Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde gamzecik tarafından oluşturulan Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 78,557 kez görüntülenmiş, 487 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Neden Yaşıyoruz ? Mutluluk İçin mi ?
Konbuyu başlatan gamzecik
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Prens Ernak

gamzecik

Felsefe.net
Yeni Üye
Önce kücücük tertemiz bir bebeksindir..

Emeklemeye basladiginda, hayatin ilk zor adimlarini atmak icin hazirlarsin kendini..
Aslinda kararlar vermeye o yasta baslarsin.. Bazende bir karar vermeye zorlanirsin...

Büyüdükce kücük beden daha büyük adimlar atmaya baslar..
Annen, Baban, Ailen yardimci olur dogru yolda gitmene.. Daha sonra birde Arkadaslarindir sana yardim eli uzatan... Ama aslinda en dogru arkadas yine sensindir kendine.. :):):)

Eeeeee sonra ne olur.. Gelecege hizli adimlarla ilerleyen kücük bebek, yavas yavas gecmisinlede yasamaya baslar... Sonunda biraktigi tek sey ise GECMISIDIR...

Ama bunlar, yani bu caba, bu kararlar, bahsettigim DOGRU YOL arayisi neden..
Sanirim herkes bir Mutluluk pesinde..

Demek mutlu olmak icin yasayanlardaniz... en azindan ben öyle düsünüyorum :)

peki sen ne düsünüyorsun?? neden yasiyoruz, mutluluk icin mi ?

futuris78

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Neden yasiyoruz ? Mutluluk icin mi ?

Çok basit...
bizden sonrakiler için yaşıyoruz, kendi kopyamızı aile olup oluşturduğumuz yeni canlarda görüyoruz, ve onların geleceği için yaşıyoruz.

Mutluluk ve huzur bu amacı gerçekleştirirken içinde bulunmak istediğimiz ruh halidir, mutluluk bir amaç değil, bu amaca ulaşıyorsak zaten mutlu oluruz. Bir kaşifte olabilirsiniz, bir mucitte, bir lider de onlar istisnadır.

Hayatın "devamlılık" 'tan başka hiçbir amacı olmadığını düşünüyorum. Teslim aldığınız bayrağı diğer nesile teslim edersiniz göreviniz biter ve yok olursunuz, hepsi bu, keyfini çıkarmak lazım.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

Neden mi yaşıyoruz?

yanıtı;
Ben kimim? sorusuna bulacağımız yanıtta gizlidir.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

İnsan keşfetmek için yaşar,bunu yaptığını bilmez.Kavradıkça araştırdıkça kendini ve diğer insanların yaşam sebeplerini çözdükçe bunu anlar.Her yeni keşifte yeni hazlar duyar,yani hazlarımız ve heyacanlarımız olduğu sürece yaşamdan zevk alırız.Ne zamanki hazımsızlıklarımız başlar demekki o dönemde yeni bir şey keşfetmememizdendir.Mutluluk çok basit kaçıyor,hazlarımız karşısında.

Synergy

Felsefe.net
Yeni Üye

Mutlu olmak içinde bir takım şeylere ihtiyacımız olduğunu düşünürsek, biz hayatta kalmak için yaşıyoruz.
Ne gibi?Neden eğitim görürüz? Bir işe girebilmek için.Neden krizin merkezi olan türkiyede yaşıyarak aylık gelirimizin minimum 2 milyar olmasını dileriz?İnsan olarak hakketiğimiz minimum lüks'lükde bir yaşam için, beslenmek için,çeşitli sağlık sorunları için harcamalar için yani hayatta kalmak için.Ve aslında mutlu olmakta hayatta kalmak için gereken en önemli nedenlerden birisidir.Dolayısıyla bunları yaptıktan sonra yaşamın oluşmuş olur, devamında ne yapmak sana bağlıdır.

Schade

Felsefe.net
Yeni Üye

Aslında Futuris ile aynı görüşteyim. Sorun ise, geleceğe bir şeyler iletmek uğraşında olmayanlar için mutluluğun ne olduğu...
Yaşamın insanın doğumu ile başlayıp, ölümü ile bittiğini, ölümden sonra geride kalanlarla herhangi bir iletişimin kalmayacağını, çünkü artık o insanın kalmayacağını, devamlılığı reddettiğimizde mutluluk yeniden mi tanımlanacak?

ixtab

Felsefe.net
Yeni Üye

biri bana " yaşamanın" tanımını yapabilir mi? sizin için yaşamak nedir? bence bu tanımı yaptıktan sonra soruya uygun bir cevap verilebilir.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

ixtab ' Alıntı:
biri bana " yaşamanın" tanımını yapabilir mi? sizin için yaşamak nedir? bence bu tanımı yaptıktan sonra soruya uygun bir cevap verilebilir.

Hiç kimse size bunun tanımını yapamaz.Yapsa bile sizin için tam anlamı olmaz. Herkes farklı şeyler için yaşar.Ortak bir noktada buluşmanız sonuçta olabilir. Fakat gidilecek yol kesinlikle farklıdır. Bu tanımı siz kendinize yapmanız için hedefinizi,amacınızı korsunuz. Bir yol şekli belirlersiniz ve gidersiniz. Sonuca iyi bir yaşam elde etmek için her türlü kolaycılıktan kaçmanız gerekir. Çokça bedel ödemeniz acı çekmeniz yaşamınızı güzelliği ve anlamı olacaktır.yani tanımını nasıl yaprsanız;sorunuza uygun cevabı da yanına korsunuz.Herkesin koyacağı yaşam şekli hiç bir şekilde sizi tatmin etmez.

ŞİBEE

Felsefe.net
Yeni Üye

İnsan maddesiyle topraktan,ruhuyla yaratıcı ruh'tan gelmektedir.İnsan bu dünyada bir çekirdek olan özünü İlahi sevgiyle filizlendirmek durumundadır.Bir bilgenin deyimiyle insan şunu düşünmelidir: Sen sende olmak istersin
Sende olan nerde olmak ister, bilir misin?”

xserax

Felsefe.net
Yeni Üye

Evet bence mutlululuk için yaşıyoruz. Bir insanın hayattaki tek amacı budur.
Örneğin; herkes liseye gider değil mi neden iyi bir üniversite için. İyi bir ünv.e gider neden iyi bir meslek için. iyi bir meslek sahibi olur neden iyi bir maddi imkan için. maddi imkanı vardırneden daha iyi bir hayat için.
Daha iyi bir hayattan kasıt mutluluktur. bunların hepsi mutlu olmak için yapılır. Bence hayatta başka bir amaç yoktur.
Herkes kendi için yaşar,

kalliope

Ordinaryus
Yeni Üye

xserax ' Alıntı:
Evet bence mutlululuk için yaşıyoruz. Bir insanın hayattaki tek amacı budur.
Örneğin; herkes liseye gider değil mi neden iyi bir üniversite için. İyi bir ünv.e gider neden iyi bir meslek için. iyi bir meslek sahibi olur neden iyi bir maddi imkan için. maddi imkanı vardırneden daha iyi bir hayat için.
Daha iyi bir hayattan kasıt mutluluktur. bunların hepsi mutlu olmak için yapılır. Bence hayatta başka bir amaç yoktur.
Herkes kendi için yaşar,

Maddi imkanların yeterli olması ve bunun sağladığı daha iyi hayat mutluluk için yeterli mi?

xserax

Felsefe.net
Yeni Üye

Orada sadece örnek olarak verdim.Maddiyat HERKESİ mutlu etmez ancak ÇOĞUNLUĞU eder diye. Bu başka bir şey de olabilir ancak insan doğuşundan itibaren yaptığı her şeyi mutlu olmak için yapar. Bütün çabalar emekler bunun içindir. Bu maddiyat dışında;duyulan haz da olablir başka bir şey de olablir.Sadece örnek verdim.

kalliope

Ordinaryus
Yeni Üye

xserax ' Alıntı:
Orada sadece örnek olarak verdim.Maddiyat HERKESİ mutlu etmez ancak ÇOĞUNLUĞU eder diye. Bu başka bir şey de olabilir anck insan doğuşundan itibaren yaptığı her şeyi mutlu olmak için yapar. Bütün çabalar emekler bunun içindir. Bu maddiyat dışında;duyulan haz da olablir başka bir şey de olablir. sadece örnek verdim.

Mutluluk amaç değil, sonuçtur...
Örneğin; hedeflediklerimizi gerçekleştirmek için çabalarız, başarılı olunca sonuç bizi mutlu eder. Diyelim ki bir çocuğa sevgiyle yaklaştınız, size gülümsedi, güzel duygularla karşılık verdi ve mutlu oldunuz... Bu durumda da mutluluk bir sonuçtur. Tabi ki bu örneği yaşayan herkes mutlu olmaz, çünkü mutluluk görecelidir...
Tersini düşünürsek, yani mutlu olmak için bir çocuğa sevgi gösterip, onun bize karşılık vermesi beklentisine girersek, bu kurgulanmış bir yaklaşım olmaz mı? Samimi/doğal olmayan davranışlarla mutlu olduğunu zannetmek nereye kadar inandırıcı olabilir ki?

xserax

Felsefe.net
Yeni Üye

Bunun samimi olup olmamakla ne alakası olduğunu anlayamadım?
Hayatta yaptığımız her şey tek bir amaca hizmet eder. o da mutluluktur
her sabah kalkıp işe gitmenizin ,o trafiği sıkıntıyı ,sevmedğiniz iş arkadaşlarınızı çekmenizin ne gibi bir sebebi olablir ?
Neden bunları yaparsınız ? neden sabredersiniz?
Çünkü sabrederseniz getirisi daha fazla olacaktır
bu size işinizde başarı,maaşınızda dolgunluk,ruhunuza da haz verecektir..
Yani mutluluk getirecektir,götürdüklerinden fazla olarak.
Bir çocuğa sevgiyle yaklaşmaya gelince,bu hayatın küçük bir anıdır. benim kastettiğim gibi hayatın anlamı yada amacı olarak nitelendireceğimiz gibi bir şeye örnek olamaz.
ama yine de ona sevgiyle yaklşmak ve mutlu olmak doğru evet burda sonuçtur.
ancak bu hayatın çok küçük bir anına karşılık gelir.

kalliope

Ordinaryus
Yeni Üye

xserax ' Alıntı:
Bunun samimi olup olmamakla ne alakası olduğunu anlayamadım?

Samimiyet/doğallık derken kurgulanmamış yaklaşımdan sözediyorum. Bunu çocuğa sevgi göstermek örneğinde kullandım. Mutluluk böyle bir durumda amaç olursa, o duygu akışının doğallığı kaybolur.

Ben çocuğa sevgi göstereceğim+çocuk bana sevgi gösterecek=mutluluk

Sizce bu denklemde samimiyet/doğallık var mı?

xserax

Felsefe.net
Yeni Üye

Bir çocuğa sevgiyle yaklaşmaya gelince,bu hayatın küçük bir anıdır. benim kastettiğim gibi hayatın anlamı yada amacı olarak nitelendireceğimiz gibi bir şeye örnek olamaz.
ama yine de ona sevgiyle yaklşmak ve mutlu olmak doğru evet burda sonuçtur.
ancak bu hayatın çok küçük bir anına karşılık gelir.

cevabı verdiğimi sanıyordum.

nilüfer

Üye
Yeni Üye

Bence yasamın her dakikasının benzersizliğini unutmadan yasamak lazım yasam bu benzersizlikleriyle güzel, mutlu olmakta üzülmekte güzel ve bu 2 zıtlık dengeyi sağlıyor sadece mutlu olmak için yasamak çok bencilce olmalı zaten amaç mutlu olmaksa her zaman mutsuz olunur insanoğlu nankör…
Neden yaşıyoruz sorusunun cevabına gelince de bana göre insanlar için yasıyoruz.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

nilüfer ' Alıntı:
Neden yaşıyoruz sorusunun cevabına gelince de bana göre insanlar için yasıyoruz.

insanlar için yaşamak ne demek.bunu açıklarmısınız.

nilüfer

Üye
Yeni Üye

İnsanlar ve insanlık için yaşıyoruz. Yaptığımız her hareket hem kendi yaşamımızı hem de bir başka insanın yaşamını etkiliyor.(sadece insanlarla sınırlı değil tabi bütün dünyanın seyrini değiştiriyor.)Yaptığımız her işi insanlara faydalı olmak ve gelecek nesillere daha gelişmiş bir dünya bırakmak için yapıyoruz.
İşte sihir bu sözcükte ’ gelişmek’ .
Dünyanın oluşumundan bu yana her canlı gelişmek için var oldu. Dünyada oluşan ilk tek hücreli canlının yaşama amacı gelişmekti, sonucunda bize kadar uzanan bir gelişme süreci yaşandı. Bizim de şu anki yaşama amacımız gelişmek biz de bizden sonra gelecek olan daha gelişmiş nesiller için yaşıyoruz.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar