Madde bilinçli midir?

true blue

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Merhaba arkadaşlar, sizlere bir sorum var, atomları oluşturan elektron, proton ve nötronlar hatta onları oluşturan kuarklar bilinçli olabilirler mi,dolayısıyla bilinçli iseler muhtemelen bir yerden bir yere gidebilme yetisi de olacaktır, madde enerjiden ibaret olduğu için enerji bilinçli ise onlarda mı bilinçli oluyorlar, ben bilinçli...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Son düzenleme:

true blue

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Bilinçli değiller, belli fizik yasalarına uyarlar.
çeşitli koşullarda çeşitli şeyler yapmak istiyorlar. en basidinden (+), (-)'yi çekmek istiyor. (-)'de (+)'ya gitmek istiyor. kararlı hale gelmek istiyorlar.

hepsi aynı şeyi istedikleri için iradeleri yokmuş gibi düşünüyoruz ama ya hepsi...

Dvrmchrkt

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Doğada(şimdilik bildiğimiz) 4 temel kuvvet var. Hepsi bunlara uyuyor, fizik yasalarına yani.

Müthişliğe gelince... O kadar müthiş bir şey göremiyorum ben. Bambaşka fizik yasalarında, bambaşka bir evren olurdu, bu seferde o tür parçacıklar o evrene uygun olduğu için onlara mükemmel derdik/derdiniz.

Sonuca bakıp aldanmamak lazım. Bundan 2...

Son düzenleme:

true blue

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Doğada(şimdilik bildiğimiz) 4 temel kuvvet var. Hepsi bunlara uyuyor, fizik yasalarına yani.

Müthişliğe gelince... O kadar müthiş bir şey göremiyorum ben. Bambaşka fizik yasalarında, bambaşka bir evren olurdu, bu seferde o tür parçacıklar o evrene uygun olduğu için onlara mükemmel...

Dvrmchrkt

Yeni üye
Kayıtlı Üye
true blue, kuantum fiziği, fizik kanunlarını sarsmıyor. Sadece kendine göre fizik yasalarına sahip o kadar.

true blue

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
true blue, kuantum fiziği, fizik kanunlarını sarsmıyor. Sadece kendine göre fizik yasalarına sahip o kadar.
Doğru fizik kanunlarını sarsmaz,dolayısıyla atomik dünyanın üstünde fizik kuralları yine işler ama atom altı dünyada ise fizik kanunları olmadığı gibi, atomik düzeydeki parçacıkların...

Son düzenleme:

Dvrmchrkt

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Sağduyuya aykırı hareket ettikleri doğru ama onların doğası bu.

Mutlaka bir şeye ilginçlik ya da Tanrılık vereceksen, kütle çekime ver bence. Kütle çekim, gezegenleri ve yıldızları bir arada tutuyor ama en zayıf kuvvet.

Elektronları, müdahele etmeden gözlemlediğinde dalgacık özelliği gösterirken, müdahele edip gözlemlemek istediğinde ise...

true blue

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Maddenin farkındalığı yoksa maddeye doğal hareketlerini- iç güdülerini yaptıran, maddeyi kendi kanunlarına uymaya mecbur eden, maddeye sirayet edebilen bir güç-kuvvet olmalı. Eğer bu seçenek yanlış diyorsanız madde hakkında şu sonuca ulaşırız:

Madde bu-halihazırdaki kanunları ile hep vardı, madde bu kanunları ile ezeli ve ebedidir dememiz...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
madde kendisi bilinçtir;
herşeyde öyle

Son düzenleme:

true blue

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Maddenin kanunları en baştan beri vardı, madde kanunları ile birlikte ezeli idi dedik,peki arkadaşlar maddeye bilinç vermezsek evrimi nasıl açıklayacağız;çünkü madde bilinçli seçimler yapmasaydı insanoğlu oluşabilir miydi?

true blue

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Maddenin kanunları en baştan beri vardı, madde kanunları ile birlikte ezeli idi dedik,peki arkadaşlar maddeye bilinç vermezsek evrimi nasıl açıklayacağız;çünkü madde bilinçli seçimler yapmasaydı insanoğlu oluşabilir miydi?

true blue

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Bende maddenin bilinçli olduğuna inanıyorum.Hatta şöyle bir teorim var biraz uçuk olabilir.Şimdi çift yarık deneyini bilenler bilir. Gözlemci olduğu zaman elektron olması gereken gibi davranıp duvarda 2 yarık oluşuyor ama gözlemci olmadığı zaman duvarda girişim modeli oluşuyor. Buna dayanarak şöyle diyebiliriz biz insan olarak etrafımızı...

flzf

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bir sürü atomdan oluşmuş insanlarda bilinç varmıdır yokmudur diye düşünürken Acaba atomlarda bilinç varmıdır demek cesaret işi helal olsun :)

flzf

Yeni üye
Kayıtlı Üye
bu dr quantum biraz sallamasyon anlatıyor bence ışık bakınca şöyle davranıyor bakmayınca böyle davranıyor demek mantıksızlık zaten ışığı incelemeden sonuçları nasıl veriyoruz saçma sapan bir anlatım geçerli tek cevap ışığın yanlış gözlemlendiği sonucudur .Bu ne abi ya insanı kuantum teorilerinden tiksindirmek için perimasallarına başlamışlar...

NuriKara

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar, sizlere bir sorum var, atomları oluşturan elektron, proton ve nötronlar hatta onları oluşturan kuarklar bilinçli olabilirler mi,dolayısıyla bilinçli iseler muhtemelen bir yerden bir yere gidebilme yetisi de olacaktır, madde enerjiden ibaret olduğu için enerji bilinçli ise...

true blue

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
İnsanın bilinç düzeyi, hayvanların bilinç düzeylerinden farklıdır; bir bilinç varsa bile bu farklı bir bilinç düzeyi olurdu.

Acaba kanser hücreleri rastlantısal olarak değilde bilerekmi başkaldırıyorlar? Böyle olduğunu düşünüyorum. Hücrelerin canlı olduğunu söylüyoruz, canlılardan kendileri için...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Madde madde mi nedir?
Madde kavramını şöyle de kullanılırız. Anayasanın maddeleri, madde madde açıklamak. Yani madde sözcüğü bir ilke neden açıklamanın ve indirgemenin/çözümlemesinin bir getirisi ve ad vermesi olarakta bir olgu. Esasında madde bilinç ayrımı (töz ayrımı/töz seti) yok ya da bunlar birbirinden ayrımsanamaz. İkisi bir ve aynı.

Son düzenleme: