komünizm nedir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde K Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde 5N1K tarafından oluşturulan komünizm nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,443 kez görüntülenmiş, 32 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı K Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı komünizm nedir ?
Konbuyu başlatan 5N1K
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan bilgisezgi
M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Bende değilim ama bunun konumuzla ilgisi ne ve hangi ifademe dayanarak?
Yok yok sen bildiğin uzaylılara tapıyorsun. Her şeyi uzaylılara bağlıyorsun hatta onların yiyeceği olduğumuza inanıyorsun... Sonrada benim psikolojimi tartıyorsun...
Yukarıda ben sorunu tahlil ettim

Sorun eşitlik özgürlük değil sorun seks
Ya da ve sahip olma (mülkiyet)
Burada ne demek istedin açık bir şekilde anlat bakalım.
Geçen açtığım, silinen bir konuda bana yönelik "Arap çöllerine dönebilirsin." gibi bir ifaden vardı.
Orada da alttan alttan hakaret ediyordun da bir şey yazmadım.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
komünist düşünceden bahsettim.

ben kendimi zorunlu kalmadıkça -birileri açıklama istemeidkçe- hiç bir izmle tanımlamam. Bu dünde böyledi. hiç bir zman kendimi bu foruma komünist olarrak tanıtmadım. Anarşizme biraz kısmen semaptim var ama nadiren ben anarşistim derim -Azeri bir matematikçinin bulanık mantık diye bir şeyi var. Aristo mantığı tersi .Yani bir şey aynı anda hem a hem b olabilir ve o mantıkla baksaydık ben %60-80 anarşistim %10 bilmem ney gibiyim diyebilirdim.

Masela ben bunu söylerken anarşizm diyye bir düşünce akımından medet ummuyorum. Doğal düşünce yapım, duygudurumum hayata bakışım mevcut tanımlamalar içinde ona daha yakın. Bunun dışında mevcut insan varlığına/popülasyonuna bakıp bunun anarşizm gib ibir vaorluş biçimi örgütleyemeceği açık. Yan ianarşizmden bahsediyorsam kendi duygularıma gözlemiem vurgu yaparım o kadar.
Bir kere ben diğerlerinin yönetim hakkından dem vurmam. Bir kere ben insanların seçim hakkını sorgulamam.

Komünizme gelince izm adında eski deneyimden ve kendi tanımlayıcısından arınırsa insanlar arasında hiyeralşinin olmadığı şey o durum o tam aradığım şey. Bunu yaşayaiblir misiniz? Bence hayır.
Benim anladığım komünizm herkesin anladığımı? Bence hayır
Komünizmi kuramsal oalrak geniş okudum mu? hayır
komünizm gibi bir kavrma ya da kuramla bağım var mı? hayır
hiyeralşisiz insan yaşamı deneyimi arıyor muyum istiyor muyum? evet
ama başkalarının seçiminden bana ne!

Bir kere bence sen politik bir tartışama ygirmemel ive taraf olammalısın, politik bilincin yok

kim yon mu kim bi saçma adam getirmişsin benim kafamdaki şey yönetim değil benim adım kim yon değil
benim gibilerin kafasında insanların yönetildiği ne yapılacağının söylendiği bir komünizm yok.
biz tam bir özgürlük ve sıfır özgürlük çatışkısı vfe sıfır hiyeralşi deneyimine komünizm deriz..

T

TENTEN

Ziyaretçi
Ne kadar da tombul ve zeki değil mi? Halkı açlıktan kırılırken Her istediğini yiyor...
Sakın bana "Kuzey Kore komünist değil" deme kalbini kırarım...
Değil.
Komunizmde lider olmaz.
Sınıfsız toplumun amacı dokunulmazlığı kaldırmaktır.
Örnek verdiğin kişi ve cevresinin dokunulmazlığı var.
Bireyin veya azınlığın çıkarı toplumun çıkarı üstünde ise orada gene komunizm uygulanmıyordur.
Açlık plansız kaotik ekonomilerde olur.

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Değil.
Komunizmde lider olmaz.
Sınıfsız toplumun amacı dokunulmazlığı kaldırmaktır.
Örnek verdiğin kişi ve cevresinin dokunulmazlığı var.
Bireyin veya azınlığın çıkarı toplumun çıkarı üstünde ise orada gene komunizm uygulanmıyordur.
Açlık plansız kaotik ekonomilerde olur.
Üstte "komünist düşünceden bahsettim" derken tam olarak senin yaptığın açıklamayı yaptım.
Kuzey kore nin komünist düşüncesi var mı yok mu? Hedefleri komünizme ulaşmak değil mi?
:):):):)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Yok yok sen bildiğin uzaylılara tapıyorsun.

hangi ifadem?
tekrar soruyorum
Sonrada benim psikolojimi tartıyorsun...

hangi ifadem. tekrar soruyorum
Her şeyi uzaylılara bağlıyorsun hatta onların yiyeceği olduğumuza inanıyorsun...

inanıyorsun için hangi ifadem nerede?

Geçen açtığım, silinen bir konuda bana yönelik "Arap çöllerine dönebilirsin." gibi bir ifaden vardı.
Orada da alttan alttan hakaret ediyordun da bir şey yazmadım.

silinen derken silinmesini talep ettiğin şey mi?
Arap çöllerine dönebilirsi ndemek niye hakaret
bana desene ormanlara dönebilirsin, ilkel yaşama dönebilirsin, varsa özgürlükçü grup ülke devlet tpolum iltica edebilirsin
ben bunu niye hakaret olarak algılayayım
bana dersen bakara uygulanmalı anaysal var hukuk devleti ne diyelim?
anayasal düzeni sorguluyorsun şeriat hukuku öneriyorsun ya da basit şiddete dayallı şeriat hukukunu meşrulaştırıyosun ,şeriati olan ülke var git orada o var rahat edersin derim ve denir

tekrardan politik tarıtşma için politik bilincinin yetersiz olacağını düşünüyorum

bir şey yazmalısın susmamalısın ama herşeyi böyle anlayacaksan bilmiyorum

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
silinen derken silinmesini talep ettiğin şey mi?
Evet ettim, başıma iş gelmemesi için. Çarpıtılmaya çok müsait.
Senin şuan yaptığın gibi.
bana dersen bakara uygulanmalı anaysal var hukuk devleti ne diyelim?
anayasal düzeni sorguluyorsun şeriat hukuku öneriyorsun ya da basit şiddete dayallı şeriat hukukunu meşrulaştırıyosun ,şeriati olan ülke var git orada o var rahat edersin derim ve denir
Şeriat hukukunu meşrulaştırmak filan... çarpıtmaya bak.
Sana konunun içeriğini sanırım üçüncü yorumda anlatmıştım.
Demek istediğim içinde bulunduğumuz sistemin çürük olduğu. Şeriatta çürük bu sistemde çürük. Komünist düşünceye sahip kişilerin kurduğu veya kurmak istediği sistemler çok daha çürük.
tekrardan politik tarıtşma için politik bilincinin yetersiz olacağını düşünüyorum
Öyle şeyleri pek araştırmıyorum bana faydası yok. Bilimsel olarak alternatif tedavileri filan araştırmaya çalışıyorum.

T

TENTEN

Ziyaretçi
Üstte "komünist düşünceden bahsettim" derken tam olarak senin yaptığın açıklamayı yaptım.
Kuzey kore nin komünist düşüncesi var mı yok mu? Hedefleri komünizme ulaşmak değil mi?
:):):):)
Hedefi olan uygular.

Helva tarifinde kullanılan malzeme listesi yazılır.
O listeyi uygulamadan helva yapmak hedefim dersen gülerler.:)

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
anayasal düzeni sorguluyorsun şeriat hukuku öneriyorsun
Hiçbir sistemden/hukuktan yana değilim görüşüm filan da yok. Bu tür şeyleri araştırmıyorum bile.
Suçlara verilen cezaları adaletsiz gördüğümü söylemiştim. Sebebini anlatayım;
Bir tanıdığım köyünde düğün sırasında birini bıçakla delik deşik etti ve sadece 6-8 ay mı ne yattı.
Sence bu adaletli mi?
Bu tür insanların dışarıda gezmesi uygun değil. Ben böyle düşünüyorum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Evet ettim, başıma iş gelmemesi için.

başına neden iş geliyor?

Çarpıtılmaya çok müsait.

hiç bir şey anlamaıdm ve bunu söylerken dürüst olarak hiçbir şey anlamadım

ne yazılacağını bilmiyorum

Demek istediğim içinde bulunduğumuz sistemin çürük olduğu. Şeriatta çürük bu sistemde çürük. Komünist düşünceye sahip kişilerin kurduğu veya kurmak istediği sistemler çok daha çürük.

otorite hak ve özgürlük çatışkıları çelişkileri deneyimlemelisin

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Hiçbir sistemden/hukuktan yana değilim görüşüm filan da yok. Bu tür şeyleri araştırmıyorum bile.
Bir tanıdığım köyünde düğün sırasında birini bıçakla delik deşik etti ve sadece 6-8 ay mı ne yattı.
Sence bu adaletli mi?

adalet sistemini tartışmak başka şey, adalet sistemine tek yegane mutlak alternatif olarak (alternatif kamu hukuku olarak) yerine şeriat vb koymak önermek başka şey

ben böyle insanların dışarıda gezmesi uygun mu dedim

komünizm sosyalizm ve sair/benzer ideallere gelince

bana göre insanların kafasında şuradan başlarlar

hak adalet özgürlük çelişkileri deneyimlenir

güce ve ezgiye maruz karlırdın ve bunu sindiremezdin ve karşı da koyamazdın

kölelik/esaret çatışkısı, ezgi çatışkısını görürdün, yani insanların bu halde olmasına üzülürdün (eğer bilinçliler bunu anlayabiliyorlarsa belki yani bile isteye seçiyorlarsa evet aldırmazdın)

yukarıdaki çatışmalar öyle bir durum olurdu ki itaat eedemezdin, bu benliğinde olmazdı

bu bana göre böyle, başka arzulayanları bilmem

bana göre bunu yaşamayan o durumu anlayamaz yani sosyalizm ve komünizmi de anlayamaz
anarşizmide anlayamaz

aç insanları meşrulaştırmıyorum (zımni bunu yapıyorsunuz ;bana bir şey gösterdiğini varsayıyorsun sana bir şey gösteriliyor olabili mi?.. Şunu duymak hozunuza gitmiyor ama aç insanlardan rahatsız iyi güzel insanlar ya da bu konuda bilinci farkındalığı olanlar komünizmi arzuluyor. )

köleliğin tersi sıfır otorite
hiyeralşiler otorite kölelik ilişkileridir
yani benim gibi birinin öyle bir toplumu arzulaması istemesini bekleyemeyiz
tersi durum nasıl olursa olsun onu deneyimlermek isterdik ama bu kim yon yönetimi değil
yani elimde bir devletin/ülkenin yönetimi olacağını varsayalım yönetim biçiminin adı önemli değil ya herkes ya hiçkisme sanıırm yönetici olurdu
ama sanırım buna tarihte ilk kez marx tarafından komünizm dendi
benim anladığim biçimiyle hiç varolmadı ve benim anladığım biçimiyle bu insanlara tahahküm kurualrak yönetici sınıf ele geçirielrek zorla verilemez toplumsal uzlaşı gerektirir
ama kabaca söyleyelim benim anladığım biçimde bu toplumun %55'i aynı şeyi (komünimi) arzuluyor olsaydı onlarla ortak olurdum ve o kalan yüzde %45 e özgürlük dağıtılması yönetim payedilemsiyle ilgilenirdim ama %5 le devrime kalkmazdım açık olalım...
daha geniş yorumlarsam bana göre ya da benim anladığım biçimiyle para ekonomileri birbirine bağımlı devletler teknoloji ve silah devleri varken ya da diğer ülkelerin insanları başka başka dünyadayken tam bir komünizm ya da bağımsızlık örgütlenemez

daha geniş yazmak isesem de okuyup anlamaya çalışıp çalışmaycğaında emin dğeilim
aradan üç cümle mi seçiyorsun ne yapıyorsun onu bilmiyorum

bir de burada sana hakaret eden belaltı vuran felan yok yani yukarıdaki üslubu bırak ya da bunu yaptığında ortaya konan soruya cevap vermeyi dene derim

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sence bu adaletli mi?

10 yıldır forum yapıyorum. 10 yıldır üç aşağı beş yukarı benim her yerde yazdığım düşüncelerim bellidir.

Evet ettim, başıma iş gelmemesi için. Çarpıtılmaya çok müsait.

Sana konunun içeriğini sanırım üçüncü yorumda anlatmıştım.

Öyle şeyleri pek araştırmıyorum bana faydası yok. Bilimsel olarak alternatif tedavileri filan araştırmaya çalışıyorum.

Bir bar kavgasını getiriyorsun, toplum serseri doldu diyorsun ve alternatif ceza hukuku olarak ya da toplum biçimi olarak bir Kuran ayeti öneriyorsıun

Sonra (bir şeyler yazılınca) bunu her neyse tartışmayıp sildiiryosun
Silinmesini isterken söylediğin şeyle muhtemelen şu an söylediğin bile aynı dğeil
Dürüst olmalısın ve tartışmaktan kaçınmamalısın

Eğer çarpıtma dediğim anayasal düzeni sorgulama ise açayım

Demokratik tepki nedir?

Rahatsılzığını dile getirirsin
Adalet bakanına bir mektup yollarsın
Milletvekillerine/temsilcilerine derdini iletirsin
Siyasal partilere yazarsın
Sosyal medyaya yazarsın, sosyal medyada benzerlerle birleşirsin
Bir sivil toplumuna vb ye katılır örgütler üye olur ilgili yasanın değişmesi için baskı kurarsın
Bir siyasi partiye üye olursun v eğer iktidar partisi değilse partine bunu iletir iktidara baskı kurmasını istersin
Daha ileri ki aşama da yasamaya katılmaya (meclise girmeye) uğraşırsın

İkinci durumda herhangi bir şeri hukuk istiyorsan

Tek bir şeri hukuk hükümünü istiyorsan yine yukarıdaki yol

Şeri hukukun tümünü istiyorsan anayasal düzen bellidir. Anaysanın nasıl değişeceği bellidir. Anaysaıyı değiştirme koşullarını sağlarsın. Bana göre ona da gerek yok. Bir memelekette yaşayan isanların çoğunluğu bilinçli isteyip seçiyorsa bile yeterli.
Yani diyelim Kuran hukuku istiorsun ya da ne istiyorsan o. Çoğunlukla iktidara talip olur talip olurken bunu parti programnıa yazabiliyoırsan yazar yazmaıyorsan öyle dillendirir seçilirsen şeri Kuran tabanlı bir anaysa yazar memleketin önüne getirirsinve oylarsın
% 51 buna tamam derse bence anayasa odur. Ben mesela o ülkese durmam ya da durmak istemem. Yani onlarla vatndaşlık ve hak bağımı keserim ya da kesmekk isterim.

Şimdi Türkiye cumhuriyeti tarihini neredeyse en muahfazkar islamcı iktidarında onlar 20 yıldır iktidardayken
şurada yazdığım her cümleyi denetliyorken (200 bin kişilik trol ordusu) , bütün medya denetlenmişken, memleketteki her gazeteci susturulmuşken, başka başka neyse, zilyon tane torba yada yasa yapılmışken iki serserinin olay çıkarmasını birbirini dövmesini diğerinin dövülmesini getirip felsefenin sorunu ilan ettin, sorumluları seküler laikler vs ilan ettin (bu iktidarın sorunu değil ama hadi onu da geçtim tplumu nortak sorunu da değil sistemin sorunu haa)
Dünyanın en çok suç olan ülkelrini dünyanın cenneti sayılan kuzey avrupa ülekleri ilan etitn

Sana ne demeli?
(Yani iktidarı eleştiren tek bir cümle yok. Muhalefet gözetlemek denetlemek ve susturmak üzerine harcadığı gücün yarısını kullansa o işi çözerdi. Başka yasalar yapmaya uğraşılan zamanada ceza hukukunu gözden geçirse o işleri çözedi. Senin gibilerle bağı olsa milletin huzursuzluğunu toplasa bunları dinlese haberi olur yine çözerdi. Muhalefetin hepsini dinleyen iktidar, işine gelen her satırı duyan gören iktidar.
Tek bir laf ettin mi?
Kendi demokratik bilincine refleksine tek bir özeleştiri sundun mu?

Yani benim oıraya anayasal düzen demem, çöl hukuku ve çöl hakediyorsunuz demem normal kusura balma şimdi
değilse tartış altına da sen yaz ne istiyorsan

İkincisi ben komünizm için de yanı şeyi düşünüyorum
yani bir gün gelirse çoğunluk onu istemeli seçmeli ve anayasal düzen değişrise o da devrimle değil meşru yolla değişmeli

Tepesine komünizm yazmadan bir anayasa yazsam komünizme ve onun değerlerine dayalı. Bir de şeri hukuka dayalı bir anayasa yazsam. İkiisne seçime getirsek ne olurdu?
Şeri hukuk %10 oy almazdı
Komünizmi adını anmadan bu yeni anayasa desem ya da çoğunluğun seçme şansı olsa alın okuyun desem yazsam destek alırdı

Yaz şeri hukuk ne yazacaksın?
ANAYASA MADDE 1 -Halife seçeceğiz
Başka
Kuran ayetleri bizi yönetecek
Öyle mi?
Yazın kuran aayetlerinden bir ceza hukuku bir anayasa yazın bir kamu hukuku yazın bakın yüzüne

Bir de komünizmden yaz bak suç olur mu kalır mı?

Tam bir komünist anayasa ben yazayım sana
Sistem sorunuymuş sen söyledin
Suç bırakmaz
Yönetici elit olmayacak, emir alan veren olmayacak, kimse kimsenin altında üstünde olmayacak, kimse kimseden ne fazlasına ne de azına sahip olmayacak (an azından kamu malının/hukukun bölüşümünde)

Diyorsunuz ki o toplum nasıl olur?

Raphael

Üye
Yeni Üye
Konu sulansın istemiyorum. Sağa sola kaymayalım.

Ben bir tek şeyi yanıtlayacağım. Diğer başlıkta da felsefenin öneminden söz ettik. Felsefe bu yüzden önemli.

Karl Marx'ı düşünerek okuyan / felsefe olarak marksizmi anlayan insan bu başlığa Pinyon Yang resmi koymaz.

O herifin ne alakası var Komünizm'le. Onun neresi Komünist?

Kürtçü komünistler bile onların komünistliğini kabul etmez (Ki standart komünistlerin çoğu Kürtçü komünistlerin komünistliğini de kabul etmemelktedir).

Örnek vereceksen bana Avrupa'dan örnek ver. Çünkü Mesela RUsya'da az da olsa devam eden stalinci komünist partinin bile ana akım komünizmden çok büyük farkı var.

Yani zor bir konuya girdik. İşte felsefe burada lazım. Senin evanterinde felsefe yoksa ben sana bu konuyu anlatamam. Ergen atışması yapar otururuz :)

bilgisezgi

Yeni üye
Yeni Üye
Bütün insanları cyborg-robot haline getirmeden komünizm filan olmaz

Özgürlüğü temel alan bir sistem aksine robotluğa son verir.

Komünizm yolunu tıkayan fırsatçılık gibi özellikler insanın hayatta kalması için elzem olan özelliklerdir.

Fırsatçılık ilkelliğe ve kapitalizme özeldir, toplumdan alınıp kişiselliğe indirgenmiştir.
Bu nedenle fırsatçılık aynen günümüzde olduğu gibi toplum bazında gelişmeyi değil köleliği getirir.

Doğada canlılar sürekli rekabet halinde, hatta doğada komünizme örnek olarak gösterilen karıncalarda atlanan şu durum var:

Bu örnek komünizmi temsil etmez, çünkü karıncaların varlığı kraliçeye bağlıdır, insanların böyle bir bağımlılığı yok.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç