Gerçek Tanrı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde NuriKara tarafından oluşturulan Gerçek Tanrı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,443 kez görüntülenmiş, 31 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Gerçek Tanrı
Konbuyu başlatan NuriKara
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Doğru, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Her insan kendini tanımalıdır ki kendisi için doğru olanı yapabilsin. Bir başkası onun adına karar verirse, bu karar eksik, yanlış olabilir. Ancak tanrı birdir, şahsi doğrular üzerinden bir tanrı tanımı yapılmamalıdır. Ne yazık ki tanrı, toplumdan topluma, bazen kişiden kişiye farklılık gösterir. Herkes kendince cennetin üst makamlarında yaşamaya hak kazanmıştır. Gerçek tanrıyı kim tanımlar? İslam adı altında toplandığını iddia eden onlarca belki yüzlerce grup vardır. Hepsinin tanrı kavramı az ya da çok farklılık gösterir. Kuran birçok kişi tarafından yorumlanıyor ve birden fazla Kuran ortaya çıkıyor. Yoruma kapalı birtek kaynak vardır. O da vicdandır. Tanrıyı en güzel tanımlayan kişi, insanlığa en çok yakışan kişidir. Vicdana kulak kabartan kişi, farklı tanrı kavramlarının arasından en doğrusunu bulur ve seçer. Belki de gerçek tanrının tanımı yapılmamıştır. Öyleyse vicdana kulak kabartan kişi aradığını bulamadığında kendi tanrı kavramını yapmalıdır. Tanrı erdemlidir, vicdana ters davranmaz.

• Beğen
Tepkiler: ls2

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Kimin tanrısı gerçek olan?
Hangi din veya tanrısı en doĝrusu ve buna kim karar veriyor?
Elbette yine insanlar buna karar veriyor. Yani ortada insanlardan baĝımsız bir mercii yok.

Gerçekçi olmak gerekirse, tanrının herhangi bir tanımı yapılamaz, çünkü her türlüsü yine insani olacaktır. Düzgün bir tanım yapılacaksa, insanlardan baĝımsız yapılmalıdır. Bu da imkansız olduĝuna göre, her dindar kendi kafasında, kendine özgü ve inançları doĝrultusunda bir tanrı tanımı kurmaya çalışır.

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Kimin tanrısı gerçek olan?
Hangi din veya tanrısı en doĝrusu ve buna kim karar veriyor?
Elbette yine insanlar buna karar veriyor. Yani ortada insanlardan baĝımsız bir mercii yok.

Gerçekçi olmak gerekirse, tanrının herhangi bir tanımı yapılamaz, çünkü her türlüsü yine insani olacaktır. Düzgün bir tanım yapılacaksa, insanlardan baĝımsız yapılmalıdır. Bu da imkansız olduĝuna göre, her dindar kendi kafasında, kendine özgü ve inançları doĝrultusunda bir tanrı tanımı kurmaya çalışır.
Eğer tanrı kendisini bizzat tanıtsa, anlamak için yine insani özelliklere başvurmayacakmıydık? İnsani olması gerekiyor zaten.

Böyle tanrı olacağına hiç olmasın demek yerine veya bu benim hoşuma gitmiyor ama Allah'ın bir bildiği vardır deyip sineye çekmek yerine, Allaha yakışmaz demek ve Allaha yakışan bir tanım yapmak iyi olur diyorum.

Allah inanmayanları yakıyor, öyleyse yoktur; Allah inanmayanları yakıyor, bir bildiği vardır; ben ise diyorum ki Allah inanmayanları yakmaz, bunu kalbime dayanarak söylüyorum, dibine kadar insani. Beni yaratan Allah olduğuna göre, bu donanımı bana vermiş olması gayet mantıklı. Tabii yaratıldığına inanan birisi için geçerli. Zira beni yaratan Allah ise, vicdanı da bana o verdi ve ben görüyorumki vicdan insanlığa en çok yakışan özelliktir. Neyse uzattım...

Birde sen reddederken, Allaha yakıştıramadığın özellikleri seçip sunuyorsun. İnsani bir şekilde... Demek ki insani bir şekilde tanım yapılabiliyormuş.

Eğer tanrı var olmasaydı, onu icat etmek gerekirdi "Voltaire". Çok güzel bir söz.

• Beğen

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Kalbinden bir ses duydu,
Sordu, sen kimsin?
Ben tanrı.
Sordu, nasıl birisin?
Kalbi dile geldi, başladı anlatmaya...
Ben karakterliyim, erdemlilerin en erdemlisi, erdemin biricik kaynağı benim,
Severim erdemlileri, sadece erdemlileri.
Sordu, erdem nedir, anlat bileyim, hem sen beni sev, hem ben kendimi seveyim.
Kalbi konuşmaya devam etti...
Anlattı; adaleti, sevgiyi, dürüstlüğü, cömertliği...
Dinleyen, tanrıyı sevdi, sonra kendini...
Anladım dedi, sevginin yegane kaynağı erdemdir.

• Beğen

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Eğer tanrı kendisini bizzat tanıtsa, anlamak için yine insani özelliklere başvurmayacakmıydık? İnsani olması gerekiyor zaten.
Hele kendisini, başka insanlara gerek kalmadan, bir tanıtsın, sonra ne yapacaĝımıza karar veririz elbette.

Böyle tanrı olacağına hiç olmasın demek yerine veya bu benim hoşuma gitmiyor ama Allah'ın bir bildiği vardır deyip sineye çekmek yerine, Allaha yakışmaz demek ve Allaha yakışan bir tanım yapmak iyi olur diyorum.
Hoşuna gitmiyor diye, hoşuna giden şeyleri yazarak onu varlayamazsın.

Allah inanmayanları yakıyor, öyleyse yoktur; Allah inanmayanları yakıyor, bir bildiği vardır; ben ise diyorum ki Allah inanmayanları yakmaz, bunu kalbime dayanarak söylüyorum, dibine kadar insani. Beni yaratan Allah olduğuna göre, bu donanımı bana vermiş olması gayet mantıklı. Tabii yaratıldığına inanan birisi için geçerli. Zira beni yaratan Allah ise, vicdanı da bana o verdi ve ben görüyorumki vicdan insanlığa en çok yakışan özelliktir. Neyse uzattım...
Kendisi iman etmeyenleri yakacaĝını söylüyor mu?
Söylüyor. Durum bundan ibaret.

Birde sen reddederken, Allaha yakıştıramadığın özellikleri seçip sunuyorsun. İnsani bir şekilde... Demek ki insani bir şekilde tanım yapılabiliyormuş.
Hayır, onu reddetme sebeplerim ona atfedilen insani özellikler deĝil. Ne kendisi ne de bir başkası onu varlayamadı. Mesele tam olarak bu. Ortada var olan tek bir şey var. Tanrı/tanrıların olduĝuna dair inanç. Başka bir şey yok.

Eğer tanrı var olmasaydı, onu icat etmek gerekirdi "Voltaire". Çok güzel bir söz.
Evet, onu icat ettik. Hem de sayısız kere.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Hele kendisini, başka insanlara gerek kalmadan, bir tanıtsın, sonra ne yapacaĝımıza karar veririz elbette.
Olsun bakarız kafasıyla çok yaşamazsın söyleyeyim.
Gelişigüzel yazmışsın, emeksiz. Sinirlendim. Amacın varlamak olduğunu nereden çıkardın, yazdıklarımı okumayacaksan cevap yazma. Bas bas bağırıyorum sadece inanç, delil yok diye.
Hayır, onu reddetme sebeplerim ona atfedilen insani özellikler deĝil. Ne kendisi ne de bir başkası onu varlayamadı. Mesele tam olarak bu. Ortada var olan tek bir şey var. Tanrı/tanrıların olduĝuna dair inanç. Başka bir şey yok.
Yok de geç o zaman, ama sen bunun yerine eleştiriyorsun, geç bu ayakları.

• Beğen

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Olsun bakarız kafasıyla çok yaşamazsın söyleyeyim.
Bana bizzat kendisi gerek. Bu yaşa kadar yaşadım, bu düşüncelerim beni öldürmez merak etme sen.

Gelişigüzel yazmışsın, emeksiz. Sinirlendim. Amacın varlamak olduğunu nereden çıkardın, yazdıklarımı okumayacaksan cevap yazma. Bas bas bağırıyorum sadece inanç, delil yok diye.
Bir şeyleri yazıyorsam, kesin okumuşumdur. Okumadıĝımı iddia etmen, hoş bir şey deĝil.
Ben de sana fikirlerimi yazıyorum.
Neden sinirleniyorsun?

Yok de geç o zaman, ama sen bunun yerine eleştiriyorsun, geç bu ayakları.
Evet; o varlanamadı. Beĝenmiyorsan, senin sorunun.
Hayret bir şey ya. Geldiĝin noktaya bak.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Tanrı vicdandır diyorsun özetle Nurican.. evet bu tanıma katılmamak mümkün değil..

@odun kardeş tamam islama inanmıyorsun, burda bunuda savun, bende savunuyorum zaten. ama tarzın nasıl deyim, sanki bireysel değilde bir ideoloji adına hareket eder gibi. bunada saygı duyuyorum elbet. ama Adem gibi yine ideolojik havada yazanlara karşı olurda, NuriKara tarzındakilere olmaz bana görede.. ne bileyim bu dil itici işte böyle durumlarda..

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
@odun kardeş tamam islama inanmıyorsun, burda bunuda savun, bende savunuyorum zaten. ama tarzın nasıl deyim, sanki bireysel değilde bir ideoloji adına hareket eder gibi. bunada saygı duyuyorum elbet. ama Adem gibi yine ideolojik havada yazanlara karşı olurda, NuriKara tarzındakilere olmaz bana görede.. ne bileyim bu dil itici işte böyle durumlarda..
Dostum,
gelişigüzel yazmakla, emeksizce ve yazılanları okumamakla suçlanıyorum.
Bunları kabullenmem mümkün deĝil, çünkü doĝruyu yansıtmıyorlar. Zaten öyle olsaydı, burada yazıp çizmezdim, zaman harcamazdım. Ama görüyorum ki buna râgmen suçlu ben oluyorum.
Sanırım bazı insanlar duymak istediklerini duymak, görmek istediklerini görmek istiyorlar. Bunu böyle kabullenmek gerek, çünkü zorla güzellik olmaz. Önemli olan, her bireyin kendi hayatını en güzel bir şekilde yaşaması.

Öte yandan benim bir yazı stilim var, ifade şeklim ve tarzım böyle. Amacım herhangi birisini rencide etmek veya incitmek deĝil. Her şeye raĝmen istemeyerek veya farkında olmadan birilerini kırdıysam, affola.

Gavurlar ne demişti?
- Nobody is perfect.:)

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Dostum,
Bunları kabullenmem mümkün deĝil, çünkü doĝruyu yansıtmıyorlar. Zaten öyle olsaydı, burada yazıp çizmezdim, zaman harcamazdım. Ama görüyorum ki buna râgmen suçlu ben oluyorum.
Sanırım bazı insanlar duymak istediklerini duymak, görmek istediklerini görmek istiyorlar. Bunu böyle kabullenmek gerek, çünkü zorla güzellik olmaz. Önemli olan, her bireyin kendi hayatını en güzel bir şekilde yaşaması.

Öte yandan benim bir yazı stilim var, ifade şeklim ve tarzım böyle. Amacım herhangi birisini rencide etmek veya incitmek deĝil. Her şeye raĝmen istemeyerek veya farkında olmadan birilerini kırdıysam, affola.

Gavurlar ne demişti?

Okumamışsında kasıtı, gerçekten okumadan yazmak değilde basmakalıp cevap vermek olarak anladım ben.. Nurikarayı haklı buldum çünkü inançsal eksende paylaşıyor düşünce ve duygularını..

Nezaket için teşekkürler, burada duygu düşünce paylaşıyorsak eleştriyede açık olmalıyız tabiki ve bu kadar olur gayet normal..

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Dostum,

Gavurlar ne demişti?
Ben de seni kırdıysam, özür dilerim, nobody is perfect. Fikirlerini düzgünce cevaplayacağım, umarım konuşmaya devam edebiliriz.

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Ancak tanrı birdir, şahsi doğrular üzerinden bir tanrı tanımı yapılmamalıdır.

"tanrı" diye bir figür olsa niye "bir tane" olsun? Viking' ler, Yunan' lar v.b. vicdansız mı bu mantıkla?

Mevcut evreni hokus pokus diye yapan bir "tanrı"olsa bile vicdansızın önde gidenidir. Bu çok açık!. Bak doğaya, canlılara vahşeti, adaletsizliği dibine kadar gözlemle ve deneyimle. Muhteşemlik falan yok. Doğa vahşet, canilik üzerine kanunlanıdan ibaret.

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Yok varlayamam, varlamaya da ihtiyacım yok zaten. İhtiyacım olan şey erdemli bir tanrı. Sevebileceğim, saygı duyabileceğim bir tanrıya ihtiyacım var. Böyle olunca inancımla beraber hayatım daha anlamlı oluyor.
Daha ne olsun? İnancı fazlasıyla küçümsüyorsun, senin tercihindir saygı duyarım. Yüzyıllarca insanlar inançla yaşadı, inançlarına tutundular, bilim henüz gelişmemişti. Şu anda durum çok farklı değil, bilim pekçok inancı yıksa da... Çünkü bilim insani ihtiyaçları tatmin edemez. Benim sana saygı duyduğum gibi, umarım sen de bana saygı duyarsın, varlanmayan bir şeye inandığım için. İnancım bir insan olarak benim için çok değerli.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Tanrı vicdandır diyorsun özetle Nurican.. evet bu tanıma katılmamak mümkün değil..
Kitaplara da inanıyorum abi, yani kitapları bırakın ve sadece vicdana kulak verin diyemem. Beni rahatsız eden, kitapların çeşitli konularda vicdanı köreltmesi(kitaplara yanlış anlamlar yüklenmesi yüzünden). İnançlı insanların tanrı inanmayanları yakmaz, insanlar eşcinsel olabilir gibi şeyleri söyleme özgürlüğüne sahip olmalarını diliyorum. Amin.

• Sevdim

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
"tanrı" diye bir figür olsa niye "bir tane" olsun? Viking' ler, Yunan' lar v.b. vicdansız mı bu mantıkla?
Birden fazla tanrı aynı şeyleri söylüyor olsa, ne farkları kalır? Eğer farklı şeyleri söylerlerse, çelişki ortaya çıkar ve düzen bozulur. Bu yüzden "bir" olmak zorunda.
Mevcut evreni hokus pokus diye yapan bir "tanrı"olsa bile vicdansızın önde gidenidir. Bu çok açık!. Bak doğaya, canlılara vahşeti, adaletsizliği dibine kadar gözlemle ve deneyimle. Muhteşemlik falan yok. Doğa vahşet, canilik üzerine kanunlanıdan ibaret.
Çok uzağa bakmama gerek yok, çok büyük psikolojik sıkıntılar yaşadım. Bu sıkıntıları yaşarken, nasıl olsa dünya deyip sineye çekmedim, bunun yerine Allaha kızdım. Allah peygamberlerin bazılarına büyük acılar yaşatmış, hadi beni sevmiyor diyelim, onları da mı sevmiyordu. Sevdiğini söylediklerine bile çeşitli acıları tattıran bir Allah var. Sana bu dünyanın düzenini savunamam. Eğer cenneti vaat etmeseydi vicdansız olurdu, haket diyor. Bu fikir onu aklamam için bana yetiyor, sana ve birçoklarına yetmez, saygı duyarım. İmtihan kelimesi sihirli bir kelime, aynı Allah insan için ahiret hayatını dilediğini, o diyarın daha hayırlı olduğunu söylüyor. Küçücük bir teselli de, mutlu veya mutsuz olsam da öleceğim gerçeği, ölünce yaşanmamış gibi olacak.

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Birden fazla tanrı aynı şeyleri söylüyor olsa, ne farkları kalır? Eğer farklı şeyleri söylerlerse, çelişki ortaya çıkar ve düzen bozulur. Bu yüzden "bir" olmak zorunda.

O senin kavram kargaşan. Vicdandan bahsediyorduk. Dikkati kel alakaya çekmişsin yemezler. "tanrı/lar" iddiası bize değil size ait. Soyut üfürükten tayyareler tek olmak zorunda diye bir şey yok.
Çok uzağa bakmama gerek yok, çok büyük psikolojik sıkıntılar yaşadım. Bu sıkıntıları yaşarken, nasıl olsa dünya deyip sineye çekmedim, bunun yerine Allaha kızdım. Allah peygamberlerin bazılarına büyük acılar yaşatmış, hadi beni sevmiyor diyelim, onları da mı sevmiyordu. Sevdiğini söylediklerine bile çeşitli acıları tattıran bir Allah var.
İslamcısın sanırım. Ayrıca senin iddia ettiğin gibi, algıladığın gibi bir din değil yanlız bu inanç.
Eğer cenneti vaat etmeseydi vicdansız olurdu, haket diyor.
Kaynak? Senin "Tanrı "n kanıtlandı, vaat etme iddian kusur kaldı!. Komiksin. He arabın tanrısı:" yeryüzü tamamı ile islam oluncaya dek öldürüşün." diyor. Kendisinden olmayana yaşam hakkı tanımadığı gibi, bir de cehenneme yolluyor. Sen ne vicdanından bahsediyorsun? İnsan insanla savaşıyor birbirine öldürüyor. Doğa diyoruz sana gözlemleyemiyormusun? Vahşet vahşet kandan başka bir şey yok. Vicdanmışmış... Av olmak istermiydin?

iu

İmtihan kelimesi sihirli bir kelime, aynı Allah insan için ahiret hayatını dilediğini, o diyarın daha hayırlı olduğunu söylüyor. Küçücük bir teselli de, mutlu veya mutsuz olsam da öleceğim gerçeği, ölünce yaşanmamış gibi olacak.
Bana bir şey söyleyen hayali bir süpergüç müç yok. O senin hüsnü kuruntun maalesef.

Hülasa beklentini fazla tutma derim. Böyle bir şey yok.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
O senin kavram kargaşan. Vicdandan bahsediyorduk. Dikkati kel alakaya çekmişsin yemezler. "tanrı/lar" iddiası bize değil size ait. Soyut üfürükten tayyareler tek olmak zorunda diye bir şey yok.
Ha, "bir"likten bahsederken ekonomiden bahsetmişim sanki. Fikirlerini sebepleriyle yaz ki fikirlerinin bir ağırlığı olsun, bir tavsiye. Kuru kuru o öyle, bu böyle yazarsan sağlıklı bir konuşma olmaz.

İsterse bin tane tanrıya inansın, vicdansız olmaz. Yeter ki davranışları düzgün olsun. Zira vicdan davranışlara yansıyan şeydir. Ben vicdanlıyım ama davranışlarıma yansımıyor gibi bir şey söz konusu olamaz.
İslamcısın sanırım. Ayrıca senin iddia ettiğin gibi, algıladığın gibi bir din değil yanlız bu inanç.
İslam sana mı vahyedildi? Algıladığım gibi değilmiş, yok, senin algıladığın gibi. İslamın ne olduğunu sayılar mı belirliyor? Kimin algıladığı doğru onu da söyle bari.
Kaynak? Senin "Tanrı "n kanıtlandı, vaat etme iddian kusur kaldı!. Komiksin.
Vaat etme iddiam kusurlu falan değil. Kaynak ne demek ya? Sen mi kendini ifade edemiyorsun, ben mi anlamıyorum?
Bana bir şey söyleyen hayali bir süpergüç müç yok. O senin hüsnü kuruntun maalesef.

Hülasa beklentini fazla tutma derim. Böyle bir şey yok.
YOK MU? Aman yarabbi!! Gafletimden uyandırdın beni, gerçekten yok mu? Ben sana söyleyen biri var sanmıştım. Offff.

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Ha, "bir"likten bahsederken ekonomiden bahsetmişim sanki. Fikirlerini sebepleriyle yaz ki fikirlerinin bir ağırlığı olsun, bir tavsiye. Kuru kuru o öyle, bu böyle yazarsan sağlıklı bir konuşma olmaz.

İsterse bin tane tanrıya inansın, vicdansız olmaz. Yeter ki davranışları düzgün olsun. Zira vicdan davranışlara yansıyan şeydir. Ben vicdanlıyım ama davranışlarıma yansımıyor gibi bir şey söz konusu olamaz.

İslam sana mı vahyedildi? Algıladığım gibi değilmiş, yok, senin algıladığın gibi. İslamın ne olduğunu sayılar mı belirliyor? Kimin algıladığı doğru onu da söyle bari.

Vaat etme iddiam kusurlu falan değil. Kaynak ne demek ya? Sen mi kendini ifade edemiyorsun, ben mi anlamıyorum?

YOK MU? Aman yarabbi!! Gafletimden uyandırdın beni, gerçekten yok mu? Ben sana söyleyen biri var sanmıştım. Offff.
Boş zırva yapmışsın.

İslamın kaynağını okuyup anlamamış. Oturma organından bidat bir din türetmişsin. Anca kendini kandırırsın bu zeka ile...

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Boş zırva yapmışsın.

İslamın kaynağını okuyup anlamamış. Oturma organından bidat bir din türetmişsin. Anca kendini kandırırsın bu zeka ile...
Yeni olan bir şeyi dinlemeden reddetmek çok tipik bir özelliktir, sen de nasibini almışsın. Neye neden inandığımı hiç anlatmadım ama sen dinlemeden kendimi kandırdığıma ikna olmuşsun.

Kendimi kandırma lüksüne sahip olduğumu sanmıyorum. Kandırabilseydim bu kadar sancı çekmezdim, böyle der ve inanırdım. Birçok konuda çok sancılı sorgulama dönemleri yaşadım. Bir nebze haklısın, anca kendimi ikna ederim, çünkü çokları senin gibi, yeniliğe kapalı.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç