Kadının Yaratılışı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mythos kategorisinde fides tarafından oluşturulan Kadının Yaratılışı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,838 kez görüntülenmiş, 36 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mythos
Konu Başlığı Kadının Yaratılışı
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
atom/altı parçacıklar -kuarklar- evrenin ulaşılabilen/ulaşılamayan tüm devinen - ki tüm cisimler devingendir- cisimlerinde vardır. karbon bir elementtir ve tüm canlıların temelinde bulunur. toprak, hava, su değişik elenemtlerin bir araya gelmelerinden oluşurlar ve bunlar basınç, kütle çekim, manyetik kuvvet, ısı gibi etki-tepkiler ile hareket ederler, karışıp/ayrışıp mikro dünyalardan makro dünyaları yaratırlar. uzay sonsuzluğu durgun devinir; bu nedenle ilk devinmeye/itmeye gereksinim duymaz. İnsan imgesel düşünmeyi yarattığı için insan olabilmiştir. canlı-töz bir bütünü ifade ediyorsa insanı ondan ayırmak ve onu da kadın-erkek diye ayırmak anlamlı görünmemektedir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İLK KADININ YARATILMASI

Prometheus'un kurnazlıkla çalarak insanlara verdiği akıl onları şımartınca Zeus o zamana kadar yalnız erkeklerden ibaret olan insan topluluğuna ceza vermek istedi ve onlara kadını gönderdi. Zeus , oldukça başarılı bir usta olan oğlu Hephaistos'tan kadını yaratmasını istedi. Hephaistos babasının isteği üzerine çamuru su ile yoğurdu ve görenleri şaşırtacak güzellikte bir kadın vücudu yarattı.

Olympos'ta oturan tanrıçaların en güzeli olan ve kendi karısı olan Aphrodite'in vücudunu model olarak kullanmıştı. Heykel bitince onun kalbine ruh yerine bir kıvılcım koydu. O zaman heykelin gözleri açıldı. Kolları bacakları kıpırdamaya ve dudakları konuşmaya başladı. Onu süslemek için bütün tanrılar ve tanrıçalar yardım ettiler. Herkes kendisinden ona bir şey armağan etti ve ona Rumca "bütün armağan" anlamına gelen Pndora adını taktılar. Athena ona güzel bir kemer, süslü elbiseler verdi. Letafet perileri Kharites beyaz göğsüne parlak altın gerdanlık taktılar. Aphrodite başına güzellikler saçtı. Güzel saçlı Horalar ilkbahar çiçekleriyle onu süslediler. Hermes Pandora'nın kalbine, hıyanet ve aldatıcı sözler yerleştirdi. Zeus da ona esrarlı bir kutu armağan etti ve ona dediki; Sakın verdiğim kutuyu açma, içindeki iyi şeyler uzaklara kaçar ve onların yerine fenalıklar gelir, seni rahatsız ederler. Bu kutuyu iyi sakla bütün insanların saadeti ve felaketi bu kutunun açılıp açılmamasına bağlıdır. Böyle dedikten sonra baş tanrı ilk kadını yeryüzüne indirdi ve Prometheus'un kardeşi Epimetheus'a gelin olarak gönderdi. Prometheus kardeşine Zeus'dan hiç bir şekilde hediye kabul etmemesini tembih ettiği halde Pandora'nın güzelliğine hayran kalan Epimetheus öğüdü tutmadı ve onunla evlendi.

Pandora da tıpkı tüm kadınlar gibi doğuştan meraklı olduğunda dünyaya gelir gelmez kutunun içinde ne olabileceğini düşünmeye başladı ve Zeus'un uyarısını unutarak kutuyu açtı. Kutunun içindeki hastalık, keder, ıstırap, yalan, riya gibi insanları rahatsız edecek ve onları felakete sürükleyecek ne kadar kötülük varsa hepsi açılan kutudan kuşlar gibi uçuştular. Pandora hatasını anlayarak biraz sonra kutuyu kapadı ancak kutuya kapatılan kötülüklerin arasında, insanları yaşatacak, teselli edecek "ümit" te vardı. Fakat ümit dışarı çıkamamış kutuda kalmıştı.. Böylece Zeus ilk kadını beraberinde kötülüklerle dolu bir kutuyla yeryüzüne yollayarak insanlardan intikam almıştı.

sembolizma olarak bir bakış; ve deneme

kadın olmadan erkeğin erkek olmasından sözedilemez
erkek olarak tek başına bir tür (erkek türü olarak) olmasından ama erkek olmasından; -erkek kadına göredir
tek başına olan tür kadınsız, üreysiz-eşeysiz ya da erkeksiz, erilsiz hatta cinsiyetsiz ya da organsızdır
ya da olmalıdır

Buradaki sembolizma tanrının (ya da türün) eril olması ya da tek başına olması
eril olmasından kasıt ise-eril olmak, üremesiz olmak-doğurgansız olmak
yani yaratarak üremek-düşünerek yaratmak ya da ya da üremeye ve çoğalmaya ve bir ikinci türe ihtiyaç duymamak (üremek için) ya da ürememek ve üreme olmaması gibi kavramlar ve
kadın olma
daha baştan türlerin ikiliği çeşitliliği (ve gerçekliğin üreme biçimi-yapısı) ikiliği ve dualiteye kadar bi çok benzetme/sembolizma;
mitik

(mitler kuramı)

ilk kadının yaratılması aynı zamanda (tabi ki ve mutlaka -gerçekte) ilk erkeğinde yaratılmasıdır ya da oluşmasıdır -olmalıdır;
kadın ve erkek olmayan (ve erkek adı alanda) alsında her ikisidir ya da bir diğeri ya da hiçbiri

ilgili kavramlar-yakın;
tanrının cinsiyetsizliği ya da ilk türün cinsiyetsizliği ve kendi içinde üremesiz ya da eşeysizliği ve benzeri kavramlar
tanrı ya da varlık kavrayışı gelişimi üzerine soyutlar ve mitler-aktarımlar-masallar, içiçe paradigmalar
mitolojik tanrıların ikililiği ve eşliliği
çifttürlülük ya da hiçtürlülük-tektürlülük -/doğadaki ve canlıdaki

-
farklı düşünmeler

- yani cinsiyetsiz ya da kendi içinde cinsiyetli bir öncel insan türü de sözkonusu olabileceği gibi bize başka şeylerde anlatılyor olabilir bu hikaye

- taş cinsiyetsizdir ve üremez ve devam eder- neslini devam ettirir

- hayvanların cinsiyeti birbirine göre seçilmez pek örn ve aralarında pek ayrım seçilmez,
insana göre neredeyse pek ayrım yoktur

- yeni doğmuş bir civcivin cinsiyetini belirlemek neredeyse imkansız olup eksperlikle yapılan bu iş örneğin özel eğitim ve yüksek kazanç konusudur

sorular;

- erkekten üreyen türler ya da tek başına üreyen türler mevcut mudur ve tür neye göre erkek adı alır ?
-türün erkek adı alması nedir?
-ya da erkek neden tek başına bir tür olarak düşünülür?
-ya da erkek neden kendi başına kendi içinde bir tür olarak düşünülür ve erkektir?

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Rahat bırakın kadınları.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İLK KADININ YARATILMASI

Prometheus'un kurnazlıkla çalarak insanlara verdiği akıl onları şımartınca Zeus o zamana kadar yalnız erkeklerden ibaret olan insan topluluğuna ceza vermek istedi ve onlara kadını gönderdi. .

kadın yoktu ve daha kadın yokken erkek adı alan bir tür vardı ve
erkek erkek miydi- kadınsızca,
erkek neydi?
örneğin burda

"yalnız erkeklerden ibaret olan insan topluluğu"
ifadesininin altını çizerek düşünmeyi öneriyorum bu mittte-mitle birlikte

"Artık elinde anahtarı var. tüm kapılarını açmakta özgürsün". -Jung
kadınlar olmayan bir topluluk düşünün ve bu bir insan topluluğu olsun-tam
ya üresin ya üremesin?

sorular

ürüyor mu üremiyor mu?
kendi içinde tek türle üreyebiliyor mu?
hermafrodit mi? değil mi? yani aynı anda hem eril hem dişil mi
ya da tümden cinsiyetsiz mi?,
cinsiyetsiz ise neden erkek
ve erkek tek başına neden cinsiyet burda cinsiyet ifade etmez-etmemeli

erkek bir cinsiyet mi o zaman- tür adı mı?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
taşlar erkektir ve kadın taşlar yoktur
atom erkektir bu mu?
tşalar kadın taşlara dokunarak üremezler

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
gri taşlar erkektir ve pembe taşlar kadındır
peki
giri rengi kendi arasında 1- den 40 kadar sınıflansın

şimdi 1- den 2 ye kadar olan tonlar erkektir ve 20 den 40 a kadar olan tonlar kadındır

pembe sınıflansın başka bir önekte de
şimdi 1 den 20 ye kadar olan pembeler erkektir ve 20 den 40 kadar olan pembelerde kadındır olsun

peki pembe taşlar erkektir ve gri taşlar kadındır

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
gri taşlar erkektir ve pembe taşlar kadındır
peki
giri rengi kendi arasında 1- den 40 kadar sınıflansın

şimdi 1- den 2 ye kadar olan tonlar erkektir ve 20 den 40 a kadar olan tonlar kadındır

pembe sınıflansın başka bir önekte de
şimdi 1 den 20 ye kadar olan pembeler erkektir ve 20 den 40 kadar olan pembelerde kadındır olsun

peki pembe taşlar erkektir ve gri taşlar kadındır

Bu yorumları yazmadan önce ne içtiğini merak ediyorum yani normal bir akılla mı yazıyorsun yoksa başka bir etki altında mısın, cidden öğrenmek istiyorum.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bu yorumları yazmadan önce ne içtiğini merak ediyorum yani normal bir akılla mı yazıyorsun yoksa başka bir etki altında mısın, cidden öğrenmek istiyorum.

Katılmadan geçemeyeceğim.

Çünkü müteaddit defalar (sanalmanik yazılarını okurken) hiç farkında olmaksızın kendimi aynı düşüncenin içinde buldum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

çay teşekkür ederim, çay etkisi altındayım;
tein ya da nikotein -benim tek etkim ve gerçeğim
kelebek etkisi de olabilir o ama

çok memleketler gezmiş bi şair neden sussun ki

siz üretin bir de ben merak edeyim okuyupta
hadi cinsiyetsizlik kavramı türetecek
ya da hadi cinsiyet kavramını (ters yüz edecek bi çağrı) yıkacak bükecek ya da biraz olsun esnetecek-değiştirecek
bir gözlem- yol ya da bakış ve demeç
kendi yazdıklarınızı hiç okudunuz mu düşünüp-dönüp; ne arıyorsunuz-

siz düşünmeden okuyorsunuz/parçaları birleştirmeden ve bakmadan ve sorduklarınız hesap sorucunun sorulu sorgusu-yargısı

siz daha düşündüğünüz yerden sıyrılmamış düşündüğünüz yer düşündüğünüz yerken daha ne vermeli size ki

-gri taşlar eşcinseldir-

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Katılmadan geçemeyeceğim.

Çünkü müteaddit defalar (sanalmanik yazılarını okurken) hiç farkında olmaksızın kendimi aynı düşüncenin içinde buldum.

bir düşüncenin içinde bulmak kendini ve benim ne içtiğim mi o;

siz duyarglarınızı açın -ben yazargalarımı açarım;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
iki türde üretken ve doğurgan olsa ve iki türde birbirini döllese ne olurdu?
ikisinde de rahim olsa

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
tek tür kadın mı olurdu ya da adam mı olurdu ya da erkek mi denirdi oan soruyorum şimdi
erkek kadındır

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
tek tür kadın mı olurdu ya da adam mı olurdu ya da erkek mi denirdi oan soruyorum şimdi
erkek kadındır

50 sayfa yazıp kafa yorduğunuz konu bu mu yani? Dişil-Eril ya da erkek-kadın dünyevi kimliklerdir. Yaratılan bedenlerdir sadece yani erkek bedeni ve kadın bedeni yaratılmıştır fakat yaratıcının ruhundan üflediği ruhun cinsiyeti yoktur. Dünya yapısı gereği ikilemler üzerine kurulu olduğu için erkek-kadın görünüşte farklıdır, özde birdir. Ruhu yaratıcının ruhundan bir parçadır onun da cinsiyeti yoktur.

Eşcinsel olan bedendir, ruh değil...

Taşların ve renklerin de cinsiyeti yoktur. Atomun da cinsiyeti yoktur.

Sanalmanik o kadar sayfa neyi yazmaya çalışıyorsunuz cidden anlamıyorum ama anlayan vardır belki diye çok da yorum yapmak istemiyorum. Sizin bu yaptığınız düşünce fırtınası değil sadece öylesine aklınıza geleni yazmaktır. Deccal için de bir sürü kelime türetmişsiniz, cell-del v.s. ne oluyor kelime türetince daha anlamlı bir sonuca mı varıyorsunuz?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
50 sayfa yazıp kafa yorduğunuz konu bu mu yani? Dişil-Eril ya da erkek-kadın dünyevi kimliklerdir. Yaratılan bedenlerdir sadece yani erkek bedeni ve kadın bedeni yaratılmıştır fakat yaratıcının ruhundan üflediği ruhun cinsiyeti yoktur. Dünya yapısı gereği ikilemler üzerine kurulu olduğu için erkek-kadın görünüşte farklıdır, özde birdir. Ruhu yaratıcının ruhundan bir parçadır onun da cinsiyeti yoktur.

Eşcinsel olan bedendir, ruh değil...

Taşların ve renklerin de cinsiyeti yoktur. Atomun da cinsiyeti yoktur.

Sanalmanik o kadar sayfa neyi yazmaya çalışıyorsunuz cidden anlamıyorum ama anlayan vardır belki diye çok da yorum yapmak istemiyorum. Sizin bu yaptığınız düşünce fırtınası değil sadece öylesine aklınıza geleni yazmaktır. Deccal için de bir sürü kelime türetmişsiniz, cell-del v.s. ne oluyor kelime türetince daha anlamlı bir sonuca mı varıyorsunuz?

Sanalmatigin yaptigi "sesli ve yazili dusunmek"

Yani beyninden gecenleri yaziya dokuyor.

O acidan da areadaki kopukluklar kendince yok.

Bu kopukluklar sadece okuyan icin var.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Sanalmatigin yaptigi "sesli ve yazili dusunmek"

Yani beyninden gecenleri yaziya dokuyor.

O acidan da areadaki kopukluklar kendince yok.

Bu kopukluklar sadece okuyan icin var.

Beyninden geçenleri yazıya döküyor olabilir ama okuyan açısından karmaşadan başka bir işe yaramıyor ancak dediğim gibi diğer okuyan ve anlayanlara saygımdan susuyorum ve çoğu başlığı artık okumadan geçiyorum ki bunun tek sorumlusu sanalmanik çünkü o kadar karmaşaya ayıracak vaktim yok.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Beyninden geçenleri yazıya döküyor olabilir ama okuyan açısından karmaşadan başka bir işe yaramıyor ancak dediğim gibi diğer okuyan ve anlayanlara saygımdan susuyorum ve çoğu başlığı artık okumadan geçiyorum ki bunun tek sorumlusu sanalmanik çünkü o kadar karmaşaya ayıracak vaktim yok.

Iste kisinin dusunmesi ikle davranisi arasindaki fark buradadir.

Sanalmatik bu farki ortadan kaldiriyor.

Fark ise dusuncenin davranisa donusumdeki suzgecidir.

Sanalmatikte bu suzgec yok.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar