Kant'ın epistemolojisi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Dersleri kategorisinde small_tai tarafından oluşturulan Kant'ın epistemolojisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,946 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Dersleri
Konu Başlığı Kant'ın epistemolojisi
Konbuyu başlatan small_tai
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Thetoyman

small_tai

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşlar, Kant'ın Epistemolojisi Hakkında Bana Yardımcı Olabilir Misiniz ?

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
Arkadaşlar, Kant'ın Epistemolojisi Hakkında Bana Yardımcı Olabilir Misiniz ?

"Saf Aklın Eleştirisi " ni okumaya bak.
Girişte şöyle diyor. "Kuşkusuz bilgimiz duyulardan oluşur " David Hume etkisi var genelde Fakat David Hume den ayrılan kısmı şu, ileride şöyle diyor. " Bilgimizin duyulardan oluşması bilgimizin kaynağının duyular olduğu anlamına gelmez " ondan sonra a priori ve a posteriori kavramlarından bahsediyor. Sonra bunları açıklamaya başlıyor.

a priori bilgi önsel bilgidir. A posteriori duyusal bilgidir. Örn. gözlerimizle etrafı görürüz a posteriori dir. Fakat gözlerimizi kapadığımızda dünyanın yok olduğunu düşünmeyiz, bunu beynimiz eler. Çünkü a posteriori bilgi beyine gider beyin onu kendi süzgecinden geçirir ve bilince gelir. A priori bilgi duyusal bilginin dışında ki gerçeklere de ulaşmamızı sağlar Örn. Zaman: zaman gerçektir fakat duyu organlarıyla ulaşılamaz, uzay da buna dahildir.

Beyine ulaşan bütün duyusal bilgiler beyinin ereğinden geçtiği için gerçekliği ( numinal ) bilemeyiz. Biz sadece beynimizin ereğinden geçen duyusal bilgileri bilebilir o da ( fenomenal ) yani görünen dünyadır. Matrix i izle birde ben yanlış anlatmış olabilirim sen yinede bir felsefe tarihi oku

Daha uzundur kesin ben bitiremedim kitabı, en basit anlatımı bu

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç