Mutluluk nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde arhavili tarafından oluşturulan Mutluluk nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,247 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Mutluluk nedir?
Konbuyu başlatan arhavili
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

arhavili

Felsefe.net
Yeni Üye
Mutluluk nedir?

Kişi mutluluk karşısında etkin mi yoksa edilgin midir?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
çok karmaşık-fromm

fromm demek geldi içimden, aklıma sonra akış kuramı geldi

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:54 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:52 ----------

mutluluğu tattığı-tattığını söyleye-bile-n birine sorulmalı bu! ben mutluyum ben mutluyum işte diyebilene
en iyi

mesajın kalan kısmını -serbest (iç) düşünme -karalama- /tutarsız da- bulduğum için karalama defterine taşıdım
http://www.felsefe.net/140434-post1460.html

Son düzenleme:

yalnız

Felsefe.net
Yeni Üye
Mutluluk bulamamaktan yakındığımız bir kavram. Ama belki de mutluluk sevdiğimiz insanların bize bir kez gülümsemesidir.

Bu arada ben de hep mutsuzluktan yakınırım

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sevgi bir etkinliktir; edilgen bir olay değildir; bir şeyin içinde olmaktır, bir... şeye kapılmak değildir. Sevginin etkin özelliği, en genel biçimde şöyle tanımlanabilir; Sevgi vermektir, almak değildir...
E. Fromm
aslında mutluluk karşısında etkin ya da edilgen olmak benzetmesi ve sorusu gelince hemen bu söz aklıma geliverdi
bu durumda kişi kendi mutluluğunu üretmiyor-yaratmıyor (ya da yapmıyor) diyebilir miyiz?

PKropotkin

Felsefe.net
Yeni Üye
Mutluluk yalnizca sacmaliklar dizisidir insan mimiklerinden fazla bir sey ifade etmez etken edilgen soz gelimi tartismaktansa bence kime ve neye gore durumu konusulmali.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
"mutluluk tedirginliğin yokluğudur"
mutluluk hakkında sevdiğim sözlerden biri de bu

refah-rahatlık-huzur-konfor-güvenlilik-umutsuzluk gibi kavramlarımız var
zinde hissetmek-fiziksel sağlık-genel mutluluk ve umutluluk
-yaşam bakışı-çevresel konforlar;

(sn.sevgili) evrensel -insan- olsaydı sanırız serbesti-serbestlik ve refaha ermek gibi kavramlardan sözederdi

felah gibi bir kavram vardır-felaha ermek bir sıkıntıdan (iç sıkıntıdan) kurtulmak
-kasvetten; kasvetsizlik hali,
anksiyete ve kaygılar-toplumsal travmalar biz neresindeyiz?

bu alıntıyı yapmışım geçmişte mutluluk için

bir mutluluk akımı ve bilimi (bile) var felsefe de -Stoacılık ya da mutlulukçuluk

şu sözü söylebilir miyiz? bilmiyorum ama
Sanırım Stoacılara göre mutluluk etkin bir eylem ama bir kez kurulduğunda ve anlaşıldığında ya da gerçekleştiğinde (geldiğinde ve olduğunda yani) edilgen ya da kendiliğinden oluverir-oalcaktır

ben buraya "katarsis" kavramını eklemek ve sunmak ya da katmak istiyorum
(bir değerlendirme için; hastalıktan iyileşmek-atlatma-aşma benzeşmesi-benzeştirme olarak)

aslında mutluluk bireysel mi? bu dünyada ve bu koşullarda, bu travmatik koşullarda nasıl mutlu olunabilir
nasıl, bağımsız mutlu (ve durumdan bağımsız) -kişisel- umutlu olunabilir?
bu bir aldırmama hali midir? bir görmeme ve yok sayış?

-moral- kavramını eklemeliyim

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:22 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:59 ----------

mutsuzluk neşenin yoksunluğudur- yoksunluğu mudur/yokluğu mudur? sanırım bu sözü söylersem mutsuz olurum- kendimi mutsuz olarak tanımlarım
-genel bi hayat neşesi eksikliği- hayttan tat alamama dediğimiz şey olmalı mutsuzluk; hayatın bir tadı var mı? ve alamadık mı? (gripken yiyeceklerin tadı alınamaz ve kokusu yoktur? bu bir yoksunluk)

Son düzenleme:

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
tüm olumsuzlluklardan -düşünülen,algılanan- bir süreliğine kurtulma anıdır; ancak, etkili olunduğunda yaratılabilir...

arhavili

Felsefe.net
Yeni Üye
Soruyu sormamın amacı toplumdaki 'şunu yaparsan, bunu yaparsan, falancadan uzak durursan mutlu olursun' şeklindeki genel inancın doğruluğunu sorgulamaktı.

Şahsi kanaatim, kişinin sebepsizce fakat maksatlı olarak bu duyguya büründüğü şeklinde.

Başka bir sitede şu şekilde yazmışım mutluluk için: Varoluşun acizliğinin zilleti ve mükemmellik idealinin hasreti içinde geçen ömrünü katlanılabilir kılmak maksadıyla insan, mutluluğu yaratır.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkür ederiz konu paylaşımınız için.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar