hangi torbada ne var?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Durdur bu nikahı memurbey tarafından oluşturulan hangi torbada ne var? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,074 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı hangi torbada ne var?
Konbuyu başlatan Durdur bu nikahı memurbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aksel
Elimizde 3 torba var..hepsinin içinde aynı sayıda ve aynı şekilde toplar var..birbirinin aynısı ve aynı sayıda.. Dışarıdan ağırlığı anlaşılmayacak şekilde...
bu torbalardan herhangi ikisinin üstündeki yazıyı değiştiriyorum..Torbaların üzerinde A,B ve (A,B) yazıyor..) . A Torbasının içindeki toplarda A yazıyor..B torbasının içindeki toplarda B yazıyor vs...ben torbaların içindekilerine dokunmuyorum ama torbaların dışarıdaki 2 harfini değiştiriyorum.

Siz sadece 2 tane top çekerek hangi torbada hangi harfler var bulabilirmisiniz?nasıl?

husam95

Felsefe.net
Yeni Üye
şimdi analamdığım olay 3 torba var 2 si kullanılıyor ?
ayrıca ne kadar değiştirirsen değiştir harfleri içindeki toplar belli 2 tane aynı torbanan çekerim A çıkıyosa A torbasıdır...
bu benim anladığım ama işin içinde bir bit yeniği olması gerek .D

3 torba var..
a torbası
b torbası
a,b torbası...
a torbasında sadece üzerinde a yazan toplar var..
b torbasında sadece üzerinde b yazan toplar var..
a,b torbasının yarısını üzerinde a yazan ve diğer yarısında b yazan toplar var..

bu torbalardan herhangi ikisinin üstündeki harfi değiştiriyoruz(içindekilere dokunmuyoruz)
sadece 2 torbadan 1 er top seçilerek hangi torbaların değiştirildiğini anlayabilir miyiz?ve nasıl?

F

Fetâ

Ziyaretçi
Eğer (a,b) torbası değiştirilmiş ise,üzerindeki tek "harf" mi, yoksa "harf"lerin her ikiside mi değiştiriliyor? Soru açık değil.

soru açık aslında...
top sayıları eşit 3 torbada da..kafanıza göre seçebilirsiniz sayıların önemi yok..
a,b torbasında topların yarısında a yazıyor yarısında da b..
diyelim her torbada 10 tane top var..o halde;
a torbasında sadece üzerinde a yazan 10 tane top var..
b torbasında sadece üzerinde b yazan 10 tane top var..
a,b torbasında ise üzerinde a yazan 5 tane top ve üzerinde b yazan 5 top var..
...
torbaların üstü komple değişiyor tabiki..
a,b torbası değişirse her iki yazı da başka torbaya beraber yapıştırılır

arkadaşlar bu çok güzel bir sorudur..
bana da 6-7 yıl kadar önce bir arkadaş sormuştu..o zaman yarıya kadar çözmüştüm..sonradan tam çözümünü dünya matematik şampiyonu olan bir arkadaştan öğrenmiştim..çok güzel bir sorudur

torbaların yerini değiştirmiyoruz..sadece rastgele iki tanesinin üstündeki sembol değişiyor..(a,b,(a,b) yazıları)
sadece iki top çekerek hangi torbaların yerinin değiştiğini nasıl bulabiliriz?

aksel

Felsefe.net
Yeni Üye
İlk topu son durumda üzerinde (A-B) yazan torbadan cekerim. Eger cektigim birinci topta A yazıyorsa ikinci topu son durumda B yazan torbadan çekerim. İkinci çektiğim top A ise A ile B torbaları degistirilmis demektir, ikinci cektigim top B ise A ile (A-B) torbaları degistirilmistir. Eger cektigim birinci topta B yazıyorsa ikinci topu son durumda A yazan torbadan cekerim. İkinci cektigim top A ise B ile (A-B) torbaları degistirilmistir, ikinci cektigim top B ise A ile B torbaları degistirilmistir. Tesekkurler dedigin gibi guzel bir soruymus ama yazmadan cozemedim, basit bir mantıgı vardır herhalde.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar