Özgür irade - Seçimlerimiz ne kadar özgür?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde nietschezsimdi tarafından oluşturulan Özgür irade - Seçimlerimiz ne kadar özgür? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,149 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Özgür irade - Seçimlerimiz ne kadar özgür?
Konbuyu başlatan nietschezsimdi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan nietschezsimdi

nietschezsimdi

Felsefe.net
Yeni Üye
Hemen hemen aynı duygu ve düşünceler içerisindeyiz :D Bu konulara kafa yorduğumdan beri kendimi ne fiziki ne de ruhsal olarak güçlü hissediyorum. Zaten zayıf vücudum yok olma noktasına gelen iştahsızlığım ile iyice güçten düştü. Tamamen psikolojik olarak kendimi yıpratıyorum ve farkettim ki artık kontrolü kaybediyorum. Sanırım Tanrı bizi cezalandırıyor :confused:

Aslinda eski tarih filozoflarina bakarsak felsefeyle ilgilenmek cok büyük bir kisminin hayatini uzatiyormus :) belki de daha ilimli ve rahat bir sekilde yaklasmaliyiz sorulara. Cevap bulamadikca psikolojimizi bozup fazla kisisel mi aliyoruz nedir :D yalniz tanrinin bizi cezalandirdigina inanmiyorum. Hakikate ulasabilmek icin okuyan, yazan ve arastiran insanlariz. Kücüklükten bu yana bize yüklenen gercekleri sorgulamadan, umursamazliga vurup belki de cok daha gamsiz -ve o kadar da yanlis- bir hayat sürebilirdik. Hayatin yüzeysel ve gecici zevkleriyle tatmin olmayisimiz bana göre bize adanmis bir ödül :)

cakiyyyy

Felsefe.net
Yeni Üye
Aslinda eski tarih filozoflarina bakarsak felsefeyle ilgilenmek cok büyük bir kisminin hayatini uzatiyormus :) belki de daha ilimli ve rahat bir sekilde yaklasmaliyiz sorulara. Cevap bulamadikca psikolojimizi bozup fazla kisisel mi aliyoruz nedir :D yalniz tanrinin bizi cezalandirdigina inanmiyorum. Hakikate ulasabilmek icin okuyan, yazan ve arastiran insanlariz. Kücüklükten bu yana bize yüklenen gercekleri sorgulamadan, umursamazliga vurup belki de cok daha gamsiz -ve o kadar da yanlis- bir hayat sürebilirdik. Hayatin yüzeysel ve gecici zevkleriyle tatmin olmayisimiz bana göre bize adanmis bir ödül :)

Sen ödül diyorsun, ben ceza :D
Etrafına bakın, %99 oranında hiçbirzaman böyle konulara kafa yormayan insanlar ve gamsız gamsız takılıyorlar. Kafaları rahat.
Bu açıdan bakıyorum ben, onların bu şekilde beynini kemiren düşünceleri yok.18 yaşındayım daha,ağır geliyor bazı şeyler.

X

FAdmin
Onursal Üye
Kendi bedenimize bile hukmetmekten aciz bir canliyiz. Beynin yuzde ikisini bile kullanamadigini unutma., hal boyleyken ne ozgur iradesi :) iste beynine ne kadar hukmediyorsan o kadar ozgursun dostum..

nietschezsimdi

Felsefe.net
Yeni Üye
Sen ödül diyorsun, ben ceza :D
Etrafına bakın, %99 oranında hiçbirzaman böyle konulara kafa yormayan insanlar ve gamsız gamsız takılıyorlar. Kafaları rahat.
Bu açıdan bakıyorum ben, onların bu şekilde beynini kemiren düşünceleri yok.18 yaşındayım daha,ağır geliyor bazı şeyler.

Gamsiz degiller aslinda, sadece hayatta taktiklari seyler farkli. Para söhret ve seks gibi kavramlarla (ki bunlarin biyolojik amaclarini gayet basit bir sekilde aciklayabilirim) mutlu olan insanlar doyuma ulasamazlar cünkü canlilik yapimiz hep daha fazlasini istemeye meyilli. Hayatlarinin anlamsizligini bu sekilde örtmeye calisarak, görmezden gelerek sorumluluktan kaciyorlar aslinda. Cogu zaten yaslaninca pisman oluyor, cevremizde bol örnegi var. Ölümden korkuyorlar, ibadet etmeye basliyorlar cünkü zamaninda ögrenilmesi gereken seyleri erteliyorlardi. Ya evlendiriliyorlardi ya da zamanim geldi diyerek (üreme olgunluguna eristikten sonra) özgür iradesiyle sectigini zannederek aslinda cogalma amaciyla evleniyorlardi.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:17 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:02 ----------

Kendi bedenimize bile hukmetmekten aciz bir canliyiz. Beynin yuzde ikisini bile kullanamadigini unutma., hal boyleyken ne ozgur iradesi :) iste beynine ne kadar hukmediyorsan o kadar ozgursun dostum..

Evet haklisiniz bedenimizin hatta zihnimizin bile kontrolünü kaybedebiliyoruz bazen. Sanki bize ait degillermis gibi, ya da tam tersi. Yalniz hocam beynin % 10 lik kismi kullaniliyor sözü aslinda dogru degil bunu okumustum. Albert Einstein bunu derken potansiyelimizin ne oldugunu kastetmisti ve yanlis anlasilmaya neden oldu. Halk arasinda da gittikce yayginlasan bir iddia.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar