Karma Eğitim Sistemi Üzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Ümit Zafer Bağcı tarafından oluşturulan Karma Eğitim Sistemi Üzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,185 kez görüntülenmiş, 75 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Karma Eğitim Sistemi Üzerine
Konbuyu başlatan Ümit Zafer Bağcı
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ümit Zafer Bağcı

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Uygun bakış açısıyla bakıldığında, tehlike coşkuya dönüşür.

S: (L) Bu kelimelerle ifade edilemeyecek kadar moral bozucu. Anlıyor musunuz?
C: Neden? Bunu değişim takip edecek.

S: (L) Değişim kısa sürede olacak mı?
C: Konudan sapıyorsun. "Bringers of the Dawn" (Pleiades Öğretileri) kitabını okuyun. Uygun bakış açısıyla bakıldığında, tehlike coşkuya dönüşür. Ama bu bakış açısı, tekrarlıyoruz, üçüncü seviye gerçekliğin bakış açısı değildir.

S: (L) Belirttiğiniz kitapta Jeanne d'Arc, kazıkta yanarken coşku içinde tasvir ediliyor. Bunu mu kastediyorsunuz?
C: Gibi, ama sizin kazıkta yanmanıza gerek yok.

S: (L) Bu az da olsa ferahlatıcı. Ölmenin başka yolları da var.
C: Biz ölmekten bahsetmiyoruz, Laura. Sımsıkı bir şekilde 3'üncü seviyeye yapışmış olanları dinlersen, bilincinin sapması riskiyle karşılaşırsın, niyetin ne kadar iyi olursa olsun;

Kasyopya Deneyi - 16 Ekim 19994,

Alıntıdır, Kaynak;

sakal

Kahin
Yeni Üye
her şey karman çorman olmuş zaten,alın size en en en en büyük karma..

1474449_564010527009535_2146804319_n.jpg

meyelan

Filozof
Yeni Üye
içinde olmadığın bir zaman dilimi için bugünki aklın ve imkanlarınla değerlendirme yapmış olman insana ''Muhammed subyancı mıdır''dedirtecek kadar saçmalatabiliyorsa,''din ve namus anlayışını değiştirmeliyiz''cümlesinden de yozlaştırmalıyız anlamı çıkarmak o kadar saçmalatabilir.Geçmişte yaşamak,geleceği hesaplamak an ı kaçırtır insana.An dediğin ise karşılaştığın her işte en doğruyu yaparak kazanılır.Diyeceğim şu ki karma eğitimi yaptık çocuklar bazında,büyüklerin kokuşmuş işleri hertarafı sarmış zaten.Kendini düzelttiğinde ailen yakın çevren bişey alır senden(bu da beylik bir laf olsun)herkes kapısının önünü süpürsün yani.Çöpçüye gerek kalmaz..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kadın-erkek olmasa sorun çözülür bence madem bu kadar tehlikeliler ve bir arada bulunmaları sorun teşkil ediyor bence kadın-erkek toptan yok edilmeli...

Dünyayı haremlik selamlık diye 2 bölüme de ayırabiliriz bir yarım kürede kadınlar yaşar diğerinde erkekler...Böylece cennete gitmeyi garantilemiş oluruz.

Yazılanları kendi adıma üzülerek okudum, herkes kendi nefsini terbiye ile sorumludur çözüm de uzak kalmak değil tam tersi değişen koşullar ve farklı kültürlere rağmen kendi ahlak sınırlarını muhafaza etmektir, başkaları ile ilgilenmek yerine hepimiz kendimizdeki noksanlıklar ile ilgilenmeliyiz.

Karma eğitimde yetişmiş birisi olarak karma eğitimi sakıncalı bulmuyorum hatta faydalı buluyorum böylece erkeklerin ve kadınların öcü olmadığını öğrenme şansınız oluyor. Karşı cinsten hiç dosttunuz yok mu ya da her karşı cinse art niyetli mi bakarsınız bilemiyorum fakat bu niyetle alakalı bence...Kalbin temiz ise niyetin temiz ise korkacak bir şey yoktur fakat ben irademe hakim olamıyorum, kendimden emin olamıyorum diyorsanız dediğim gibi eylem şart değil düşünceleriniz eyleme dönüşmese bile kötü niyetinizden sorumlusunuzdur.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
"tehlikenin farkında mısınız?"

Haremlik-selamlık plajlar olabilir ki turisttik bölgelerde bile böyle plaj ve havuzlar mevcut çünkü karma plajda denize girmek istemeyen insanlar var ve belediyelerin böyle bir hizmet sunmasında bence hiç bir gariplik yok fakat karma plajların hepsini haremlik-selamlık yapmaya kalkarlarsa işte o noktada problem var çünkü herkes inançlarında ve yaşam şeklinde özgürdür.

sakal

Kahin
Yeni Üye
hiç sümüklü böcek (salyangoz) yiyeniniz var mı? yok mu? ne kadar yobazsınıııızzz..mideler kaldırsa o bile yenir de,şu manzara dirsek teması bile değil..nasıl mideniz kaldırır anlamak güç..

karma eğitim,çağdaş ileri görüşlü nesiller...sonuç? yetenek sizsiniz iş kapısında bekleyen filim adamları...podyumlarda köle pazarlarını aratmayacak orta çağ karanlığından çıkmış çıplak mal gibi bedenler...aydınız biz aydııınnn...

sahi nedir namus nedir ahlak...? ahlaksızlığın adı cesaret olmuşsa fazla da sorgulamaya gerek yok sanırım..bizim gençler çok ama çooook cesurlar bu konuda..cesur pozlar vermeye bayılırlar...haa birde vatan kurtarmaya...oda nasıl oluyor diye sormayın namusu olmayanın vatanı da olmaz zaten..her yer roma her yer vatan..

kapımızın önü temizde,komşunun evinden gelen nahoş sesler ve berbat kokular dayanılacak gibi değil...!!!

aranızda domuz yiyen var mı ???

çok doğru demiş ata;kazanmak için namussuz,zenginlik için la^dini olmak lazım..

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Yazıya yorum atan arkadaşlar lütfen biraz zahmet edip yazının tümünü okuyalım ki daha sağlıklı sonuçlarla karşılaşalım. Çünkü bu yazıda ben, karma eğitimin ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlara değindim. Bu sonuçlarda çok açık bir şekilde gözler önündedir. Siz kendinize ne kadar sahip çıkarsanız çıkın, kedi eti gördümü dayanamaz yer. Zaten toplumumuzda ki ahlaksal çöküntüler ve gazetede yayımlanan haberler buna örnektir. Karma eğitimin yanı sıra gençlerimiz dinden uzak oldukları için zaten onlar bu ahlaksal çöküntülere doğal bakmaktadırlar. Hatta sevgilisi olmayan ile alay bile edilmektedir. Kadın ve erkek birbirinin ahirete giden yolda yol arkadaşıdır. Dünyada nikahsız bir şekilde zevk sefa süreceği ihtiyaç giderici maddeleri değildir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İyi de felsefeyle, düşünceyle ,eleştiriyle bilgiyle, paylaşımla ne bağıntısı/bağlantısı alakası var bunun, ben kuramadım;
Bilgi sevmekle, öğrenme sevmekle, öğreniş aramakla, bilgi ve aydınlanma aramakla ben bağlantısını kuramadım;
Bilgi sorulur öğrenilir, düşünülür edinilir, tartışılır gelişilir, neyi tartışarak, ayrılar gruplar diğerleri ve ötekiler olduğumuzu mu? Ötekiler olduğumuzu mu derinleştireceğiz, Savınıza destek mi arıyorsunuz onu açıkça tartışmaya açmak mı? Din ve ahlak anlayışınızız sorgulmamaya ve tartışmaya açmalısınız, karma eğitim modelini ya da sistemini değil, Sorulabilecek soruları sdüşünmeye ve yanıtlamaya hazır olmalısınız, Dinin ve ahlakı nsize hazırladığı yanıtları herkes biliyor;
Nasıl güçlenip, kozlanıp sistemi aşındırdığınızı mı? Neyi paylaşmamızı ve eleştirmemizi bekliyorsunuz?
Size güç ve destek vermemizi evet haklısınız dememizi mi bekliyorsunuz?
Açıkça söylerseniz gerçek hedefini ve amacınız nedir? Bu başlığı tam olarak ben düşünerek hangi düşünceye ve amaca ve hisler odaklanarak açtınız ve doğurdunuz, bu konuda bir fikir edinmek gelişmek ve bilgi öğrenmek yenilenmek mi istiyorsunuz, Din ve ahlak anlayışınızız savlamak ve dayatmak mı istiyorsunuz, Gerçek amacınız nedir, açıkça söyleyin bilelim, ona göre okur yazarız biz,

Zaten kabulle kabullenmiş temellenmiş bi ahlak ve din anlayışı üzerine bilgi mi yığılır, ilim-bilim gelişmemi yapılır?
Burada ne anlatmak istiyorsunuz gerçekten,
Akıl ile savlayın,
Düşünce ile savlayın,
kendinizce biçimlenmiş erdem, ahlak inanç ve ahlak duvarlarıyla kabul örülmüş din anlayışıyla savlamayın savınızı;
Düşünce ve gözlem sunun, Bilgi ve veri sunun, ahlak yaması olmayan öz düşünce sunun, mantıksal kanıtlarını getirin, değerlendirelim,
Din ve ahlak çeperine dayanmayan öz görüşünüz, dünya bakışınız, nitelikli ahlaki erdemlerinizle savlayınız;
Ahlak nedir ki ahlaksal çöküntü nedir?
O sizin ahlak tanımınız? Ahlak tanımız hangi düşünsel felsefi temele ve tabana dayanıyor
İnanç ve kabulle örülmüş bi düşünce sistemine bütün sınırları çizilmiş ve belirlenmiş bir düşünce algısına karşı felsefe ya da düşünce savı geliştirmenizi mi bekliyorsunuz, ne yapıyorsunuz, ne diyorsunuz, ben hiç anlamadım,
Lütfen amaç sözcüğünü sorgulayın ve bu başlığı bir felsefi gelişim, bilgi edinim, ne içererek ne düşünerek açtığınızı bizle paylaşın,
Savınıza destek mi verelimi alkışlayalım mı? Tezahürat mı yapalım tam olarak ne istiyorsunuz, Bize vaaz vermek mi?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Öyle bir dönemde yaşamaktayız ki, gece yastık diye başımızı koyduğumuz aslında taş, üstümüzü örttüğümüz ise ateş yumağı.

Neden, neden böyle olumsuz düşünüyorsunuz? Umutsuzluk sizi yıpratır umutlu olmalısıınız,

Dışarıda attığımız adımların bizi başarıya götürdüğünü sanıyoruz ama attığımız her adım cehennemden bir o kadar yer ayırıyor bize. [/QUOTE' Alıntı:
Nasıl bu sonuca vardınız, Bunu kim söyledi söylüyor, Neden böyle düşünüyorsunuz, Tanrı adına konuşma yetkiniz mi var? Tanrının işine burnunuzu mu sokuyorsunuz?

Hepimiz acınacak durumdayız. [/QUOTE' Alıntı:
Hepimiz benide kapsıyor, Ben değilim, o halde siz uyduruyorsunuz, (kesilen sözler)

Uçsuz bucaksız bir kuyudan' Alıntı:
Bu kadar olumsuz ve acımasız satırları nasıl okumamızı bekliyorsunuz,

Ama şuan daha kuyudan su çıkarma aşamasında olduğumuz için gayet rahatız. Dur! O kuyuda su değil' Alıntı:
Kendiniz zavallı olarak mı görüyorsunuz, Zavallı ve acınacak durumda olduğunuzu size kim söyledi, söylüyor, Henüz karma eğitimle ilgili bi şey yok, Sadece olumsuz duygular ve anlayışlar senfonisi, Çok mu arabesk dinliyorsunuz, Siz, zihniniz ve düşünceleriniz ne bu hale getirdi, Mutsuz musunuz? Yaşamdan zevk almıyor musunuz?

Bu yazımda değineceğim konu da amansız bir zehri damarlarımızda dolaştıran bir meseledir ki; üzülerek söylüyorum' Alıntı:
Başkalarının umutlarında size ne umutsuzluk tüccarımısınız Allah aşkına

Daha fazla okuyamadım kusura bakmayın

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Negatif youmlamalar, dini de ahlakı da çürütür,
Çürük elma tüm ambarı çürütür,
Din insanları birleştirmesi bi arada tutması gerken yol ve öğretiler bütünüdür,
Gerçek din insanları birleştirmeyi amaç ve hedef edinir;
Dininizi, ahlakınızı kalkındırmak istiyorsanız, akıla, bilime, düşünceye açılın,
Dindeki, dininizdeki nesiller boyu yığılan negatif yorumlamaları çürütün,
İnsalara azap-gazap veren Tanrı olur mu?
Tanrı kusursuzdur ve kusursuzluktur,
İnsanları cezalandırmaktan zevk alan Tanrı olur mu?
Tanrı öğreticidir, öğretmendir; bilgedir, kusursuzdur,
Tanrı insan eler-seçer mi? Tanrı insanı insana seçer mi?
Bi baba çocuklarını seçer mi?
Dini de ahlakı da çürütüyorsunuz,
Dünyaya gelip geçmiş size yol-yön akıl fikir din gelenek öğreti vb. sunmuş büyük insanların fikirlerini çürütüyorsunzu ve çarpıtıyorsunuz, karartıp bozuyorsunuz,
Tanrıya tapınç geliştiryorsunuz,
Kusursuz olanın tapınca ihtiyacı olur mu?
İbadet öğrenmedir, düşünmedir, gelişmedir, ilerlemedir;
İnsanları cezalandırmayan, hükmetmeyen, güce ihtiyacı olmayan, kusursuzluklu tanrılar düşleyin,
insanalara yol yön öğreten bilgi sunana Tanrılar düşleyin,
Böyle ahlak geliştirin,
Karanlık asırlara boğulmuş nesiller geliştirmek istemiyorsanız, bilgiye sarılın ahlaktan önce; bilgi ahlaktan önce gelir, öğrenme her şeyden önce gelir,
Bilgi ahlakı ve erdemi doğurur;

speech

Felsefe.net
Yeni Üye
kimileri namus/ahlak gibi şeylerin apış arasında olmadığını (kimileri de namus/ahlak gibi şeyleri toptan reddedebilirler) düşünüp denize çıplak girmek, anadan üryan güneşlenmek isteyebilirler. böyleleri için de cıbıldaklar plajı yapılabilir. dahası, sokağa analarının şeylerinden çıktıkları gibi çıkmak da isteyebilirler. ne de olsa herkes inancı/düşüncesi ve dini/yaşam tarzı konusunda özgürdür. bu yüzden de kimse herkesi tektip (giyinik) olmaya zorlayamaz, değil mi?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
hiç sümüklü böcek (salyangoz) yiyeniniz var mı? yok mu? ne kadar yobazsınıııızzz..mideler kaldırsa o bile yenir de,şu manzara dirsek teması bile değil..nasıl mideniz kaldırır anlamak güç..

karma eğitim,çağdaş ileri görüşlü nesiller...sonuç? yetenek sizsiniz iş kapısında bekleyen filim adamları...podyumlarda köle pazarlarını aratmayacak orta çağ karanlığından çıkmış çıplak mal gibi bedenler...aydınız biz aydııınnn...

sahi nedir namus nedir ahlak...? ahlaksızlığın adı cesaret olmuşsa fazla da sorgulamaya gerek yok sanırım..bizim gençler çok ama çooook cesurlar bu konuda..cesur pozlar vermeye bayılırlar...haa birde vatan kurtarmaya...oda nasıl oluyor diye sormayın namusu olmayanın vatanı da olmaz zaten..her yer roma her yer vatan..

kapımızın önü temizde,komşunun evinden gelen nahoş sesler ve berbat kokular dayanılacak gibi değil...!!!

aranızda domuz yiyen var mı ???

çok doğru demiş ata;kazanmak için namussuz,zenginlik için la^dini olmak lazım..

Kazım Karabekir'in aktarımı sanırım bu söz fakat ben Atatürk'ün namussuz olun diye bir ifade kullanabileceğine asla ihtimal vermem kimbilir ne dedi ve nasıl aktarıldı sadece Allah bilir...Namus kavramı kişiye göre değişebilir fakat Atatürk gibi birisinin böyle bir öğüt vereceğine hiç bir şekilde inanmıyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
kimileri namus/ahlak gibi şeylerin apış arasında olmadığını (kimileri de namus/ahlak gibi şeyleri toptan reddedebilirler) düşünüp denize çıplak girmek, anadan üryan güneşlenmek isteyebilirler. böyleleri için de cıbıldaklar plajı yapılabilir. dahası, sokağa analarının şeylerinden çıktıkları gibi çıkmak da isteyebilirler. ne de olsa herkes inancı/düşüncesi ve dini/yaşam tarzı konusunda özgürdür. bu yüzden de kimse herkesi tektip (giyinik) olmaya zorlayamaz, değil mi?

Afrika kabilelerinin bazıları çıplak dolaşıyor ve birbirlerini çıplak olarak algılamıyorlar bu bakış açısına ve yetişme koşullarına göre değişir. Bu kabiledeki insanlar çıplaklığın ne olduğunu bilmiyor ve birbirini çıplak olarak algılamıyor diye cehenneme mi gidecekler yani? Buna gerçekten inanıyor musunuz? Sizin aklınızda nasıl bir Yaradan var bilemiyorum fakat Yaratıcı insanları şekline göre değerlendirmiyor bundan hiç şüpheniz olmasın. Şüphesi olanlar şekilcilik ile Yaradan'ın gözüne girmeye çalışabilir fakat kalpte olan önemlidir.

Denize, havuza piyasa yapmaya ya da kendini göstermeye gidiyorsan tabi ki bu konuda sorumlusun fakat sadece yüzmeye gidiyorsan sorun yoktur. Mayo mu giyer bikini mi giyer haşema mı bilemem o tercih kişiye aittir. Erkekler de aynı şekilde nasıl rahat ediyorsa giyebilir. Toplumların kültür yapılarına göre kişilerin tercihleri değişecektir. Siz de kendi tercihlerinize uygun plajları tercih edersiniz sorun çözülür. Mayolu, bikinili bayanlardan ya da mayolu erkeklerden rahatsız olanların kafasına silah dayayıp plaja sokmuyorlar değil mi?

İnsanları kendi tercihlerinize ve anlayışınıza göre tek tip bir kalıba sokmaya çalışmak yanlıştır fakat kendi tavrınız ile yaşamınız ile örnek olmaya çalışmak ve tercihi kişilere bırakmak doğru olandır.

İnançlar ve inancını yaşama şekli kişisel bir tercihtir toplum bireylerin inançlarına ve yaşam şekillerine müdahale edemez. Çevrede olan biten bunca yanlışlık kıyafet şekli ile çözülebilseydi en tutucu ülkeler refah içinde yaşardı fakat ne acıdır ki suç oranı en çok o ülkelerde yaşanıyor çünkü baskı ters tepki veriyor. Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim bırakın kadınları, baskı olan ülkelerde erkeklere bile tecavüz ediliyor. Ahlak insanlara zorla dayatılmaz, kişi her ne yapıyorsa Allah huzurunda vereceği hesabın bilincinde olduğu sürece yaşamını ve tavrını ona göre düzenler fakat baskı-dayatma maalesef olumsuz sonuçları daha da körükler.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Yazıya yorum atan arkadaşlar lütfen biraz zahmet edip yazının tümünü okuyalım ki daha sağlıklı sonuçlarla karşılaşalım. Çünkü bu yazıda ben, karma eğitimin ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlara değindim. Bu sonuçlarda çok açık bir şekilde gözler önündedir. Siz kendinize ne kadar sahip çıkarsanız çıkın, kedi eti gördümü dayanamaz yer. Zaten toplumumuzda ki ahlaksal çöküntüler ve gazetede yayımlanan haberler buna örnektir. Karma eğitimin yanı sıra gençlerimiz dinden uzak oldukları için zaten onlar bu ahlaksal çöküntülere doğal bakmaktadırlar. Hatta sevgilisi olmayan ile alay bile edilmektedir. Kadın ve erkek birbirinin ahirete giden yolda yol arkadaşıdır. Dünyada nikahsız bir şekilde zevk sefa süreceği ihtiyaç giderici maddeleri değildir.

Hayvanlar içgüdüsel yaşar, doğal olarak et gördüğü an yemek ister. İnsan ise akıl sahibidir ve herşeyden önemlisi iradesine sahip olabilme gücü vardır. Nefsini kontrol edemiyorsun diye tüm insanları tek tip görüntüye sokamazsın. Kişi kendi yaşam şeklini nasıl yaşamak istiyorsa yaşar sen sadece kendi yaşamınla örnek olabilirsin fazlasına hakkın yoktur. Güzel örnekler çoğaldıkça insanlar da bu örneklerin peşinden gidecektir fakat bu zorlama ile olmaz.

Yolda para bulduğu an bu parayı karakola teslim eden de vardır, cebine atan da...cebine atan çalmıştır fakat ona sorarsan ihtiyacı vardır ve sadece almıştır. Parayı düşüren mi suçlu şimdi adamı durduk yere çalmaya teşvik ettiği için????Parayı düşüren de belki o parayı çaldı v.s. bu böyle uzar gider. Görünene bakıp, yargıda bulunmak her zaman yanıltıcıdır bu sebeple kendi yaşamızla örnek olmaya çalışalım fakat başkalarının yaşamları hakkında da asla hüküm vermeyelim. Kendi adıma böyle düşünüyorum...

Karma eğitimde sorun yok kişilerin niyetlerinde sorun var ve bu sorun çözülmeden hiç birşey çözülemez.

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
İyi de felsefeyle, düşünceyle ,eleştiriyle bilgiyle, paylaşımla ne bağıntısı/bağlantısı alakası var bunun, ben kuramadım;
Bilgi sevmekle, öğrenme sevmekle, öğreniş aramakla, bilgi ve aydınlanma aramakla ben bağlantısını kuramadım;
Bilgi sorulur öğrenilir, düşünülür edinilir, tartışılır gelişilir, neyi tartışarak, ayrılar gruplar diğerleri ve ötekiler olduğumuzu mu? Ötekiler olduğumuzu mu derinleştireceğiz, Savınıza destek mi arıyorsunuz onu açıkça tartışmaya açmak mı? Din ve ahlak anlayışınızız sorgulmamaya ve tartışmaya açmalısınız, karma eğitim modelini ya da sistemini değil, Sorulabilecek soruları sdüşünmeye ve yanıtlamaya hazır olmalısınız, Dinin ve ahlakı nsize hazırladığı yanıtları herkes biliyor;
Nasıl güçlenip, kozlanıp sistemi aşındırdığınızı mı? Neyi paylaşmamızı ve eleştirmemizi bekliyorsunuz?
Size güç ve destek vermemizi evet haklısınız dememizi mi bekliyorsunuz?
Açıkça söylerseniz gerçek hedefini ve amacınız nedir? Bu başlığı tam olarak ben düşünerek hangi düşünceye ve amaca ve hisler odaklanarak açtınız ve doğurdunuz, bu konuda bir fikir edinmek gelişmek ve bilgi öğrenmek yenilenmek mi istiyorsunuz, Din ve ahlak anlayışınızız savlamak ve dayatmak mı istiyorsunuz, Gerçek amacınız nedir, açıkça söyleyin bilelim, ona göre okur yazarız biz,

Zaten kabulle kabullenmiş temellenmiş bi ahlak ve din anlayışı üzerine bilgi mi yığılır, ilim-bilim gelişmemi yapılır?
Burada ne anlatmak istiyorsunuz gerçekten,
Akıl ile savlayın,
Düşünce ile savlayın,
kendinizce biçimlenmiş erdem, ahlak inanç ve ahlak duvarlarıyla kabul örülmüş din anlayışıyla savlamayın savınızı;
Düşünce ve gözlem sunun, Bilgi ve veri sunun, ahlak yaması olmayan öz düşünce sunun, mantıksal kanıtlarını getirin, değerlendirelim,
Din ve ahlak çeperine dayanmayan öz görüşünüz, dünya bakışınız, nitelikli ahlaki erdemlerinizle savlayınız;
Ahlak nedir ki ahlaksal çöküntü nedir?
O sizin ahlak tanımınız? Ahlak tanımız hangi düşünsel felsefi temele ve tabana dayanıyor
İnanç ve kabulle örülmüş bi düşünce sistemine bütün sınırları çizilmiş ve belirlenmiş bir düşünce algısına karşı felsefe ya da düşünce savı geliştirmenizi mi bekliyorsunuz, ne yapıyorsunuz, ne diyorsunuz, ben hiç anlamadım,
Lütfen amaç sözcüğünü sorgulayın ve bu başlığı bir felsefi gelişim, bilgi edinim, ne içererek ne düşünerek açtığınızı bizle paylaşın,
Savınıza destek mi verelimi alkışlayalım mı? Tezahürat mı yapalım tam olarak ne istiyorsunuz, Bize vaaz vermek mi?

sanalmatik, gazete haberleri ve lisede okuyan gençlerin tanık olduğu şeyleri anlatmaları gayet açık bir kanıttır. Bu yazı benim bir savımı oluşturmuyor. Bu İslam'ın temel savıdır. Benimde sizden istediğim beni alkışlamanız değil, fıtratınıza geri dönerek, İslam'ı benimseyip daha doğrusu onu iyice araştırıp hakikate vararak İslam ahlakı ile ahlaklanmanızdır. İslam ahlakını istemiyorsanız bari insani yaşama biçimimizi ele alıp bizi sokak köpekleri gibi her önüne gelenle çiftleşmeye zorlayan karma eğitimin kaldıması konusunda bana destek verin. İslami olmayan birçok ülke de karma eğitim sistemini terk etmeye başlamıştır

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Hayvanlar içgüdüsel yaşar, doğal olarak et gördüğü an yemek ister. İnsan ise akıl sahibidir ve herşeyden önemlisi iradesine sahip olabilme gücü vardır. Nefsini kontrol edemiyorsun diye tüm insanları tek tip görüntüye sokamazsın. Kişi kendi yaşam şeklini nasıl yaşamak istiyorsa yaşar sen sadece kendi yaşamınla örnek olabilirsin fazlasına hakkın yoktur. Güzel örnekler çoğaldıkça insanlar da bu örneklerin peşinden gidecektir fakat bu zorlama ile olmaz.

Yolda para bulduğu an bu parayı karakola teslim eden de vardır, cebine atan da...cebine atan çalmıştır fakat ona sorarsan ihtiyacı vardır ve sadece almıştır. Parayı düşüren mi suçlu şimdi adamı durduk yere çalmaya teşvik ettiği için????Parayı düşüren de belki o parayı çaldı v.s. bu böyle uzar gider. Görünene bakıp, yargıda bulunmak her zaman yanıltıcıdır bu sebeple kendi yaşamızla örnek olmaya çalışalım fakat başkalarının yaşamları hakkında da asla hüküm vermeyelim. Kendi adıma böyle düşünüyorum...

Karma eğitimde sorun yok kişilerin niyetlerinde sorun var ve bu sorun çözülmeden hiç birşey çözülemez.

dijital, kaybolan paranın verilmesi vicdana bağlıdır. Ama bu bahsettiğim durum karşısında insanlar akıllarını kullanamazlar çünkü bu durum hormonların etkisi altındadır. nefis daima akla üstün gelir. ama bir din ile nefsini yenen insanlar müstesnadır. din ile nefsi yenmemiz gerekirse de en güzel örnek islamdır ve islamda kızlı erkekli okullara karşıdır

meyelan

Filozof
Yeni Üye
telakki,teati yok dikta ,deklare var ..yapın o zaman neyse aklınızda ki.at ve gözlük birlikte düşünülünce sadece gülebiliyor insan..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
dijital, kaybolan paranın verilmesi vicdana bağlıdır. Ama bu bahsettiğim durum karşısında insanlar akıllarını kullanamazlar çünkü bu durum hormonların etkisi altındadır. nefis daima akla üstün gelir. ama bir din ile nefsini yenen insanlar müstesnadır. din ile nefsi yenmemiz gerekirse de en güzel örnek islamdır ve islamda kızlı erkekli okullara karşıdır

Hormonları yöneten-üreten beyindir, beynine hükmetmeyi başarabilirsen davranışlarını da düzenleyebilirsin. İnsan bu kadar aciz bir varlık değildir. İnsanın istem dışı tepkileri ya da duyguları olabilir fakat hepsini kontrol edebilecek güce sahibiz. Nefis terbiyesi basit bir konu değildir, düşüncelerimizi de kontrol altına alabilmeyi başarmamız gerekir.

Dünyaya hangi gözlerle ve niyetle bakarsan dünyayı öyle görmeye başlarsın. İslam dini kendini bilen insanlara çok fazla sınırlama getirmemiştir. Sen kendinden eminsen ve düşüncelerin, niyetin ya da davranışların iyi yönde ise hiç kimse seni yoldan çıkaramaz.

Karma eğitimin zararlı olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Kız-erkek aynı ortamda diye hep başka şeyler olacaktır, başka şeye akılları kayacaktır düşüncesi bence çok yanlış bir düşüncedir. Böyle örnekler olabilir fakat bu tip örnekler emin ol karma eğitimin yaşanmadığı ülkelerde de yaşanıyor tek bir farkla gizli ve saklı olarak...

İslam'ı benimsemediği halde karma eğitime karşı olan ülke hangisi ?

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
dijital, beyne hükmetmek için güçlü bir hükümdara ihtiyaç vardır. Yoksa beyin küçük şeyler için nefsin arzularını terk edemez. Dünyalık meseleler ile beyni yola getiremezsin. Muhakkak bir açık verir. Ama İslam ahiret hayatı gibi sonsuz bir hayatı gösteriyor ve aklını kullanmaz isen bu sonsuz hayatı ızdırap içinde geçireceksin diyor. Ve aklı olan insanlar da bunu araştırıp, irdeleyip mantıklı buluyorlar ve böylece nefsi arzulardan kaçıp ahlaklı yaşamaya çalışıyorlar. Yoksa bir adam ahirete inanmıyorsa, zaten öldükten sonra yok olacağım deyip nefsinin bütün arzularını gerçekleştirmek ister. Ben de diyorum ki, şuan İslami şuur gençlerimize yeterince yerleşmediği için nefsi arzular ön plandadır. Ve bundan dolayı karma eğitim sistemi nefsi arzuları kışkırtıyor. Sadece birkaç okulda bu sorun yaşansaydı neyse, gazete haberlerinin dışında çevremizden duyduğumuz acayip olaylar var. Bu olumsuz durum ülke genelinde, büyük bir şekilde insanları ahlaktan uzaklaştırıp, aile kurumunun çökmesine yol açıyor. Karma eğitimin olmadığı ülkelerde de yaşanabilir, doğaldır ama karma eğitimin olduğu ülkelerde artık gizliliği bırakın insanlar açıktan yapıyor ve çok normal karşılanıyor. Diğer ülkelerde gizliden yapılması bir ahlakın olduğunu gösterir. Demek ki toplumun geneli ahlaklı ama bazı insanlar ahlakdan uzak olduğu için bunu gizliden yapıyorlar. Bu tip sorunlar muhakkak çıkacaktır. Ama karma eğitimde ahlak kökten kesiliyor ve dediğin gibi açıktan yapıyorlar çünkü ahlak ölüyor dijital. Amerika mesela kız-erkek ayrımını tercih ediyor. Yanılmıyorsam İsrailde bu fikirdeydi. Ben birkaç ülke daha duymuştum ama bu ülkeleri bulabilmek için biraz araştırma yapmak lazım.

Ayrıca karma eğitim sistemi sadece cinsellik yönünden değil farklı yönlerden de yanlış bir sistem olduğunu belli ediyor zamanınız varsa şu linke bakmanızda fayda var

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar