Neden intihar etmemeliyim?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Diacos tarafından oluşturulan Neden intihar etmemeliyim? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,845 kez görüntülenmiş, 69 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Neden intihar etmemeliyim?
Konbuyu başlatan Diacos
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Hayatım boyunca ruhun varlığı ile ilgili tek bir kanıt bulamadım, zaten bu dogmatik bir şeydir dolayısıyla ispatı da olmaz. Ayrıca Astral seyahat denilen şeyi yaptığınızı iddia ediyorsanız James Randi'nin bunu iddia edenler için ortaya koyduğu 1 milyon dolarlık ödülü alıp zengin olabilirsiniz. Bir deneyin, ne kaybedersiniz?

James Randi'ye gülüyorum sadece çünkü öldüğü zaman anlayabilecek bazı gerçekleri...
Bu tür çalışmaları yapan kişilerin para gibi bir idealleri olamaz, şayet olursa da konsantre olup başarması çok zorlaşır. Bu konuda uzman değilim ancak tanıdığım yetkin kişiler var, ben ise sadece kendi çabalarımla iki kez geçekleştirebildim, üçüncü olur mu bilmiyorum çünkü çok zor bir çalışma. Sonuçta ruh var mı yok mu, beni ilgilendiren kısmı sadece bu gerçeği öğrenmekti. Kendi bedenini yukarıdan seyretmek ve bedenden uzak bir mesafeye gidebilmek, beraberinde hissedilen huzur, bu dünyada anlaşılması çok zor olan farklı bir deneyimdi.
Hiç olacağız iddiası size ait, deneyin ve görün o zaman.

Kendini öldürebilecek kadar hayattan bezmiş birisi için etik denilen kavramın uyulmaya değer olmadığını düşünüyorum. Ayrıca bu kişi hattaki en değerli şeyi olan canından vazgeçmiş, kaybedecek hiçbir şeyi yok bu yüzden gücünün yettiği her şeyi ölene kadar yapabilir.

Kalitesiz yaşamak en büyük kayıptır daha neyini kaybedecek, insanlığını yitirmiş birisi olması yeterli, yüz tane canı olsa ne yazar...

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Benim de intiharı düşündüğüm zamanlar oldu, ama hiçbir zaman cesaret edemedim. Korktum :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Benim de intiharı düşündüğüm zamanlar oldu, ama hiçbir zaman cesaret edemedim. Korktum :)

Ucunda rezil olmak da var, intihar edeceğim derken gazetelere manşet olmak ya da sakat kalmak da söz konusu olabilir. Şaka bir yana intiharı düşündüğünüz an, yardım alın çünkü psikiyatristler gerçekten bakış açınızı değiştiriyorlar, hatalı olan ama farkına varmadığınız bir düşünceye saplanıp kaldığınızı idrak ediyorsunuz.

Kuzenlerimden bir tanesi yaklaşık 18 yıl önce intihar etti ve maalesef yaşamını kaybetti. Eşi ve çocukları için olduğu kadar dayım, yengem ve kardeşleri için de büyük yıkım oldu. Ailesi aylar öncesinden davranışlarında bir tuhaflık olduğunu görmüş fakat ölmeyi düşüneceği, hiç akıllarına gelmediği için önemsememişlerdi. Sonuçta olan en yakınlarına oldu, bir daha doğru düzgün hayata tutunamadılar, gülemediler v.s Uğruna öldüğü eşi ise şimdi başkası ile evlendi doğal olarak, bu durumda "Değer miydi?" diye sorma şansımız olsa, eminim hiç düşünmeden vazgeçerdi. İntihar düşüncesi hafife alınmamalı ve tedavi edilmelidir.

Diacos

Felsefe.net
Yeni Üye
Öncelikle satırlarımı okuyan ve intiharı düşünen birisi varsa ona tavsiyem iyiliğe inanması ve iyi bir psikiyatra gitmesi gerekir ha sadece düşünce olarak aklına geldiyse abi benim aklıma neler geliyor bir bilsen takma derim yani bu senin suçun değil benim inancım gereği iblis beynimizin yarısına hakim ve butun bunları o uretiyor o yuzden dusmanını tanı derim ben iyiliğinde olduğu kanısındayım ve ona yaslanıyorum ve hitler ile rahibe terasa arasında o kadar fark var ki benim gözümde biri insan diğeri malesef hayatın sillesini yemiş bir zavallı ve gittikleri yer aynı değildir eminim bu dünyadan göçtüler ama izleri kaldı ve eylemleri diğer insanlarda devam ediyor size soru siz faşizmi mi seviyorsunuz yoksa yardımlaşmayı mı ,iyiliği mi kötülüğü mü ?

İyilik deyin ne olur ve arayın iyiliği belki bulursunuz aramaktan vazgeçmeyin...

Öncelikle intihar etmek gibi bir düşüncem yok parantez içinde de belirtmiştim ama intihar etmek bir tercih meselesidir ve kimsenin çıkıp da intihar edecek kişiye sen intihar edemezsin deme hakkı olmadığını düşünüyorum. Benim fikrimi soracak olursanız, intihar etmek yerine bu hayatı iyisiyle kötüsüyle yaşamaya çalışmak daha makul gibi çünkü zaten istemesek de bu rüya bir gün bitecek ve hiç uyanamayacağız.
benim insan ilişkilerinde temel düşünce yapım şudur; Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma. Dolayısıyla faşizmi sevmem, iyilik yapmayı tercih ederim.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Neden intihar etmemelisin ki,kim demiş! aklı başında her insan bir gün intihar etmelidir.
Bu özgür bir vazgeçişse ,denedim ve beğenmedim diyorsa,iyi ve kötü nedir,tatlar, kokular,sesler ve gökkuşağından,sabah güneşinden,sıcak havada yüzüne düşen ince bir yağmurdan....bile-isteye,kahretmeden ,küsmeden,kızmadan uzaklaşmak istiyorsa...ne hür(!) bir seçimdir intihar.
Peki bu vazgeçme işini duygularına dayandırmadan yapabilecek var mıdır?

Diacos

Felsefe.net
Yeni Üye
Neden intihar etmemelisin ki,kim demiş! aklı başında her insan bir gün intihar etmelidir.
Bu özgür bir vazgeçişse ,denedim ve beğenmedim diyorsa,iyi ve kötü nedir,tatlar, kokular,sesler ve gökkuşağından,sabah güneşinden,sıcak havada yüzüne düşen ince bir yağmurdan....bile-isteye,kahretmeden ,küsmeden,kızmadan uzaklaşmak istiyorsa...ne hür(!) bir seçimdir intihar.

Kesinlikle aynı fikirdeyim. İntihar etmek, "Bugün siyah gömleğimi mi giysem kırmızıyı mı?" gibi kişisel bir tercihtir. Yaşam istencimiz var, dolayısıyla illa ki duygulara dayanacaktır.

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye

Psikolog arkadaslar yardım edecek var mı akılsal olarak neden intihar etmemeliyiz...

YARDIIIM LÜTFEEN...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İntihar etmek tabii ki duygulara bağlıdır fakat duyguları yaratan nedir?
Duygular, beyin veri tabanındaki kayıtlarla şekillenir, intiharı önlemek için o kayıtların değiştirilmesi ve beraberinde ön yargıların baştan ele alınması gerekiyor.

İntihar edecek kişi özgür iradesi ile seçim yaptığını zannediyor olsa da, aslında çocukluğundan itibaren beynin veri tabanına attığı bilgilerin sonucu olarak ortaya çıkan, otomatik duygular sebebi ile intihar ediyor çünkü yanlış kayıtlar zamanla beynin dengesini bozuyor.

Sürekli intiharı düşünen, bu tarz kitaplar okuyan, intihar etme yollarını inceleyen hatta kesin ölümle sonuçlanan intihar çeşitlerine kafa yoran birisi, bir gün çok büyük olasılıkla intihar edecektir çünkü beynini bu bilgilerle dolduruyor. Hayatında kötü giden bir durumla karşılaştığında ilk aklına gelecek olan, bugüne kadar sürekli düşündüğü intihar olacaktır.

Kanser hastalarına "Olumlu düşünün, ölmeyi aklınıza getirmeyin." diye öğüt veren doktorlar, bu öneriyi "Pollyanna gibi davranın." anlamında söylemiyor. Beyninizi neye şartlandırırsanız, bedene o yansır ve duruma göre de hastalığın iyileşme süreci uzar veya kısalır.

Kötü olaylar hepimiz yaşıyoruz fakat verdiğimiz tepkiler farklı oluyor çünkü her insanın beynindeki kayıtlar aynı değildir. Olumlu düşünmek ya da mutlu edecek uğraşlar bulmak, insanı hem beden olarak hem de beyin olarak sağlıklı tutar, zor durumlarda çözüme odaklanmayı kolaylaştırır.

Düşünce yapısı sağlam olan insanın yaşamda attığı adımlar da sağlıklı olur yoksa her şeyden etkilenir ve yaprak gibi oradan oraya savrulursunuz.

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
James Randi'ye gülüyorum sadece çünkü öldüğü zaman anlayabilecek bazı gerçekleri...
Bu tür çalışmaları yapan kişilerin para gibi bir idealleri olamaz, şayet olursa da konsantre olup başarması çok zorlaşır. Bu konuda uzman değilim ancak tanıdığım yetkin kişiler var, ben ise sadece kendi çabalarımla iki kez geçekleştirebildim, üçüncü olur mu bilmiyorum çünkü çok zor bir çalışma. Sonuçta ruh var mı yok mu, beni ilgilendiren kısmı sadece bu gerçeği öğrenmekti. Kendi bedenini yukarıdan seyretmek ve bedenden uzak bir mesafeye gidebilmek, beraberinde hissedilen huzur, bu dünyada anlaşılması çok zor olan farklı bir deneyimdi.
Hiç olacağız iddiası size ait, deneyin ve görün o zaman.

Kalitesiz yaşamak en büyük kayıptır daha neyini kaybedecek, insanlığını yitirmiş birisi olması yeterli, yüz tane canı olsa ne yazar...

Özeti: Havada asılı kaldım şahitlerim var.

Lefty Bey söylediklerinizi kanıtlayamadığınız sürece söylecekleriniz melek kanatlı sarı benekli maymun kafalı hipopotamlar kadar gerçek.

Kalitesiz yaşamak? Adam hayatını ölene kadar istediği gibi yaşayacak. Bunun için ölümü bile göze almış, senin ahlak kurallarına uymak, senin gibi düşünmek zorunda mı? Yaptığı şeyler sonunda en fazla ölür onu da göze almış zaten.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Özeti: Havada asılı kaldım şahitlerim var.
Lefty Bey söylediklerinizi kanıtlayamadığınız sürece söylecekleriniz melek kanatlı sarı benekli maymun kafalı hipopotamlar kadar gerçek.

Kalitesiz yaşamak? Adam hayatını ölene kadar istediği gibi yaşayacak. Bunun için ölümü bile göze almış, senin ahlak kurallarına uymak, senin gibi düşünmek zorunda mı? Yaptığı şeyler sonunda en fazla ölür onu da göze almış zaten.

Kanıtlama çabası içinde değilim, ruhun varlığını anlamak isteyenlere bir öneri sundum sadece ve merak eden deneyebilir. Bu tarz bir deneyim çok defa kanıtlandı fakat şov amaçlı ya da para için değil, araştıran kişiler kendi arasında doğruluğunu teyit ettiler.

Ahlak kurallarıma göre yaşasın demedim, kalite anlayışı kişiye göre değişiyor fakat insana yakışır bir hayat sürmeyi tercih edebilir, ölümü göze aldı diye zamanını boş işlerle mi harcasın? Ne gerek var ki, sonuçta hepimiz öleceğiz ve bazı insanlar ölümden korkmuyor diye kalan ömrünü riske mi atmalıdır?

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Devlet sana yaptığı yatırımları sen emekli oluncaya kadar vergi yoluyla alacak da o yüzden. İntihar neden bu kadar kötü bir şey anlamıyor musun? Emekli oluncaya kadar it gibi çalışıp vatanına hayırlı bir evlat olacaksın, oyundan öyle erken ayrılmak yok.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Astral Seyahat deneyimi yaşanmadan, ruhun varlığı idrak edilemez. Bu deneyim de anlatılacak gibi değil, bir söz vardır ya "Bazı şeyler anlatılmaz, yaşanır." diye, işte bu da öyle bir durum ve insanın dünya koşullarında gerçek huzuru-mutluluğu fark edeceği tek andır.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Astral Seyahat deneyimi yaşanmadan, ruhun varlığı idrak edilemez. Bu deneyim de anlatılacak gibi değil, bir söz vardır ya "Bazı şeyler anlatılmaz, yaşanır." diye, işte bu da öyle bir durum ve insanın dünya koşullarında gerçek huzuru-mutluluğu fark edeceği tek andır.

Asıl sarı benekli melek kanatlı maymun kafalı hipoptamların üzerinde limonata gölünün üstünde uçmadan ruhun varlığı idrak edilemez.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Asıl sarı benekli melek kanatlı maymun kafalı hipoptamların üzerinde limonata gölünün üstünde uçmadan ruhun varlığı idrak edilemez.

O zaman bir taşla iki kuş vurmuş mu oluyorum? Hem sarı benekli, melek kanatlı, maymun kafalı, hipoptamların üzerinde limonata gölünün üstünde uçmuş, hem de ruhun varlığını idrak etmiş oluyorum üstelik tam iki kez...Kendimi çok şanslı hissediyorum şu an.

Bazı teknikleri denemeden nasıl bu kadar emin olabiliyorsun ki? Dünyada bu şekilde ruhsal varlığının idrakine varan milyonlar var fakat senin gibiler bence korkuyor çünkü o zaman savunduklarınızın hepsini yeni baştan gözden geçirmeniz gerekecek ki, bu da çok zaman alacaktır.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Psikolog arkadaslar yardım edecek var mı akılsal olarak neden intihar etmemeliyiz...

YARDIIIM LÜTFEEN...

...Derken kastınız nedir,anlamadım ama.Hayatı başka hayatlara bağlı olan insanlar,nefes almak zorundadır.Başkaca da bir anlamı yoktur karbon döngüsünün hızına müdahale etmenin.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
İntihar etmek kişinin kendi tercihidir bence kişinin zora gelememesi ve zorlukla başedememesine baglıyorum....Eğer guçlu bır karakter oyunda olsaydı aslında ıntıhar etmemeyı secerdı bu bıle yaşamda mucadelenın anlamını bence oldukça verıyor...

Hayatta guçlu durup mucadelenı olabıldıgınce verebılmelısın kı bu bıle başlı başına yaşam savaşı vermeyı yegler....İntihar etme bence zora gebe gelememe kolaycılık ve bitkinlik olarak görmekteyim..

Güçlü insan güçlü oyun kartı yaşamını oynar ve yaşamak ve yaşatmak için savaşır diyebilirim..

Böyle.

kestanmis

Üye
Yeni Üye
Eğer bir şey insanın düşünme kabiliyetini elinden alacaksa o şey kendi düşüncelerinden biri (intihar düşüncesi) olmamalı. Bu mantık dışı.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Hayatın bir anlamı olmadığını düşünen ben, neden intihar etmemeliyim? Teolojik yaklaşmayalım, zaten hayatın bir anlamı olmadığını düşünen birisi dindar olamaz.
(Bu arada intihar düşünmüyorum sadece bu konudaki fikirlerinizi merak ettim.)

Böyle bir başlık vardı -yakın buluyorum
http://www.felsefe.net/genel-tartis...uz-ve-neden-intihar-etmek-istemiyorsunuz.html

Böyle başlıklar
http://www.felsefe.net/felsefe/75624-varolussal-bunalim.html

ve başka başlıklarda var...
---
bunun haricinde bir cevapta biz karalayalım
uyacağını sanmıyorum.. kelimeleri bir yoklayacağım sadece...

Eğer eylem- eylemsizlik (seçim-seçimsizlik) (arada pek bir fark olmaması) noktasına gelmişsek intihar bile bir eylemdir
fazladan bir eylem -sıradan bir eylem-seçimsizlik ve hatta saçmalık oluverir-ve intihar kendi anlamını yitirir..

intihar edip etmenin bir kararsızlık tutarsızlık ve seçimsizlik/belirsizlik olması durumunda (yani intiharın bir başkaldırı ve bildirim ve dünyaya lanet okuma vb. olmaması durumunda) intihar bir intihar değildir diyebiliriz.,

belki birileri ve başkaları sizi intihar etmeli/ettirmeli ya da ya da başka şeyler ölümünüze sebep olmalı ya da yerinize ölmeli. belki de üsengeçsiniz ve de kararsız..-bilmiyorum...

başkaları için-başka bir yanıtı olamaz
eğer kendiniz için değilse başkaları için intihar etmemelisiniz...,

belki de neden intihar etmediğinizin yanıtı için

soru daha çok neden varolmalıyım der gibi
kimseye borçlu değilseniz;

intihar etmek bile bir taşı kımıldatmak ve bir eyleme karar vermek...
bir şeyi alıp yerinden götürmek ve ordan oraya koymak. intihar etmek bile bir eylem ve
bir şeyin yerini değiştirmek-başka türlü olmasına karar vermek. bir şeyin öyle değil böyle olmasının -yerini değiştirmek- ve bir şeylere karar vermek.. bunun için sebepleriniz yoksa? mantıklı sebepleriniz yoksa?
intihar etmek içi mantıklı sebepleriniz yok mu? buna karar mı veremiyorsunuz?
belki de mantıklı sebepler arıyorsunuz ve tam öyle doğru olacağını, doğrusunu yapıyor ve yapacak olduğunuzu bilmek istiyorsunuz ve buna karar vermediniz, ..

intihar etmek sadece öyle değil böyle olmaya ve yapmaya karar vermek
yaşamayı intihar ederek yapmak ve intihar ederek yaşamaya karar vermek/katlanmak gibi

bir edilginin intiharı varolmaktır!
bu yeterince intihar ,

bilmiyorum

ben yazsam ve sorsam siz ne yazardınız

belki de beni okumak için intihar etmemelisiniz...
bu dünyada benimle birlikte var-olmak için ve ben etmediğim/edemediğim için

belki de benim sorumu yanıtlamak için

hepsini geçtim intihar etmemeli değilsiniz?
intihar etmemek için bir sebebiniz/nedeniniz olduğunu -olacağını- sanmıyorum..

neden yapmamalıyım?
bunu etmemeli ve yapmamalı değilsiniz ama
oldukça subjektif -kişisel/öznel- yani neden yapmamalıysanız ve yanıtı sizde...
belki de yapmak istemiyorsunuz ve canınız istemiyor ama varolmak istemiyorsunuz sanırım- ya da böylesi ve öylesi varolmak

kaçan istekler mi var kovalayın
intihar sizi başka türlü bir varoluşa götürür mü?

başkaları için-başka yanıt bulunamaz..

başkaları için yanıtı pek detaylandırılamaz ama siz başkaları için de başkalarıyla birlikte ya da başka şeylerden ötürü vardınız yani kendinizden ötürü ve kendi durumunuzdan müteşekkil ve kendinden menkul -var- değildiniz gibi yaklaşımlar
bunalımınızı kendiniz aşmalısınız
aşılır mı?
sanmıyorum
böyle çöreklenir
bir varoluş sorunu halini alır
bu bir durumdur...

Son düzenleme:

Excogitatoris

Felsefe.net
Yeni Üye
Küçük yaşlarda kendime sorduğum soruydu bu. Cevabım ise merak.
Eğer ben/sen şimdi intihar etseydik, neleri kaçıracaktık diye merak ediyorum.
Benden sonra olacak olan gelişmeleri, toplumun yavaşça ilerleyişini...

Elbette, merak yeterli bir sebep değilse geriye pek bir şey kalmıyor.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Küçük yaşlarda kendime sorduğum soruydu bu. Cevabım ise merak.
Eğer ben/sen şimdi intihar etseydik, neleri kaçıracaktık diye merak ediyorum.
Benden sonra olacak olan gelişmeleri, toplumun yavaşça ilerleyişini...

Elbette, merak yeterli bir sebep değilse geriye pek bir şey kalmıyor.

Merak etme intihar edersen hiçbir şey kaçırmayacaksın ve hiçbir şeyden mahrum kalmayacaksın çünkü intihar edince sen var olmayacaksın.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç