Özgür bir yaşam?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde mukeat tarafından oluşturulan Özgür bir yaşam? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,783 kez görüntülenmiş, 27 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Özgür bir yaşam?
Konbuyu başlatan mukeat
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Turgut Saka

mukeat

Yeni üye
Yeni Üye
"İşte bu Josef, eminim duyduğun Angst'ın gerçek kaynağı işte bu. Duyduğun o baskının nedeninin ise göğsünde patlamak üzere olan yaşanmamış bir yaşam olduğunu biliyorsun. Kalbinse her atışıyla seni sona yaklaştırıyor.Zaman sonsuza dek doymayacak kadar aç gözlüdür.Durmadan yer, yutar;ama geri verdiği hiç bir şey yoktur. Sana yazılmış bir yaşamı yaşadığını söylemen ne korkunç. Bütün tehlikesine rağmen bir kez bile özgürlüğü tadamadan ölümle yüzyüze gelmek ne acı!"

Özgür bir yaşam sürebilmek için ne yapmak gerek? Elbette buna herkesin kendinin cevap vermesi lazım ama özgür yaşamak ailenin- toplumun- çizdiği yoldan çıkmak demek midir???

Simerenya11

Yeni üye
Yeni Üye
Ynt: Özgür bir yaşam?

özgürlük, toplumun değerlerinden kopmadan mümkündür. Bu değerler ontolojiktir ve değerini ciddiyetiyle ancak gerçek özgür kişiler bilebilir. Toplum bile bunları bu kadar bilemez çoğunlukla. Bir çatışma söz konusudur özgür kişi ile toplum arasında ama bu çatışma toplumun değerleri ile değil yüzeysel algısıyla yaşanır. Örneğin Hallac-ı Mansur toplumdan kopuk değildir ancak pratik alışkanlıklara ters düşmüştür.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

özgürlük bizim alanımızla ilgili değildir, diğerinin alanı ile ilgilidir; bireysel özgürlük yoktur; bu bir yanılsamadır

Simerenya11

Yeni üye
Yeni Üye

özgürlükten anladığımız nedir? Kendilerine işkence edildiği halde zihinsel değerlerini kaybetmeyen insanlar özgür deği midir? Kendi fenomenini kaybetmemek özgürlüktür. Kendisine her türlü özgürlük tanındığı halde hiçbir zihinsel üretimi olamayanların neresi özgürdür?Özgürlüğü neye ve kime göre tanımlıyoruz?

K

kuzeys

Ziyaretçi

Erich From'a göre özgürlük tutsaklığın hissedildiği yerde başlar.

Tutsaklık her zaman mağarada zindanda yada bilimum tecrithanelerde olacak diye bir kaide yada kıstas yok.Bir bireyin çıkarı benim çıkarımdan önce ve üstün geliyorsa benim için özgürlük diye bir şey söz konusu olamaz. Aynı şekilde benim çıkarlarım o bireyin varoluşsal seramonisinden önce ve üstün geliyorsa o birey içinde özgürlük söz konusu olamaz. Bu aynı şekilde toplum ve birey fenomenleri içinde geçerlidir. Toplumun çıkarı bireyin çıkarından yada bireyin çıkarı toplumun çıkarından baskınsa burada bir adaletsizlik eşitsizlik ve üstü kapatılmış bir baskı söz konusudur.

Bu anlamda sınıflı toplumları geçelim sınıfsız toplumlarda dahi özgür bir yaşam diye bir şey söz konusu olamaz. Ancak evcilleştirilmiş mutlu bir yaşam söz konudur. Ve gariptir insan nerde nasıl olursa olsun bir şekilde mutlu olabilmenin yada tutsak olabilmenin yollarını rahatlıkla bulabilen varlıktır...

kardem

Felsefe.net
Yeni Üye

Özgür bir yaşam sadece düşüncededir.Yaşarken özgür olmamız imkansız,ama en azından iç dünyamızda sınır yok şanslıyız bence.

M

monaliza

Ziyaretçi

Bence özgürlük insanın beyninde başlar ve olgunlaşır. Özgürlüğüm, başkalarının özgürlük ve mutluluklarını zedelemiyorsa ben özgür yaşıyorum demektir.

köle

Üye
Yeni Üye

Özgürlük büyük ölçüde kişinin kendi cinselliğiyle alakaladır. Kendi cinsel kimliğini tam olarak kabullenemeyen birey, toplumun kendi özgürlüğünü fazlaca kısıtladığını sanacaktır. Yani suçlu hep başkalarıdır.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Özgür bir yaşam sürebilmek için kişisel seçilimlerimiz önemli rol alırlar.O halde özgürlük ,istek doğrultusunda eylemde bulunma/bulunmama gücü demektir!
Özgürlük, ailenin-toplumun çizgisinden çıkmak demek değil ailenin-toplumun çizgisinden çıkmak istediğimiz de çıkabilmektir.

"İşte bu Josef, eminim duyduğun Angst'ın gerçek kaynağı işte bu. Duyduğun o baskının nedeninin ise göğsünde patlamak üzere olan yaşanmamış bir yaşam olduğunu biliyorsun. Kalbinse her atışıyla seni sona yaklaştırıyor.Zaman sonsuza dek doymayacak kadar aç gözlüdür.Durmadan yer, yutar;ama geri verdiği hiç bir şey yoktur. Sana yazılmış bir yaşamı yaşadığını söylemen ne korkunç. Bütün tehlikesine rağmen bir kez bile özgürlüğü tadamadan ölümle yüzyüze gelmek ne acı!"

Özgür bir yaşam sürebilmek için ne yapmak gerek? Elbette buna herkesin kendinin cevap vermesi lazım ama özgür yaşamak ailenin- toplumun- çizdiği yoldan çıkmak demek midir???

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
özgürlük diye bir şey var ki bu kelimeyi kullanmışlar... basit düşünmek lazım bence. kuş havada iken özgürdür ama kafeste iken özgür değildir, maymunlar da öyle :)
at gitmek istediği yere kadar koşabiliyorsa o da özgürdür... en kolay özgürlük ise insanda, gözlerini kapayınca bile özgür olabiliyorsun, daha ne istiyorsun

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
o özgrlük olmuyor ki.. özgürüm diye kendini kandırmak oluyor sadece.. :)

özgürlük size biçilen rolün dışına çıkabilmektir..

mesela öğrenciler üniversitede ağaç altında sevgilisiyle sevişmeyi, elinde birayla akşam banka oturup muhabbet etmeyi özgürlük zannederler.. halbuki bu onlara sistemin biçtiği roldür.. sen kampüs içinde dışardakinden daha özgürsün derler.. ama bakarsın eğitim hakkını paraya satmışlar.. parasız olan eğitim alamıyor.. ulaşamıyorsun.. kampüs ta ebesinin damında.. saat başı merkeze inebiliyorsun.. okulda fikir özgürlüğü kalmamış.. hakkını savunana biber gazı sıkarlar copla vururlar..

ama sen sevgilinle sevişiyorsun ya biranı içiyorusn ya özgürsün.. bok özgürsün...

özgürlük, bu baskıcı, adaletten yoksun, iyi bir tarafı kalmamış sistemin bize söylediklerine karşı çıkabilmektir.. yasak yerde tek başınayken razhatsız olan yokken sigaranı yakmak, korsan kitap almak, seni geçirmem diyen gerici profösöre karşı fikirlerini açıkça yükske sesle dile getirebilmek, hak mücadelesini seslendirirken açtığın standa gelen güvenliğe izin vermemek vs..

işte size üniversite öğrencisi olarak, üniversite öğrencisi üzerinden ögzürlük tanımı..
buyrun genelleştirin...

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
:) o kadar duydum ki bu cümleleri fakülte zamanlarımda,
hoşça arkadaşım sözüm size değildir ama bu cümleleri kuranların kütüphaneye ayda bir uğradıklarını, okudukları şehirde tek bir araştırma yapmadıklarını, aldıkları dersten bihaber olup dersin hocasını deli gibi eleştirdiklerini, kendi arkadaşlarına dahi birçok konuda tahammül edemeyip organize olamadıklarını... çok gördüm. (iki farklı şehirde iki farklı fakülte bitirdim ve bu konudaki deneyimlerin oldukça iyidir.)
fakültede ne adamlar gördüm ki, fakir oldukları halde sadece aldıkları burslarla ya da yaptıkları ufak tefek işlerden kazandıkları paralarla yaşadıkları şehirde binlerce fotoğraf çeken, şehrin tüm ilçelerini hayranlıkla araştıran ve dahası kulüpler kurup oralarda bağımsız bir şekilde tartışma ortamları yaratan, etkinlikler üreten.................... kişilerdi bunlar
ve inanın ki parasız insanlardı bunlar (nazım'ın şiiri, arhavili ismailin hikayesi gibi oldu) :)
fakültede kimseye bir rol biçilmez oradaki rolünüzü siz kendiniz kendinize biçersiniz. stant kurup birilerini uyandırmaya çalışmak, güzel fakat işe yaramayan bir girişimdir ve hala bunu deneyim edinip de yeni yollar bulamamış bir öğrenci kitlesi etrafta dolaşır durur. aynı şeyleri aynı şekilde işe yaramayacak yöntemle savunup durur peki neden?
özgürlük, babanın parasını sömürüp, devletin sistemine karşı gelerek yaşanacak bir şey değildir. eğer ki taşı sıkıp suyunu çıkaramıyorsa kişi zaten özgür olamaz ve zaten kanatları zayıf kalmışsa kişi için en iyi yer bir kafestir.

ivanov

Felsefe.net
Yeni Üye
:confused: özgürlüğün tanımı okadar genişki tek bir konu ile açıklanabileceğini sanmıyorum.
özgürlük, her ne şekilde olursa olsun kendini ifade etmektir, kendini yaşamaktır başkalrını incitmeden. ama bunu yaşama derecesi her insanda farklıdır. kimileri için bisiklete binmek özgürlükken, kimilerine görede başkaldırmak, düşüncesini ifade etmektir özgürlük.
sayın enkaz diyorsunki "özgürlük, babanın parasını sömürüp, devletin sistemine karşı gelerek yaşanacak bir şey değildir" katılmıyorum. ekonomik özgürlüğümüz yok diye kendimizi tecrit etmemiz mi gerekir?
özgürlükle: bilinçlilik , duyarlılık birbirine karıştırılmamalı.eğer ben harç zamlarını protesto ediyorsam bunun sebebi duyarlılığımdır. bunu istediğim biçimde dile getiriyorsam özgürümdür.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
ivanov sanırım uyarınızda haklısınız
""sayın enkaz diyorsunki "özgürlük, babanın parasını sömürüp, devletin sistemine karşı gelerek yaşanacak bir şey değildir" katılmıyorum. ekonomik özgürlüğümüz yok diye kendimizi tecrit etmemiz mi gerekir?""

özgürlüğün tanımı tabi ki bu değildir. özgürlük hakkındaki fikrimi ilk yorumumda belirtmiştim ve sanırım size çok aykırı değildir bu fikrim. anlatmak istediğim insanın özgürlüğünü kısıtlamaya ne dört duvar yeter ne de baskı... su bir şekilde çatlağını bulabiliyorsa insanda bulabilir. yorumumda anlatmak istediğim "parasız kaldım", "hoca dersi iyi anlatamıyor-gericinin teki", "okulun acizliği yüzünden kendimi geliştiremiyorum", "bir şeylere karşı gelemiyorum" ve "bu yüzden kendimi özgür hissetmiyorum" anlayışına karşı idi. eğer kişi bu gerekçelerin altına sığınıp özgürlüğünün kısıtlandığını söylüyorsa gerçekten güçsüzdür bence.
fakat tekrar "düzelterek" belirtmeliyim ki, ekonomik özgürlük insanın kendine güvenini arttıran en önemli faktördür. yani olmazsa olmaz değildir elbet ama olursa kendine güveni arttıran en önemli unsurdur bence...

Meth

Felsefe.net
Yeni Üye
Özgür olmak. Peki neye göre özgür olmak ? Şöyle düşünelim bir ressam var, birisi para verir istediğini çizdirir, o birisini umursamaz kendi isteğini yapar. Özgürlüğü yaşar eserlerinde özgünlüğü yaşar, ama asla özgür olamaz çünkü çalışmasını hala resim kalemi ve kağıda borçludur..

Konuyu biraz daha açarsak, özgür olmak hiçbirşeye bağımlı olmamaktan geçer, gerek maddi gerekse manevi. Hayatın seni nereye sürüklediğinden çok sen kendini nereye sürüklüyorsun budur asıl olan. Ama ne olursa olsun hala bu dünya üzerindesindir bu bile özgürlüğün kısıtlandığı anlamına gelir.. Söylediğim gibi dostlar neye göre özgürlük ?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
özgürlük toplumsal/sosyal/tarihsel bir içeriğe sahiptir ve bireysel olarak tanımlanmaya çalışıldığında hiç bir şey söylenmemiş ve yaratılmamış olur. özgürlük bir-diğerine göredir. yoksa yaşanılan zaman/yer diliminden soyut olarak kopmak değildir. bir adada yapa-yalnız yaşayan bir insan her şeyden önce insan mıdır? ve bu insan tipli canlı türünün özgürlüğünden söz etmek mümkün müdür?

meraklı

Felsefe.net
Yeni Üye
her şeyden önce özgürlüğün belli tanım ve sınırlar dahilinde değerlendirilmesine karşı olduğumu söylemeliyim. bu yaklaşım kendisi bile özgürlüğün anlamını daraltmaktadır. özgür olunmayacağını düşünüyor olsa da insanların an'da gizli yaratımlarıyla özgürlüğü tadabileceklerini düşünüyorum. özgürlük ulaşılabilecek bir nokta veya yer olmuş olsaydı inanın çoktan bu bulunurdu. özgürlük etrafında yürütülen tartışmalar insanların yaşamlarının ayrıntılarında gizli yaratımlardadır. belirtildiği gibi herkesin bir özgürlük anlayışı var fakat bu sabitlenmiş fikirler olmayıp daha çok yaşanan anın yarattığı hissiyat düzeyindedir. ben şunu yaparken, şöyleyken, v.b. hallerde özgür olduğunu söylüyor çoğu ama özgürlüğün kendisi asla bunlar olamaz. yaratım anıdır özgürlük. ne kadar yaratabiliyor, değiştirip dönüştürüyor, ya da paylaşabiliyorsan, bunu yapmak için önündeki engelleri kaldırabiliyorsan özgürlüğünü elinden alanlara karşı bir zafer elde etmiş oluyorsun. bunu çoğalttığın kadar özgür olabilirsin. yoksa belli an ve yerlerde özgür olunabileceği bir safsatadan öte bir şey değildir. son 3G teknolojisi reklamlarında bile fon müzigi olarak ey özgürlük şarkısının melodisi kullanılıyor. onlara göre ne kadar tüketim toplumu ve teknoloji o kadar özgürlük. tabii buna birçok kişi de eşlik ederek yanlış özgürlük tanımlarını destekliyorlar. unutmamak gerekiyor ki özgürlük uğruna mücadele edenler tarihin tozlu sayfalarında kaldığı müddetçe ne yazık ki özgürlük adına yaşayacağımız çok az şey var. bruno dan, hallac-ı mansura kadar hakikat ve özgürlük aşıklarının yaşamları, ödediği bedeller hatırlanmadıkça onların izinde gidilmedikçe özgürlüğü yaşamak bir yana köleler ordusuna yeni fertler katmaktan kurtulamayız.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
meth size katılmıyorum, ressam eğer kağıt, fırça, boya.. bulamıyorsa taşlara bir murç ile çizer resmini eğer bunları da bulamıyorsa aklının ve elinin gücüyle elbet bir şey bulur ve gene resmini çizer eninde sonunda özgürlüğüne ulaşır...
kişi istediğini yapabiliyorsa özgürdür. istediği şeyin çevresindekilere uyması ya da uymaması, bunu becerip becerememesi kişinin kendi problemidir, bu yüzden insan dünyayı bazen kendine dar eder ya da geniş eder.
güç=özgürlüktür. ve her ne olursa olsun her kişi özgür olabilir ya da özgürdür. bence özgür olmayan kategorisine girenler sadece ölülerimizdir.

meraklı

Felsefe.net
Yeni Üye
güç eşittir özgürlükse....

özgürlüğü böylesi bir tanıma kavuşturmak, pes doğrusu. yani insan özgürse güçlü olabilir ona bir şey demem ama özgürlük için güçlü olmanın gerekliliği tabii ki sorgulanması gereken bir durum. peki o zaman ezilenler, sömürülenler, kadın nasıl özgür olacak. onlar güçlü tarafı mı temsil ediyor yanı. güç tanımını biraz açarsa enkaz arkadaşımız daha iyi olur. umarım söylediği bu değildir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar