Master 5x projesi ..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbiss tarafından oluşturulan Master 5x projesi .. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 547 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Master 5x projesi ..
Konbuyu başlatan elbiss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbiss

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
X6rd17.jpg
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]MASTER 5X UFO PROJESİ :)
[/FONT]
[FONT=&quot]Değişik farklı bir proje bu projeyi oluştururken nasıl olabilir nasıl yapılabilir diyerekten yola çıktım fikirlerime nasıl yeni bir boyut katabilirim diye düşündüm sonrasındaki en büyük düşüncem ise hayllerimde gördüklerimi gezdiklerimi yansıtmaktı..[/FONT]

[FONT=&quot]
İnsan gözlerinin ucunda bir yerde gezdiğini anlatması hiç zor olmuyor...Allahın insanlara sunduğu güzel bir yetenek olsun diyelim ki gelende Allahtan gidende Allahtan diyelim...

Bu konu resimdeki kendi elimle çizdiğim bir tasarım aşaması diyelim...

14.11.13 tarihinde çizdiğim ve sonrasında zamanı gelince paylaşmayı umut ettiğim bir proje idi..Zamanı gelmiş olsa gerek ki sizlere sunuyorum [/FONT][FONT=&quot]Ben güzel çirkin olur olmaz diye bakmıyorum sadece paylaşıyorum...patent vs özgürsünüz sizlerin sunumunda.. [/FONT][FONT=&quot]

Bu projede bir çok aşamalı etmen düşündüm ilk etmende oluşturulan uçan aracın ayak iniş ekipmanlarının nasıl olabileceğini düşündüm ki buna özel ilk olarak bir kalıp oluşturdum bu kalıplarıda çizimlerde görebiliyorsunuz inancındayım...sonrasında ki ise uçan aracın üst kalıbının nasıl oluşmasını gerektiğini düşünüp tasarladım sonrasında ise bu aracı ileriye hızlı hareket etttirecek itici bir jet motorunun olmasını düşündüm sonrasında ise bu aracı nasıl havada jet motoru kullanmadan tutabilirim diye düşündüm işte bu aşamada bu aracın alt kalıp ına büyük dev pervaneler koydum...ama istedim ki bu araç sadece havada asılı durmasın havada jet motorunu kullanmadan ileri geri saga sola hareket edebilsin diye düşündüm ve umut ettim işte o aşamada pervanelerin alt taban kalıptan biraz daha dışarı çıkık olmasını umut ederek çizimlemeye başladım...

İşte bu çizimlemelerde pervanelerin hareket edebilme kabileyinin olabilmesi için onlara motor koyup pervanelerin ileri geri saga sola hareket edebilme kabiliyetinin sağlanmasını düşündüm umut ettim ve öyle çizimledim...

Sonrasında dedim ki yaaa bu araç oldu iyi güzel havada asılı duruyor gerektiğinde pervanelerini kapayıp arkasındaki jet motoru sayesinde bir F16 uçagı gibi jet hızıyla ileri gitsin dedim ve jet motoru aracın arka kısmına monte ettim ama buda beni tatmin etmedi...

Dedim ki bu jet motorunu neden ben bir tane yapıyorum bundan 2 tane daha olsun ve elimde aracımda 3 tane jet motorum olsun dedim ve öyle çizimleyip tasrladım ama bu tasarlamada tasarladığım parçaları tek tek hafızamda birleştiriyor ve oluşturabiliyordum ki oluşturduğum her parçayı görebiliyordum....dedim ki bu 3 jet motor için tek yakıt haznesi yetmez...ben alt kalıp a bu benzin haznesini geniletecek şekilde bir tasarım yapayım ve 3 ayrı benzin haznesi olsun dedim ve sonrasında dedim ki bu benzin haznelerine otomatik bir yazılım atılsın dilenirse aynı kamyon tekerleri gibi kullanmadıkları lastikleri istege baglı kullandıkları gibi bu jet motorlarda istege baglı kullanılsın dedim belki şekilde çizimde gösteremedim ama bilin diye yazıyorum....

Yani uçan pilot isterse tek jet motoru yakıtı kullanır isterse 2 tanesini isterse 3 tanesini...umarım anlayabilmişinizdir..

Sonrasında dedim ki yaa bu alt kalıpta pervaneler var iyi tamam güzelde bu pervaneler yetersiz kalırsa yada arızalanırsa sistem güvenliği sağlamam gerekir dedim işte bu aşamada tam pervanelerin ortasına yön kabiliyeti veren ve düzlük sağlayabilen aynı F-16 dizaynındaki gibi bir jet motoru alt kalıbın tam pervanelerin altına koyayım istedim ve öyle yaptım...işte bu ek güvenlik sistemi ile aracın güvenliğini sağlamaya özen gösterdim..

Ya sonrasında düşündüm ki bu araç için bana büyük bir enerji ve güç gerekli ben sürekli enerjiyi yakıttan alırsam ben bu araca yakıt yetiştiremem dedim...ve bu araca estetik katmam gerekir dedim aynen düşünceme bir yanıt buldum...

aracın tamamen dış kaplamasını güneş enerjili camlarla donattım böylelikle araç ve büyük pervaneler için gerekli olan olabilecek olan bir çok enerjiye sahip olacaktım ki aracımın havada kalması için bana fazlasıyla yeter bir enerji olacaktı...işte bu aşamada güneş enerjisini depolamak için tüm camların ısıl enerjisini güce çevirecek birer büyük enerji bataryasınıda sistem içerisinde alt kalıpta monte ettim anlayacağınız odur ki Alt kalıp benim için oldukça büyük olmalıydı işte bu büyüklükle orantılı rüzgar esintisi kayıplarınıda orantılı düşünerek ortaya dairesel gibi görünümlü elips şeklinde bir uzay aracı oluşturdum...

Şekiller üzerinde aracı anlatacak tarif edecek bir çok yazı var...iki şekilde aynı sonradan eklediklerimle düzenlediklerim...yinede içlerinde farklı yazılar olabilir diyerekten ikisinin resmini size göstermeye sunmaya özen gösterdim...

Sonrasında dedim ki Bu araç tek başına mı gidecek yani insan olmayacak mı diye işte bu aşamada 3 ayrı kalıp tasarladım belki tasarımda çok farkedemezsiniz ama ilk kalıp alt taban ikinci kalıp kokpit kalıbı üçüncü kalıp ise üst tavan ....ya dedim ki kokpit ortada hani aracı elips dairesel yaptık işte hızlı gitmeyle birlikte biraz sürtünmeyi engelledik ama dünya sürekli dönüyor...işte öyle birşey tasarlayayım ki bu araç hem dönsün hemde hızlı gitsin...

işte kokpit kısmı çizemedim fakat sizler düşüncenizde şunu görmenizi istiyorum kokpit kısmın alt tabanla sabit oldugunu düşünün ve aracın üst tabanın sürekli döndüğünü hareket edin...işte bunu hayal ettiğinizde benim düşündüğümü sizlerden düşünmeniz gerek ..

Peki nedir benim düşündüğüm?...

Gayet basit üst tabanın dönmesiyle birlikte bana bir hareket enerjisi dogmakta evet her ne kadr ben güneşten enerjimi elde etsemde yinede sistem güvenliğini unutmamam gerekir diye düşündüm tıpkı sistem güvenliği adına alt tabana pervanelerin altına eklediğim jet motor gibi..

işte bu düşünce ile hareket edip yine puzzle parçalarını birleştirmeye özen gösterdim işte bu özen bana dönen üst tabanın 4 uç köşelerine dinamo koymamı düşündürdü...aynı bisikletlerde ki olan dinamolar gibi ama tabi bu araca uygun dizayn edilecek şekilde işte ben buradan da sürekli üst tabanın dönmesi vasıtasıyla bir çok hareketi enerjiye çevirecektim ki sistemi Böyle tasarladım...

Sonrasında dedim ki ya bu araç ın üst tabanı dönüyor araç nasıl haberleşecek işte bunuda sabit alt tabanın herhangi bir uç köşesine uydu ile veriler alınabilecek şekilde bir anten veri çubuğunun konmasını uygun gördüm ve aynen Böyle tasarladım...Belki çizimlerde yok ama sizler Böyle düşünün...tasarlayın...

İşte bu aşamalardan sonra aracın agırlıgı bana yakıt harcamada ve manevra kabiliyetinde bayagı bir yük verecekti....işte bunu düşündüğümde belki çizimlerde yazmamışımdır...aracın alt tabanı tüm yükü çekeceği için alt taban metal kalıp olsun istedim ama aracın dönen üst tabanı sadece güneş enerjisi camların agırlığını çekecekti...dedim ki bu çelik olmasında daha hafif olsun atıyorum mika atıyorum hafifletilmiş bir metal tam adı aklıma gelmedi...işte bundan olsun dedim sonrasında dedim ki iş kokpit kaplamaları ve aracın üst kaplamalardaki yükü hafifletmek adına mikro fiber yalıtımlar kullanayım dedim...belki ısınma ile dönme ile hızlı gitme ile sürtünmeden aşırı yanma yapar araç havadayken hareket halindeyken yanabilir diyerekten aynı uzaya gönderilen roketlerdeki gibi kaplamayı bu araca uygun gördüm sonrasında ise güvenli bir yolculuk ve seyir için kokpit iç dizaynın tüm modern teknojilerle gece görüş kızıl ötesi vss donatılmasını ön gördüm ve Böyle tasarladım...

Sonrasını ise size çizimler ve çizimlerdeki yazılar az çok bilgi anlatır kanısındayım...Bu konu ile ilgili anlatacaklarım bu kadar..

Pojenin adını neden Master 5x Koydun derseniz...Hem fantastik olsun istedim Hemde benim gibi garip bir proje olsun istedim..

Gördüm ki hayatta herşey çözümsüz değil gördüm ki hayatta herşey mümkün..

Belkide kimbilir günün birinde tanımladığımız bu UFO araçları artık semalarımızda gezer ve belkide artık UZAYLI diye bir gözle bakmaktan vazgeçer tamamen savunma sanayinin araçları olarak görebiliriz..

Ben olur olmaz diye bu projeye bakmadım belki uçuk kaçık bir prpje belki biraz ütopik bir proje olsun ama be fantastik projeleri seven biriyim ki bunlarda beni yansıtıyor sanırım..
[/FONT]

[FONT=&quot]Değişik farklı bir proje bu projeyi oluştururken nasıl olabilir nasıl yapılabilir diyerekten yola çıktım fikirlerime nasıl yeni bir boyut katabilirim diye düşündüm sonrasındaki en büyük düşüncem ise hayllerimde gördüklerimi gezdiklerimi yansıtmaktı..

[/FONT]
7DrA3Y.jpg
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Olası bir denge sorunu yada fan aksiyel sorunu olursa diye buraya tam alt gövdeye güvenlik aksı olması için jet motor koydum...jet motoru çalıştırıp hemen fanlar kapatılacak...gerçi biraz sarsıntı olabilir ama netiecede güvenlik sistemini zorunlu çalıştırıyorsun olur oda zamanla sarsıntı problemide çözülebilir..
[/FONT]

Q2oQjy.jpg
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot][FONT=&quot]Benim aracın tabanı sabit metal kalıptan üstüde hafiletilmiş bir metalden diyelim bazı kaplamalarla birlikte alt kalıptada yük yogunlugu azaltılmış fakat denge unusuru düşünülerek tabii...

Bu esasta aracın dönen dairesel elips kısmı üst tavanı burada güneş enerjili camlar bununla birlikte diamo enerjisiyle elde edilen enerjilerde sistem içerisinde mevcut işte bu üst çatıyı döndürmek için kokpitin içindne geçen alttabana baglı bir mil-çark sistemi düşüdüm bu sistem ile çatıyı döndürcem sanki bütün araç dönüyormuş gibi bir izlenim verecek fakat ben göz yanılması yaptıgım için sadece çatı dönecek..ilizyon mu diyorlar neyse işte [/FONT][FONT=&quot]

Mil çark sisteminin işleyişini anlatmaya gerek yok sanırım az çok araştıranda bu konuda bilgi bulabilir...elbette denge unsuru düşünelerek yapılması önemli ki bu unsura her türlü kayıplar göz önüne alınarak eklenmeli...

Bunların dışında hava kanallarını ise alt tabana dairesel elips şekilde monteli bir panel ara olacak tıpkı uçak kanat sistemi gibi çalışacak ...araç uçak olsaydı uçak gibi kuyruk yapılabilirdi ama araç dairesel elips olunca kanat taktıgında büyük sorun oluşturur...

İşte bu aşamayıda alt gövdenin üst gövdeyle birleşim aşaması olan ve üzerinde çarkların dönmesine imkan açacak yollarında olmasını düşünerek üst ile at taban arasında kalan o ayrılmış özel bütün bölme ile hava girişi ve çıkışı sağlanmasını düşünüyorum..

[/FONT] [/FONT] [FONT=&quot]Benim aracın tabanı sabit metal kalıptan üstüde hafiletilmiş bir metalden diyelim bazı kaplamalarla birlikte alt kalıptada yük yogunlugu azaltılmış fakat denge unusuru düşünülerek tabii...

Bu esasta aracın dönen dairesel elips kısmı üst tavanı burada güneş enerjili camlar bununla birlikte diamo enerjisiyle elde edilen enerjilerde sistem içerisinde mevcut işte bu üst çatıyı döndürmek için kokpitin içindne geçen alttabana baglı bir mil-çark sistemi düşüdüm bu sistem ile çatıyı döndürcem sanki bütün araç dönüyormuş gibi bir izlenim verecek fakat ben göz yanılması yaptıgım için sadece çatı dönecek..ilizyon mu diyorlar neyse işte

Mil çark sisteminin işleyişini anlatmaya gerek yok sanırım az çok araştıranda bu konuda bilgi bulabilir...elbette denge unsuru düşünelerek yapılması önemli ki bu unsura her türlü kayıplar göz önüne alınarak eklenmeli...

Bunların dışında hava kanallarını ise alt tabana dairesel elips şekilde monteli bir panel ara olacak tıpkı uçak kanat sistemi gibi çalışacak ...araç uçak olsaydı uçak gibi kuyruk yapılabilirdi ama araç dairesel elips olunca kanat taktıgında büyük sorun oluşturur...

İşte bu aşamayıda alt gövdenin üst gövdeyle birleşim aşaması olan ve üzerinde çarkların dönmesine imkan açacak yollarında olmasını düşünerek üst ile at taban arasında kalan o ayrılmış özel bütün bölme ile hava girişi ve çıkışı sağlanmasını düşünüyorum..[/FONT]
[FONT=&quot][FONT=&quot]Modernize haliyle MASTER 6X PROJESİ gibi kapsamlı daha geniş ve detaylı Projeleride gelecekte sizlere sunmaktan Mutluluk duyacağım ilerleyen süreçlerde bu tarz projelerimin yanı sıra daha farklı yeni nesil projelerde üretebilmeyi düşünüyorum ki hali hazırda aklımda bir çok detay projeler mevcut zamanı gelince SUNUMLAMA yaptıkça farkedeceksiniz...
[/FONT][/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Böyle. [/FONT]

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Yarım kalan projelerımden aslında burada sıze yarım kaldı ben çalışmalarımda uzerıne bır çok şey degıstırıp ekledım ve halende eklemeye devam edıyorum sadece projenın orjınalını sıze sunmadım ve sunmayıda ılerıde belkı dusunubılırım bılemem keyfıme baglı :)

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Sımdı yoğunlaştığım bır ayakkabı projesı var getırısı goturusu tam hesaplamadım sadece zıhnımde şemalarını tasarladım zıhnımde eklemeler yapyorum mtam olarak cızıme dokmedım ana omurgayı hazırladıktan sonra şemaya cızıme dokucem burada paylaşmak ısterım zamanı gelınce....

Bundan bır kaç ay evvel ıse X bır turk fırmasına Arıa projesını sundum onu dahada gelıstırıcem bana elınızde hazır var mı dıye gerı donus yapıp aradılar bende kendılerıne sunu dedım benım param olsaydı sızı nıye arayım kendım yapar kendım rahatlıkla pazarlarım dedım gulerek sonrasında dedım kı para ıstemıyorum sız kendınız yapın markasını kendınız koyun sadece ısmı benım verdıgım ısım olsun dedım oyle bıraktım Arıa çok guzel bır projeydı şemasal olarak da kazancıda çok onemlıydı bu projeyı de gelıstırmek ve depolamak ıstıyorum belkı gunun bırınde ıse yarar ınsanlık adına...

Böyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç