Forumlar — Bilgi Alma Yeri Mi, Eglenmek Icin Mi?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde evrenselbirey tarafından oluşturulan Forumlar — Bilgi Alma Yeri Mi, Eglenmek Icin Mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,221 kez görüntülenmiş, 22 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Forumlar — Bilgi Alma Yeri Mi, Eglenmek Icin Mi?
Konbuyu başlatan evrenselbirey
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Üye silindi 3937

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Yanitin icin tesekkurler. Yukarida uyelerin yazmis oldugu tum iletileri okudum. Hepsine yanitladiklari icin de tesekkur ederim.

Ben, 15 yil kadar cok aktif bir sekilde ateist bir forumun yoneticiligini yaptim. Bu zaman zarfinda cok yoruldum, yiprandim. Gorevimden cekildigimde sanki kus gibi rahatladim. Uzun sure yazmadim, yazdiktan sonra da yazdiklarimi anlayacak insan bulmakta zorlandim. Hayal kirikligina ugradim. Eskiden insanlar bilgiye yonelik yazardi; bunun icin okumalar yapar, arastirmalarda bulunurdu, daha anlamli icerikler cikarirlardi. Simdilerde forumlar sanal kahvehanelere dondu. Cani sikilan adam eskiden kahveye giderdi; simdi ayni kitle olmasa da davranisin temelinde ayni yonelim yada durtuler var. Forumlar can sikintisindan insanlarin gelip uc bes bir sey yazip vakit oldurdugu bir yere donustu. Ustelik yazanlarin pek cogu da herseyi bildigini iddia eden fakat okumamis, cahil tiplemeler. Surekli bir sey biliyormus gibi davraniyorlar. Cahiller yani. Ben, eskiden belirli bir konuda yazmak icin gider kitap alir, okur sonra da sorulan bir soruya cevap verirdim. Yani ugrasirdim ogrenmek ve ogrendigimi paylasmak icin. Ahkam kesmezdim. Bunu simdilerde yapan yada yapmak isteyen adam pek kalmadi. Ben de dahil, canimiz sikildikca giriyor, ufak bir zaman olduruyor ve gidiyoruz.

Isabetli, guzel ve egomuzu tatmin eden bir yazi yazip, bununla rahatlayip gidiyoruz.

Ben, forumlari bilgi almak icin kullanmiyorum artik. Bilgi almak istedigimde bir ansiklopedi, bir universite kaynak kitabi, bilimsel bir yayin, olmadi onemli gordugum yazarlarin kitaplarini aliyor onlari okuyorum. Bu sayede bir kiyaslama yapabiliyorum. Egriyi dokruyu bir olcekte tartabilme imkanim oluyor. Yani okumak hem farkli gorusleri ayrintilariyla gormeni hem de bunlari tartmani sagliyor. Ufuk aciyor. Kendi gorusunu ortaya koyabilmene yardim ediyor; cunku dunyayi, farkli gorusleri daha iyi anlamaya basliyorsun.

Boyle yani, sikiliyoruz sanirim. Insan konusmak rahatlamak istiyor. Forumlar bir tiklamayla sana bu imkani sunuyor. Sanal bir kahvehane gibi bir sey. Hic birimiz hickimseyi tanimiyoruz, Kiminle konustugumuzu bilmiyoruz ama iletisim kuruyoruz. Kurdugumuz iletisim de kendimizi tatmin etmek icin. Cunku tatmin olmak amacli yapiyoruz bunlari. Yazinca nasil rahatliyorsan bu senin tatmin olmanla ilgili bir durum oluyor.
Ne yalan söyleyeyim, neredeyse tüm yazdıklarızda hemfikirim. Lafı uzatmadan gayet yerinde ve isabetli bir şekilde bir durum tespiti yapmışsınız.

Fakat gercekte biz kimiz?
Ne istiyoruz?Bu hayatta ne yapmak istiyoruz ve forumlar bize nasil yardim ediyor?
Bu tip sorular hep sorulmaya devam edecek, çünkü ne kadar araştırsak araştıralım, mutlak bir gerçeği bulacağımızı zannetmiyorum. Forumların eskiden bir ağırlığı vardı, sizin de dediğiniz gibi, gerçek anlamda alın teri dökenler o devirde çoğunlukta idi. Şimdilerde ise deşarj olma yerine dönüşmüşler maalesef.

Son zamanlarda anlamsiz bulmaya basladim forumlari. Oysa bizler sosyal hayvanlariz. Yoksa sanal hayvanlar miyiz? :)

Ne dersin?
Pek haksız sayılmazsınız. Sanal platformlara boşuna sosyal platformlar, demiyorlar. :)

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 3937

Ziyaretçi
Dijital dünya geliştikçe bizde gelişiyoruz. Forumlarda günden güne değişiyor, bu değişme ayak uydurmaktan ziyade bunu iyi yönde kullanmak gerekir. yoksa forum açan ve kapatan çok kişi var :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar