Konuşma Kutusu - Chatbox

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde sakal tarafından oluşturulan Konuşma Kutusu - Chatbox başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 197,223 kez görüntülenmiş, 2,145 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Konuşma Kutusu - Chatbox
Konbuyu başlatan sakal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Tamam yeniden baktım kelime aratarak googledan yeni bincelem yaptım, Çok boyutlu bi keime olmalı bu; Yönelim desek salt olmuyor durmuyor sanki; Burada iki şey var birincisi, Bir ışığın bi kaynaktan yansıması ve yansımalraı, örneğin tüm kırılımları ve açıları, bunun düz ve doğrusal olduğu varsayılır, bu bükülürse, büüklümlenirse mi meyalan oluyor ya da bu bükülüm ve bükülümlenme istek, istenç irade trafından değilde dışsla bi etki tarafında nyapılırsa mı meyelan oluyor ya da meyelan bi ilüzyon mu? bunun dışında suya düşen bi su damlasının tüm sıçrayışları, yönleri bellidir örneğin, Örneğin bunu modelleyebilecek bi zeka bi su damlasının tüm sıçrayış kesitlerini hesaplayabilir ve modelleyebilir belki,
Bunun dışında bizim bildiğimiz anlamda çekim kelimesine, yörünge kelimesine, ekliptik kelimesine, ekliptik düzlem ifadesine, yörünge eğrisine, bu ve benzer şeylere yakın olduğu ya da bunları ifade ediyor olabileceğini düşünüyorum, Örneğin dünyanın yatımını düşünün, uzayda ve uzamda;

Benim buna bulabildiğim tek gerçek ve yakın karşılık ekliptik ifadesi, Kutup ve kutup kayması ifadelerini de incelerseniz ne demek istediğimi muhtemelen anlayacaksınız, kelimenin anlamı ve yanıtı buralarda bi yerlede;

Bir şair bi imgeyi anlayamazsa yanlış resmeder sadece; Kavramsallaştıramayacağı, bilgileştiremeyeceği içeriği birileri yanlış-farklı ya da eksik tasvir etmiş ve diyor olabilir birileri; Meyelanda böyle anladığım kadarıyla, Birilerinin aklnda bi imge ve anlam doğuruyor olabilir ama örneğin heyelana bakıyorum toprak akımı, cereyana bakıyorum bu da akım; Bu durmda manyetik alan ya da manyetik kutup olabilir, Akımdan dalga yönüne, dalgalanıma kadar bi çok şeyi ifade ediyor olabilir,

Biz karanlık ve aydınlık diyoruz, Şunun için, Ben meyelan üzerine onca şey bakındım ve okudum ama kafam tabula rasa, Hiç bi resim ve imge oluşmadı, ;Oysa her neyse bu ok açık bi tanımı olmalı, Çocukların bile nalayabileceği bi tanımı açılımı, açıklaması olmalı, Biz buna karanlık diyoruz, Bi şey ne kadar üstü örtül üve anlaşılmazsa o kadar karnlıktır, ışıksızdır;

Böyle değilsede her neyse, Yazıcam tuttu can sıkıntısı kusura bakmayın,
Ben öğrenmeyi düşünmeyi ve araştırmayı, keşfetmeyi seviyorum sadece kusura bakmayın, öylesine;

Meyl kökü ki bu eğim v eğimlilik ve gelen giden akan, cerayan eden, vuku bulan gibi sesler
elan şimdi,
Bu durumda şimdinini eğimi, eğimliliği, ve zaman eğrisi anlamına gelir;
Sonuç olarak ben bu kelimeye "eliptik eğri" "zaman eğrisi" ya da "eliptik zaman eğrisi" türkçeleştirmesini öneriyorum,

Bu durumda size şu alıntıyı yaparak sözlerime noktayı koyacağım;

Zaman, üç boyutlu gerçeklikte son derece yanlış anlaşılıyor. Zamanın dakikalar ya da derecelerle ölçüldüğünü sanıyorsunuz. Kavrayabildiğinizden çok daha geniştir zaman. Gerçekten de zaman, onu aynı anda esneterek, çarpıtarak, kıvırıp bükerek farklı gerçekliklere doğru ilerlemenizi sağlamak üzere bilgiyi şifreler, onunla oynar. Eliptik bir zaman eğrisi üzerinde hareket ederek, sadece eğri boyunca ilerleyip ne zamanın ne de gerçekliğin “katı” olduğunu keşfederek birçok gerçekliği deneyimleyebilirsiniz.
Bütün gerçeklikler “katı”, gelecek de önceden belirlenmiş (gelecek bir dizi olasılıktan ibarettir) olmadığı için, şu anda Dünya’da daha fazla olumlu olasılık ekleme imkanı görüyoruz.

Kaynak;

meyelan

Filozof
Yeni Üye
öğrenme isteğiniz takdir edilesi ,meyelan kısaca eğim meyl,ama bu istenç işi bireyin zannı gibi kendinden değil,yaratanın istediğini istetmesinden kaynaklanır..bu sebeple meyelan hep heyelandır derim genelde bende..yeni bişey öğrenmiş olmanıza sevindim.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
yeni bir yıl için güzel bir dileğim olsun sana benden sonraki mesaj sahibi dost,
''keşke '' kelimesini hiç kullanmayacağın,bu kadarını hayal bile etmemiştim diyeceğin güzellikte bir yıl olsun senin için..iyi dilek için bahanem olsun bu .... yılbaşı yılsonu haftasonu farketmez ...ben senin için diliyorum işte hepsi bu..ya sen..

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
kuşkusuz ben de size en iyi, en güzel dileklerimi sunuyorum... yeni yılda başınızdan aşağı içtenlik yüklü sevgiler yağsın...

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Şu başlık açan arkadaşlar başlık açarken dikkat etseler ya biraz:) b. çoskun diye başlık mı olur.

Rica ediyorum. Bekir Coşkun (Adı ve soyadı büyük harfle başlayacak) şekilde 6 harf yazmaktan acizlerse forumda yazmasınlar zaten...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Şu başlık açan arkadaşlar başlık açarken dikkat etseler ya biraz:) b. çoskun diye başlık mı olur.

Rica ediyorum. Bekir Coşkun (Adı ve soyadı büyük harfle başlayacak) şekilde 6 harf yazmaktan acizlerse forumda yazmasınlar zaten...

özel mesajınıza aynı yolla cevap vermek istedim; ama olmadı... sizin de belirttiğiniz gibi, altı harf yazmaktan aciz olduğum açıkça görüldüğüne göre ve yine buyurduğunuz gibi forumda yazmamalıyım (yani yazmayı hak etmiyorum) zaten...

sakal

Kahin
Yeni Üye
cfb86af9-1f75-45f6-90f6-2a1e4357557f.jpg
..

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Eleştirilmeyi bir kere bire kaldıramadan nasıl oluyor da her saniye eleştiri yapabiliyorsunuz orası da ayrı bir tartışma konusu..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Başlıkta kısaltma kullanılmaz aslında fakat köşe yazılarında,gazete manşetlerinde v.s. çok sık kullanıldığını görüyoruz. Bu durumda uyarınızda haklı olmakla beraber kullandığınız ifade benim görüşüme göre çok ağır olmuş.

"6 harf yazmaktan acizlerse forumda yazmasınlar zaten..." Acizlerse kısmı eleştiri değil hakaret tarzında bir sataşmadır.

İyi niyetli bakalım ve "sert eleştiri" yaptığınızı farz edelim fakat yine de ortada bu kadar sert eleştiriyi gerektirecek ne var anlayamadım. Anlamasam da olur galiba çünkü zaten üyeler de kendi aralarında her lafı rahatça yazıp, sadece eleştiriyorum diyor. Tartışma programlarında veya Twitter'da herkes birbirine her aklına geleni söylüyor ve bu duruma "ifade özgürlüğü" diyor. İşin içinden çıkmak zor, bazı kesimin bile laflarında ölçüyü kaçırdığı şu günlerde, forumda kim kime ne demiş çok da takılmamak gerekiyor galiba...

%C3%B6z.jpg

%C5%9Famil.jpg

meyelan

Filozof
Yeni Üye
sayın [MENTION=4628]sanalmanik[/MENTION] ses çıkmıyor ne zamandır sizden,yorumlayamayacak kadar okunası,duru yazılar bekliyorum kendi adıma..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
sayın @sanalmanik ses çıkmıyor ne zamandır sizden,yorumlayamayacak kadar okunası,duru yazılar bekliyorum kendi adıma..

hasta olmuşum gibi, kalkamadım, ben bi anlam veremedim buna
ben sözleri tükettim, hiç bi işe yaramıyorlar zaten, hele anlaşmaya hiç;

ls2

Kahin
Onursal Üye
kusura bakma ama yaklaşımın argo tabiri ile kazma gibi olmuş [MENTION=2]mavimor[/MENTION]..

meyelan

Filozof
Yeni Üye
hasta olmuşum gibi, kalkamadım, ben bi anlam veremedim buna
ben sözleri tükettim, hiç bi işe yaramıyorlar zaten, hele anlaşmaya hiç;
erken pes etme derim,hayatta söylenecek söz kalmamıştır eminliğime,''belki ''ekleyen biri olarak.ikna etmeye çalışmıyoruz biz yok böyle bir olasılık..paylaşım sanılan monologdan başka birşey değildir esasında.karşının tek kazandığı ise yeni kelimeler öğrenmektir,bu bir süreci tetikler mi peki..kendi frekans alanında kullanılmak üzere olabilir..neyse karmaşık cümlelerle kaosa sokmayayım işi..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Tam şimdi dinliyorum Nazım,
Tam şimdi Nazım, kendi sesinden;
Tam şimdi neden dinliyorum Nazımı kendi sesinden;
şiir sevdiğimden mi, şiir öğrenmeye mi;
nazım anlamaya mı?
nazım okumaya mı?
bakıyorum güzel günler göreceğiz çocuklar derken
ışıklı mavi günler
bakıyorum sesine, kimdi o;
ondan ne anlatır sesi,
kimdi, ne hisseti, nerden nasıl bakardı bu dünyaya, nasıl algılardı, nasıl görürdü;
sesinde var mı tüm bunların izleri,
bakıyorum;
gözünden görmek;
sesinden bakmak;
benim ki nazım sesi dinlemek;
nazım dediysem insan sesi;
-
insanlar ey nerdesiniz?

sakal

Kahin
Yeni Üye
aynalı babaaaa !!! büyüksün...

sakal

Kahin
Yeni Üye
karamel gittiğin yerlerde ona da selam söyle..muhabbetiniz bol olsun..ara sıra bekleriz:)

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Valla konuyu başlatan kimdi en başta bakmadım bile. sonrada baktığım bir çok konuda derinmaviyi görünce özelden mesaj yazdım. Burada yazdığımın onunla alakası yoktu esasında genele yazılmıştı. Yanlış anlaşıldıysa kusura bakmasın.. Editlemek o kadar zaman alıyor ki insanın bazen isyan edesi geliyor, öyle bi zamana denk geldi:)

ls2

Kahin
Onursal Üye
Öyleyse mesele yok :) ancak şu hayatta öğrendim ki ;insanların ruh halimizden anlamasını beklemek veya söylediğimiz sözlerin o anki halimizden ötürü olduğunu anlamaları beklemek çokta adil değil..kısacası karşımızdakiler öncelikle kalbimizi değil sözlerimizi ölçü alıyorlar ve bundada haklılar..ne kadar gergin/mutsuz/yoğun/isyankar/ bunaltı vb.içinde olursam olayım söylediğim sözlere ve kullandığım kelimelere dikkat etmeye çalışıyorum ben artık..

Ayrıca gereksiz kırgınlığa /hassasiyete , egoyada gerek yok bence..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Sakal neden grileşti kendi kendi mi yasakladı yoksa:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç