Gerçekliğin Mümkün Olmadığı Gerçek Olan Tek Gerçektir

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Kulübü kategorisinde daVinci tarafından oluşturulan Gerçekliğin Mümkün Olmadığı Gerçek Olan Tek Gerçektir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,085 kez görüntülenmiş, 66 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Kulübü
Konu Başlığı Gerçekliğin Mümkün Olmadığı Gerçek Olan Tek Gerçektir
Konbuyu başlatan daVinci
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan idealistyazar

temiz su

Felsefe.net
Yeni Üye
Bizler düşünce ve dil ile dünya içinde bir anlam yaratıyoruz sadece. gerçek ise bizden ve yarattığımız bu anlamlardan bağımsız biçimde varlığını sürdürüyor ve sürdürmeye devam edecek. gerçeği kavrayabilmemizin mümkün olmadığını düşünüyorum.

felsefehayat

Felsefe.net
Yeni Üye
sadece tek bir gerçekten doğdu her şey, o gerçeklik normal algının dışında seyreden eşsiz ve tanımsız bir şeydir...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
'' GERÇEKLİĞİN MÜMKÜN OLMADIĞI GERÇEK OLAN TEK GERÇEKTİR'' Yorumlarınız bekliyorum. ...

Ben bu cümleyi yani ne ifade ettiğini tam olarak anlamadım ama şunu diyebilirim; (tekrar okudum bu yazıyı ve gördüm ki gerçeğin mümkünlüğüne vurgu yapılmış, gerçek mümkün değil derekn gerçek sahta-asılsız yalan,ilüzyon benzeri kavramasallaştırma sanırm;)

Maharaj der ki; Siz gerçek olanı değil, sahte olanı, asılsız olanı (yalan olanı- gerçeğe göre) bilebilirsiniz;

Bu da şu anlama gelir kanımca;

Kafka der ki;

Gerçek parçalara ayrılamaz; bu yüzden kendini tanıma yeteneğinden yoksundur; her kim onu tanımak isterse bir yalan olmak zorundadır.

Yani şöyle yorumlayalım bunu;

Gerçek, (yalnızca) yalan aynasına yansıyabilir;
Gerçeğin resmine yalan aynasından bakılabilir; (Ya da aynaın yansıtanı sahtelik, sahtelik karanlığı olmalıdır, gerçeğin yansıması için)
Gerçeğin kendi niteliği bölünemeyeceği ve ayrışamaycağı için; gerçek, gerçek içinde kendi tarafından bilinemez ve kavranamaz, Gerçek olmayanlar (sanısı-duygusu-güdüsü-algısı) ile dışsal olarak kavranıp bilinebilir;
Gerçeğe yalnızca yalan (sahte olan) (başkalıkla ve kavrayışla-anlayışla) dokunabilir, Gerçek kendine dokunamaz;

Tabi ki bunlar saçmalık ve eksik betimlemler biliyorum ve uzatılabilir bu ifadeler ve çıkarımsamalar;

bunun için; Bizim gerçek dediğimiz şeye ve gerçeğin özgün kendi anlamına gitmemiz gerekiyor, Biz gerçek deyince değişmeyen salt öznitelik, öz unsurluk benzeri bi çağrışma yöneliyoruz, Oysa gerçeklik sözcüğüne bakın, Alternatif gerçeklik, Bi oyunun gerçekliği, bi romanın gerçekliği, Yani gerçeklik ve gerçekliğin kendisi kurgusal ve algısal bi yapıdır ve salt/mutlak/özsel/öz unsursal bi gerçekliği/öz niteliği belirtmez; Gerçek sözcüğü bu nedenle (belki hem gerçeği yani yalan olanı belirten) çok boyutlu ve çok anlamlı bi sözcüktür; Örneğin gerçek bi ilüzyondur yansılsamadır ama yanılsama aynı zamanda gerçektir ve gerçekliktir dersem dersek ve bu ifadeyi doğru ve geçerli kabul edersek belki bu gerçeğin ve gerçekliğin yapısını belirtir; Bunun dışında başka bi önerme de şunu dersek; Bölünmeyen, bilinmeyen, sır olan sözde gerçeklik, sonsuz zeka ya da sonsuz özdür, o sizsiniz ya da o her şeydir, Örneğin bu ifadeyi de doğru ve geçerli sayarsak ne olur?

Ne demiş Maharaj;
Gerçek kanıtlanamaz da çürütülümezde, (sizden alınamaz olanı bulun)
Gerçeği ise bilmeli ve öğrenmeli değilsiniz, olmalısınız; (ben varıma, ben'im (ben) duyugusuna/duyuşuna odaklanın/bakın)

Olmaktır gerçek, Tek gerçek; Elimizdeki net ve somut olarak bildiğimiz/gördüğümüz/gözlemlediğimiz tek gerçek varolmaktır; Gerçeği istiyorsanız isterseniz sadece bu ifadeyi düşünün, Varolmak, ben varım, Ben varım deyin, Gidin bi kayaya bağırın, Aklınızda müzik gibi çınlatın ve tutun bi süre, İsterseniz uzun bi süre, Ya da karşınıza bi dostunuzu alıp kendinizden geçene kadar birbirinize ben varım diye karşılıklı sırayla bağırın örneğin; Bu hiç yapmadığınız bi şey, Hayat henüz yapmadıklarınız ve yapabileceklerinizdir, Gerçek sadece budur;

dtemrealper

Felsefe.net
Yeni Üye
@dijital ,sürekli kieagard diyecek. Ben de matrix devam diyeceğim:)
Ama acı ve gerçeklerle ne yazık ki, gerçek hayatta biz yüzleşiyoruz.
Ah senin , kart ödeme günün gelmiş, yok canım boşver bu gördüğün borçların hepsi hayal diyen bir banka çıkmıyor:)
Yani sürekli uçuş modundan biraz, yere sağlam basma moduna geçmek lazım.
O moda geçmek bu hayatta belki de dik durmaktır belki de güçlü olmaktır, ama insan bi yoruluyor ki bazen artık ne sağlam basma modu ne de uçuş modu o yorgunluk ikisini de elinden alıyor ve kaybediyor .. Kimi kaybediyor ? ( KENDİNİ )

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
-Cevaplar vardı cebimde; iste tam ordaydı, cebime doldurmuştum onları,
bitmiş olmalı;
-aklın cebi yoktur çocuğum sen nereye koydun onları, neden dağınık aklın senin bu kadar?
-cevap cevapçıdan alınır, cepte taşınmaz ki bu;
-yo öyle değil, cevap kendine verilir, kendinden kendine ve taze tüketilir,
-bi cevap ağacı mı var ki, bi cevap ormanından mı topluyoruz ki bunu;
-cevap olsa ne olur olmasa ne olur cevaplar yetmiyor ya da bitirmiyor ki karmaşayı; eylem bir cevap olabiilr belki;
-hayatın ya da gerçekliğin yenilebilen ve tüketilebilen bir cevabı yok ne yazık ki;

--

-gerçeklik gerçekliğin içine saklanmıştır ve dışına çıkamaz, esasen dışına çıksa, uçuşur ve havaya dağılır gider; bu yüzden -gerçeklik gerçek kabında gözlemlenir;
-ne saçmaladın be, amma da saçmaladın, öyle olmaz o, havada uçan gerçekliği solursun içine doldurursun;
-öyle olmaz o beyler, gerçeklik havada mı? diyelim ki havada ve yakladınız onu, basınçlıca bi kaba koyun, basınç vb. testi yapın ona;
-bizler gerçekliğin peinden koşan kelebekler miyiz ki, ya da kelebekler gibi gerçekliğin peşinden koşan uçucular,
-gerçeklik gerçekliğin dışına saklanmıştır oysa ve içine giremez, içine bi girse ben biliyorum ne yapacağımı;
-gerçek elle tutulur mu? elden ele verilir mi örneğin;

--
İsimsel analizler

gerçek- ger-i çek , geri çekmek, tam zanında geri çekmek
gerçek - ger çek, önce ger , sonra çek
gerçek- ger çek, ger çekmek, ğer(her,ger) çekmek, ses ile, boğaz ile; herçek mi
kerçek-kerçe , (gerilim-çekilim) görçek-görçe (görülüm-çekilim(bakılım)

çekmek-çeki-çekim- ölçü-tartı-düzen ve resim ya da kopya çekim gibi görüntü çekim ive bakım bakış oluşturma;
ger, geri kökü; geriden çekmek, olmadan önceden(geriden) çekmek ve bakmak, öncesinden bakmak; olma gerisinde öncesinden çekmek;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İsimsel Analizler-2

Gerçek- geri çekim
gerçek- gergi çekim- gerip çekim
kerçek - kere çekim - çoklu-adetli-defalı çekim; kopyalama-kopyasama
görçek- görü çekim- görü bakım; görgü çekim-bakım; bakımlış, bakmalış, bakmalışık
herçek - her (çek) - her çekim, here çekim, çokluğa-tümlüğe çekim

gerileşik, gergileşik, çekimleşik, çekmelişik
gerçe-kerçe-herçe-görçe-körçe (körçekim ve görçekim) (gökçekim-yerçekim) (kerce ve gerece)

idealistyazar

Felsefe.net
Yeni Üye
Gerçekte madde diye birşey yoksa , demiri işleyip nasıl çelik yapıyoruz ? antibiyotik nasıl mikroorganizmaları öldürüyor? tüy dökücü krem nasıl tüyleri döküyor? kimya hayalli şeylerin mi bileşimini ,tepkimesini araştırıyor? bunlar hayali ise bunları nasıl sınıflayıp sürekli aynı sonuca ulaşıyor? madde yoksa ve bunlar ilizyonsa ilizyon nasıl işlenebilir,değiştirilebilir,sınıflanabilir ki ?
[MENTION=3362]for me[/MENTION] bu saydıklarını rüyandada görebilirsin öyle değilmi. ama rüya gerçek değildir. insan rüyasında günlük hayattaki gibi işler yapabilir. bu rüyaların gerçek olduğu anlamınamı gelir sizce. matrix' ten bir alıntı yaparsak: rüya ile gerçeği ayıran nedir sence? cevap : hiçbir şey.
bence idealizmi araştırmanda fayda var. ayrıca matrix ve vanilla sky filmlerini izlersen idealizmi anlayabilirsin

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar