Hayatımın amacını bir türlü bulamamam

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ÜstünKişi tarafından oluşturulan Hayatımın amacını bir türlü bulamamam başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,199 kez görüntülenmiş, 32 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Hayatımın amacını bir türlü bulamamam
Konbuyu başlatan ÜstünKişi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan odun

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Hayatımın anlamını bulduğumu düşünüyorum; sorguluyorum, şüphe ediyorum, düşünüyorum, irdeliyorum, kısmen araştırıyor ve öğreniyorum. Buraya kadar iyiym ama sorun bundan sonra başlıyor: peki bunları ne amaçla yapıyorum. Bir amaçla yapmıyorum, sadece kişiliğim bu yaklaşımı mantıklı bulduğu için yapıyorum. Fakat bu bu durum bir amaca hizmet ediyor mu? Hayır. Etmesi gerekir mi? Bilemiyorum bu konuyu da o yüzden açtım zaten.

Vardır bir bildikleri desem ve insanlık geneline bakıp sürekli daha fazla para kazanmayı (güçlenmeyi) hedeflemeyi düşğnsem ilgimi çekmiyor. Çünkü kendimi topluma dahil hissetmiyorum. Daha fazla para kazanmak işime gelir fakat bunu bir amaç haline getirmeyi sığ buluyorum.

Canlılığın temel hedefi olan genlerimi yeni nesile aktarmak için evlenmeyi, yuva kurmayı hedef olarak düşünsem ilgimi çekmiyor. Çünkü birincisi herhangi bir bireye karşı çekim hissetmiyorum ve eş- aile ilişki kurmanın gerektirdiği zorluklar ve sorumluluklar bu hedefe de olumsuz bakmama neden oluyor.

Tamamen hedonist şekilde tüm hayatımı bedensel zevklere teslim etmeyi hedef olarak düşünsem ilgimi çekmiyor. Çünkü birincisi bu amacı sürdürebilmek için yeteri kadar param yok, ikincisi hayatımın anlamı( başta yazdım) bulmamı -en azından- sürekli gerçekleştirmeme engel oluyor.

Bir sanatı, zanaati, sporu, vb.ni hayat amacı olarak düşünsem ilgimi çekmiyor. Çünkü bunları yapacak isteğim yok ve bu denli kıt şeyleri hayatıma amaç olarak edinmek için fazla gelişmiş bir hayal gücüm var. (Belki de yok)

Tüm insanlara iyilik yapmayı amaç edinemem, çünkü iyi bir insan değilim. Küçük amaçlarımı gerçekleştirmek için insanları dolandırmayı vb.ni amaç edinemem çünkü risk almayı sevmiyorum.
Çok büyük bir amaç belirlesem ve hayatımı bu amaca adamayı düşünsem olmaz, çünkü hiçbir şey hayatımdan daha değerli olamaz.

Özetle kendi tanrısal bencilliğimin içinde sıkışmış olarak duruyorum. Bir amacım olmamasından memnun değilim ancak, hiçbir amacı ne kendime uygun ne de ulaşılmaya değer olarak görüyorum.

Benzer iç sorgulamalarınız varsa paylaşmanızı ve bana olan tavsiyelerinizi paylaşmanızı istiyorum.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Birşeyleri çalışarak kazanmanın veya ulaşmanın hiçbir zevki olmadığını düşünmeye başladım bir süredir.. o yüzden şuan beni heyacanlandıran en güçlü hayalim birkaç tane yarış atı alabilmek, bu bayağıdır aklımda ve bir gün ulaşacağım.. % 97 falan maddi zararla sonuçlanacak bir iş ama heyecan verici..

en son ne zaman heyecanlandın genç adam?

Kısmen senin gibiyim, herkesin değerli gördükleri umrumda değil, duygusal ve sorumluluk sahibi olmasam yani ailemi üzmekten çekinmiyecek karakterde olsam başka bir yaşam tarzım olabilirdi..

en yaygın yaşam amacı çocuk yapmak ve onunla hayata tekrar başlamak, bende bu da yok, birgün bu güdüye ve sosyal bilince teslim olacağımı sanmıyorum..

yazdın kendinden bişiler ama bana tavsiyen ne diyeceksin muhtemelen :) benim anladığım senin makul,ulaşılabilir hiçbir hayalin yok. veya başka deyişle, gerçekçi/ulaşılabilir şeylerle ilgin yok.. bu gezegene ve şartlarına uygun bir ilgi alanı bul ve onunla ilgilenmeye başla..başlarda ilgini çekmese bile kendini zorla..insan tuhaf yaratık, en igini çekmeyen şey veya en saçma gelen şeyle bağlantı kurduğunda yada eyleme geçtiğinde hatta bırak teması ,eylemi o duruma karşı bakış açını değişime zorladığında duygu veya düşüncelerin değişebilir..

Sade

Felsefe.net
Yeni Üye
Hayatımın anlamını bulduğumu düşünüyorum; sorguluyorum, şüphe ediyorum, düşünüyorum, irdeliyorum, kısmen araştırıyor ve öğreniyorum. Buraya kadar iyiym ama sorun bundan sonra başlıyor: peki bunları ne amaçla yapıyorum. Bir amaçla yapmıyorum, sadece kişiliğim bu yaklaşımı mantıklı bulduğu için yapıyorum. Fakat bu bu durum bir amaca hizmet ediyor mu? Hayır. Etmesi gerekir mi? Bilemiyorum bu konuyu da o yüzden açtım zaten.

Vardır bir bildikleri desem ve insanlık geneline bakıp sürekli daha fazla para kazanmayı (güçlenmeyi) hedeflemeyi düşğnsem ilgimi çekmiyor. Çünkü kendimi topluma dahil hissetmiyorum. Daha fazla para kazanmak işime gelir fakat bunu bir amaç haline getirmeyi sığ buluyorum.

Canlılığın temel hedefi olan genlerimi yeni nesile aktarmak için evlenmeyi, yuva kurmayı hedef olarak düşünsem ilgimi çekmiyor. Çünkü birincisi herhangi bir bireye karşı çekim hissetmiyorum ve eş- aile ilişki kurmanın gerektirdiği zorluklar ve sorumluluklar bu hedefe de olumsuz bakmama neden oluyor.

Tamamen hedonist şekilde tüm hayatımı bedensel zevklere teslim etmeyi hedef olarak düşünsem ilgimi çekmiyor. Çünkü birincisi bu amacı sürdürebilmek için yeteri kadar param yok, ikincisi hayatımın anlamı( başta yazdım) bulmamı -en azından- sürekli gerçekleştirmeme engel oluyor.

Bir sanatı, zanaati, sporu, vb.ni hayat amacı olarak düşünsem ilgimi çekmiyor. Çünkü bunları yapacak isteğim yok ve bu denli kıt şeyleri hayatıma amaç olarak edinmek için fazla gelişmiş bir hayal gücüm var. (Belki de yok)

Tüm insanlara iyilik yapmayı amaç edinemem, çünkü iyi bir insan değilim. Küçük amaçlarımı gerçekleştirmek için insanları dolandırmayı vb.ni amaç edinemem çünkü risk almayı sevmiyorum.
Çok büyük bir amaç belirlesem ve hayatımı bu amaca adamayı düşünsem olmaz, çünkü hiçbir şey hayatımdan daha değerli olamaz.

Özetle kendi tanrısal bencilliğimin içinde sıkışmış olarak duruyorum. Bir amacım olmamasından memnun değilim ancak, hiçbir amacı ne kendime uygun ne de ulaşılmaya değer olarak görüyorum.

Benzer iç sorgulamalarınız varsa paylaşmanızı ve bana olan tavsiyelerinizi paylaşmanızı istiyorum.

Bakış açınızın yönünü değiştirdiğinizde, nihai hedeften ziyade küçük adımların ne kadar etkili olduğunu fark edebilirsiniz. İnsanın bir adım ileriye gidebilmesi için "yapması" ve "yapmaya devam etmesi" gerekir. Bir şeyi yapmadan, ona yaklaşmadan, içine girmeden, ne yapacağınıza neye devam edeceğinize karar veremezsiniz. Insan beyni böyle çalışmıyor. Yapa yapa öğreniyoruz, yapa yapa ilerliyoruz. Yapmak aynı zamanda bize neyi yapmamak istedigimizi de gösteriyor. Nihai hedefler insan gibidir, ilerledikçe geliştikçe onlar da değişir ve gelişir. Duygu ve zihin dünyasını bekledikçe, hedefler de değişecektir. Sevgiler.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Teşekkür ederim, ikinizin de ne demek istediğinizi anladım. Ben de hayatımda yeni deneyimleri tatmak için az da olsa çaba gösteriyorum; yeni ywmek tariflerine bakıyorum, egzersiz yapıyorum, ingilizce ve ya<ılın öğrenmek için internet vidyolarına bakmayı planlıyorum. Ama hepsinin sonunda "Eeh be, sıktı artık." diyorum ve bırakıyorum. Dolayısıyla bu tarz, giriş seviye ögeleri bir amaç olarak değil araç olarak görüyorum.

Örneğin "Çok zengin olacağım, herşeyi satın alacağım, vuracağım kırbacı" gibi oldukça genel kapsamlı ama çok açık seçik bir hedef seçseydim. İster istemez kendi ilgi alanlarımda gelişmeye veya o alanları verimli olanlarıyla değiştirmeye çalışırdım. Tüm hayatımı bu amaca ulaşmak için şekillendirirdim.

Benim sorunum işte bu: Hayatımı kendi belirlediğim ve tamamen bana hizmet eden bir şeyin etrafında şekillendirmek istemem.

• Beğen
Tepkiler: ls2

Meyv

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Hukuk
Teşekkür ederim, ikinizin de ne demek istediğinizi anladım. Ben de hayatımda yeni deneyimleri tatmak için az da olsa çaba gösteriyorum; yeni ywmek tariflerine bakıyorum, egzersiz yapıyorum, ingilizce ve ya<ılın öğrenmek için internet vidyolarına bakmayı planlıyorum. Ama hepsinin sonunda "Eeh be, sıktı artık." diyorum ve bırakıyorum. Dolayısıyla bu tarz, giriş seviye ögeleri bir amaç olarak değil araç olarak görüyorum.

Örneğin "Çok zengin olacağım, herşeyi satın alacağım, vuracağım kırbacı" gibi oldukça genel kapsamlı ama çok açık seçik bir hedef seçseydim. İster istemez kendi ilgi alanlarımda gelişmeye veya o alanları verimli olanlarıyla değiştirmeye çalışırdım. Tüm hayatımı bu amaca ulaşmak için şekillendirirdim.

Benim sorunum işte bu: Hayatımı kendi belirlediğim ve tamamen bana hizmet eden bir şeyin etrafında şekillendirmek istemem.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
üstünKişi bu konuyu bu kadar sorun etmeniz de bir yaşam belirtisi aslında. Ama bu tırtıklamayla bir yere varamama ihtimaliniz de çok yüksek .Kafanızda bir tahtakurusuyla bir ömür geçirmek yerine dopamin seviyenize baktırın bence. Uzun süre ormanda kalın ya da.Ruhunuzu travmaya uğratın ...ve bunun gibi birkaç tavsiye daha verilebilir sorun şu yine bunları neden yapasınız ki. Hoşgelmiş varoluş açmazı! corona dan beter klinik benzerlik.Çok geçmiş olsun.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
iç-güdülerinden bir çoğunu elemine ederek" insan"laşan canlı türü olarak insan yaşama bir anlam katmak ister. yaşamın her alanda bir anlamı vardır ve bunu sağlayan da yine bireyin toplumsal gerçekliğidir. "haz" lar tek başına bir anlam ifade etmezler; ürettiğini paylaşan/paylaşamayan bu nedenle barışık ve savaş halinde olan yine insandır...ne ki bazı diğer türlerde de paylaşım olduğu gözlemlenmektedir. insan kadar olmasa da onlar da yaşamlarına bir anlam katarlar. insanın diğer canlılara göre bir üstünlüğü olmadığını defaaten açıklamış bulunmaktayım. yaşamın anlamı paylaşarak çoğaltmaktır, savaş değil barıştır, öz olarak...

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
üstünKişi bu konuyu bu kadar sorun etmeniz de bir yaşam belirtisi aslında. Ama bu tırtıklamayla bir yere varamama ihtimaliniz de çok yüksek .Kafanızda bir tahtakurusuyla bir ömür geçirmek yerine dopamin seviyenize baktırın bence. Uzun süre ormanda kalın ya da.Ruhunuzu travmaya uğratın ...ve bunun gibi birkaç tavsiye daha verilebilir sorun şu yine bunları neden yapasınız ki. Hoşgelmiş varoluş açmazı! corona dan beter klinik benzerlik.Çok geçmiş olsun.

Açmazdan ziyade kendimi bir kavak noktasında gibi hissediyorum. Gidebileceğim yönleri (seçebileceğim amaçları) görebiliyorum, bu yönlere gidersem bu yolların kişiliğimi nasıl şekillendireceğini, nasıl fayda sağlayacklarını da görebiliyorum. Ancak bu yönlerin hiçbirisi gerçek manada ilgimi çekmiyor. Bununla birlikte hiçbir amacım olmadığı takdirde yerimde sayıyorum, düşünerek keşfettiğim fikirleri bir daha kullanılmamak üzere rafa kaldırıyorum ve unutuyorum. Bu "Kendim için bir işe yaramamak" durumunda takılı kalmak da beni huzursuz ediyor.

iç-güdülerinden bir çoğunu elemine ederek" insan"laşan canlı türü olarak insan yaşama bir anlam katmak ister. yaşamın her alanda bir anlamı vardır ve bunu sağlayan da yine bireyin toplumsal gerçekliğidir. "haz" lar tek başına bir anlam ifade etmezler; ürettiğini paylaşan/paylaşamayan bu nedenle barışık ve savaş halinde olan yine insandır...ne ki bazı diğer türlerde de paylaşım olduğu gözlemlenmektedir. insan kadar olmasa da onlar da yaşamlarına bir anlam katarlar. insanın diğer canlılara göre bir üstünlüğü olmadığını defaaten açıklamış bulunmaktayım. yaşamın anlamı paylaşarak çoğaltmaktır, savaş değil barıştır, öz olarak...

İnsanın yaşama anlam katmak ister ve bu anlam ilerlemektir. İlerlemek birikimle olur, birikim de insanların bireylel birikimlerini paylaşmasıyla gerçekleşir. İnsan(lık), 'yaşam'a anlamı bu birikimden doğan bilgi gücünü bu birikimden doğan bir amaca yönlendirerek yapar. Ancak buradaki asıl sorun insanlığın değil tek bir insanın neden ilerleyeceğidir. Tamam, ilerlemek için doğasından gelen bir yönelim ve potansiyel mevcut, ancak bu insan neden ilerlesin?, neden hayatını sadece ilerlemek uğruna bir amaca adasın?

Aşmaya çalıştığım sorun bu: Elimde tuttuğum bir yaşam sürem var ve bu süre her geçen zaman azalıyor. Bu yaşam süremi kendim için faydalı kullanmam gerektiğini hissediyorum ancak yaşamım benim için o kadar kıymetli ki bir yere harcamak da istemiyorum.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Sanırım amacım olmasa da yapmam gerekenin cevabını buldum. Şu ana kadar yaptığımdan farklı değil ama olsun. Düşüneceğim ve düşüncelerim hakkında düşünüp onları kaydedeceğim.

Yardımlarınız için teşekkürler.

hakkovakko

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
felsefe
benim görüşüm her felsefeden biraz alıp hayatının amacı yapmak olması gereken senin bedeninin ve aklın kapasitesini tamamen kullanmak
zekanın temeli sağlam olacak şekilde katman katman yapıp bilgilenmek zevklenmek iyi hissetmek gerektiği zaman acı çekmek anı yaşamak pişman olmamak çok fazla güzel günler geçirmek tabi emek vererek...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
ilerleme"nin tek-yönlü olması anlamlı değil tam tersine hayatı görüldüğü üzere uygarlaşma adı altında büyük çoğunluğun mutsuzluğu üzerine inşa etmiş olması nedeniyle onu E. Canetti'nin belirlediği gibi ilk yasa olan "paylaşma yasası" nın ihlali nedeniyle amaç olmaktan çıkarıp araçsallaştırmayı başardığımızda yaşam daha anlamlı hale gelecektir.

Salih1971

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sağık
İnsanı Rahatsız eden Kendi Potansiyelidir.

Salih1971

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sağık
Kişinin İçi Tamamen Dışa çıkmadıkça kişi tam Huzurlu olamaz.

Son düzenleme:

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Yine yanlis bir konu basligi acilmis.bu forumda.hayatin amacini bulmak icin once.yaraticinin amacini bulmak gerekir.tabiiiii bir yaratici varsa.....

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Ben uzun sure yoktum bu grupta. ben yokken yonetici olmussun tebrik ederim.ustun uye.

Salih1971

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sağık
Selamlar. Diğer forumda tanrı hakkında birşeyler yazmıştım. Alıntı olarak paylaşıyorum.

Salih1971

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sağık
**Düşünme, "BİLİNÇ" in nefes almasıdır.

**Birşey varsa, 'Hep Bir ŞEY' var demektir.

**Düşünüyorum O halde Varım.(DESCARTES)

**O halde Her zaman Hep birşey vardı,, şu andada var,, ve gelecekte de hep var olacak...

**Tanrı'nın Var veya yok olması olasılıktır,
ama Tanrı'nın [Olma Olasılığı],
O'nun [Olmama Olasılığı] 'ndan' Büyüktür.

**Boyaların Dökülmesinden "Monalisa" tablosu çıkabilir. Ama orada bir 'İNSAN' varsa ben O'ndan şüphelenirim.

Ki O İnsan uyuyor bile olsa.

*Mutlak Kapalı Bir sistemde, Sistemin Zamandaki Herhangi bir anı(FAZ) Sistemin Geçmişteki Bütün anlarında potansiyel olarak mevcuttur.

*TANRI veya Sonsuz VAROLUŞ, "Mutlak Kapalı" bir sistemdir.

**İnsan bilinci "Mutlak Kapalı" bir sistemin geçmiş bütün anlarında potansiyel olarak mevcuttur.
*Bu Sebeble Şu An "BİLİNÇ" varsa. Sonsuz Evvelde de O "BİLİNÇ" potansiyel olarak vardır.

*Var olan Herşey Tesadüfen Olabilir. Ama Sonsuz Zaman önce Evvelde "BİLİNÇ" Potansiyel olarak Mevcutsa. Ben ilk ondan Şüphelenirim.

*Sonsuz Evrenlerin sonsuz evvel deki İlk O anında Potansiyel Haldeki "BİLİNÇ" ten olma ihtimali,, Tesadüfen olma ihtimalinden yüksektir.

*insan Bilincini Yükseltip Kendisinde Tanrısal "BİLİNÇ" i bulursa,
EVVELDE de O "TANRISAL BİLİNÇ" Potansiyel Olarak Var demektir.

*Evvel de Herşey Potansiyel Olarak (Uykuda) kalabilir. Ama birtek TANRI potansiyel olarak Kalmaz'' O hep Uyanık ve Aktifdir.

*Demekki Herşey Ezelde O Yaratıcı "BİLİNÇ" ten Yaradılmıştır. Ve onun İslam dininde ki Adı "ALLAH" tır.

*Ve Her Şey "ALLAH"tan gelmiştir..👍🙂❤.

"ALLAH" ın Var olması Önemli Değildir.
Önemli Olan Onun iyi olup olmamasıdır.

*Ben Sevgi dolu ve iyi isem. Evveldeki O anda da Sevgi Ve iyilik Var demektir.

Ben Sevgi ve Merhametsem Demekki Evveldeki Tanrıdan O özellik Bana gelmiştir. DEMEK Ki Tanrıda Sevgi ve iyilik Sahibidir.

*Peki Bu Alemdeki Kötülük ve Acı O zaman Neden?
Neden Kötülük ve acı? , ama Aynı Zamanda İyilik ve Sevgi!!

Bu ikisi Ancak bir yerde Olabilir. Eğitim ve imtihan amaçlı Similasyon veya Okulda.

Bu Dünya ve Alem Ya bir İmtihan veya bir similasyon ise. Bizim yapabileceğimiz ancak şunlardır,,
Uykudan veya Similasyondan uyanana kadar Mutlu anları ve Sevgiyi doya doya Yaşamak,, Acılara ve Üzüntülere Sabretmek ve Kendimizi Eğitip İnsanlık potansiyelimizi Açığa çıkarmak.

ALLAH Cümlemizi acılardan ve üzüntülerden Korusun,, İyilik ve Güzellikler le Buluştursun. Herkese Sevgi ve Mutluluklar diliyorum... ❤🙋🙂

Son düzenleme:

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Bana hic mantikli gellmiyor.yasam olu.mden oncedir.tum betimler mantik hatalariyla dolu.olu.mden sonra yasam deniyor.teistler bunu derken bile ne dediklerinin farkında bille degill er her teist cehalet kokuyor.yasam nefes al maktir.olumden sonra nefes Herkesealinmaz.cennet ve cehennem yok. bir amac varsa bunu sadece yaratici ispatliyabilir.yasamin basi bile degil.belkide 13 trilyon yil once varolmus olabiliriz.vikip edia bile sallliyor.nerden biliceksin?3,4 milyon yil once kimin neye inandigini.din ler saman ve sumerl erin adetleri bu adetleri kutsall sanan inanclilar.yazik cok yazık.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Konu basligi ile ilgili yazmistim.sizinle ilgili olsaydi alinti yapardim.oyle degil mi?.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Ben her zaman buyuk yazarim.kapitalizm varoldugu surece umudun ve iradenin bir anlami yoktur.anliyan anladi.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar