Milliyetçilik

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Kartal tarafından oluşturulan Milliyetçilik başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,652 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Milliyetçilik
Konbuyu başlatan Kartal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Türkiye'de kavramlar ve ideolojiler o kadar saptırıldı ki kimin ne olduğunu anlamak çok güç.Geçen gün kendini ulusalcı diye adlandıran bir arkadaşımla tartışma fırsatı buldum.O da sizin savunduğunuz insanoğlunun evrensel değerleri diye adlandırdığınız değerleri savunuyordu,aynı zamanda milliyetçi olduğunu söylüyordu.O konuşmanın etkisin de kalmışım kusura bakmayın.Son olarak Din ve Tanrı gibi milliyetçilikte aşılması gerekenlerin başında gelir.

Rica ederim, onemli olan verildigi gibi algilanmak. Etik yonlendirim ve yaptirimlarin yasami da hice sayan iki ana kavrami ve degeri ve de kurulan bagi, milliyetcilik ve dini inanctir.

Maalesef Osmanli'dan sonra dinin yanina din de ki ayni tek mezheplilik korunarak bir de milliyetcilik eklendi.

Ustelik Anadolu gibi tarihsel her turlu etik fark mozayigi yasayan halklarin olusturdugu bir topluma.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Rica ederim, onemli olan verildigi gibi algilanmak. Etik yonlendirim ve yaptirimlarin yasami da hice sayan iki ana kavrami ve degeri ve de kurulan bagi, milliyetcilik ve dini inanctir.

Maalesef Osmanli'dan sonra dinin yanina din de ki ayni tek mezheplilik korunarak bir de milliyetcilik eklendi.

Ustelik Anadolu gibi tarihsel her turlu etik fark mozayigi yasayan halklarin olusturdugu bir topluma.

Ne güzel söylediniz.İşte bende bu forumda başından beri bunu söylüyorum.Nasıl ki farklı mozaiklere milliyetçilik kavramı kan uyuşmazlığı yaratıyorsa salt genel ahlak ve değerlerinde bireylerde kan uyuşmazlığı niteliğinde olduğunu düşünüyorum.Paralel bir örnek vede açıklayıcı olduğunu düşünüyorum.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Ne güzel söylediniz.İşte bende bu forumda başından beri bunu söylüyorum.Nasıl ki farklı mozaiklere milliyetçilik kavramı kan uyuşmazlığı yaratıyorsa salt genel ahlak ve değerlerinde bireylerde kan uyuşmazlığı niteliğinde olduğunu düşünüyorum.Paralel bir örnek vede açıklayıcı olduğunu düşünüyorum.

Cok guzel de. Bu soylem sizin bireyci akilci ve "sadece ben" temelli egoist yanasiminiza ve dusunce dile getiriminize pek uymadi. Cunku bu soylem "Baskasindan bana ne, ben kendime bakarim" soylemi ile uyusmaz. Etik degerler o yuzden degisken ve goreceli kavram olarak evrensel olsa bile, anlam/icerik ve kurulan bag olarak kisisel, toplumsal, bolgesel, cografi, ailesel, ve etik temellidir. Tum insanoglu nufusunu ve tum insanoglu onayini kapsamaz.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar