Nietzche'ce nihilizmin dönüşmesinin koşulu.. Anlamadım..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde HoŞÇa tarafından oluşturulan Nietzche'ce nihilizmin dönüşmesinin koşulu.. Anlamadım.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,830 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Nietzche'ce nihilizmin dönüşmesinin koşulu.. Anlamadım..
Konbuyu başlatan HoŞÇa
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
arkadaşlar Nietzche'yle ilgili söylenen bir sözü anlamlandırmadım? Nihilizmle ilgili..
Nihilizmi bilen arkadaşlar olduğunu biliyorum.. Yardımcı olursanız sevinirim..

Nietizche'ye göre nihilzme karşı gösterilen direnişler boşuna. Nihilizmin dönüşebilmesi ve sonunda "kutsal bir düşünce tarzı" olabilmesi onun egemenliğini devirmekle olur ancak..

buradaki "onun" diye gösterdiği kavram nihilizmin kendisi midir? öyleyse kendi egemenliğini yıkarak nasıl nihilizm kutsal bir düşünce tarzı olacak ve dönüşecek.. Dönüşeceği nokta nedir? Kutsallaştırılması etkisini kaybetmesiyle mi mümkün? Yani bir efsane haline gelmesi midir bu?(hiç sanmıyorum)..

Lorelei

Felsefe.net
Yeni Üye
Nihilizm aşılması gereken bir kavramdır.O amaç değil bir nevi bir üst mertebeye atlamak için araçtır..

obsesif-ruh

Felsefe.net
Yeni Üye
yanlış olabilir-emin değilim.sanırım burda kutsal bir düşünce tarzı derken nihilizmi yüceltmeyi kastetmiyor.nihilizmin yerini tanrı ve kutsallık fikrinin alacağı anlamnda kullanıyor.yani ona göre nihilizmin(herşeyi,tüm değerleri, tanrıyı, varlığı vb. biçok şeyi reddetme felsefesinn) yerini tanrının varlığına ve kutsal kurallara dayalı bir anlayışın alması için nihilizmin egemenliğine son vermeleri grektiğni söylüyor,egemenliğine son vermekten kastettiği de mantıklı görüşlerle-fikirlerle nihilizmin mantıksız olduğunun açıklanması olsa gerek. dediğm gibi, nietzsche ilglendğm filozoflardan biri ama sonuçta bu dar bi bakış açısı.ben bi cümleden yola çıkıp bütün dşünelerini anlamaya-yorumlamaya çalıştım.belki farklı bi anlamı da vardır,eğer varsa ben de öğrenmek isterm

Macavity

Üye
Yeni Üye
Nietzsche bırakın tek bir cümleyi, tek bir kitabıyla, hatta bütün kitaplarıyla dahi tam olarak anlaşılamayacak bir düşünür. Onu tam olarak anlayabilmek için Alman felsefesini ve tarihini anlamak gerekir. Çünkü Nietzsche bu felsefeye ve tarihe bir tepkidir. Yani tek bir cümlesiyle Nietzsche'yi anlamak mümkün değil zaten. Kaldı ki Nietzsche sistemli bir felsefe geliştirmiş biri de değildir.

Soruyla ilgili olarak da yazan arkadaşlar gibi düşünüyorum ben de. Onlara bir şey daha ekleyeyim. Alman felsefesinde Hegel'in de, onun baş aşağı durduğunu söyleyen Marx'ın da, Fichte'nin de... bir tarihin son noktası düşüncesi vardır. Nietzsche de bu düşünceyi benimsemiş bir düşünür. Bu nedenle Nietzsche'nin bazı düşünceleri de - aynı bu filozoflar gibi - o son noktaya kadar olanların, sadece sonun bir aşaması olmaları bakımından anlamlı oldukları, yani o sonu (üst insan) ortaya çıkarmadaki rolleri ölçüsünde değerli oldukları fikrini içerir. Nietzsche konusunda iddialı değilim ama Nietzscheci nihilizm de böyledir. Böyle bakarsak soru da cevaplanır. Çünkü bu durumda nihilizm, üst insana ulaşmadaki rolü nedeniyle kutsal olacaktır ve üst insana nihilizmin aşılmasıyla ulaşılacağı için, nihilizmin kutsallığı da kendisinin egemenliğinin - üst insan tarafından - yıkılmasıyla gerçekleşecektir.

tribalistic

Yeni üye
Yeni Üye
''Hiç bir şey yoktur.Olsaydı da bilemezdik.Bilseydik de başkalarına bildiremezdik.'' diyen Gorgias ın nihilizminden farklı bi yerde dursa gerek Nietzsche nin nihilizmi.Arkadaşlarımında belirttiği gibi Nietzsche yi tarihinden ve en önemlisi ilk dönemlerinin fikir babası olan Schopenhauer dan bağımsız anlama çabası yetersiz kalacaktır.Nietzsche nin nihilizmi Schopenhauer in bitmek tükenmek bilmeyen bir hırsla yayılan İSTENÇ/İRADE sinin bir sonucudur.Fakat o, Schopenhauer gibi karamsarlığı tespit edip hayatı sürekli reddetmeyi seçmez.Aksine nihilizm diye açılan bu boşluğu yeniden yaratılacak DEĞER lerle doldurmaya çalışır.
Değer kavramı ona göre üst-insan olabildiğin de gerçek anlamıyla d e ğ e r l e n e c e k t i r.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Üst/ün insan nedir?
Nietzsche buna ne yanıt vermektedir?
kudret tağınağının tuğlaları ne ile örülüdür?
yok-luktan var-lığı yaratmak?!
yeni bir teoloji midir?

tribalistic

Yeni üye
Yeni Üye
Sevgili nejdet
Etik in terminolojisini ontolojinin terminolojisiyle karşılamaya kalkışırsak tabiri caizse bir arpa boyu yol alamayız.''Yaratmak'' kavramını; değerlerin yeniden oluşturulması ve kişilerarası ahlak bağlamlarında ''değer'' in yeniden değerlendirilmesi ve değerlenmesi olarak algılamalıyız.Yoksa var-yok ilişkisi olarak değerlendirirsek teolojiye girmiş oluruz dediğiniz gibi...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
sevgili tribalistic,
yaratmak elbette söylediğin gibi yoktan var etmek değildir; zaten söz konusu edilen olgusal süreçtir. Süreç içindeki diyalektik etkileşim var olanın içinden yeni bir sentezle ortaya çıktığında sosyolojik olarak buna insanın yaratması denebilir. Elbette insan hem kavram hem olgu olarak sosyal içeriklidir ve tüm yaratıları da sosyal doku ve süreçler içerisinde ortaya çıkar. Çok ilkel bir taş balta bile binlerce insanın ortaklaşa emeğinin ürünü olarak ortaya çıkmıştır. "kudret tapınağı" derken dokunulmazlık zırhlarından söz etmek istiyorum. "Kudret Tapınağı" başlı başına bir forum konusu olacak ki böyle bir konuyu açmayı düşünmekteyim.

tribalistic

Yeni üye
Yeni Üye
Gelişim sürecine değinmişsin bencede çok haklısın.Yazılarını merakla takip edeceğim.

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Nietzsche bırakın tek bir cümleyi, tek bir kitabıyla, hatta bütün kitaplarıyla dahi tam olarak anlaşılamayacak bir düşünür. Onu tam olarak anlayabilmek için Alman felsefesini ve tarihini anlamak gerekir. Çünkü Nietzsche bu felsefeye ve tarihe bir tepkidir. Yani tek bir cümlesiyle Nietzsche'yi anlamak mümkün değil zaten. Kaldı ki Nietzsche sistemli bir felsefe geliştirmiş biri de değildir.

Soruyla ilgili olarak da yazan arkadaşlar gibi düşünüyorum ben de. Onlara bir şey daha ekleyeyim. Alman felsefesinde Hegel'in de, onun baş aşağı durduğunu söyleyen Marx'ın da, Fichte'nin de... bir tarihin son noktası düşüncesi vardır. Nietzsche de bu düşünceyi benimsemiş bir düşünür. Bu nedenle Nietzsche'nin bazı düşünceleri de - aynı bu filozoflar gibi - o son noktaya kadar olanların, sadece sonun bir aşaması olmaları bakımından anlamlı oldukları, yani o sonu (üst insan) ortaya çıkarmadaki rolleri ölçüsünde değerli oldukları fikrini içerir. Nietzsche konusunda iddialı değilim ama Nietzscheci nihilizm de böyledir. Böyle bakarsak soru da cevaplanır. Çünkü bu durumda nihilizm, üst insana ulaşmadaki rolü nedeniyle kutsal olacaktır ve üst insana nihilizmin aşılmasıyla ulaşılacağı için, nihilizmin kutsallığı da kendisinin egemenliğinin - üst insan tarafından - yıkılmasıyla gerçekleşecektir.

Size katılıyorum tamamen. Nietzsche anlaşılması çok güç bir düşünür.

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Nietzschenin nihilizme karşı gösterilen direnişlerin boşuna olduğunu düşünmesi yine Nietzschenin hiççiliğinden mi kaynaklanıyor? Yani zaten bir nihiliste göre ortada bir hiç var, bu hiçe karşı yapılan direnişleride hiç olarak görmesi olası diye düşünüyorum.

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Nietzsche'nin nihilizme karşı gösterilen direnişlerin boşuna olduğunu düşünmesi yine Nietzsche'nin hiççiliğinden mi kaynaklanıyor? Yani zaten bir nihiliste göre ortada bir hiç var, bu hiçe karşı yapılan direnişleride hiç olarak görmesi olası diye düşünüyorum.

K

kuzeys

Ziyaretçi
Sevgili Hoş'ca nitche'z ve nihilizm pek yana yana duran şeyler değil, nicelizm doğasında ben ve benlik duygusunu yaşatırken üst insan tanımını koyar.. Nitchez tanrısını öldürürken kendi insanını doğurur.. Nihilizm bu insanada (üst insan) karşıdır.. Ve bu karşıtlığı tamamen onun varoluş zemnini kabullenişinden ve onu kendi doğasında anlayıp kabul etmesinden gelir.. bence nitchez ve nihilizm arasındaki en büyük ilişki nitchez'in nihilimizi salt hiççilik yada bazorov vari şeyler olarak görmemesidir. Nitche'z sartre gibi varoluşçudur.. nihislitlerde varoluşcudur. Ve varoluş doğası gereği türeğidi sürece yıkımı getirir.. Sen mutlak kavramına yahut fiiline inanabilirsin.. Nitche'z zerduşundan ayırılamayan ona tapan bir sefildir..ama dürüst bir sefil :)

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"hiç" nedir? tartışmaya açmak gerek. ve ötesinde, insanın aşılması düşüncesi ilk bakışta göze-kulağa hoş görünse de "en" denilen sapmaya mahkum görünmektedir. oysa ki, insanın aşılması olarak değerlendirilen olgu da insana dairdir, bu nedenledir ki insan aşılamaz. salt insan değil, taş toprak, canlı cansız hiç bir olgu aşılamaz; öte-yoktur. hiççilik/nihilizm uygun düşerse eğer bir yok/hiç sayılmalıdır. Nietszche insanı aşmayı düşünürken iyi niyet ve düşünceleri taşımış olabilir; ancak, onun yanılgısına sür-git onay verilmesini istemiş olduğunu savlamak filozofa haksızlık olsa gerektir. Zend -Avesta'sında Zerdüşt gerçekçiydi....

K

kuzeys

Ziyaretçi
esasında ne hiç'çilik diye birşey vardır nede nihil'izm diye bir izm.. Bu modern dünyanın kavramsal algılama biçimidir.. Olanla olmayan arasında ki fark fizik kanunlarına göre maddenin ve eşyanın tabiiatına denk düşsede insanın zihninde idea'nın yansımasıdır. İnsan bunu yaşar ve bunu tartışır..

Ekli dosyayı görüntüle 784

Mesela anarşizm A mongramında uzanan doğru eğrileri tüm yoların hiç bir yere çıkmadığını yada her yere çıkar gibi sembolize edilir. Ve kesişme noktası pek aranmaz. Nihlizmde hemzemin düşünce olayı yoktur.. Her şey karşıtıyla vardır. Ve bunların kendi varoluşsal süreci vardır. Olanı ret etmek - olanı görmemezden gelmek bu modern dünyanın yaftasıdır.. Aksine nihilizm olanı pekiştirir ve onu kendi çıplaklığıyla sergiler. Bu anlamda hiç'çilik diye bir kavram olduğunu düşnmediğim gibi kabulde etmiyorum.. Kullanılan çoğu kavram toplumsal monologlardan öte bir şey değildir..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Çıplaklık, her şeyden önce bir giyinmişlik/örtülmüşlük ile zıtlaşmak durumunda olandır; persona/mask-lar ile giydirilen insan ikircikliğinin altında ezilirken bu yükten kurtulmak adına soyunma gereksinimi duyacaktır; düzlem nasıl bir düzlemdir ki, “hiç” olana ev-sahipliği yapabilsin?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
arkadaşlar Nietzche'yle ilgili söylenen bir sözü anlamlandırmadım? Nihilizmle ilgili..
Nihilizmi bilen arkadaşlar olduğunu biliyorum.. Yardımcı olursanız sevinirim..

Nietizche'ye göre nihilzme karşı gösterilen direnişler boşuna. Nihilizmin dönüşebilmesi ve sonunda "kutsal bir düşünce tarzı" olabilmesi onun egemenliğini devirmekle olur ancak..

buradaki "onun" diye gösterdiği kavram nihilizmin kendisi midir? öyleyse kendi egemenliğini yıkarak nasıl nihilizm kutsal bir düşünce tarzı olacak ve dönüşecek.. Dönüşeceği nokta nedir? Kutsallaştırılması etkisini kaybetmesiyle mi mümkün? Yani bir efsane haline gelmesi midir bu?(hiç sanmıyorum)..

Materyalizme lâf etmeden, salavat getir.
Ey ideolog, kendi gerçeğin, aklına hâkimdir.
Metafizik, Nietzsche'nin metafiziğinde son bulur.

Dinsizin hakkından, îmansız gelir. Spinoza'nın hakkından, Nietzsche gelir.
(...)
(1) Natüralist S-özdeyişler | Felsefe.Net - Düşünce Kırıntıları Platformu!
Bunu anlıyorum ama duygusal taban...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar