Maladaptive Daydreaming hakkında

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikolojik Sorunlarımız kategorisinde karalüferböceği tarafından oluşturulan Maladaptive Daydreaming hakkında başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,798 kez görüntülenmiş, 19 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikolojik Sorunlarımız
Konu Başlığı Maladaptive Daydreaming hakkında
Konbuyu başlatan karalüferböceği
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

karalüferböceği

Felsefe.net
Yeni Üye
Kontrolsüz, çok ve gerçekçi hayal kurma. Bir zaman sonra tüm isteğiniz insanların uğramayacağı bir odada hayatınızı geçirmek oluyor. Hem nörolojik hem de psikolojik olarak bir çok sebebi olabilecek, hala araştırılan bir durum. Psikiyatristlerin çoğu bunu bir hastalık olarak kabul etmemektedir [ayrı bir başlık olarak kabul edilmemekte, OKB adı altında inceleniyor].

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Cry

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bu durum sizde var sanırım... nick adınız hep tuhaf gelmiştir bu nick adıda o kontrolsüz hayallerle mi ilintili? yani dertleşmek babında paylaşırsanız konuşuruz.. ilk kez duydum böyle birşey..

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Eh sayılır mı bilmem ama bende de benzeri oluyor. Çok ilgimi çeken bir kitabı birkaç saat (veya daha fazla) boyunca aralıksız okuyup uykusuz kalırsam ve gözlerimi kapatıp uyumaya niyetlenirsem hayalgücüm kontrolü eline alıyor ve kitabı kaldığım yerden devam ettirmeye başlıyor. Tahminimce bu durum yoğun olarak 5 dakika (yaklaşık) sürüyor. Eğer benzer bir durumda çok uykusuz kalıp iki üç saat uyursam uyandığımda yaklaşık yarım saat aklımda sürekli okuduğum kitapla ilgili düşünceler dolaşıyor.

Birinci durumda zihnim yarı açık oluyor, yani istediğim zaman yoğun hayali kesip uyanabiliyorum. Bu durumu nadir olarak yaşadığım ve büyük zevk aldığım için hayali kesmemeyi tercih ediyorum.

İkinci durumda tamamen ayık oluyorum ancak bu sefer de saçma ve yineleyen düşünceler zihnimi meşgul ettiği için durumdan hoşlanmıyorum.

Bunların dışında dişe değer bir sorun bulup onun hakkında düşünerek sorunu çözmek çok sevdiğim ancak çoğu zaman yapamadığım bir eylem.

karalüferböceği

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu durum sizde var sanırım... nick adınız hep tuhaf gelmiştir bu nick adıda o kontrolsüz hayallerle mi ilintili? yani dertleşmek babında paylaşırsanız konuşuruz.. ilk kez duydum böyle birşey..
Öncelikle teşekkür ederim. Nickim internette gördüğüm bir paylaşımla ilgili. Bu tür bir nick adı seçmem bu durumumla ilgili olabilir, orasını ben de bilmiyorum. 7 yaşımdan beri bu durumu yaşıyorum. Okul hayatım boyunca çok az arkadaşım oldu ve arkadaşlarım olduysa da gün içinde onlara çok az odaklanmışımdır. Bu durumda kalan kişiler hayal kurma esnasında bir hareketi benimseyip onu saplantılı olarak yerine getiriyorlar. 7 yaşımdan beri volta atıyorum. Oyun oynamak yerine ben volta atardım. Yaz günleri okul yoksa benim volta atışım 13 saat olurdu, aralıksız. Hayaller bir konu üzerinde birkaç günlük seyretmiyor. Çok sevdiğim bir filme, kitaba veya kendimin günlük hayatta şahit olduğu bir konuya 1 yılı aşkın takarım. Hayal ettiğim karakterin gardolabındaki kıyafetlerin dikişleri sökülmüşse şayet ona kıyafetini hayalimde diktiririm, bu kadar yaşarım yarattığım karakterlerle. Şu an aklımdaki karakterle 7 aydır yaşıyorum bakalım nasıl bir sonda onu terkedeceğim. Ki birkaç yıl sonra yine kendisi hortlayacaktır fakat yaşayabileceği her şeyi ona yaşattıktan sonra terketmiş olacağım için daha kısa sürecektir. Çevremdeki herkes bir filmi izledikten veya bir kitabı okuduktan sonra[kitaplarının etkisinde genelde 3-4 gün kalırlar] kitabın veya filmin etkisi bitince diğer bir filme,kitaba başlarlar ve memnuniyetle okurlar. Son yıllarda hikaye kitaplarını okumaya bayağı çekiniyorum. Çünkü hayal kurmaya başladığımda kitabın karakteri yerine kendi karakterimi koymaya çalışıyorum ve kitabın bana anlatmaya çalıştığı fikri kaçıracağım ya da yazarı anlayamayacakmışım gibi gelmeye başladı. Kitabı kapatıp kendi karakterimi hayal etmeye başlıyorum ve o kitap bitmiyor. Bunu fark ettiğimden beri popüler bilim kitapları okumaya başladım. Daha bunlar gibi gündelik hayatıma ve psikolojime çok etkisi oldu bu durumun. Son yıllarda iyice kontrole aldığımı düşünüyorum bu durumu ama geçirebildiğimi söyleyemem. Buraya 2 gün önce bu başlığı açtım; bu durumu yaşayan birinin bana yol gösterebileceğini düşündüm[şu an buna çok ihtiyacım var] Bu pandemi sürecinde zaten gidemem de, psikiyatriste gidebilecek kadar ciddi bir durumum olduğunu düşünmüyorum[şimdilik][üzücü bir olay yaşadığımda beni hayattan çok koparıyor bu durum]. Çevremdeki insanların niteliği sebebiyle çok çok ciddi bir sorun olmadıkça psikiyatriste gidemeyecek biriyim. Beni dinlemek istediğin için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: ls2

karalüferböceği

Felsefe.net
Yeni Üye
Eh sayılır mı bilmem ama bende de benzeri oluyor. Çok ilgimi çeken bir kitabı birkaç saat (veya daha fazla) boyunca aralıksız okuyup uykusuz kalırsam ve gözlerimi kapatıp uyumaya niyetlenirsem hayalgücüm kontrolü eline alıyor ve kitabı kaldığım yerden devam ettirmeye başlıyor. Tahminimce bu durum yoğun olarak 5 dakika (yaklaşık) sürüyor. Eğer benzer bir durumda çok uykusuz kalıp iki üç saat uyursam uyandığımda yaklaşık yarım saat aklımda sürekli okuduğum kitapla ilgili düşünceler dolaşıyor.

Birinci durumda zihnim yarı açık oluyor, yani istediğim zaman yoğun hayali kesip uyanabiliyorum. Bu durumu nadir olarak yaşadığım ve büyük zevk aldığım için hayali kesmemeyi tercih ediyorum.

İkinci durumda tamamen ayık oluyorum ancak bu sefer de saçma ve yineleyen düşünceler zihnimi meşgul ettiği için durumdan hoşlanmıyorum.

Bunların dışında dişe değer bir sorun bulup onun hakkında düşünerek sorunu çözmek çok sevdiğim ancak çoğu zaman yapamadığım bir eylem.
Bu iki cümlenizdeki durum sürekli yaşanıyorsa hayal kurma bozukluğu olarak geçiyor. Ek olarak bu hayal kurma aktivitesi başkalarının yanında yapılmamaya çalışılıyor. Tabii ki engel olunamıyor çünkü bu bahsettiğiniz gibi çok zevkli bir olay hatta çok uzun süre hayal kurulmadığında yoksunluk yaratacak kadar zevk veriyor. Başkalarının yanında hayal kurulmamaya çalışılıyor çünkü kendimizi kaptırıp kıkırdayabiliyor ya da ağlayabiliyoruz. Ne düşünüldüğüne bağlı olarak gelişiyor bu.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
@karalüferböceği
Hayır, sadece uzun süre beni etkileyen bir kitap okuyup uyuyunca oluyor. Ayrıca zevk almamın asıl kaynağı zihnimde senaryonun devam etmesi değil, senaryonun gerçek kitaba mükemmel bir uyumla devam etmesi.

Şöyle düşünün: Uzun süreler boyunca kitabı okuyorsunuz ve bitirmeden kitabı kapatıyorsunuz ve uyumak için göz kapaklarınızı indiriyorsunuz. Sonra uyumadan beyniniz kendi içinde kitabın kapağını tekrar açıyor ve zihninizde hikaye devam etmeye başlıyor. Bir nevi sesli kitap gibi düşünün ancak kelimeleri beyniniz o anda uyduruyor.

ls2

Kahin
Onursal Üye
İnşallah biri görür ama forumumuz maalesef çok aktif değil, madem psikiyatriste gitmeyeceksin başka forumlarda da paylaşabilirsin (aynı durumda olan birinin yol göstermesine ihtiyacım var dediğin için söylüyorum). valla benim bildiğim pek forum yok, bi ateist forum var bildiğim bayağıda aktif ama ordada dengesiz tipler çok, yani aramızda aktif bir forum bilen varsa paylaşabilirler..

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
@karalüferböceği

Zihninizi meşgul edecek bir iş bulun. Bu sayede zihinsel gücünüzü gerçekliğe aktarabilir ve hayal kurma gereksinimi duymayabilirsiniz.

İnsanlarla sosyalleşin. İnsanlarla birlikte yaşamak toplum bilincinizin şekillenmesine ve sizin o insanlarla birlikte hareket etmenize sebep olur. Kişiler arası ilişkileri dengelemek için de sürekli pasif bir çaba harcanacağı için belki bu yöntem hastalığınızı hafifletebilir.

Ayrıca @Nejdet Evren 'e katılıyorum. Zihninizdeki hayaller kurgu, evren, ve olay örgüsü şeklinde genişlerse başarılı bir yazar olabilirsiniz. Yazılarınızı burada ve kitapseverlerin doluştuğu Kayıp Rıhtım Forum'da paylaşabilir kendinizi geliştirebilirsiniz

ls2

Kahin
Onursal Üye
Aşik ol..baska bişeye odaklanamazsin:love:

aşk tüm statükoyu kolayca devirir,kontrolsüz hayallerini öyle bir keser ki sen bile şaşırırsın:)

ama istemeyle mümkün mü, elbet değil..ama ÜskünKişinin dediğini yapmaya çalışırsan belki gelir seni bulur..

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
ls2'nin dediklerinden sonra eklemek isterim ki:

İstemediğiniz ve alışık olmadığınız bir şey için kendinizi zorlamak sizi sadece o şeyden uzaklaştıracaktır. Sosyalleşmek de buna örnektir. Yetişkin bir insan olduğunuzu varsayarak bu vakitten sonra kendi kişiliğinizi "sosyal bir insan" statüsüne getirebileceğinizi sanmıyorum. O yüzden sosyal bir inssan olmasanız bile insan içine karışıp "normal"i görüp deneyimlemenizi tavsiye ediyorum.

İnsanlar içinde yaşamanın sizi o insanlara benzeteceğini unutmayın. Belki bir ihtimal benim hayal dünyam bu insanların dünyasından daha gerçekçiydi diyip mutsuz olabilirsiniz.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Kendini değiştirmek o kadar zor ki.. ama bir şeylerden mutsuzsak o zor hamleyi yapmamız gerekiyor.. ha demesi kolay tabi, zaten nasihatle yada akılla karar verilerekte yapılamıyor, gerçekten ama gerçekten istediğinde ancak yapılabiliyor..

hele konu sosyalleşmek,arkadaşlık kurmaksa iş dahada zor..bir şekilde hayatın içine karışmak gerekiyor, yoksa planlayarak olacak işlerde değil..

karalüferböceği

Felsefe.net
Yeni Üye
Aşik ol..baska bişeye odaklanamazsin:love:

aşk tüm statükoyu kolayca devirir,kontrolsüz hayallerini öyle bir keser ki sen bile şaşırırsın:)

ama istemeyle mümkün mü, elbet değil..ama ÜskünKişinin dediğini yapmaya çalışırsan belki gelir seni bulur..
Rüya Bilmecesi filmini izlemenizi tavsiye ederim. İnsan ilişkilerinde filmdeki problemi yaratıyor. Ben daha önceden aşık oldum. Karşılık bulamamak daha kötü hale getiriyor.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Keşke onu çekici bulmadığım zamana geri dönebilsemo_O(bu repliği defalarca içimden geçirdiğimi hatırladım :love: )

Yaratıcı bir senaryo,severim böyle filmleri..

gerçek kamunundur , rüyalar ve hayallerse sadece bizim..ikiside birbiri olmadan çekilmezdi sanırım..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar