Kadının Yaratılışı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mythos kategorisinde fides tarafından oluşturulan Kadının Yaratılışı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,839 kez görüntülenmiş, 36 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mythos
Konu Başlığı Kadının Yaratılışı
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

fides

Kahin
Yeni Üye
İLK KADININ YARATILMASI

Prometheus'un kurnazlıkla çalarak insanlara verdiği akıl onları şımartınca Zeus o zamana kadar yalnız erkeklerden ibaret olan insan topluluğuna ceza vermek istedi ve onlara kadını gönderdi. Zeus , oldukça başarılı bir usta olan oğlu Hephaistos'tan kadını yaratmasını istedi. Hephaistos babasının isteği üzerine çamuru su ile yoğurdu ve görenleri şaşırtacak güzellikte bir kadın vücudu yarattı.

Olympos'ta oturan tanrıçaların en güzeli olan ve kendi karısı olan Aphrodite'in vücudunu model olarak kullanmıştı. Heykel bitince onun kalbine ruh yerine bir kıvılcım koydu. O zaman heykelin gözleri açıldı. Kolları bacakları kıpırdamaya ve dudakları konuşmaya başladı. Onu süslemek için bütün tanrılar ve tanrıçalar yardım ettiler. Herkes kendisinden ona bir şey armağan etti ve ona Rumca "bütün armağan" anlamına gelen Pndora adını taktılar. Athena ona güzel bir kemer, süslü elbiseler verdi. Letafet perileri Kharites beyaz göğsüne parlak altın gerdanlık taktılar. Aphrodite başına güzellikler saçtı. Güzel saçlı Horalar ilkbahar çiçekleriyle onu süslediler. Hermes Pandora'nın kalbine, hıyanet ve aldatıcı sözler yerleştirdi. Zeus da ona esrarlı bir kutu armağan etti ve ona dediki; Sakın verdiğim kutuyu açma, içindeki iyi şeyler uzaklara kaçar ve onların yerine fenalıklar gelir, seni rahatsız ederler. Bu kutuyu iyi sakla bütün insanların saadeti ve felaketi bu kutunun açılıp açılmamasına bağlıdır. Böyle dedikten sonra baş tanrı ilk kadını yeryüzüne indirdi ve Prometheus'un kardeşi Epimetheus'a gelin olarak gönderdi. Prometheus kardeşine Zeus'dan hiç bir şekilde hediye kabul etmemesini tembih ettiği halde Pandora'nın güzelliğine hayran kalan Epimetheus öğüdü tutmadı ve onunla evlendi.

Pandora da tıpkı tüm kadınlar gibi doğuştan meraklı olduğunda dünyaya gelir gelmez kutunun içinde ne olabileceğini düşünmeye başladı ve Zeus'un uyarısını unutarak kutuyu açtı. Kutunun içindeki hastalık, keder, ıstırap, yalan, riya gibi insanları rahatsız edecek ve onları felakete sürükleyecek ne kadar kötülük varsa hepsi açılan kutudan kuşlar gibi uçuştular. Pandora hatasını anlayarak biraz sonra kutuyu kapadı ancak kutuya kapatılan kötülüklerin arasında, insanları yaşatacak, teselli edecek "ümit" te vardı. Fakat ümit dışarı çıkamamış kutuda kalmıştı.. Böylece Zeus ilk kadını beraberinde kötülüklerle dolu bir kutuyla yeryüzüne yollayarak insanlardan intikam almıştı.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Ynt: Kadının Yaratılışı

Zeus,
Themis'in açık gözlerini bağlamıştı oysa ve
Nanşe'nin hem gözleri hem de düşünceleri açıktı;
O, Zeus'tan önceydi...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
öz itirbariyle farklı olguları anlatıyorlardı; bana farklı göründüler...

SenexIratus

Üye
Yeni Üye
öz itirbariyle farklı olguları anlatıyorlardı; bana farklı göründüler...

mantik acisindan baktigimizda (cunku oz bir mantik terimidir) oz itibariyla aynilar. yani ikisi de pandora efsanesi, goruntude farkli gozukmeleri de cok normal cunku farkli kisilerce acilmis basliklar. pandora efsanesini nereden ele alirsan al o yine pandora efsanesi olarak kalir, bizim kisisel yorumlarimiz ve ele alislarimiz efsanenin mahiyetini; ozunu degistirmez, pandora orada A ise burada da A dir. Fakat herkesin yazi stili farkli oldugu icin A lar da farkli gorunebilir.

Bu durum dogru olsaydi, o zaman filozoflar basligi altinda da ayni filozof isminde yuzlerce baslik acmamiz gerekirdi. Bu da bir tur gorsel kirlilige sebep olurdu. bu yuzden ozdes olan konulari ayni baslik altinda toplamak en makul davranis gibi gorunuyor. Yorumsal ayrimlar, bakis acisal ayrimlar ise basligin icinde alt baslik halinde yazilabilir diye dusunuyorum.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye

Bunu forumda karsilastiginiz sorunlar basligi altinda yazmaniz gerekirdi.
Nedenine gelince? Bir baslik aciliyor ikinci yada ucuncu cevaplardan sonra basliga ait olmayan yazilar yazilmaya baslaniyor. Boylece hic bir sekilde verim almis olamiyoruz. Yani kadinin yaradilisi basligina bakin sadece Fides konu ile alakali birsey yazmis diger cevaplarin hepsi konudan alakasiz, bu sebeple uyarimi dikkate almanizi oneririm.

SenexIratus

Üye
Yeni Üye
Bunu forumda karsilastiginiz sorunlar basligi altinda yazmaniz gerekirdi.
Nedenine gelince? Bir baslik aciliyor ikinci yada ucuncu cevaplardan sonra basliga ait olmayan yazilar yazilmaya baslaniyor. Boylece hic bir sekilde verim almis olamiyoruz. Yani kadinin yaradilisi basligina bakin sadece Fides konu ile alakali birsey yazmis diger cevaplarin hepsi konudan alakasiz, bu sebeple uyarimi dikkate almanizi oneririm.

Aslinda bu turden bir uyariyi burada yapmakla siz de sikayetci oldugunuz seyin aynisini yapmis oluyorsunuz sayin Major. ben bu konuda tavsiye ettiginiz uzere bir baslik actim bkz. http://www.felsefe.net/forum/forumd...-yeterince-derinlesememe-sorunu.html#post9228

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Kur'an-ı Kerimin açık ifadesiyle ilk insan Hz. Adem'dir. Cenab-ı Hak onu yaratırken toprak unsurunu tercih etmiş, ondan yaratmış, daha sonra da ruh vermiştir. İlahi hikmet, hem Hz. Adem'e bir can yoldaşı olması hem de insan nevinin üreyip çoğalması için Havva validemizi yaratmıştır.

Nisa Sûresinin 1. ayet-i kerimesinde bu yaratılış, "O insandan eşini vücuda getirdi" mealindeki cümlesiyle ifade edilir.

Meşhur tefsirlerde bu ayet açıklanırken şöyle denilir: Cenab-ı Hak, Havva'yı Hz. Adem'in sol kaburga kemiğinden yarattı. O sırada Hz. Adem'i hafif bir uyku tuttu. Bir müddet sonra uyandığında Hz. Havva'yı gördü. İlk anda şaşırdı, sonra çok sevindi. Kalbi hemen ona ısındı ve aralarında bir ünsiyet ve ülfet meydana geldi.

Bu mesele hadis-i şeriflerde açıkça beyan edilir. Bu hususta rivayet edilen iki hadis-i şerifin meali şöyledir:

Ebû Hüreyre (r.a.) rivayet ediyor. Resul-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır: "Kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. O, memnun olacağın bir tarzda dosdoğru devam edemez. Eğer ondan faydalanmak istiyorsan bu eğri haliyle birlikte faydalanırsın. Tam arzuna göre düzeltmeye kalkarsan onu kırarsın. Onun kırılması da boşanmasıdır."

Hz. Ebû Hüreyre'nin başka bir rivayetinde de Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyururlar:

"Allah'a ve Ahiret gününe iman eden, bir meseleye şahit olduğu, gördüğü zaman ya hayır konuşsun veya sussun. Kadınlar hakkında iyilik ve hayır tavsiye ediniz. Çünkü onlar kaburga kemiğinden yaratılmışlardır. Kaburga kemiğinin en eğri tarafı da üst tarafı, uç kısmıdır. Eğer onu doğrultup düzeltmeye kalkışırsanız, onu kırarsınız. Kendi halinde bırakırsanız daima eğri kalır. Öyle ise birbirinize, kadınlara iyi davranmayı tavsiye ediniz" (1)

Hadis-i şerif, ilk kadın olması itibariyle Hz. Havva' nın, dolayısıyla bütün kadın sınıfının hem maddi bakımdan yaratılışına, hem de huy, karakter, tabiat, mizaç ve bünyesine işaret etmektedir. Hz. Havva ilk kadındı. Cenab-ı Hak onu bir hikmet eseri olarak Hz. Adem'in bir parçasından yaratmıştı. Daha sonraki bütün kadın ve erkekler bu iki insandan türemiş, çoğalmıştır.

Gerek Hz. Adem'in yaratılışında, gerekse daha sonra Havva validemizin yaratılışında nasıl bir yaratılış kanunu, hangi hikmete binaen cereyan etmiştir, bilemiyoruz. Bu, kudret-i İlahiyeyi göstermesi yanında, aynı zamanda insan yaratılışına babayı birinci derecede, anneyi de tali, ikinci derecede gösteriyor. Yani çocuğun teşekkülüne sebep olan sperm erkekten geldiğinden, bu durumda baba birinci derecede rol oynamaktadır. Elmalılı merhumun ifadesiyle "Telkihi yapan erkek ve alan kadın olmak haysiyetiyle erkek mukaddem, kadın tali bulunuyor."(2)

Ayrıca ilk erkek olan Hz. Adem'in, ilk kadın olan Havva'nın yaratılışı tamamen istisnai bir durumdur. Şu noktayı da önemle belirtmek gerekir. Bilim adamlarımızın ifadesine göre insanın her hücresinde, program bazında, bütün organlarının karakterleri mevcuttur. Hangi şey yaratılacaksa ona ait özelliklerin ortaya çıkmasına izin verilir, diğerleri baskı altında tutulur. Buna göre, Hz. Havva'nın yaratılışında kaburga kemiğinden bir hücre, temel olmuş olabilir. Bu hücre bir saç hücresi yahut ciğer hücresi de olabilirdi. İlahi hikmet bunu böylece takdir etmiştir.

(1). Müslim, feda: 59-60.
(2). Hak Dini Kur'an Dili, 2:1274.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
sevgili Major,

bir konuya dikkatini çekmek isterim. foruma verdiğim yanıt mitolojik görünebilir ancak Adalet Tanrıçası Nanşe ile Themis'in karşılaştırılması ironik bir dille ve öz olarak ifade edilmiştir -ki kadın sorunu ile ilgili çok geniş açılım yapabilirdim, rütbeli sefiller adlı forumumda bunu görebilirsiniz- ve siz buna yanıt değil derken gerçekten de böyle mi düşünüyorsunuz merak ettim?

http://www.felsefe.net/forum/felsefe/2124-rutbeli-sefiller.html

ve ayrıca,
kadın mı yaratıldı yoksa
http://www.felsefe.net/forum/kitap/3154-insan-neyi-kimi-yaratti.html

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
sevgili Major,
Adalet Tanrıçası Nanşe ile Themis'in karşılaştırılması
Bu tur seylere inanmiyorum ben nejdet.
Yaratilis cok onemli ve bir o kadarda celiskili konudur ve uzerinde cogu ilim adami, bilim adami, filozof, din alimi ve bir cok konuda bilgi sahibi insanlar bu tur konularda fikir beyan etmekten cekinmis yada birilerini savunarak fikirlerini soylemistir. Bu sebepten oturu bu konudaki yegane fikrimi ben paylasmis durumdayim zaten. Kadinin yaratilisi hususundaki inancim bir onceki yazimdadir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"ve siz buna yanıt değil derken gerçekten de böyle mi düşünüyorsunuz merak ettim?"
..
şeklindeki soruma yanıt alamadım, ancak sizi anlıyorum sayın Majör.
...
bir tesbitte bulunurken daha özenli olmanız dileğimdir...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben sizin sorunuzu tam anlamiyla anlayamadim sanirim.
Size yanit bu degil mi dedim ben? Nerede ve hangi baslikta?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"Bunu forumda karsilastiginiz sorunlar basligi altinda yazmaniz gerekirdi.
Nedenine gelince? Bir baslik aciliyor ikinci yada ucuncu cevaplardan sonra basliga ait olmayan yazilar yazilmaya baslaniyor. Boylece hic bir sekilde verim almis olamiyoruz. Yani kadinin yaradilisi basligina bakin sadece Fides konu ile alakali birsey yazmis diger cevaplarin hepsi konudan alakasiz, bu sebeple uyarimi dikkate almanizi oneririm." Majör

bu yorum size ait ve ilk sayfada yer alıyor. sadece benim değil diğer tüm katılımcıların yorum ve düşüncelerini konu ile ilgisiz olarak yorumlamaktasınız oysa ki ben diyorum ki benim kısa yorumumu dikkatle okusaydınız konu ile çok yakından ve bir-e-bir içinde olduğunu görecektiniz. dikkatli eleştiri ve tesbit yapın derken bunu kastediyorm. tabi ki sizin düşüncelerime katılmamanız kadar doğal bir değerlendirme olamaz.buna itirazım yok. varsa karşı düşüncelerimi aktarırım. mesele bu değil. sizin yapılan yorumları yok saymanızı eleştirdiğimi iletmek istiyorum.

doğrusu forumun ilk sayfasına bir kez dönüp yeniden baktığımda -sizin yukarıdaki yorumunuzdan önce- benden başka yorum yapan olmadığını da üzülerek görüyorum. bu denli önemli bir konuya hiç yorum gelmemiş olması doğrusu düşündürücü olsa gerek.

ikinci paragraftaki "diğer tüm katılımcıların" ibaresini bu nedenle metinden çıkartmak zorundayım. çünkü başka yorum sizin yazınıdan önce yapılmamış.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"Yani kadinin yaradilisi basligina bakin sadece Fides konu ile alakali birsey yazmis diger cevaplarin hepsi konudan alakasiz." Majör

yorumsuz geçiyorum

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
en azından sayın Majör sizden şunu beklerdim. dikkatsizce bir tesbitte bulundum demenizi. ancak görüyorum ki bunu yapmak yerine haklılık/haksızlık tartışmasına doğru çekliliyorum. bu tartışmayı bu forumun amacı kapsamında görmediğim için tek-yönlü olarak kendimce sonlandırıyorum.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Iyide nejdet senin yazdiginda;
Zeus,
O, Zeus'tan önceydi...
Bu yani... Burada nerede kadinin yaratilisi?
Hakli haksiz aramiyorum ben...
Haksizim gormemisim yazdigini pardon..
Yazdiginda cok alakali konu ile...
Hatta bunu bir ara tartisalim olur mu?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Zeus,
O, Zeus'tan önceydi...

Themis neden bağlı gözlerle ve Nanşe açık gözlerle adalet dağıtır ve neden Themis adalet tanrıçası olur? kadının yaratılışısı efsaneleri kadın sömürüsü ile çok ilgili bir konu olup yukarıdaki forumlarıma yaptığım göndermelerden dolayı ayrıntısını buraya ikinci kez aktarmam anlamlı olmayacak. Neolitik kültürlerden site şehir devletlerine geçişle birlikte ana-erk toplumsal doku erkek lehine dönüşerek erkek-erk toplumsal dokuya dönüşmüştür.

kısacası sizin hiç bir şey ifade etmiyor dediğiniz ve yukarıya öz olarak aktardığım iki satırlık düşüncelerim aslında çok şey ifade ediyorlar. en-azından benim için çok şey ifade ediyorlar

"insanı insan yapan insandır" Gordon Childe "kendini yaratan insan" adlı yapıtından
kadını da insanı da insan yaratmıştır

sümeyra

Üye
Yeni Üye
açıkçası kadının yaratılışı başlığında açılan bu konuyu anlamlı bulmadım,hatta incitici buluyorum..çünkü kadın insandır,insan nasıl yaratıldıysa kadında öyle yaratılmıştır dostlar,ayrı bir mahiyet taşımaz varoluşu itibariyle,kadın problemi de tam bu noktada doğuyor ve benim içim acıyor..kadını erkekten ayrı bir varlık olarak görmeye devam ettikçe kadına biçilen roller ve yaftalar da öyle gelişiyor.
ayrıca major..
islamiyete atfederek ifade ettiğiniz kadın söylemleri üzerinde bir kere daha düşünmenizi tavsiye ederim çünkü verdiğiniz hadislerde geçen kadının kaburga kemiğinden yarataılması hadisesi yahudilik inancında varolan bir yaklaşımdır ve islam toplumunda değiştirilememiş ataerk düşüncenin tezahüründen ibarettir.

la

Felsefe.net
Yeni Üye
İslam'da kadının yaratılışı diye bir bilgi yoktur.Kadın ve erkeğin yaratılışı hakkında ise şöyle der:
Andolsun biz insanı, çamurdan (süzülüp çıkarılmış) bir özden yarattık. (23/12)

Sonra onu sağlam bir karargâhta nutfe haline getirdik. (23/13)

Sonra nutfeyi alaka (aşılanmış yumurta) yaptık. Peşinden, alakayı, bir parçacık et haline soktuk; bu bir parçacık eti kemiklere (iskelete) çevirdik; bu kemikleri etle kapladık. Sonra onu başka bir yaratışla insan haline getirdik. Yapıpyaratanların en güzeli olan Allah pek yücedir. (23/14)

Kur'an'ın bize verdiği bu bilgiler 1900lerde ispatlanmıştır.Topraktan yaratılmış olmamız;insanda ve toprakta bulunan moleküllerin aynı olması ile ispatlanmıştır.Alak;yapışmış sarkan et parçası demektir.Kur'an bize bu bilgiyi verdiğinde bilim henüz insanın anne karnındaki gelişimini gözlemleyemiyordu.Bilim Kur'an'ın bilgilerini günümüzde doğrulamıştır ve doğrulanmaya devam ediyor birçok konuda.
Ve biz o ikisini bir özden yarattık diyor.Yani bir elmanın iki yarısı gibi.Kaburga kemiği meselesi ise uydurulmuş bir sözdür.Hadisler Allah'ın sözü değildir.Eleştirilebilir;her neyse bu konunun özüne dönecek olursak kadın erkekten farklıdır ancak yaratılış itibariyle değil.saygılar..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar