Gerçekliğin Mümkün Olmadığı Gerçek Olan Tek Gerçektir

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Kulübü kategorisinde daVinci tarafından oluşturulan Gerçekliğin Mümkün Olmadığı Gerçek Olan Tek Gerçektir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,084 kez görüntülenmiş, 66 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Kulübü
Konu Başlığı Gerçekliğin Mümkün Olmadığı Gerçek Olan Tek Gerçektir
Konbuyu başlatan daVinci
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan idealistyazar

flzf

Filozof
Yeni Üye
varolmaktan ne anlarım biliyor musunuz? yolun kenarında küçük bir kız mendil satıyordur siz gidip o kızı bundan kurtarmaya çalışırsınız veya bir sokak hayvanına araba çarpmıştır siz gidip o hayvanı veterınere götürmüşşünüzdür, parkta evsiz yurtsuz yaşlı bir amca soğuktan titreyerek banklara yatıyordur siz paltonuzu ona vermişsinizdir, yan kapı komşun fakirdir günde tek yemek çeşidi yiyordur bu gecede bir çeşit yemek siz götürüp birlikte yemişşsinizdir, veya olaki dünya hali siz bu yürek yakan durumlara düşmüşsünüzdür ama yılmayıp hala güleryüzle mendil satıyor ve evsiz yurtsuz kalsanızda yaşama sevinci yüreğinizi ısıtıyordur o zaman siz varsinizdir benim için varolmak budur. Yok olmak zaten anladınız siz toplumda kimlerin yok olduğunu.

neyin kafasını yaşıyon sen ya bırak bu pembe hikayeleri.

flzf

Filozof
Yeni Üye
@daVinci bazen kendimi zor tutuyorum, yani bu mu cidden varolmak?.Hop birine mendil, birine palto o günü sen kurtardın . ya, ah ne büyük erdem yaptım ya dedin ve varoldun bitti.Kusura bakma, bu kadar kolaycı olmamalı var olmak.Hani bana dersin ben sınır tanımaz doktorum, atıyorum mozambikte aids vakalaı, kolera, açlık sefillik için de insanlık için, varolmak için çalışıyorum.Tamam derim işte insan .ve varolmak böyle bir şey demek derim..Ama bu tür klişeler anlıktır, yani kendini memnun eder, çözüm kalıcı deildir.Bir hayat kurtarmak deildir..
İnsan önce şu sahte soğan zarı gibi giydirilmiş kabuklarını üstünden bir bir atmalı, sonra en yalın haliyle bir merkezde .Merkezi kendi evreni olsun o merkezden kendini özelleştirip bakmalı.
Varolmak önce kemdimizin en derinden gelen sesi dinliyerek başlar, o sesi bulana kadar derine inmek lazım..
davinci umarım kızmazsın, yok yok kızmazsın:)

yaniii işte bunu söylemek istiyordum benden önce biri söylemiş :)

daVinci

Üye
Yeni Üye
[MENTION=469]flzf[/MENTION] kendi düşüncelerimde sana dokunan nedir anlamadım. düşünce benim değil mi hikaye benim değil mi ister pembedir ister siyah seni ne ilgilendirir. sen karamelin dediği gibi önce üstündeki soğan zarını ve kabuklarını at, bakalım cücüğün varmıymış yokmuymuş. kusura bakma ama 2 dir susuyorum, öyle kendini flzf sanmakla olmuyor bu işler, önce saygı göstermeyi öğreneceksin sonra düşüneceksin ben var mıyım yok muyum. Neyin kafasını yaşadığımı bilmiyorum ama senin kafanı yaşamadığımı iyi biliyorum....

daVinci

Üye
Yeni Üye
@daVinci bazen kendimi zor tutuyorum, yani bu mu cidden varolmak?.Hop birine mendil, birine palto o günü sen kurtardın . ya, ah ne büyük erdem yaptım ya dedin ve varoldun bitti.Kusura bakma, bu kadar kolaycı olmamalı var olmak.Hani bana dersin ben sınır tanımaz doktorum, atıyorum mozambikte aids vakalaı, kolera, açlık sefillik için de insanlık için, varolmak için çalışıyorum.Tamam derim işte insan .ve varolmak böyle bir şey demek derim..Ama bu tür klişeler anlıktır, yani kendini memnun eder, çözüm kalıcı deildir.Bir hayat kurtarmak deildir..
İnsan önce şu sahte soğan zarı gibi giydirilmiş kabuklarını üstünden bir bir atmalı, sonra en yalın haliyle bir merkezde .Merkezi kendi evreni olsun o merkezden kendini özelleştirip bakmalı.
Varolmak önce kemdimizin en derinden gelen sesi dinliyerek başlar, o sesi bulana kadar derine inmek lazım..
davinci umarım kızmazsın, yok yok kızmazsın:)

öncelikle yazdıklarında kızılcak bir şey yok,bazı kendini beğenmişler gibi yok kimse beni eleştiremez yok kimse bana öğüt veremez tiriplerine girmem. eleştiriyi hazmedemeyen insan daha taş devrindeki mağarasından çıkamamış bir insandır benim için. o yüzden tesekkür ederim. neyi eleştirdiğini gayet iyi biliyorum türk sineması tadında, gariban edebiyatı havasında gibi duruyor anlattıklarım doğrudur. doğrudurda içeriği benim düşüncemdir kimseye ucu dokunmadığı takdirde kimseyi ilgilendirmez.
gelelim yazdıklarına. benim için varolmamın ya da varolmamamın bir anlamı yok maalesef. kafa yorulcak bir konu değil var mıyım yok muyum? benim için önemli olan varolmamın amacı nedir? ben bunu bulmaya çalışırım. belki büyük belki küçük, belki saçma belki mantıklı zaten bir amacım varsa varım demektir ama iyi ama kötü. her insan büyük olacak diye bir kaide yoktur. belki benim amacım palto vermektir olamaz mı? bende dünyayı kurtaracak bir güç yok maalesef. bu gücün olmaması varolmadığım anlamına mı gelir. içimdeki ses çok cılız bir ses git mendilci kızdan mendil al diyor ,aidse çare bul demiyor ne yapabilirim. belki var olmak çok sade ve basit bir anlam ifade ediyor çok derinde değil gözümüzün önünde aslında bana sorarsan. zaten özüne indiğinde en basit halini görmeyecek misin, en basit halinde varolduğunu, ben olduğunu keşfetmeyecek misin? basitliğin içinde karmaşık bir sorunun cevabını aramaya çalışmak mantıklı değildir bence.

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Yazdıklarına şu noktada hak veriyoru."En basite inmek" varolmak için bence bakış açısı aslında bu bana göre.Tabi seni ayarı kaçan bir şekilde eleştirdim ama tam da bunu demek istiyordum.yani ulvi bir amaç için savaş vermiyorsan ki bir çok insan bu amaçla burda deil, öyleyse varolmanın klişelere ihtiyacı yok deil mi?yani bunlar birer mit gibi artık.Varolmanın sana yada bana göre içini doldurmaktan öte gibi.Mesela kendimce anlatayım,sonbaharda delice bir rüzgar esiyor, yapraklar uçuşuyor, uzaklarda denizin dalgaları o doğada ki değişim kışa dönüş çabaları, rüzgarın sesi kokusu ve kaostan uzaklaşmak hemen beni merkeze çeker ve varoluş tınılarını hissederim.İşte bu yalın duygular, basit dokunuşlar ve güzel yalın olan şeyler,benim varolmak kaynaklarımın birer dalları.Bunun gibi daha bir çok dallarım var.

Duygu olarak aynı paralellikte olan şeyler , yazılırken farklı hiisettiriliyor karşı tarafa.Ama yine de sabırlıca ve sakince cevaplamana teşekkürler..

flzf

Filozof
Yeni Üye
[MENTION=469]flzf[/MENTION] kendi düşüncelerimde sana dokunan nedir anlamadım. düşünce benim değil mi hikaye benim değil mi ister pembedir ister siyah seni ne ilgilendirir. sen karamelin dediği gibi önce üstündeki soğan zarını ve kabuklarını at, bakalım cücüğün varmıymış yokmuymuş. kusura bakma ama 2 dir susuyorum, öyle kendini flzf sanmakla olmuyor bu işler, önce saygı göstermeyi öğreneceksin sonra düşüneceksin ben var mıyım yok muyum. Neyin kafasını yaşadığımı bilmiyorum ama senin kafanı yaşamadığımı iyi biliyorum....

Anlattıklarında gerçeklik payı yok, iyilik yap var ol diye bir fikir mi var hem kime göre iyilik neye göre iyilik mendil satan kıza acıyıp mendil alırsan babasına o parayla içki ısmarlamış olursun iyiki bu kızı böyle sefil perişan ediyorsun demiş olursun kolundan tutup polise götürüp bu kızı sokakta istismar edilirken gördün gereğinin yapılmasını istiyorum ve konuyu takip edicem deyip peşini bırakmıyorsan belki iyilik yapıyorsundur. Öte yandan saygı istenmez verilmez alınmaz satılmaz saygı duyulacak gerçekçi mantıklı yorumlar yaparsan tabiki saygı duyarım Hem niye susuyorsun arkadaş kim sana sus diyor konuş dök içindekileri ama zırvalama yeterki. Ben kendimi filozof sanmıyorum bu zaten benim üzerimdeki bir lanet o bardağın altını üstünü içini dışını dolusunu boşunu her taraftan görmek ne sefil bir duygudur bilirmisin.Sanmıyorum kendine göre mükemmel yorumların olabilir ama bana saçma gelenleri açık bir dille söylerim eleştiririm sanane arkadaş sanane.

Var olup olmamaktan girip ben buna çözüm bulamıyorum ama varlık amacım şu olabilir bundan yola çıkarak şunları şunları yaparsam varım demek seninki. Ortada belirli bir varlık amacıda yok kabullenme düşüncelerini erteleme var sadece. Bilgisayarda film izliyorsun o bilgisayarın amacı filmi ne ise öyle yayınlamak şimdi bilgisayar varmı iyilikmi yapıyor kötülük mü ? Matrix diye bir film vardı bilmem izledinmi ordaki baş oğlanımız neo geceleri hacker lık yapan biriydi halbıki o bilgisayarları sadece beyninde kullanıyordu gerçekte bilgisayar diye birşey olmamıştı önünde.Ordaki bilgisayarlar üstüne düşeni yapıp yine filmi yayınlıyorlardı vs vs

Eleştirilmeye tahammül edileceksin önce Neyin kafasını yaşadığını bilmediğin belli oluyor zaten arasıra güzel şeylerde yazıyorsunda çoğu yerde alakasız yerleri yanlış biçimde bağlıyorsun e bende müsadenle bunu eleştiririm.

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Aslında kızılacak bir şey yok. Biraz devinim oldu, paslar biraz gitti.Biraz konuya heyecan kattık gibi yaklaşalım.Yoksa uzar gider.Gereksizleştirmeyelim di mi?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
[MENTION=4530]daVinci[/MENTION] nin söylediklerinin boş ve anlamsız şeyler olduğunu düşünmüyorum. Bu hayatta sizin için önemsiz görünen çok küçük bir davranış başka birileri için çok fazla anlam ifade edebilir. Yaptığımız iyi eylemleri başkalarının takdiri için yapmıyoruz. Üşüyen birine palto,kıyafet vermek v.s. çok basit gibi görünse de karşıdaki kişi için çok anlamlıdır.

Herkes kendi imkanları ölçüsünde ne yapabiliyorsa yapmalıdır. Bu küçük, bu anlamsız diye sınıflara ayırmak bana hiç doğru görünmüyor.

Var olmak için yeterli ya da değil önemli olan kendinden başkalarını da düşünebiliyor olmandır. Sizin için çok küçük görünen bir iyilik yaşamda başınıza gelebilecek bela-felaket v.s. yi daha az zararla atlatmanıza vesile de olabilir. Tabi ki hiç bir iyi eylem bu amaçla yapılmamalıdır. Kalpten ve samimi iyi niyet her zaman Allah tarafından kabul görür ve yaşam sınavında artı hanenize eklenir.

İyi eylem hatta iyi niyet, düşünce v.s. hepsinin karşılığı vardır. Yaşam koşullarımız eşit değil, herkesin yaşamı kolay da değil fakat herkes imkanları ölçüsünde ne yapabilir veya yapabiliyorsa bu davranışın anlamı çok büyüktür.

[MENTION=469]flzf[/MENTION] pembe hikayelerden bahsetmiyoruz sadece yaşadığımız her anı doğru değerlendirmekten bahsediyoruz. Karşılık bekleyerek iyilik yaparsan asla karşılığını bulamazsın. İnsanların nasıl yaşadığı veya neyi doğru-neyi yanlış yaptıkları da önemli değil herkes kendi adına iyi olanı yapmaya çabalarsa çok küçük detaylar bile birçok şeyi değiştirebilir.

Şems-i Tebrizi'nin 40 kurallarından birkaç tanesini paylaşmak istiyorum.

" Şu hayatta tek başına inzivada kalarak, sadece kendi sesinin yankısını duyarak, Hakikati keşfedemezsin. Kendini ancak bir başka insanın aynasında tam olarak görebilirsin." Kural 7

"Hepimiz farklı sıfatlarla sıfatlandırıldık. Şayet Allah herkesin tıpatıp aynı olmasını isteseydi, hiç şüphesiz öyle yapardı. Farklılıklara saygı göstermemek, kendi doğrularını başkalarına dayatmaya kalkmak, Hakk’ın mukaddes nizamına saygısızlık etmektir." Kural 21

"Şu dünya bir dağ gibidir, ona nasıl seslenirsen o da sana sesleri öyle aksettirir. Ağzından hayırlı bir laf çıkarsa, hayırlı laf yankılanır. Şer çıkarsa, sana gerisin geri şer yankılanır. Öyleyse kim senin hakkında kötü konuşur, sen o insan hakkında kırk gün kırk gece sadece güzel sözler et. Kırk günün sonunda göreceksin her şey değişmiş olacak. Senin gönlün değişirse, dünya değişir."Kural 27

"Kader, hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten, ‘ne yapalım kaderimiz böyle’ deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir, öyleyse ne hayatının hakimisin, ne de hayat karşısında çaresizsin." Kural-29

Ne düşünür, neyi yaparsak onun karşılığını alırız. Çok küçük gibi görünen iyi bir eylem her zaman iyilik olarak geri döner. Bu hayal kurmak değildir her an kendimiz de yaşayıp, tecrübe edebiliriz.

flzf

Filozof
Yeni Üye
[MENTION=4530]daVinci[/MENTION] nin söylediklerinin boş ve anlamsız şeyler olduğunu düşünmüyorum. Bu hayatta sizin için önemsiz görünen çok küçük bir davranış başka birileri için çok fazla anlam ifade edebilir. Yaptığımız iyi eylemleri başkalarının takdiri için yapmıyoruz. Üşüyen birine palto,kıyafet vermek v.s. çok basit gibi görünse de karşıdaki kişi için çok anlamlıdır.

Herkes kendi imkanları ölçüsünde ne yapabiliyorsa yapmalıdır. Bu küçük, bu anlamsız diye sınıflara ayırmak bana hiç doğru görünmüyor.

Var olmak için yeterli ya da değil önemli olan kendinden başkalarını da düşünebiliyor olmandır. Sizin için çok küçük görünen bir iyilik yaşamda başınıza gelebilecek bela-felaket v.s. yi daha az zararla atlatmanıza vesile de olabilir. Tabi ki hiç bir iyi eylem bu amaçla yapılmamalıdır. Kalpten ve samimi iyi niyet her zaman Allah tarafından kabul görür ve yaşam sınavında artı hanenize eklenir.

İyi eylem hatta iyi niyet, düşünce v.s. hepsinin karşılığı vardır. Yaşam koşullarımız eşit değil, herkesin yaşamı kolay da değil fakat herkes imkanları ölçüsünde ne yapabilir veya yapabiliyorsa bu davranışın anlamı çok büyüktür.

[MENTION=469]flzf[/MENTION] pembe hikayelerden bahsetmiyoruz sadece yaşadığımız her anı doğru değerlendirmekten bahsediyoruz. Karşılık bekleyerek iyilik yaparsan asla karşılığını bulamazsın. İnsanların nasıl yaşadığı veya neyi doğru-neyi yanlış yaptıkları da önemli değil herkes kendi adına iyi olanı yapmaya çabalarsa çok küçük detaylar bile birçok şeyi değiştirebilir.

Şems-i Tebrizi'nin 40 kurallarından birkaç tanesini paylaşmak istiyorum.

" Şu hayatta tek başına inzivada kalarak, sadece kendi sesinin yankısını duyarak, Hakikati keşfedemezsin. Kendini ancak bir başka insanın aynasında tam olarak görebilirsin." Kural 7

"Hepimiz farklı sıfatlarla sıfatlandırıldık. Şayet Allah herkesin tıpatıp aynı olmasını isteseydi, hiç şüphesiz öyle yapardı. Farklılıklara saygı göstermemek, kendi doğrularını başkalarına dayatmaya kalkmak, Hakk’ın mukaddes nizamına saygısızlık etmektir." Kural 21

"Şu dünya bir dağ gibidir, ona nasıl seslenirsen o da sana sesleri öyle aksettirir. Ağzından hayırlı bir laf çıkarsa, hayırlı laf yankılanır. Şer çıkarsa, sana gerisin geri şer yankılanır. Öyleyse kim senin hakkında kötü konuşur, sen o insan hakkında kırk gün kırk gece sadece güzel sözler et. Kırk günün sonunda göreceksin her şey değişmiş olacak. Senin gönlün değişirse, dünya değişir."Kural 27

"Kader, hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten, ‘ne yapalım kaderimiz böyle’ deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir, öyleyse ne hayatının hakimisin, ne de hayat karşısında çaresizsin." Kural-29

Ne düşünür, neyi yaparsak onun karşılığını alırız. Çok küçük gibi görünen iyi bir eylem her zaman iyilik olarak geri döner. Bu hayal kurmak değildir her an kendimiz de yaşayıp, tecrübe edebiliriz.

Ya bırakın abi bunları gerçekçi olun hani sanal dünya ne sallasam vesselam gibi olmasın günlük hayatta kaç kişiye paltonu verdin verdi verdiler öyle bir dünya yok herkes kendi menfaatini düşünüyor sokokta açlıktan geber kimsenin umrunda olmaz. Burda gelip kalem silahşörlüğü yapmayın. Devrimci bir arkadaş anlatıyor ben inandığım şeyler için hapis yattım çıktığımda ise bütün dava arkadaşlarım fabrikatör olmuş beni tanımadılar bile.Üstelik o çok savundukları alınterinden sömüre sömüre kazanıyorlar. Aynen böyle anlattı işte

Gençleri gerçekten aydınlatmak istiyorsanız gerçeklerden bahsedin gidipte ite köpeğe yem olmasınlar. Tam acımasız olun demiyoruz ama saf cahilde olmayın hep böyle pembe hikayeler ile kandırırlar zaten birileri bu devirde paylaşmak diyorsa şöyle anlayın gidin kazanın getirin bana verin ben sizi görürüm ne zaman ilerde belki ölürken görürler sizi emin olun.

Yahu adam sanki bi iş sahibi olmuş her parkta yatan adama paltosunu veriyor sen bi kere işini doğru yapmaktan bahset dürüst olmaktan bahset daha insan olacak nankör varlık iyilik yapma aşamasına gelmemiş görüyorum gördüm ben iyiliğe aşka sevgiye inanmıyorum artık kısaca. Belki bir ihtimal dürüst olmak uğruna sunulan menfeati geri tepenler çıkar ama kimse iyilik uğruna kendinden harcamaz bu böyle biline. Hay yarabbim ya üç kuruşa babam bile satmış beni kim hala hangi dünyayı konuşuyor ben anlamıyorum bi türlü ben mi bi anormalim başka galakside yaşıyorum ya cinlendirdiniz gene beni.

Gerçekmi istiyordunuz aha gerçeklerin bir kısmı kovun beni şimdi dokuz köyden.

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Kovmayız [MENTION=469]flzf[/MENTION] ama sende taktın bu palto duygusalına, paltoyu unutalım ve biraz daha duydu diyelim.EVET YAPIŞ YAPIŞ, suni duygular deil ama hayatta bunlar da var diyelim.Sen de cinlenme yahu. sonra ,kim bu siteden sana cin cıkaracak:)

flzf

Filozof
Yeni Üye
Palto o yapış yapış suni duyguların ismi iy bulmuşsun sevdim bunu yapış yapış suni duygu :) Şu aralar duygularımı ameliyatla aldırmayı düşünüyorum zaten varmı bildiğiniz iyi bir operatör cerrah bir tak nefret duygum kalsın.

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Nefret duygunu biraz bağdaş kurup ellerini iki yana aç, ommmmmmm, hmm de.derin derin nefes al.zaten flozofsun ben merkezine dön.yaradanla bağlan.bir ışık kanalı seni ona bağlasın.şimdi ona bağlandın .tamam mı?bak bunlar bio enerji kursu mavraları, insanlar bunlara avuç avuç dolarlar ödüyor.ben sana bedava anlattım.daha ne istiyorsun:)

flzf

Filozof
Yeni Üye
ben nefret duygumdan memnunum ki ençok o işime yarıyor yoksa yumuşak yüzlülüğümden şimdiye ölmüştüm ben :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
[MENTION=469]flzf[/MENTION] günlük hayatta kimin ne yaptığını takip edecek zamanım yok ayrıca gerek de yok. Kim ne yapmak isterse yapsın çoğunluk böyle yapıyor diye bu durumu yaşam tarzı ve olması gereken mi kabul edeceğiz?????

Paltosunu veren de çıkar paltosu olmayan adamı gasp etmeye çalışan da çıkar. Yaşamda herkes kendi yaptıkları ile ilgilenmeli, bana yanlış yapan da yapsın ne yapayım yani bir ömür boyu bunun hesabını mı tutacağım?

Sen kendi yaşanmış acı tecrübelerini yaşamın geneline yaymış ve yaşadığın olumsuzluklara saplanıp kalmışsın. Birçok insanın hayatında olumsuzluklar var. Kim ne yaptı ise yaptı bu hesaplaşmalara artık bir son verip, yoluna devam etmeye çalışmalısın. Nefret ve öfke ile varacağın nokta şu an yaşadıklarından daha ağırlarını yaşamaya mecbur kalacağın yer olacaktır. Bu bir kehanet değil yaşamın doğal akışıdır. İyi şeylere kafa yoran iyi şeyler ile karşılaşmaya başlar, kötülüklerin hesabını tutan ve içinde büyüten ise kötülükleri yaşamına çeker. Her kötü olay yaşayan kötü insan değildir fakat içinde tuttuğu yaşanmışlıkların nefreti ve öfkesi sebebi ile olumsuz olayları daha fazla yaşamına çeker.

Başkalarının yaptıkları sana zarar vermiş olabilir, o kişileri düşünmekten ve yaptıklarının sonucu duyduğun nefreti beslemekten vazgeçmezsen bu olumsuz atmosfer hiç değişmeyecektir. Bu bir ceza değil senin seçimindir. Olan olmuş, giden gitmiş unutmaktan ve yoluna devam etmekten başka çaren yok.

Palto veren versin, vermeyen de vermesin. Sen başkalarının ne yaptığını boş ver sen kendi yapabileceklerine bak. Çok zor günler yaşayabilirsin ve mutsuz da olabilirsin bunun için kimse seni suçlayamaz fakat ne yaşarsan yaşa iyi yönlerini kaybetmemelisin, iyi yönlerini kaybettiğin zaman bu dünyada sefa da sürsen öteki tarafta çekeceğin azap emin ol tahmin bile edemeyeceğin kadar zordur. Sen yaşamı tek bu dünyadan ibaret gördüğün sürece yaşamın adaletsiz görüntüsüne takılır kalırsın. Bu dünya yaşamı da çok önemli, bu yaşamı da layıkı ile yaşamak gerekiyor fakat herkesin koşulları eşit değil bu gerçeği kabullenmekten başka çaren yok. Herkes sana yanlış yapabilir ama yapmayadabilir. Bu kadar olumsuz baktığın sürece ne kadar olumsuz olay ve insan varsa hayatına çekmeye devam edeceksin. O yüzden ne yapıp edip şu olumsuz atmosferden kurtulmanın yollarını bulmaya çabalamalısın, kaybedecek bir şeyi olmayan insan tehlikelidir. Kendini kaybetme ve kendine sahip çık, bırak babanı, ordakini buradakini sen kendine zulüm edersen başkaları zaten seni ezer geçer, o yüzden hatayı çevrede değil kendimizde aramalıyız.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Hatayı ben hep kendimde aradım bu şerefsizlerin hep daha çok işine geldi aslında söylediklerin mantıklı şeyler ama yok öyle artık Baktım böyle olmuyor kimseyede tavsiye etmiyorum beni ezip geçen hep iyiliğim oldu kötüye birşey olmaz derler ya doğru iyilik yapmaya kendinden başlıycak insan Kötülere taviz af maf yok bitti artık artık kim olursa olsun tanımıycam bana yapılanın 1000 mislini yapıcam böyle daha huzurluyum enazından. Kendime nefret besleyemediğimden sinir oluyorum ya zaten hayat da bu yönde kamçılıyor birine iyi duygular beslemek isterken pat durduk yere daha büyük hep daha büyük kötülükler yapıyor ben sorunu buldum gereğinden fazla iyi bir insanım.

Tecrübelerimden yola çıkarak özetle şunu söylüyorum Kendimden daha iyisi benim için yaramaz adamdır. İyilik herşeye çözüm getirmiyor blakis çoğu zaman iyilik yapıyor kötülük buluyorsun kötülük iyi olanların iyiliklerindende besleniyor çünkü.işte bu yüzden bu yapış yapış suni duygulardan hiç ama hiç hazzetmiyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Hatayı ben hep kendimde aradım bu şerefsizlerin hep daha çok işine geldi aslında söylediklerin mantıklı şeyler ama yok öyle artık Baktım böyle olmuyor kimseyede tavsiye etmiyorum beni ezip geçen hep iyiliğim oldu kötüye birşey olmaz derler ya doğru iyilik yapmaya kendinden başlıycak insan Kötülere taviz af maf yok bitti artık artık kim olursa olsun tanımıycam bana yapılanın 1000 mislini yapıcam böyle daha huzurluyum enazından. Kendime nefret besleyemediğimden sinir oluyorum ya zaten hayat da bu yönde kamçılıyor birine iyi duygular beslemek isterken pat durduk yere daha büyük hep daha büyük kötülükler yapıyor ben sorunu buldum gereğinden fazla iyi bir insanım.

Tecrübelerimden yola çıkarak özetle şunu söylüyorum Kendimden daha iyisi benim için yaramaz adamdır. İyilik herşeye çözüm getirmiyor blakis çoğu zaman iyilik yapıyor kötülük buluyorsun kötülük iyi olanların iyiliklerindende besleniyor çünkü.işte bu yüzden bu yapış yapış suni duygulardan hiç ama hiç hazzetmiyorum.

İyilik yapanın kötülük bulması söz konusu değildir. Görüntü olarak veya dünya yaşamında kötülük olarak yansıyanların aldatıcı görüntüsü seni yanıltıyor. Sen iyilik yaparken karşılık beklememelisin."İyilik yaptım bana kötülük yaptılar." düşüncesi çıkarcı bir görüştür. Tekrar söylüyorum, ne yaparsan kendine yaparsın. Sana kötülük yapan birileri varsa da sana değil kendilerine yapıyorlardır.

Sunni duygular, senin içinde yuvarlandığın bu karmaşayı yaratan duygulardır. Nefret, kin, öfke, intikam v.s. bunlardır sunni olan ve insanı-insanları olmadığı birisi gibi yapar.

Bulunduğun ortam ve düşünce yapısından sıyrılmayı başarmadığın sürece ve nefretini canlı tuttukça nefret edeceğin yeni olaylar ve insanlar ile karşılaşmaya devam edeceksin. Kahramanlar değişecek fakat yine mutsuz olan sen olacaksın. Bu olumsuz duygulardan arınmak için bir yol bulmalısın tabi ki karar ve seçim senin...

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Excel eğitmeni herşeye teşekkür etmiş anlıyamadım.bir şey mi kaçırdım:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar