İbadet yapanlar ibadet yapmayanlara neden baskı yapar.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe kategorisinde ramazanasan tarafından oluşturulan İbadet yapanlar ibadet yapmayanlara neden baskı yapar. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,488 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe
Konu Başlığı İbadet yapanlar ibadet yapmayanlara neden baskı yapar.
Konbuyu başlatan ramazanasan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan RBarut

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
güneş görmeyen dal ve yaprak
şimdi ağaçları düşünürüm nasıl güneşi buluyorlar- iki boyutlu bir mantıkları olmalı ya da tek boyutlu ;
ağaç bir şekilde güneş gören yerlere organize oluyor- bu yeterince ezoterik mi bilmiyorum

ben kızdığım için yazdım-bazı arkadaşlar öfkeyle geliyorlar ve içkurtlarını döküyorlar -biz seviyoruz/seziyoruz bunları- kimseye kızgın değiliz, kırgın değiliz ama

şimdi tam bunu yazarken sözleri düşünüyorum
yazacağım (ya da diyeceğim) her şeyi ve tüm şeyi toparlasam ne kadar sürer bilmiyorum ama çok uzun bende uzatmıyorum fazla

arkadaş sormuş ibadet yapanlar .... yapmayanlara karşı -böyle bi şey yok tabi
dün mantar toplamaya gittik- akşam bıraktık bu işi- elemanlar bi namaz kıldı on dakka geçmeden bi ezan daha bi namaz daha ben güldüm (daha yeni kıldınız diye) takıldım onlara şimdi -
cumaya gidiyolar yanımda ben takılıyorum beni kimse çağırmıyor; halk içinde mezbehim geniş

kurbanı sekiz pay değil on payda yaparım üç payda kismeye sormam
-ha inanan- kısmen- yakınlarımda var onlarda sormaz- aklına danışır fikrine danışır- sizde danışın -iyi oluyor bu, işe yarıyor
kolay gelsin size bu din diyanet işleri

Son düzenleme:

ElChupakabra

Felsefe.net
Yeni Üye
İbadet yapmayanlar ibadet edenleri neden ti ye alırlar, küçümserler?

Öbür dünyada ibadet edenlerin Allah'ın rızasına mazhar olmalarını mı kıskanıyorlar?

Hz Ali'ye gelen, Müneccim ve tabip ikisi de dediler ki: "Ölüler diriltilmez (yani ahiret yoktur)"

dedim: bakın;"Eğer sizin dedikleriniz doğru ise benim bir zararım olmaz/ ya benim dediğim doğru ise o zaman siz çok zarar edersiniz”
Bunun üzerine Müneccim. Evet biz inkarcıyız ve bundan dolayı risk altındayız fakat unutma sende bir inkarcısın şöyle ki yeryüzünde şu an tapınılan en az bin tane tanrı vardır ve sen dokuzyüzdoksandokuz tanesini inkar ettin birine iman ettin. Senle aramızda sadece bir tanrı var ve kendini çok güvende hissetme. Bunun üzerine Hz. Ali ellerini göğe kaldır... Şaka şaka böyle birşey yaşanmadı...

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Bunun üzerine Müneccim. Evet biz inkarcıyız ve bundan dolayı risk altındayız fakat unutma sende bir inkarcısın şöyle ki yeryüzünde şu an tapınılan en az bin tane tanrı vardır ve sen dokuzyüzdoksandokuz tanesini inkar ettin birine iman ettin. Senle aramızda sadece bir tanrı var ve kendini çok güvende hissetme. Bunun üzerine Hz. Ali ellerini göğe kaldır... Şaka şaka böyle birşey yaşanmadı...

Konuda geçen şey Tanrı ve Tanrılar değil, Ahiret mefhumudur.
Ahiret inancı olan din sayısı bir elin parmaklarını geçmez.
Bilmem kaç tane Tanrı olabilir ya da bilmem kaç tane din, fakat iman edilen tek bir ahiret var.
Onun da içinde Cennet ve Cehennem var.
"benim dediğim doğru ise o zaman siz çok zarar edersiniz"

RBarut

Felsefe.net
Yeni Üye
Acaba Thomas more nin dediği gibi öbür dünya için çekilen ızdırapların ibadetlerin boşuna olmasından mı korkuyorlar. ..

Mrb Arkadaşlar kusura bakmayın, bana soran olmadı ama her kes yorum atmış bende fikrimi söyleyeyim bu konuda; din konusunda pek bilgim olmasada(yani Hangi peygamber ne demiş kimedemiş) bilmesemde ben hiçduymadım görmedim ibadet etmeyenin ibadet edeni küçümsediğini, ben en çok gördüğüm ibadet edendir ibadet etmeyeni küçümseyen..Kendini ibadet etmeyenle kıyaslayan sende yapacaksın diyen. Gelip ibadetini savunan Hiç bir zaman kaanımca olmamıştır ibadet etmeyen küçümseyen. İbadeti çile olarak görebiliyorsan Herşey sizin elinizde çile çekmeyin. Düşüncelerinizi duygularınızı kullanın. Hangisi Ağır gelirse onu Seçin bunu yaparkende o bunu der bu bunu der diye korkarsanız baştan yenik başlarsınız. Ben Kendimi ele alayım. Oruç Tutmuyorum. Çünkü Gün içerisinde pek yemek yiyen birisi değilim. Açlığı bazen o kadar çok çeiyorummki kalkıp kendime yinede bişey hzrlamıyorum şu elimdeki işi bitireyimde öyle yemek yiyeyim. Yine oruç tutuyolar diye başkasının yanında yemek yememek kadar saçma birşey olamaz. O oruçlu Diye kendini aç bırakmak ne kadar saçma bence neyse, saygı duyarsın tmmama onundasanasaygı duyması gerekmekte o tutuyor diye sana yeme demesi sizce ne kadar doğru hadi o demiyor diyelim siz diorsunuz peki sizce ona iyilik mi yapıyoorsunuz yoksa kötülük mü? insanlar Ramazan ayında nefsini Tutmayı öğreniyor kişi ne kadar zorlanır ve nefsini korursa o kadar sevap kazanır ve siz belkide yemiyeyim karşısında nefsi çekmesin benim yüzümden bozmasın diyerek kendinizi kandırıyorsunuz. Çünkü onun görevi ne olursa olsun nefsine hakim olmaktır günah size değil ona yazılır. Benim düşüncelerim Bukadar. Umarım anlatabilmişimdir ve Yararı dokunmuştur. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

L

lamei

Ziyaretçi
Bi de soruyu şuna çevirsek,
İbadet yapmayanlar neden ibadet edenleri alaya alıyor ,
engelliyor?

Ben hiç ibadet edenin , ibadet etmeyene zulmünü görmedim.
-ola da bilir hani.
Öyle bi durum görsem,
Müslim olarak ilk engelleyen ben olmak isterdim.

..............

Ama ibadet edeni engelleyenleri yakinen gördüm.
Kötü bişey tabi.

RBarut

Felsefe.net
Yeni Üye
Bi de soruyu şuna çevirsek,
İbadet yapmayanlar neden ibadet edenleri alaya alıyor ,
engelliyor?

Ben hiç ibadet edenin , ibadet etmeyene zulmünü görmedim.
-ola da bilir hani.
Öyle bi durum görsem,
Müslim olarak ilk engelleyen ben olmak isterdim.

..............

Ama ibadet edeni engelleyenleri yakinen gördüm.
Kötü bişey tabi.

Az ama yok değil ibadet edenler etmeyenler sürekli sen niye etmiyon günah allah yakar gibi sözcüklerle sürekli ısrarla ibadet etmesini istiyor. Bunu en iyi şekilde durdurmanın yöntemi konuşmamaktır. Ondan engelliyor olabilir çünkü çok rahatsız edici. Bir şey yaptığı. İbadet etmiyorsa saygı duy sana. Ne ondan. Sen kendini düşün? Öyle değil mi?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç