Neden iyi olmalıyız...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde tazmanyayahnisi tarafından oluşturulan Neden iyi olmalıyız... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,076 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Neden iyi olmalıyız...
Konbuyu başlatan tazmanyayahnisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Madem forum yeni bir hal aldı yeni gelen arkadaslar var bende yeni bir konu başlığı açmak istiyorum ,böylece bu konuşulanlar boşa gitmesin ve ortak bir noktada uzlaşalım..

Neden iyi olmalıyız sorum bu ...

Dinler için mi Tanrı için mi cennet için mi ulus toplum millet için mi?

Mesela bir alman nazisi hitleri iyi görür ama bir yahudi kötü demek ki hitlerde mantıksız ve evrensel genel geçer ahlaka uygun olmayan bir şey var işte bunu ortaya koyalım...

Aynı zamanda Fatih Sultan Mehmetide eleştirebiliriz o bir fatih istanbulu feth etti ama bizanslılar için kötü biriydi,ve yunanlılar için demekki fatih yanlış hatalı ahlaksız bir eylemde bulunmuş oldu fetih için kan döktü...

Veya amerika demokrasi insan hakları getireceğim diye ırak ve afganistana girdi sözüm ona terorizmi bitirecekti ama olmadı terör daha çok arttı 2.500.000 insan öldü ve sonuç yıkılan geri giden insanlık demekki amerika demokrasi fatihi amerika aslında insanlık için barbarca bir eylemde bulunmuş oluyor bu da bizi şuna götürüyor HAKLI SAVAŞ YOKTUR...

Tanrı için yaşayanlar da hata yapıyor,dinler için yaşayanlarda hele cennet çok uzak o zaman hangi motivasyonla iyilik yapmalı hangi motivasyonla yaşamalı ve neden iyi olmalıyız...

Şu suriye savaşında yıkılan binalardan çıkan çocuk cesetleri insanın içini parçalıyor sakın abana şimdi ideoloji siyaset iyi bir şey demeyin,ulus mezhep için savaşmak iyi bir şey değil ve sonunu burdan cennet gören çok yanılır..

Mesela hindistanda bir mezhepte söyle bir gelebek var bir kadının 4-5 kocası olabiliyor çocuklar kimden belli değil bu bize göre ters hatalı yanlış bir eylem aile düzeni ama orası için iyi normal bir eylem yani öyle bir davranmalıyız ki yaptığımız eylem herkes için iyi olmalı ben burdan zina yapmak caiz diyenlere sesleniyorum sizce sizin eyleminiz toplumsal olarak yararlı mantıklı ve ahlaki yüksek değerler taşıyan sevgi barındıran bir eylem mi sonra bakın gece hayatı olanlar evliliklerinde nasıl zorlanıyorlar ...

Evet bir şey yapmalı saf sevgiden yana olan sevgiden gecen birşeyler olmalı ....

SENDE ANLAT DİNLE ANLAT MİSTİSİZM İLE ANLAT MİTOLOJİ İLE ANLAT FELSEFE İLE ANLAT AMA İÇİNDE LÜTFEN SEVGİ OLSUN ...

SAYGILARIMLA....

gerçeği arıyan adam

Üye
Yeni Üye
Madem forum yeni bir hal aldı yeni gelen arkadaslar var bende yeni bir konu başlığı açmak istiyorum ,böylece bu konuşulanlar boşa gitmesin ve ortak bir noktada uzlaşalım..

Mesela bir alman nazisi hitleri iyi görür ama bir yahudi kötü demek ki hitlerde mantıksız ve evrensel genel geçer ahlaka uygun olmayan bir şey var işte bunu ortaya koyalım...

Aynı zamanda Fatih Sultan Mehmetide eleştirebiliriz o bir fatih istanbulu feth etti ama bizanslılar için kötü biriydi,ve yunanlılar için demekki fatih yanlış hatalı ahlaksız bir eylemde bulunmuş oldu fetih için kan döktü...

Veya amerika demokrasi insan hakları getireceğim diye ırak ve afganistana girdi sözüm ona terorizmi bitirecekti ama olmadı terör daha çok arttı 2.500.000 insan öldü ve sonuç yıkılan geri giden insanlık demekki amerika demokrasi fatihi amerika aslında insanlık için barbarca bir eylemde bulunmuş oluyor bu da bizi şuna götürüyor HAKLI SAVAŞ YOKTUR...

Tanrı için yaşayanlar da hata yapıyor,dinler için yaşayanlarda hele cennet çok uzak o zaman hangi motivasyonla iyilik yapmalı hangi motivasyonla yaşamalı ve neden iyi olmalıyız...

Şu suriye savaşında yıkılan binalardan çıkan çocuk cesetleri insanın içini parçalıyor sakın abana şimdi ideoloji siyaset iyi bir şey demeyin,ulus mezhep için savaşmak iyi bir şey değil ve sonunu burdan cennet gören çok yanılır..

Mesela hindistanda bir mezhepte söyle bir gelebek var bir kadının 4-5 kocası olabiliyor çocuklar kimden belli değil bu bize göre ters hatalı yanlış bir eylem aile düzeni ama orası için iyi normal bir eylem yani öyle bir davranmalıyız ki yaptığımız eylem herkes için iyi olmalı ben burdan zina yapmak caiz diyenlere sesleniyorum sizce sizin eyleminiz toplumsal olarak yararlı mantıklı ve ahlaki yüksek değerler taşıyan sevgi barındıran bir eylem mi sonra bakın gece hayatı olanlar evliliklerinde nasıl zorlanıyorlar ...

Evet bir şey yapmalı saf sevgiden yana olan sevgiden gecen birşeyler olmalı ....

SENDE ANLAT DİNLE ANLAT MİSTİSİZM İLE ANLAT MİTOLOJİ İLE ANLAT FELSEFE İLE ANLAT AMA İÇİNDE LÜTFEN SEVGİ OLSUN ...

SAYGILARIMLA....

İYİ OLMANIN ALTINDA YATAN PSIKOLOJI KORKUDUR! allah varsa korkusu buz gibi gerçektır. ve aksını idda etmek delılıktır bana göre bir insanın sadece müslüman olması değil hristian olması yada yahudi olması hatta saman tarzı dinlere bile inanıyor olması*..
onun korku psıkolojısını fazlasıyla ispatlıyan unsurlardan yalnızca *biridir. dikkat edersenız dinlerın temel mantıgı kitaplara dayanmaktadır.
çünku ellerındekı tek silah budur bir kıtap bir kıtap yazalımkı insanlık tarıhını kökunden değiştirelım mantıgı ile her zaman bagdasmıştır bu mantık..
şimdi gelelım korkunun dinle bagına bir inançlı diyelımkı bir müslüman bir ailede dogdunuz dogal olarak burda...
size orf ve adetler gösterilicek yanı psıkolojık olarak daha çocukken bir zorlama ile baskı kurulucak hemde bu baskıyı anne ve babnız kurucak dicekkı size namaz kılmazsan cehenneme gidersın sankı daha önce namaz kılmamışlar ve cehenneme gitmışler ve reenkarnasyonla tekrar gerı gelıp senın anne ve baban olmuşlar. bu carpık mantıklar ve örnekler çogaltılabilr..:) :) :)
dinlerin bu kadar büyük bir rol oynamasının en büyük sebebi cahiilye döneminlerindeki mantıktır. adı üstünde ö dönemlerde mantık yoktur sadece itaaat ve emırler vardır. kölelık vardır.. :)
bir kısım bazı uyzanık medya din tacırlerı ve din alımlerı derkı islam köleliği kaldırmış ve insanlar özgür olmuşlardır. demişlerdir.
bu idddia tammen yalan ve aslı çürük bir hipotezdir. asıl gerçekse 1400 yıl önce geldiği bile şüphelı olan islamın kölelıgı dahada artırması olmuştur. kadınlar carıye olmuştur. yanı kölelık islam dönemınde ewrımleşmıştır. değişen hiç birşey olmamıştır. mekke ve medınede islam ve yahudi din tüccarlerı kadınları zorla köle pazarına götürüp belırle ekce karşılıgı zengın müslüman tüccarlara kakalamıştır.. işte biz buna... :)
islamda ilk fahişe ve ilk genelevlerın :) baslangıcı diyruz. bugün gidin bakın mekkenın etrfafındakı gökdelenlerde türbanlı müslüman kadınlar pazarlanıyor ve satılıyor.tam bir fuhuş yuvası olmuş tam bir rezalet.. :)
cahiliye dönemi olmasaydı yanı insanlar en basından itibaren sorgulamış olsalardı. şimdi insanlık tarıhınde ne? korku nede? dinler varolucaktı.. :) takiii insanlar sorgulamaya basladılar. ve kendı mantıgını buldular. *ve bundan sonrada hem zekasını gelıştirdiler hemde mantıgını*böylece korku psıkolısını iyi kullanan sahtekarlar iyilik ve kötülük kavramlarıyla insanlıgı kandırmışlardır. :)

Son düzenleme:

Liebert

Felsefe.net
Yeni Üye

SAYGILARIMLA....

Bence insanın kanun koyucu olması kötü (ki zaten öyle bir şey yapamaz). Evrensel bir sevgi anlayışı için tüm insanların aynı olması lazım. Zaten adalet de burada devreye giriyor. Salt düşününce insan için iyi olan, kendi çıkarına olandır. Mesela bir doktor hastalarını tedavi eder ancak bunu iyi hissettiği için yapar. Aynı hastayla bir hafta dört duvar arasında hapsedilsin ve hiç yemek verilmesin, haftanın sonunda ucunda et kalmış bir kemik at aralarına bak nasıl birbirlerine giriyorlar. Ölümden sonrası ile ilgili bir korkusu olmayan insan her şeyi yapar. Bu sebepten Allah'a inanmalı demiyorum. Eğer Allah yoksa (haşa) böyle olur diyorum. Dediğin gibi sen bir görüş savunursun diğeri kendininkisini öteki beriki herkes kendi görüşünü söyler. Diyelim ki başta tüm insanlar elini vicdanına koydu ve oy çokluğuyla bir görüş seçildi. Görüşü seçilenler ötekilerini öldürürse ve haklı olanlar (seçimi kazananlar) ötekilerine barbar, hayvan, gözü dönmüş manyak dese, bu sıfatların sahipleri de bu söylenenleri hiç umursamadan devrim yapsa. Sonra aynı şekilde bir başka devrim olsa, bir daha, bir daha ve bir daha? "Hayır bizimki doğru, sizinki yanlış" Bu bir çocuk kavgasından farksız olurdu. "Benim oyuncaklarım daha güzel. Hayır benimkiler daha güzel!!!"
Herkes sevgi dolu ortalık cıvıl cıvıl olsun istiyorsun. Bunun için yıllarca uğraş, yüzyıl uğraş ve bir görüş at ortaya. O barbarlar haydutlar aşağılık hayvanlar da gelip onları yıksın. Öldükten sonra yargılanmayı bırak, "onu bilemeyiz" dersen agnostikler gibi, zamanı geldiğinde o barbarların yaptığını yaparsın farkında olmazsın. İnsan kendini kandırmada ustadır. Bu şeytanın başarısıdır tabi ki..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İnançlı olmakla ya da korku ile iyi olmanın hiç alakası yoktur. İyilik yapmak, vicdani bir yaklaşımdır yani kişi kötülük yapınca huzursuz olur. İnançsız olup da sosyal sorumluluk projelerine destek verenler var, neyin korkusunu yaşıyorlar ki?

İnsan iyi davranışlar ile kendini daha huzurlu ve faydalı hisseder. Çevreden de saygı-takdir görür, bu da mutluluk verir.

İyi enerji, iyi olayları ve kötü yaklaşımlar da kötü olayları çeker; yani ne ekerseniz onu biçersiniz. Bir insan güne kötü başlar ve öyle devam ederse kötülükler katlanır ve derler ya "Bugün her işim ters gitti." diye, işte tüm mesele yaydığınız enerjinin, benzer enerjiyi çekmesidir.

gerçeği arıyan adam

Üye
Yeni Üye
biz iyi olsak ne? olucak islamın allahı sanırım kötü şeyler düşünüyor. bu dünyada namus vicdan der.
ayet yazar. ölünce cenette. bunların bir anlamı olmadığını yine aynı allah ispatlar alın bakın şimdi ne? yazıcam anlamaya calışın lütfen :)
işte anlamadıgm bir konu daha islamın mantıksız kurguları diyelım.. islamda ölünce cennete giden erkeklere huri verilicekmiş ..kadınlarada gılman verilicekmış yanı bıyıgı yenı terlemış bir erkek .. tıpkı hurının nuri versiyonu. pekı pekı evli kadınlar namusu ve onuru için yaşıyan müslüman kadınlar bu gılmanları kabul edicekmı? hadi kadınlar etti diyelım hayatı boyunca bir yastıkta koçamış erkkekler karılarını gılmana emanet eden allaha güvenıceklermı? bu nasıl? bir mantıktır sen bir ömur boyu aşık olduğun evlı kaldıgın iyi gunde kötü gunde beraber olduğun kadını gılmana emanet edebilirmısın?

Liebert

Felsefe.net
Yeni Üye
İnançlı olmakla ya da korku ile iyi olmanın hiç alakası yoktur. İyilik yapmak, vicdani bir yaklaşımdır yani kişi kötülük yapınca huzursuz olur. İnançsız olup da sosyal sorumluluk projelerine destek verenler var, neyin korkusunu yaşıyorlar ki?

İnsan iyi davranışlar ile kendini daha huzurlu ve faydalı hisseder. Çevreden de saygı-takdir görür, bu da mutluluk verir.

İyi enerji, iyi olayları ve kötü yaklaşımlar da kötü olayları çeker; yani ne ekerseniz onu biçersiniz. Bir insan güne kötü başlar ve öyle devam ederse kötülükler katlanır ve derler ya "Bugün her işim ters gitti." diye, işte tüm mesele yaydığınız enerjinin, benzer enerjiyi çekmesidir.

Ölümden sonra yargılanmak yoksa, kendi değerlerimize göre yaşarız. Bu durumda iyilik ve kötülük göreceli olur. Milletlerin kültürlerine göre vs vs değişiyor evet ama daha kendi anayasamız bile yılda bir çok kez değişikliğe uğramıyor mu?
Dünya kötülükle kaplı ve tüm o kötüler huzursuz mu? İsrail'de müslümanların üzerine bomba yağarken elinde şarap bunu izleyen köpekler huzursuz mu? Ya da halkı umursamayan devlet adamları?
Bu bir. İkincisi ise; (Allah rızası için değil de sırf "mutlu" olmak için) insanlara yardım eden bir insan düşünelim. Bu insan kimse üzülmesin diye uğraşıyor, kötü insanlar da bu adamı saf görüp kandırıyorlar parasını sömürüyorlar. Adam bunu anlıyor ama olsun diyor artık bir şekilde kendini motive ediyor. Sonra insanlar yine buna kötülük yapıyor, yapıyor ve yapıyor. Adam dayanamayıp ağlıyor, çok üzülüyor. Yani dediğin gibi kimse onu övmüyor, ona "ah, ne kadar iyi insan" demiyor, "ah ne kadar saf insan" diyor. Şu an varsayım yaptım ama dünya böyle iğrenç bir yere dönüştü ne yazık ki. Ülkemizde de durum farklı değil. Kazık atan çok. Torpilsiz yaşayamazsın zaten. Bu sistem insanı bencilleştiriyor. Merak ediyorum, acaba böyle bir durumda kaç ateist iyilik yapmaya devam ederdi diye. Müslümanlar bile bu haldeyken...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ölümden sonra yargılanmak yoksa, kendi değerlerimize göre yaşarız. Bu durumda iyilik ve kötülük göreceli olur. Milletlerin kültürlerine göre vs vs değişiyor evet ama daha kendi anayasamız bile yılda bir çok kez değişikliğe uğramıyor mu?
Dünya kötülükle kaplı ve tüm o kötüler huzursuz mu? İsrail'de müslümanların üzerine bomba yağarken elinde şarap bunu izleyen köpekler huzursuz mu? Ya da halkı umursamayan devlet adamları?
Bu bir. İkincisi ise; (Allah rızası için değil de sırf "mutlu" olmak için) insanlara yardım eden bir insan düşünelim. Bu insan kimse üzülmesin diye uğraşıyor, kötü insanlar da bu adamı saf görüp kandırıyorlar parasını sömürüyorlar. Adam bunu anlıyor ama olsun diyor artık bir şekilde kendini motive ediyor. Sonra insanlar yine buna kötülük yapıyor, yapıyor ve yapıyor. Adam dayanamayıp ağlıyor, çok üzülüyor. Yani dediğin gibi kimse onu övmüyor, ona "ah, ne kadar iyi insan" demiyor, "ah ne kadar saf insan" diyor. Şu an varsayım yaptım ama dünya böyle iğrenç bir yere dönüştü ne yazık ki. Ülkemizde de durum farklı değil. Kazık atan çok. Torpilsiz yaşayamazsın zaten. Bu sistem insanı bencilleştiriyor. Merak ediyorum, acaba böyle bir durumda kaç ateist iyilik yapmaya devam ederdi diye. Müslümanlar bile bu haldeyken...

Ne kadar karamsarsın böyle, dünyanın halini çok dikkate alma, sen kendi yaşamından sorumlusun.

Ateist arkadaşlarım var, iyi niyetli insanlar ve iyiliğin inanç ile bağlantılı olduğunu düşünmüyorum. Kalp temizliği başka türlü bir durum, bir de inançlı olup, art niyetli olabilenler var.

Kimsenin takdiri için iyilik yapmıyoruz tabii ki, sadece birileri yaptığımız iyiliğin farkında olunca seviniyoruz, mutlu oluyoruz. İyilik bulaşıcıdır, sen iyi davranınca karşı taraf da sana iyilikle karşılık verir.

Kalbi çok kötü olanlar için ne yapsan boştur, onları dikkate almamaya çalışıyorum.

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Herkes kendinden sorumludur, o kötülüklerde yarışanlar kalpleri onu yapa yapa katılaşmış ve aklı meşrulaştırmış olanlardır.

Liebert

Felsefe.net
Yeni Üye
Ne kadar karamsarsın böyle, dünyanın halini çok dikkate alma, sen kendi yaşamından sorumlusun.

Ateist arkadaşlarım var, iyi niyetli insanlar ve iyiliğin inanç ile bağlantılı olduğunu düşünmüyorum. Kalp temizliği başka türlü bir durum, bir de inançlı olup, art niyetli olabilenler var.

Kimsenin takdiri için iyilik yapmıyoruz tabii ki, sadece birileri yaptığımız iyiliğin farkında olunca seviniyoruz, mutlu oluyoruz. İyilik bulaşıcıdır, sen iyi davranınca karşı taraf da sana iyilikle karşılık verir.

Kalbi çok kötü olanlar için ne yapsan boştur, onları dikkate almamaya çalışıyorum.

Allah ayetlerde müşriklerin (ölümden sonra hayata inanmayan vs vs) onların kalplerinin kör olduğunu belirtmiyor mu kaç yerde? Onların gözleri vardır görmezler, kulakları vardır duymazlar, onlar yürüyen ölülerdir. ?

gerçeği arıyan adam

Üye
Yeni Üye
afrikada açıktan ölen 5 yasındakı cocugun ne? günahı varda. allah onu böylesine acımasız bir biçimde
sınıyor. sınamak için resit olma zorunlulugu var. kuranda ama kuran kendı kendien ihanet eden bir kitaptır. 5 yaşındaki çocugu sınıyan allah bana göre kötüdür. kötü bir egosu vardır. 3 yasındakı kız cocugunun sınavımı? olur. tecavuz ediliyor.nasıl? bir tanrıdırki tecavuz edilirek öldürülenleride sınava dahil etniştir. hemde resit değil. masum ve hiç günahı yok. bu nasıl? mantıktır. anlamak imkansız!!

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
SN. Gerçeği arayan adam beni eleştirin deömiştim size islamı değil ne diyorsunuz amaon seth ra üçlemesine ya öyleyse ya iyilik bu dünyada zayıf ise sen kötülük yaparsan öteki alemde bir de ceza varsa hadi ceza yok kötülüğün kime faydası var evet soruyorum NEDEN İYİ OLMALIYIZ....nASIL İYİ OLMALIYIZ NE YAPMALIYIZ...
ÇÜNKÜ SENİN CANIN NASIL ÖZEL VE KUTSALSA BASKASININ CANIDA KUTSAL ...

Liebert

Felsefe.net
Yeni Üye
afrikada açıktan ölen 5 yasındakı cocugun ne? günahı varda. allah onu böylesine acımasız bir biçimde
sınıyor. sınamak için resit olma zorunlulugu var. kuranda ama kuran kendı kendien ihanet eden bir kitaptır. 5 yaşındaki çocugu sınıyan allah bana göre kötüdür. kötü bir egosu vardır. 3 yasındakı kız cocugunun sınavımı? olur. tecavuz ediliyor.nasıl? bir tanrıdırki tecavuz edilirek öldürülenleride sınava dahil etniştir. hemde resit değil. masum ve hiç günahı yok. bu nasıl? mantıktır. anlamak imkansız!!

Eğer suçlu (HAŞA) Allah ise, o halde tecavüzcülere dokunulmaması gerekiyor senin mantığına göre. Reşit olmadan ölürse zaten alimlerin ittifak ettiği görüş, çocuğun cennete gideceğidir. Bazı alimler arafta kalacağını söylemiştir ancak sonuçta oradakiler de cennete gidecek. Ha, bu arada anlamak imkansız değil, senin anlaman imkansız. Hadi eyvallah...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Allah ayetlerde müşriklerin (ölümden sonra hayata inanmayan vs vs) onların kalplerinin kör olduğunu belirtmiyor mu kaç yerde? Onların gözleri vardır görmezler, kulakları vardır duymazlar, onlar yürüyen ölülerdir. ?

O dönemi kapsayan ayetler de olabilir, kalp gözü kapalı yani sürekli kötülük ile beslenenler de. Herkes arınacak ve tekamülde ilerleyecek ama süresi farklı işleyecek, kimisi akıntıya karşı kürek çekecek kimisi de hızlıca ilerleyecek. Yürüyen ölü demek dünya yaşamının cazibesine kapılmış ve bu yaşamı tek gerçek sananlardır. Uyanmış insan ise tekamülde ilerlemeye başlamış, öte dünya gerçeğini idrak etmiş kimselerdir. Kıyamet çağının sonundaki Tufan ile herkes uyanacak. O gün gelmeden uyanmak ise insanı büyük dertten kurtaracaktır.

Herkes yaptığının bedelini tabii ki ödeyecek fakat iyilik yapmak, yaptığın kötülüklerin yükünü azaltır, bir de tövbe eder ve tekrarlamazsan işin çok daha kolaydır.

Enam 60
Diyanet İşleri: O, geceleyin sizi ölü gibi kendinizden geçirip alan (uyutan) ve gündüzün kazandıklarınızı bilen, sonra da belirlenmiş eceliniz tamamlanıncaya kadar gündüzleri sizi tekrar diriltendir (uyandırandır). Sonra dönüşünüz yalnız O’nadır. Sonra O, işlemekte olduklarınızı size haber verecektir.

gerçeği arıyan adam

Üye
Yeni Üye
Eğer suçlu (HAŞA) Allah ise, o halde tecavüzcülere dokunulmaması gerekiyor senin mantığına göre. Reşit olmadan ölürse zaten alimlerin ittifak ettiği görüş, çocuğun cennete gideceğidir. Bazı alimler arafta kalacağını söylemiştir ancak sonuçta oradakiler de cennete gidecek. Ha, bu arada anlamak imkansız değil, senin anlaman imkansız. Hadi eyvallah...

efendım söz konusu çocugun cennete gitmesi değildir söz konusu olan reşit olmuyan çocugun özgür iradesının olmadığı gerçegidir. allahın reşit olmuyan coguca ilalkı cennette gitmesı için tecavuz edilmesını uygun bulmuştur. işte söz konusu islamın mantıgı bu böyle bir alalh inancı sizce ne? kadar dogrudur. çok ciddi biçimde tartışılır. :)
söz konusu olan allahın vicdanıdır. aklıdır. 3 yaşındaki çocuga tecavuzu uygun bulan bir allah nasıl? olurda adil bir sınavdan bahseder. cennette iyiler gidicek madem ve özgür iradenın mantığıda bellıdır. özgür irade reşit olunca uygulanır. söz konusu reşit olmuyan bırakın reşit olmayı aklını bile kullanmaktan acız bir bebegın sınavı olurmu? nasıl? olurda reşit insanlarla bir tutulabilr. düşün sorgula..

Son düzenleme:

Liebert

Felsefe.net
Yeni Üye
O dönemi kapsayan ayetler de olabilir, kalp gözü kapalı yani sürekli kötülük ile beslenenler de. Herkes arınacak ve tekamülde ilerleyecek ama süresi farklı işleyecek, kimisi akıntıya karşı kürek çekecek kimisi de hızlıca ilerleyecek. Yürüyen ölü demek dünya yaşamının cazibesine kapılmış ve bu yaşamı tek gerçek sananlardır. Uyanmış insan ise tekamülde ilerlemeye başlamış, öte dünya gerçeğini idrak etmiş kimselerdir. Kıyamet çağının sonundaki Tufan ile herkes uyanacak. O gün gelmeden uyanmak ise insanı büyük dertten kurtaracaktır.

Herkes yaptığının bedelini tabii ki ödeyecek fakat iyilik yapmak, yaptığın kötülüklerin yükünü azaltır, bir de tövbe eder ve tekrarlamazsan işin çok daha kolaydır.

Enam 60
Diyanet İşleri: O, geceleyin sizi ölü gibi kendinizden geçirip alan (uyutan) ve gündüzün kazandıklarınızı bilen, sonra da belirlenmiş eceliniz tamamlanıncaya kadar gündüzleri sizi tekrar diriltendir (uyandırandır). Sonra dönüşünüz yalnız O’nadır. Sonra O, işlemekte olduklarınızı size haber verecektir.

Allah'ı inkar ediyorsa, yaptıklarının hiç bir değeri yoktur. Olsa bile Allah'ı ve ahiret gününü inkar ettiği için kazandığı kocaman bir GÜNAH ın yanında kum tanesi kadar kalacak ve hiç bir işe yaramayacaktır...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:20 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:17 ----------

Enam 60

Allah'ı inkar ediyorsa, yaptıklarının hiç bir değeri yoktur. Olsa bile Allah'ı ve ahiret gününü inkar ettiği için kazandığı kocaman bir GÜNAH ın yanında kum tanesi kadar kalacak ve hiç bir işe yaramayacaktır...
Bir de sevabın ağır gelirse cennete, günahın ağır gelirse cehenneme gireceksin. Öyle herkes cehennemi tatmayacak. Kitabı soldan verilenler postalancak oraya. Cehennemde dondurucu soğuk da var bu arada ateşten ibaret değil. Ha bu arada bu kürek çekme vs nerede geçiyor kaynak gösterebilir misiniz? Ben sırat köprüsü diye biliyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bir de sevabın ağır gelirse cennete, günahın ağır gelirse cehenneme gireceksin. Öyle herkes cehennemi tatmayacak. Kitabı soldan verilenler postalancak oraya. Cehennemde dondurucu soğuk da var bu arada ateşten ibaret değil. Ha bu arada bu kürek çekme vs nerede geçiyor kaynak gösterebilir misiniz? Ben sırat köprüsü diye biliyorum.

Meryem Suresi - 71
Diyanet İşleri: (Ey insanlar!) Sizden cehenneme varmayacak hiç kimse yoktur. Rabbin için bu, kesin olarak hükme bağlanmış bir iştir.

Kürek çekme nedir? Mecazi bir anlatım o, benim kullandığım.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar