Hikaye

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde ls2 tarafından oluşturulan Hikaye başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,913 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Hikaye
Konbuyu başlatan ls2
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ülkenin birinde bir asker, güzeller güzeli prensese deliler gibi aşık olmuş.. olamayacagını biliyor ama aşık adam söylemeden duramaz ya , bir fırsatını bulmuş ve aşkını ilan etmiş...prenses beklemediği bir tepki vermiş.. bana aşkını kanıtlarsan seninle evlenirim demiş..ancak bunun olması için sarayın kapısında 100 gün 100 gece yerinden hiç ayrılmadan ayakta beklemeni istiyorum demiş...asker kabul etmiş..kar ,kış ,yağmur, fırtına,yorgunluk, uykusuzluk demeden asker beklemeye başlamış..3 gün 5 gün,20 gün , 60 gün...prenses her gece kontrol etmiş ,dayanamaz demiş ancak asker dayanmış..76 gün 85 gün..96 gün..99 gün..

100 .cü günün şafagına doğru , asker çekmiş gitmiş...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
tarih bilincinden yoksun olanlar; kalkolitik çağdan günümüze nasıl gelinebildiğini ne bilirler, ne düşünürler, ne de böyle bir problemin varlığından haberdardırlar... onlar tarihi, olayların tarihi zannederler; filan padişah, filan yeri fethetti... kendilerinin tarih anlayışı budur... eee öyle olunca, tarih, onlar için, her nasılsa olmuş bitmiş şeyler yığınından ibaret oluyor... ama işin aslı o değildir... öyle kritik dönemler vardır ki, meydanda kıpırdamadan duran bir adam, siz algılamaktan çok uzak olsanız bile, aslında tarih yapıyordur...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bence akilli adammis "bana bunca eziyet cektiren bir bayan ile omur boyu beraber olamam, kimbilir baska ne eziyetler cektirir" diye dusunup, ustelik te prensesin dedigini yapip terk etmistir. :)

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
adam, aklınca 'duran adam' eylemini eleştiriyor ve aklınca, bu tip eylemler boşunadır, bundan bir sonuç çıkmaz filan demeye çalışıyor... aklı o kadar eriyorsa, tarih bilincinden yoksunsa, fakat kendisiyle yüzleşmeye hazır da değilse, acımaktan başka, ne yapabiliriz... ???...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
[MENTION=3289]birazdahaderinmavi[/MENTION] sizde de ne cok akil varmis ya herkesin aklini basindan alip yeni akillar veriyorsunuz. Aciyorsunuz, kendine getiriyorsunuz falan?

Bu bonkorluk nerden geliyor bilmek isterim?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
bilemiyor musunuz...???... tuhaf... oysa ben, bilebileceğinizi düşünüyordum... yazık... belki, size de acımak gerekiyor... ne dersiniz... ???...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Saga sola aciyan insanin psikolojik sorunlari oldugunu dusunurum ben ve acilen bir psikiyatr ile gorusmesi gerektigini de.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
ben de, acınması gereken yerlere (durumlara, kişilere..vs.) ; acımayı bilmeyenlerin psikolojik sorunları olduğunu düşünüyorum... ne yapacağız şimdi...?...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Adamcik diyerek acima ile adama acima farkli seylerdir. Sen kucumseyerek aciyorsun ki bu aleni. Bu yuzden de sorunlu birisin benim icin.

donkisotun paylastigi bir hikayeyi adamcik aklinca duran adamlara sey ettiriyor acimak gerek bu adamciklara demede ki acimanin manasini okuz bile anlar.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
ve dolayısıyla, (siz öyle söylediğiniz için) öküz olmayanlar çok daha kolay anlar, ya da anlaması beklenir... ''duran adam'' gibi, yürürlükteki hukuka göre, hiçbir suç işlemeyen (polis devletinin ve faşizmin hayranlarının çok önemsediği) 'polise taş atmayan ve kamu malını kırıp dökmeyen' insanları da eleştirmeye kalkanlara, bir önerim var...: ''biz başbakanın filan yerindeki kılıyız''... diye bağırsınlar... buyrun.....

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Konuyu nereye cekiyorsun banane kim neresinin kiliymis kim neresinin seyiymis. Sen burada foruma surekli gelen bir kullanicimin paylastigi bir hiyayeyi onu hedef alarak asagiliyorsun kucumsuyorsun. Yetmemis gibi baska bir forumda da bu insanciklarla ne yapacagiz bu adamciklarla neler olur gibi yazilar paylasiyorsun.

Siyasi fikrin ne olursa olsun dusuncen ne olursa olsun felsefe.net e giris yapan hic kimsenin dusuncesini kucumseyemez asagilayamaz hakir goremezsin. Gorursen de cevabini alirsin. Asagida verdigim gibi.

Ayrica sunuda bilmeni isterim burasi siyasi bir forum degil. Olmadi olmayacakta.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
senin sürekli müşterin haklı bir eylemi küçümsüyorsa ne yapalım... ben, rasyonel olmayanı, bilimsel olamayanı, tutarlı olmayanı eleştiriyorum... yoksa burası bir ''eleştiri'' platformu değil miydi... benim yazdıklarım, hakir görme, küçümseme, aşağılama değildir... kavramların anlamını bilirim... donkişot' larınızın dokunulmazlığı mı var... aşağıda ne var... görelim...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Burasinin ne oldugunu unuttugun icin zaten aciklamalarda bulunuyorum. Donkisotun degil dusuncenin dokunulmazligi var. Kimse kimsenin dusuncesini kucumseyemez. Sen kucumsuyorsun. Senin gibi dusunmeyene felsefi degil rasyonel degil felsefe sitesinde yeri yok isi yok adamciklar koyuncuklar akilsizlar gericiler gozuyle bakiyorsun. Herkes senin gibi dusunmek zorunda degil. Gezi parki eylemlerine de senin baktigin sekilde bakmak zorunda degil. Senin gozunle bakmiyor diyede tutarsiz degiller, akilsiz degiller adamcikta degiller.

Ayni sekilde senin dusuncenede bu saygisizlik yapilsa ben ayni tepkiyi veririm. Ayrica sen yoneticisin nasil olurda kullanicini kucumsersin anlamis degilim.

Herseyi elestiriyoruz elestiri de mi yasak sozleriyle kendini savunmana gerek yok. Elestiri nasil yapilir senin bildigin kadar ben de biliyorum. Hakir gor kucumse yeri gelsin ez hakaret et sonrada elestirdim de yok ya ben de ilkokul ogrencisiyim memnun oldum.

Surekli musterim mi? Bu gozumden kacmis. Sen ne demek istiyorsun burada anlayamadim ben? Daha acik olur musun?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
kavramların anlamların ne olduğunu, (yani, şu tartışmanın bağlamı içinde, eleştirinin, açıklamanın, yorumlamanın, küçümsemenin, hakir görmenin, dokunulmazlığın...vs.) ne anlam taşıdığını ve bütün bunların birbirinden hangi sınırlarla ayrıldığını açıklamaya, ortaya koymaya var mısınız; acaba ana dilinize hakim misiniz...???... ... siz ne dediğinizin farkında mısınız... ???... bırakalım felsefeyi, günlük hayatta ''dokunulmazlığı olan'' bir düşünce var mıdır...???... olabilir mi...???... yoksa, donkişotlarınıza ait olan ''düşüncelerin'' dokunulmaz olduğunu mu ilan etmek istiyorsunuz...???...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
adam, aklınca 'duran adam' eylemini eleştiriyor ve aklınca, bu tip eylemler boşunadır, bundan bir sonuç çıkmaz filan demeye çalışıyor... aklı o kadar eriyorsa, tarih bilincinden yoksunsa, fakat kendisiyle yüzleşmeye hazır da değilse, acımaktan başka, ne yapabiliriz... ???...

'acımak'... sanki bir romandı... ama ne yapmalı... acınacak durumda olana, acımayıp ne yapabiliriz... mutlaka derinlerde bir nedeni vardır.... ama çözemiyoruz... anlatmaya çalışsak, boşuna, adam anlamamak için ayak diriyor... elbette ki, kimseye biat filan etmeyeceğiz... ama bu 'adamcıkları' ne yapacağız... ( bu arada siz biraz fazla bireyci olduğunuz için, toplumsal kişiliğin biatından filan bahsederek yanlış yaptığınızı da bir paranteze ekleyerek belirtmek zorundayım)...

Bu iki paylasimini dikkatli ve iyice okumani oneririm. Burada yaptigin yorumlamami elestirimi ne dersen de icine kattigin duygu nedir? Adamcik derken akli bu kadar yetiyor derken sen kucumsemis olmuyor musun? Ben bu arada iyi bir edebiyatcinin ogluyum. Hani diyorsun ya anadiline hakim misin diye onun icin not olarak duseyim dedim.

Su musteri olayinida yeniliyorum aciklarsan sevinirim. Ne demek istedin orada?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
bu forumda, katılımcıların, gerçekliğin içindeki unsurların, insan bilincindeki (ya da insan tarafından bilincine varılmış gerçeklik parçalarının) bir yansıması, bir karşılığı olarak sembollerin, işaretler olarak; kavramların anlamlarını, sınırlarını, doğru dürüst bilmediklerini düşünüyorum... edebiyatçının oğlu olmak, önemli bir avantaj olduğu halde, bunu değerlendirememek ya da heba etmek de hayatın bir parçası olabiliyor; ne yazık ki... haydi diyelim, küçümsemeyle, alay etmeyle, aşağılamayla ( ki belirtmek zorunda kalıyorum ki, bütün bunlar, felsefede bir suç filan değil; sadece eleştiri yöntemidir); bir fikri sorgulamayı ayırt edemiyoruz... ama sizin, ''dokunulmazlığını ilan ettiğiniz mesaj'', şu anda bütün ülkede bir çok şehirde binlerce kişinin yaptığı bir 'duran adam' eylemini, sizin anlayışınıza göre, küçümsemiyor mu...???... mersin'den, ankara'ya, londra'dan toronto'ya kadar yüzbinlerin eylemini küçümseyenin, küçümsenmesi mi suç oluyor...???... ''sürekli müşteri'' deyimi, ''''Sen burada foruma surekli gelen bir kullanicimin paylastigi bir hiyayeyi onu hedef alarak asagiliyorsun kucumsuyorsun.'''' şeklindeki, sizin, bana yönelik suçlamanızın karşılığıdır... yani, dörtlü tırnak içine aldığım cümlenizden anlaşılacağı üzere, eleştirdiğim katılımcının, ''foruma sürekli gelen bir kullanıcınız'' olması; sizin için, ayrıca ve özellikle vurgulanmayı gerektirecek kadar özel biri olduğunun, belirtilmiş olmasıdır...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
bu forumda, katılımcıların, gerçekliğin içindeki unsurların, insan bilincindeki (ya da insan tarafından bilincine varılmış gerçeklik parçalarının) bir yansıması, bir karşılığı olarak sembollerin, işaretler olarak; kavramların anlamlarını, sınırlarını, doğru dürüst bilmediklerini düşünüyorum... edebiyatçının oğlu olmak, önemli bir avantaj olduğu halde, bunu değerlendirememek ya da heba etmek de hayatın bir parçası olabiliyor; ne yazık ki... haydi diyelim, küçümsemeyle, alay etmeyle, aşağılamayla ( ki belirtmek zorunda kalıyorum ki, bütün bunlar, felsefede bir suç filan değil; sadece eleştiri yöntemidir); bir fikri sorgulamayı ayırt edemiyoruz... ama sizin, ''dokunulmazlığını ilan ettiğiniz mesaj'', şu anda bütün ülkede bir çok şehirde binlerce kişinin yaptığı bir 'duran adam' eylemini, sizin anlayışınıza göre, küçümsemiyor mu...???... mersin'den, ankara'ya, londra'dan toronto'ya kadar yüzbinlerin eylemini küçümseyenin, küçümsenmesi mi suç oluyor...???... ''sürekli müşteri'' deyimi, ''''Sen burada foruma surekli gelen bir kullanicimin paylastigi bir hiyayeyi onu hedef alarak asagiliyorsun kucumsuyorsun.'''' şeklindeki, sizin, bana yönelik suçlamanızın karşılığıdır... yani, dörtlü tırnak içine aldığım cümlenizden anlaşılacağı üzere, eleştirdiğim katılımcının, ''foruma sürekli gelen bir kullanıcınız'' olması; sizin için, ayrıca ve özellikle vurgulanmayı gerektirecek kadar özel biri olduğunun, belirtilmiş olmasıdır...

Ben mesaji dokunulmaz kilmiyor dusunceyi dokunulmaz kiliyorum. O mesajin senin dedigin gibi londradan torontaya bilmem nerden bilmem nereye uzanan eylemin duran adama donusen kismini kucumsedigini dusunmuyor olaya basligindan da anlasilacagi gibi hikaye olarak bakiyorum. Ayrica donkisotun paylasmis oldugu hikaye tarzindaki seyde senin onu kasit ederek paylastigin sekilde kucumseyici hic bir kelime yoktur. Ornegin adamcik ayakta bekliyormus gibi. Ornegin akli bu kadar yetmiste bekliyormus gibi. Seni suclamiyorum senin yaptigini soyluyorum. Sen donkisotu yazisindan dolayi kucumsedin, hakir gordun.

Donkisot senin gibi forum icin emek vermis birisidir ve bu durumdan dolayi ozeldir.

Senin musteri yaklasimin da anlattigin gibi degil. Suclamamin karsiligi degil, foruma konulan reklamlari tiklamasindan dolayi bana para kazandirdigini dusundugun icin soyledin. Aksi olsaydi musteriden ziyade farkli sifatlar bulabilirdin. Madem musteri dukkan sahibi iliskisine girdin icindeki kurdu rahatlatayim.

Tahmini kazançlar
0,00 $
Bugün şu ana kadar
0,00 $
Dün
0,77 $
Bu ay şimdiye kadar
2,07 $
Geçen ay

Siteden kazandigimiz para bu kadardir. Siteye odedigimiz parayi soylemek istemiyorum ama inan gecen aydan kazanilandan cok cok cok fazla.

Ben siteye surekli gelen uyelerimizi evet ayri bir sekilde degerlendiririm. Bunuda her seferinde dile getiriyorum zaten. Kaldi ki sen bu kisilerin istekleriyle yonetime girdin.

Senin anlayamadigin su; ben elestirilere laf soylemiyorum. Istedigini yaz ciz beni ilgilendirmez (hukuk cercevesinde). Ama isin boyutu baska dusunceyi kucumsemek hakir gormek onu ezmek kisilerin akillariyla dalga gecmek kisilerin degerleri ile alakali dalga gecmek o degerleri hice saymak yerden yere vurmak olursa orada dur... Bu ayni sekilde senin dusuncenede yapilsa ben onada dur derim. Hatta senin dusuncelerini asagilayan kucumseyen yazilari goster bana kisileri uyarayim da ne kadar samimi oldugumu gor. Ama kalkip bana hikaye diye birsey paylasilmis asker prensesin onunde beklemis sonra gitmis yazisindan cikipta torontodan londraya ayak sesleri olan direnisi dusunceyi kucumsuyor dersen afedersinde ben bunu neremle guleyim diye dusunurum.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
phi, yönetime gelip gelmemem, yönetimde de forumda da kalıp kalmamam, benim için önemli değil; aslında bunu anlamış olmanı beklerdim... çok az insandan çok az şey öğrenebiliyorum ve hiç kimseye hiçbir şey öğretemediğimi görebiliyorum... ama içtenlikle söylüyorum, sen bile ( sen, diye hitap edebilecek kadar yakın olduğumuzu düşündüğüm için) hiçbir şey öğrenmek istemiyorsun... ve sanki, çok doğalmış gibi, zaten başka türlüsü düşünülemezmiş gibi, '''düşünceyi dokunulmaz kılıyorum''' diyebiliyorsun... bu söylediğin ne anlama geliyor, biraz düşünsene... bırakalım donkişot'u bir yana, felsefe tarihinde düşünceleri ''dokunulmaz'' olan bir tek filozof var mı... en büyük sayılanlardan, platon mu, aristoteles mi, descartes mi, i. kant mı, hegel mi, marks mı... dokunulmaz olabilen kim...???... felsefede peygamberlerin ve tanrıların bile ileri sürdüğü düşüncelerin, dokunulmazlığının olmadığını / olamayacağını ben söylesem; sanki, öğrenecek misin...?... müşteri konusu, seni incitmişe benziyor, buna üzüldüm... ama bence, önemli olan gerçekten 'düşünceyse' , düşünceyi ileri sürenin, foruma bir kere mi, bin kere mi girdiğinin pek önemi olmasa gerektir... forumun para kazanıp kazanmadığını bir yana bırakmak gerekir... ihtiyaç varsa, katılımcılardan bağış toplanabilir... yoksa, bir daha gündeme gelmemelidir...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
phi, yönetime gelip gelmemem, yönetimde de forumda da kalıp kalmamam, benim için önemli değil; aslında bunu anlamış olmanı beklerdim... çok az insandan çok az şey öğrenebiliyorum ve hiç kimseye hiçbir şey öğretemediğimi görebiliyorum... ama içtenlikle söylüyorum, sen bile ( sen, diye hitap edebilecek kadar yakın olduğumuzu düşündüğüm için) hiçbir şey öğrenmek istemiyorsun... ve sanki, çok doğalmış gibi, zaten başka türlüsü düşünülemezmiş gibi, '''düşünceyi dokunulmaz kılıyorum''' diyebiliyorsun... bu söylediğin ne anlama geliyor, biraz düşünsene... bırakalım donkişot'u bir yana, felsefe tarihinde düşünceleri ''dokunulmaz'' olan bir tek filozof var mı... en büyük sayılanlardan, platon mu, aristoteles mi, descartes mi, i. kant mı, hegel mi, marks mı... dokunulmaz olabilen kim...???... felsefede peygamberlerin ve tanrıların bile ileri sürdüğü düşüncelerin, dokunulmazlığının olmadığını / olamayacağını ben söylesem; sanki, öğrenecek misin...?...

Yonetim dememin sebebi, dusuncelerini hakir, gordugun kucumsedigin, kisilerin senin dusuncelerini degerli bulup seni seviyeli bulup senin foruma yararli olabilecegini dusunup kisacasi seni sevip yonetime girmeni istemeleri. Yani sen onlara onlarin sana duydugu saygiyi duymaman. Kisacasi o kisileri yaniltmis olabilmen.

Cok az insandan cok az sey ogrenebilmenin sebebi cok sey bilmenden kaynaklaniyor olabilir. Ben her gecen saniye birseyler ogreniyorum ve saskinlikla kendime bakiyorum.

Benim kadar bilginin pesinden kosan birini inan su forumda gormedim, glsezinrs vardi, Senexİtarus mu ne o cocuk iyiydi ve birde diyalekt ist vardi onlar fena degillerdi. Ben ogrenmeye musaitim ama ogretenin mantigima yatmasi gerekir.

Dusunceyi dokunulmaz kilmamin sebebi, dusuncelere saygi gosterilmesi gerektigine inanmamdan gelir. Dusunceyi elestirebilirsin. Bu gayet normal bir durum ama kucumseyi asagilamayi ben tasvip etmiyorum. Bu forumda da buna izin vermeyecegimi soyluyorum. Aristonun dusuncesine dokunmuslardir, Sokratesi dusuncesinden dolayi asmislardir dogrudur. Ama ben bu forumda kisilerin dusuncelerini anlatirken hic bir kucumsemeyle asagilanmayla ezilmeyle karsilanmamasini ongoruyorum ve arzuluyorum. Yani dusuncelere dokunulmaz derken senin dusundugun gibi felsefede bir devrim bilimde bir devrim torontodan londraya bir ayaklanma cikarmak niyetinde degilim. Felsefe.net'e dusunceler kucumsenip asagilanamaz. Kaldi ki becerebilseniz zaten onada eyvallah. Guzel guzel sanatlar ile kisilerin dusuncelerini tiye alsaniz onada tamam. Ama tartisma desturu bilinmedigi icin dusuncelere dolayisi ile kisisel satasmalara gidiyor olay. Ve ne yazik ki dusuncelerin catistigi ortamda kisiler hatta daha ileri giderek anneleri bile yazilara eklenebiliyor. Ben bunu istemiyorum buna karsiyim? Anlatabiliyor muyum kullanmasini bilmedigim anadilimle?

Tasavvuf felsefesinde Tanri'nin soylediklerinin kesinlikle dokunulmazligi vardir. Ki peygamberin de vardir. Senin burada dokunulmazliktan cikarttigin sonuc onemli. Ben sana yukarida dokunulmazliktan kasit ettigim seyi ifade ettim. Ornegin sen kuran ayetini alip elestiremezsin. Bunun ne islam felsefesinde nede beseri munasebetlerde yeri vardir. Allah boyle demiste kotu demis ya keske soyle deseymis diyemezsin.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
[MENTION=3289]birazdahaderinmavi[/MENTION] gibi birini bulmuşsanız, akıllıca olan ondan bir şey öğrenmeye çalışmaktır.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar