Tanrı gibi üzerinde anlaşamayacağımız bir kavram. bir irademiz var özgür mü değil mi cevaplamak için özgürlük üzerinde anlaşmamız lazım sanırım. bu soru böyle bir soru işte. kimse içinden çıkamaz :) bana sorarsan var. kötülük yapan biri içindeki vicdanın,ahlakın,merhametin,adaletin sesini dinlememe iradesini gösterebiliyorsa. kötülük yapma istencine uyuyorsa bir tercih yapmış demektir.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
özgür iradeyle ilgili (free will) sayın evrensel insanın "serbest irade" kavramı ve yorumu vardı. İncelemeye ve dikkate değer. Sanırım forumda da bulunmaktadır
sanırım "serbest" kavramını özgür yerine öneriyordu-tartışmaya değer

nietschezsimdi

Felsefe.net
Yeni Üye
bağsız-bağımsız bir varoluşdan bahsedilemez diyorum. bahsedilirse Tanrı gibi üzerinde anlaşılamaz, kavranılamaz,çelişkiye düşülür diyorum. başka bir deyişle biz bu evrene-dünyaya -bedenimize bağlı bağımlıyız/somutuz,insanız. siz bağsız bağımsız hemde somut bişi düşüne biliyormusunuz ?

farkındayım biraz karışık oldu :)

özgürlükte soyut bir kavram dostum. özgür irade deyince işler iyice karışıyor. bu evrende kendi başına olan özgür olan hiçbir somut varlık yoktur. atomlarda atom altı parçacıklarda enerjilerde birşeylere bağlı bağımlı. yani maddi ve somut evrende özgürlük diye bişi yok. özgürlükte aynı Tanrı gibi üzerinde anlaşamayacağımız bir kavram. bir irademiz var özgür mü değil mi cevaplamak için özgürlük üzerinde anlaşmamız lazım sanırım. bu soru böyle bir soru işte. kimse içinden çıkamaz :) bana sorarsan var. kötülük yapan biri içindeki vicdanın,ahlakın,merhametin,adaletin sesini dinlememe iradesini gösterebiliyorsa. kötülük yapma istencine uyuyorsa bir tercih yapmış demektir.

Evet özgür kelimesi sanirim kavram karmasasi yaratarak isimizi zorlastiriyor. Verdiginiz örnekteki kisi - yani daha cok kötülük yapma egilimindeki - tecrübelerine (kücükken siddet görmüs) veya psikolojik sorunu (psikopatlarin amigdala bölgesini kontrol edememesi vb. Psikolojik bir cok hastalik) gibi sorunlari olabilir. Yeterince ahlak egitimi almamis olabilir. Bu liste böyle uzunca devam edebilir. Özel olmazsa, sizin hayatinizda bir tercih yapmak zorunda kaldiginiz ve 'serbest' bir sekilde karar verdiginiz bir örnek verir misiniz? Onun üzerinden tartismak yararimiza olur aslinda.

Son düzenleme:

cvt154

Felsefe.net
Yeni Üye
insan hiç bir zaman özgür değildir.doğunca annesine bağlıdır, yaşadıkça çevresine bağlıdır,ölünce Allaha emanet artık.yani ben özgürüm asarım keserim yok.aslında özgürce yaptığımızı sandığımız şeylerbile aslında çevrenin bize verdiği gizli emirlere bağlı şeylerdir. mesela; ben özgürüm evlenmeyeceğim dediğimizde aslında bu sadece bir bastırmadır yani aslında evliliğe inanmadığımızan değil ya; evlilik istemişizdir bir türlü olmamıştır, yada evlenmek istediğimiz kişi başkasıyla evlenmiştir yada evlilik konusunda şevremizden hep olumsuz şeyler duymuşuzdur .özetle bu kararda kendimiz bir karar alıyoruz ama çevrenin etkisivle oluyor.yani özgürlük diye bir şey yok hayatta ve ölümde...

nietschezsimdi

Felsefe.net
Yeni Üye
insan hiç bir zaman özgür değildir.doğunca annesine bağlıdır, yaşadıkça çevresine bağlıdır,ölünce Allaha emanet artık.yani ben özgürüm asarım keserim yok.aslında özgürce yaptığımızı sandığımız şeylerbile aslında çevrenin bize verdiği gizli emirlere bağlı şeylerdir. mesela; ben özgürüm evlenmeyeceğim dediğimizde aslında bu sadece bir bastırmadır yani aslında evliliğe inanmadığımızan değil ya; evlilik istemişizdir bir türlü olmamıştır, yada evlenmek istediğimiz kişi başkasıyla evlenmiştir yada evlilik konusunda şevremizden hep olumsuz şeyler duymuşuzdur .özetle bu kararda kendimiz bir karar alıyoruz ama çevrenin etkisivle oluyor.yani özgürlük diye bir şey yok hayatta ve ölümde...

Özgürlük yoksa neden yasiyoruz peki bize dayatilan hayati? Robot gibi kendimizden ve cevremizden gelen direktiflere uymak icin mi? Eger öyleyse ne acidir insanin kendini özgür hissetmesi. Ne acidir ki kararlar verdigini zannetmesi.

cvt154

Felsefe.net
Yeni Üye
evet çok doğru diyelimki ben özgürüm şimdi ölmek istiyorum diyelim.kafaya sıkarsak bunu ağzımızdan bir söz çıkmıştır geri dönüşü kendimize yediremediğimizden yaparız.yada kafaya sıkmadık bunu ise değişik mazeretlerle geçiştiririz zaten zamanla unutulur değilmi.sonuç olarak özgür olarak kendimizin hayatına bile müdahale edemiyoruz.hayatımızın devamına veya sonuçlanmasına yine çevresel faktörler etkiliyor.ölecek kadar bile özgür değiliz..

nietschezsimdi

Felsefe.net
Yeni Üye
evet çok doğru diyelimki ben özgürüm şimdi ölmek istiyorum diyelim.kafaya sıkarsak bunu ağzımızdan bir söz çıkmıştır geri dönüşü kendimize yediremediğimizden yaparız.yada kafaya sıkmadık bunu ise değişik mazeretlerle geçiştiririz zaten zamanla unutulur değilmi.sonuç olarak özgür olarak kendimizin hayatına bile müdahale edemiyoruz.hayatımızın devamına veya sonuçlanmasına yine çevresel faktörler etkiliyor.ölecek kadar bile özgür değiliz..

Bu düsünceye göre insan zaten elinden geleni yapiyordur en azindan yapmak zorunda oldugu icin. Kimseyi de bir sey yaptigi icin suclayamayiz cünkü o sorumlulugu o degil, biyolojik yapisi ve cevresi yüklüyor. Böyle desek yanlis olur mu?

humanistica

Yeni üye
Yeni Üye
Hayat bizi hata yapmaya zorlar insanız bu gayet normal ama buyuk hatalardan uzak durmak lazım her zaman yönümüz iyilik sevgi olursa o zaman özgür oluruz yoksa nefsimize güdülerimize istence yenilmiş oluruz....

sametbyk

Felsefe.net
Yeni Üye
bence özgürlük vardır. bütün o genetik yapisi, zekasi, tecrübeleri ve bir cok özelliigi dedigin seyler zaten insanı insan yapan şeyler onlar olmasa seçim yapmaktan söz edilemez, onların olmadığını düşün seçim yapacak olan rasgele (random) seçmek zorunda olur. bir insanın ilk seçimi rasgeledir yada tanrının üflediği o ruhta iyiyi seçme eğilimi vardır. eğer öyleyse özgürlük yoktur diyebilirsiniz. mutlak özgür olmadığımız kesin ve mutlak özgür bir varlık iyi bir varlık olmazdı tanrı bile mutlak özgür değildir, verdiği sözlerle kendini bağlar. tabi istese sözünü tutmazdı o zaman iyilik olmazdı.
sonuçta kısıtlıda olsa özgürüz.

nietschezsimdi

Felsefe.net
Yeni Üye
bence özgürlük vardır. bütün o genetik yapisi, zekasi, tecrübeleri ve bir cok özelliigi dedigin seyler zaten insanı insan yapan şeyler onlar olmasa seçim yapmaktan söz edilemez, onların olmadığını düşün seçim yapacak olan rasgele (random) seçmek zorunda olur. bir insanın ilk seçimi rasgeledir yada tanrının üflediği o ruhta iyiyi seçme eğilimi vardır. eğer öyleyse özgürlük yoktur diyebilirsiniz. mutlak özgür olmadığımız kesin ve mutlak özgür bir varlık iyi bir varlık olmazdı tanrı bile mutlak özgür değildir, verdiği sözlerle kendini bağlar. tabi istese sözünü tutmazdı o zaman iyilik olmazdı.
sonuçta kısıtlıda olsa özgürüz.

Böyle sorularla ilgilendigim icin bazen korkuyorum biliyor musunuz. Henüz 22 yasindayim. Bir yandan derin gercekleri bilmek istiyor olusumdan haz aliyorum, diger yandan yasim geregi kendime fazla yük bindirdigimin farkina varip önümde daha cok yol var diye düsünerek aci cekiyorum. Onlari kücük görmek icin demiyorum ama yasitlarim ev, araba, evlilik gibi hedefleriyle egolarini doyuramiyorlar üstelik bu duygulara daha da fazla acikiyorlar. (bunu seciyorlar mi yoksa hayat mi o yöne zorluyor bilmiyorum malesef). Bense beynimde bir hayal dünyasi kuruyorum. Zaman kavramindan yoksun, fizik kurallarinin olmadigi, issiz bir bosluk... Bu cikmaz sokagim karanligini görebiliyorum. Özgür olmadigimiz fikriyse beni hasta edecek gibi görünüyor (öyle de oldu) ki buna dogal seleksiyon diyorlar sanirim. Doga sanki beni istemiyormus gibi hissediyorum cünkü ihtiyaclarini karsilamak istemiyorum, daha cok ona zarar veriyorum. Umarim sizlerden güc alabilir hakikate ulasabilirim.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Böyle sorularla ilgilendigim icin bazen korkuyorum biliyor musunuz. Henüz 22 yasindayim. Bir yandan derin gercekleri bilmek istiyor olusumdan haz aliyorum, diger yandan yasim geregi kendime fazla yük bindirdigimin farkina varip önümde daha cok yol var diye düsünerek aci cekiyorum. Onlari kücük görmek icin demiyorum ama yasitlarim ev, araba, evlilik gibi hedefleriyle egolarini doyuramiyorlar üstelik bu duygulara daha da fazla acikiyorlar. (bunu seciyorlar mi yoksa hayat mi o yöne zorluyor bilmiyorum malesef). Bense beynimde bir hayal dünyasi kuruyorum. Zaman kavramindan yoksun, fizik kurallarinin olmadigi, issiz bir bosluk... Bu cikmaz sokagim karanligini görebiliyorum. Özgür olmadigimiz fikriyse beni hasta edecek gibi görünüyor (öyle de oldu) ki buna dogal seleksiyon diyorlar sanirim. Doga sanki beni istemiyormus gibi hissediyorum cünkü ihtiyaclarini karsilamak istemiyorum, daha cok ona zarar veriyorum. Umarim sizlerden güc alabilir hakikate ulasabilirim.

İslam inancındaki külli irade-cüzi irade anlatımı durumun en güzel en sade özetidir aslında genç adam:) eğer Tanrıyı reddeder ve evrenin başlangıcının ve varlığını sürdürmesinin bilinçsizce olduğunu kabul edersek bu kezde akıl ve mantık dediğimiz düşünce gücümüzün dayanağı tehlikeye düşer. doğadaki herşey gibi bunlarda mekanik bir yapıdan ibarettir denilebilir. ama bunu dememizde anlamsız oluyor o zaman. diyen biz değiliz çünkü. biz sadece olanın bilincindeyiz hepsi o kadar! bir örnek ver demişsin ne örnek versem karmaşa kaybolmaz. ben rüyamda 6 ay sonrasını gördüm bir keresinde. (çokca oluyordu ama bunu şüpheye yer kalmaksızın teyit ettim kendi algımda)o işe gireceğim orada bulunacağım 6 ay öncesinden belliymiş. bu durum varoluş felsefemi etkilemiştir. bu duruma Tanrının önceden göstermeside denilebilir,mekanik isleyişin sonucuda. irade konusundaki görüşler Tanrı inancı ve anlayışına göre değişiyor. veya Bilincli bir Tanrının reddi veya kabulüne göre. iş keşmekeş yani :) varoluş tuhaf ve açıklanamaz bişi. bu duruma alışmanı tavsiye ederim. zaten biz ne desek boş su akar yatağını bulur canını sıkma :)

Dvrmchrkt

Felsefe.net
Yeni Üye
Her insanın genetik kodu farklıdır. Mutlak özgür değiliz ama farklıyız. Doğada hiçbirimizden bir tane daha 2. yok.
Bizi biz yapanda, sosyal bir varlık olmamız. Bu yüzden elbette anadan, babadan, hocadan, sevgilimizden, arkadaşlarımızdan, yaşadığımız şehirden, yaptığımız işten ,okuduğumuz okuldan etkilenmemiz normal.

Bazı hastalıklar genetiktir. Mesela, birkaç kuşak önce genlerde yuva yapmış-gizlenmiş- genetik hastalığı olan dedenizin dedesinden, o genetik hastalık sizde ortaya çıkabilir. Burada yapacak bir şeyiniz yok. Çünkü, o rahatsızlık hayata bakışınızı da etkiler.

Fakat evrende kendine göre bir rasgelelik de vardır. Yani, bir yanımız tartışılmaz biçimde çevremize bağlı. Ama bizimle aynı ortamı birebir yaşayacak birisi, çok farklı karar ve davranışlarda da bulunabilir.Herkesin genetik kodu farklıdır.
Yani ne sadece genetik kodumuz ne de çevremiz , her ikisi de hayatımızı etkiliyor.

Doğduğumuzda, erkek mi kız mı olacağımıza bile karar veremiyoruz. Bir yere kadar özgürüz yani.

Ama burada asıl sorun beynimiz. Kararları orada alıyoruz. Ve bugün, kuantum fiziğindeki rasgelilik ile insan beynindeki elektrik sinyallerinin oluşturduğu istemsiz düşünceler arasındaki ilişki inceleniyor.Bu kanıtlanırsa, aklımıza gelen her düşüncenin bizim ürünümüz olmadığı, belli bir rasgelilikle beyinden geçtiği ve canımızın istediğine sahiplendiğimizi gösterir ki, bu da özgür irade için ciddi kapı açar.

nietschezsimdi

Felsefe.net
Yeni Üye
Her insanın genetik kodu farklıdır. Mutlak özgür değiliz ama farklıyız. Doğada hiçbirimizden bir tane daha 2. yok.
Bizi biz yapanda, sosyal bir varlık olmamız. Bu yüzden elbette anadan, babadan, hocadan, sevgilimizden, arkadaşlarımızdan, yaşadığımız şehirden, yaptığımız işten ,okuduğumuz okuldan etkilenmemiz normal.

Bazı hastalıklar genetiktir. Mesela, birkaç kuşak önce genlerde yuva yapmış-gizlenmiş- genetik hastalığı olan dedenizin dedesinden, o genetik hastalık sizde ortaya çıkabilir. Burada yapacak bir şeyiniz yok. Çünkü, o rahatsızlık hayata bakışınızı da etkiler.

Fakat evrende kendine göre bir rasgelelik de vardır. Yani, bir yanımız tartışılmaz biçimde çevremize bağlı. Ama bizimle aynı ortamı birebir yaşayacak birisi, çok farklı karar ve davranışlarda da bulunabilir.Herkesin genetik kodu farklıdır.
Yani ne sadece genetik kodumuz ne de çevremiz , her ikisi de hayatımızı etkiliyor.

Doğduğumuzda, erkek mi kız mı olacağımıza bile karar veremiyoruz. Bir yere kadar özgürüz yani.

Ama burada asıl sorun beynimiz. Kararları orada alıyoruz. Ve bugün, kuantum fiziğindeki rasgelilik ile insan beynindeki elektrik sinyallerinin oluşturduğu istemsiz düşünceler arasındaki ilişki inceleniyor.Bu kanıtlanırsa, aklımıza gelen her düşüncenin bizim ürünümüz olmadığı, belli bir rasgelilikle beyinden geçtiği ve canımızın istediğine sahiplendiğimizi gösterir ki, bu da özgür irade için ciddi kapı açar.

Bu tür calismalar güclü insanlar tarafindan bir sekilde gölgelendigini düsünüyorum. Bu konulara yeterince yogunlasilmiyor bilim dünyasinda. Sanirim böylesi bir sey kanitlanirsa dünyada karmasa cikabileceginden korkuyor olabilirler. Düsünsenize suclunun hakime 'benim sucum degildi, özgür irade denen bir sey yok' diyip bilimsel makalelerle kendini savundugunu.

içinizdenbiri

Felsefe.net
Yeni Üye
Tanrıya bağlıyız tabı inananları tatmin edecek bir cevap olacak bu sanırım. yani görünmez bir ıple baglı kuklanın yaptıgı secimler hareketler kararlar özgür müdür? tabi bunları tartısan yine diğer bağlı kuklalarsa ne kadar özgürlük anlatılabilir bilmiyorum. birşeye bağlı olduğumuz sürece özgür değiliz. ve kararlar secenekler neden sonuç ilişkisinde değil her zaman çünkü bu kadar değerli değiliz ama yinede tam anlamıyla secim yada özgürlük denen kavram var mı bilmiyorum. bunlar hep idealar lobisinin uydurması :d

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye

Düşüncelerin kaynağının ne olduğu hakkında elle tutulur hiçbirşey yok. bu boşlukta kuantum üzerinden söylenenlerde üfürmeden fazlası değil bence..

Dvrmchrkt

Felsefe.net
Yeni Üye
Üfürme olayı olduğunu sanmıyorum.Şu an Dünyadaki en büyük Fizikçiler, bunu bulmak için çabalıyor. Bulunur ya da bulunmaz o ayrı.

Bunu kuantum düşüncesi diye yayınlanan kişisel gelişim kitapları ile karıştırma. Aynı şey değiller

cakiyyyy

Felsefe.net
Yeni Üye

Hemen hemen aynı duygu ve düşünceler içerisindeyiz :D Bu konulara kafa yorduğumdan beri kendimi ne fiziki ne de ruhsal olarak güçlü hissediyorum. Zaten zayıf vücudum yok olma noktasına gelen iştahsızlığım ile iyice güçten düştü. Tamamen psikolojik olarak kendimi yıpratıyorum ve farkettim ki artık kontrolü kaybediyorum. Sanırım Tanrı bizi cezalandırıyor :confused:

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar