forumdaki atheist agnostik deist müslüman sayısını öğrenelim.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kahin tarafından oluşturulan forumdaki atheist agnostik deist müslüman sayısını öğrenelim. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,847 kez görüntülenmiş, 35 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı forumdaki atheist agnostik deist müslüman sayısını öğrenelim.
Konbuyu başlatan kahin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

forumdaki agnostik deist atheist ve müslüman sayısı ne kadar?

• Kullanılan toplam oy
    0

kahin

Kahin
Yeni Üye
Söylediklerinize kaynak belirtebilir misiniz? Ben vikipediden aldım ve kaynakları güçlüydü.

Agnostisizm septisizmdir demedim, septisizmden temel alır dedim. Septik düşünceyle ortaya çıkmıştır ve tanrının var olup olmadığını bilemeyiz der.

eğer anladığından eminsen bir çay içelim yalnız kekler ve kuru pastalar senden.:);)

Sindella

Yeni üye
Yeni Üye
bazen o hedefe ulaşabilmek için özel birşeyler gerekir ,tıpkı bir program gibi
zamanı gelince ve komutlar yüklendikçe sonuçların sadece kaynagın yansıması olduğunu
bilicek kadar bilinçli olmak gerekmezmi?

Kuşkuculuk, septisizm, skeptisizm veya şüphecilik, her tür bilgi savını kuşkuyla karşılayan, bunların temellerini, etkilerini ve kesinliklerini irdeleyen, ayrıca aklın kesin bir bilgi elde edemeyeceğini, hakikate erişilse dahi sürekli ve tam bir şüphe içinde kalınacağını, mutlak`a ulaşmanın mümkün olmadığını savunan ..inanıştır..

şüphe içinde kalmak bitmemiş bir yaşam gibidir,belirsizlik ise artık şüpheye yer kalmamış halidir. anladınmı?

İmladan dolayı mı bilmiyorum ama tam anlayamadım yazdıklarını :) ben anladığım kadarına cevap vereyim :D
Agnostisizm Tanrının var olup olmadığıni bilemeyiz, idrak edemeyiz diyor. Septik bir düşünce temel alınmış burada. Septisizmle ilgili dediklerinize katılıyorum, bir sonu yoktur fakat "belirsizlik" tam olarak bir sonuç değildir bence.
Septisizmi eleştirmişsiniz, bir o kadar da ben eleştirebilirim fakat bu düşünce mantıksızdır diyemem, bu düşüncenin bir yararı yoktur diyebilirim.
Anlamasam da bir çay içeriz, benden olur :)

kahin

Kahin
Yeni Üye
Agnostisizm Tanrının var olup olmadığıni bilemeyiz, idrak edemeyiz diyor. Septik bir düşünce temel alınmış burada. Septisizmle ilgili dediklerinize katılıyorum, bir sonu yoktur fakat "belirsizlik" tam olarak bir sonuç değildir bence.
Septisizmi eleştirmişsiniz, bir o kadar da ben eleştirebilirim fakat bu düşünce mantıksızdır diyemem, bu düşüncenin bir yararı yoktur diyebilirim.
Anlamasam da bir çay içeriz, benden olur :)[/QUOT
E]

çay içmeden önce seninle her konuda aynı fikirdeyiz desem, sanırım kabalık etmiş
olmam :)
düzeltme ihtiyacı hissettim agnostisizm tanrının var olup olmadığını bilemeyiz demez
idrak edemeyiz derken akıl frekansıyla değilde tanrı aklıyla diyelim daha anlaşılır olsun
şimdi agnostisizm gerçekten derki!
tanrının varlığının yada yokluğunun teolojık olarak ispatı yoktur belirsizlik!
ilkesinede görede akıl dışı mantıktır tabiri vardır. gizli özneleri zamanla öğreniceksin..
burada septik bir düşünce gerçekten alınmış olsaydı, o zaman şöyle derdik
tanrının tanrı aklıyla bile ispatına kuşkuyla yaklaşmak gerekirki septisizm böyle birşeydir.
kuşku ve şüphe ile sonuç elde edemeyiz bu imkansız onun yerine daha gerçekçi olan,
teolojık bir akılda ve yaşam frekansında! tanrının varlığının yada yokluğunun ispatı yoktur, ahhaaa işte bü yüzden onu bilmemiz imkansızdır, bu yüzden varlığı yada yokluğu belirsizdir
dersek bir sonuç almış oluruz.

umarım bir gün anlarsın agnostisizmi . :D

senin septisizm ile agnostisizm arasındaki çok ince çizgiyi anlıyacak kadar zeki olduğundan eminim sadece gizli öznelere odaklanmalısın. :)
1. gizli özne: agnostisizm! tanrıyı reddetmez mantıgını tanrının belirsizlik ilkesine göre
şekillendirir.
2. gizli özne: agnostisizm tanrıya şüpheci akılla yani kuşkuyla yaklaşmaz aksine yapıcı ve
mantıklı deliller ile gizlice yaklaşır yani belirsizik ilkesi bir şifre gibidir insan aklıda böyledir der.
evrenin nereden? türediğini bilinemez derken aslında evrenin yaratıldığını anlatmaya çalışır. bir sürü gizli özne var bulmaya çalış başarabilirsin.

Son düzenleme:

Sindella

Yeni üye
Yeni Üye
Anlamasam da bir çay içeriz, benden olur :)[/QUOT
E]

çay içmeden önce seninle her konuda aynı fikirdeyiz desem, sanırım kabalık etmiş
olmam :)
düzeltme ihtiyacı hissettim agnostisizm tanrının var olup olmadığını bilemeyiz demez
idrak edemeyiz derken akıl frekansıyla değilde tanrı aklıyla diyelim daha anlaşılır olsun
şimdi agnostisizm gerçekten derki!
tanrının varlığının yada yokluğunun teolojık olarak ispatı yoktur belirsizlik!
ilkesinede görede akıl dışı mantıktır tabiri vardır. gizli özneleri zamanla öğreniceksin..
burada septik bir düşünce gerçekten alınmış olsaydı, o zaman şöyle derdik
tanrının tanrı aklıyla bile ispatına kuşkuyla yaklaşmak gerekirki septisizm böyle birşeydir.
kuşku ve şüphe ile sonuç elde edemeyiz bu imkansız onun yerine daha gerçekçi olan,
teolojık bir akılda ve yaşam frekansında! tanrının varlığının yada yokluğunun ispatı yoktur, ahhaaa işte bü yüzden onu bilmemiz imkansızdır, bu yüzden varlığı yada yokluğu belirsizdir
dersek bir sonuç almış oluruz.

umarım bir gün anlarsın agnostisizmi . :D

senin septisizm ile agnostisizm arasındaki çok ince çizgiyi anlıyacak kadar zeki olduğundan eminim sadece gizli öznelere odaklanmısın. :)

Şimdi ne demek istediğini anladım, çok ince bir çizgi olduğunda hemfikiriz bak :D Gizli özneler, satır araları... Bunlar düşünceleri hep çetrefilli hale getiriyor :)

kahin

Kahin
Yeni Üye
Şimdi ne demek istediğini anladım, çok ince bir çizgi olduğunda hemfikiriz bak :D Gizli özneler, satır araları... Bunlar düşünceleri hep çetrefilli hale getiriyor :)

agnostik olmaktan daha zor olan nedir? bilirmisin? :) sindella
agnostisizmi geliştirmek ve yorumlamaktır, bunu başaran ender yorumculardan
birisiyimdir, gerçek hayatta. :)
bu arada tanıştığıma memnun oldum.

sana basit bir tabirle anlatmaya çalıştım, gerçekte çok daha karmaşıktır agnostisizim.
bir yaşam biçimidir sanattir, akıldır frekanstır mantıktır bununla özdeşleşmekse!
göreceli olmuyan bir organını kullanmakla eşdeğerdir.

agnostisizm hariç , hiç bir inanış sana net bir sonuç! vermez, dikkatini çektimi? hiç
1: teizm: sonuçsuz bir akıl.
2 :atheizm sonuçsuz bir akıl atheistler çok zekidir, ama yeterince değil. sonuç alınamayan her aklın sonuda başarısızlık demektir.
3: panteizm: trajikomık dercede sonuçsuz eylem. :D
4: satanizm :D tanrılar çıldırmış olmalı :D
5: nihilizm: :D hahaha heyyy ben burdayım sindella bir tık uzagındayım..

Son düzenleme:

Çağrı

Yeni üye
Yeni Üye
Bu konular üstüne son bir kaç gündür yoğun olarak düşünüyorum
Bir nevi kendi geçmişimle hesaplaşma sürecime girdim

Ben şu anda bu sınıflandırmaların hiç birine girmiyorum. Ama geçmişime bakarak söyleyebilirim ki , mutlu insanın tanrıyla işi olmaz. Tanrı gündeminde olmaz. Sorgulamak didiklemek istemez, ihtiyacı yoktur, konuyu bekletir.

Tanrıyı ve dinleri ateşli şekilde savunan kişi, ateist olan kişiyle benzer özellikler taşır. Bana göre ikisi de sorunludur. Gözüme güzel gözüken şey, dinlere çok sıkı şekilde bağlı olmadan tanrıya inanmaktır. Tanrıya "hayatın anlamı" gibi bir konuda ihtiyaç vardır, bu yüzden tanrı bir yerlerde beklemede olarak kalmalıdır, aksi halde hayatın anlamını kaybedersiniz.

Agnostiklik evresinden hiç geçmedim ama bu görüş her zaman bana güzel gözükmüştür. Deizm ya da agnostism , bunlar güzel. Tekrar belirteyim mutlu insanın tanrıyla işi yoktur.

Sindella

Yeni üye
Yeni Üye
agnostik olmaktan daha zor olan nedir? bilirmisin? :) sindella
agnostisizmi geliştirmek ve yorumlamaktır, bunu başaran ender yorumculardan
birisiyimdir, gerçek hayatta. :)
bu arada tanıştığıma memnun oldum.

sana basit bir tabirle anlatmaya çalıştım, gerçekte çok daha karmaşıktır agnostisizim.
bir yaşam biçimidir sanattir, akıldır frekanstır mantıktır bununla özdeşleşmekse!
göreceli olmuyan bir organını kullanmakla eşdeğerdir.

agnostisizm hariç , hiç bir inanış sana net bir sonuç! vermez, dikkatini çektimi? hiç
1: teizm: sonuçsuz bir akıl.
2 :atheizm sonuçsuz bir akıl atheistler çok zekidir, ama yeterince değil. sonuç alınamayan her aklın sonuda başarısızlık demektir.
3: panteizm: trajikomık dercede sonuçsuz eylem. :D
4: satanizm :D tanrılar çıldırmış olmalı :D
5: nihilizm: :D hahaha heyyy ben burdayım sindella bir tık uzagındayım..

Ahahaha sondaki ayrıntıyı yeni görüyorum :D evet bir tık uzağımda, zar zor kaçabiliyorum. Nihilizm çok uç bir görüş bence. Bir nihilisti samimi bulabilmem için intihar etmiş olması gerek. Aslında çok çelişkili bir şey bu. Nihilizmi tam anlamıyla benimseyip bu görüşü yaymak imkansız çünkü her şeyin anlamsız olduğunu düşünen biri yaşamayı da anlamsız bulur :D

ls2

Kahin
Onursal Üye
ben hep mutsuz muydum yani [MENTION=6483]cagri[/MENTION] :) valla aşıkken ve kısmen mutluyken tanrı gündemimden düşmüştü gerçekten de..ama bilemiyorum..

Allah inancımı yitirdikten sonra bir süre boşlukta hissetsem de artık hayatın anlamı için bile tanrıyı aramıyorum..(bişiler arıyorum elbet ama artık tanrıyı değil) böylede olabiliyormuş.. insan beyni gerçekten de herşeye adapte olabiliyormuş. başka deyişle ;gerçek olarak algıladığımız şeye çok kolay adapte olabiliyor muşuz..bende kendi geçmişime bakıp bunları söylüyorum işte.. nerden nereye..

Çağrı

Yeni üye
Yeni Üye
ben hep mutsuz muydum yani [MENTION=6483]cagri[/MENTION] :) valla aşıkken ve kısmen mutluyken tanrı gündemimden düşmüştü gerçekten de..ama bilemiyorum..

Allah inancımı yitirdikten sonra bir süre boşlukta hissetsem de artık hayatın anlamı için bile tanrıyı aramıyorum..(bişiler arıyorum elbet ama artık tanrıyı değil) böylede olabiliyormuş.. insan beyni gerçekten de herşeye adapte olabiliyormuş. başka deyişle ;gerçek olarak algıladığımız şeye çok kolay adapte olabiliyor muşuz..bende kendi geçmişime bakıp bunları söylüyorum işte.. nerden nereye..

Hayatın boyunca tanrıyla mı uğraştın yani? 15-20 yaş arası da mı? Veya daha öncesi?

Bilmiyorum, başkalarının tanrısı ya da genel tanrı anlayışı hoşuna gitmeyebilir ama kişinin kendi hayatının anlamının gizli olduğu bir tanrısı olmalı diye düşünüyorum. Kendi tanrına hesap vermek zorundasın, onu idealleştirmek zorundasın, onu düşünüp hayallere dalmak zorundasın diye düşünüyorum. Bu fikirlerim yeni o yüzden tam oturmuş değil.

Veya başka bir bakış açısıyla "tanrı yok" demek bile aslında tanrıyla uğraşmaktır. Belki de bu mekanizma üzerinden hayatın anlamını sürdürüyorsun.

Hayatın anlamı-hedeflerin-hayallerin senin için nerede?

kahin

Kahin
Yeni Üye
garip gelicek ama bir agnostik olarak atheistlerden farkım şu, tanrının olmasını istiyorum, hayalimde bir tanrı var sadece onu istiyorum onun dışındaki hiç bir tanrıya tahammülüm yok, :)

neden? tahammülüm yok açalım biraz.
gözlerimi açtığımda bebektim benliğim yoktu zamanla benliğimi kazandım. birileri bana
zorla birşeyler ögretti mantığımı kullanmaya başladığım an herşeyin gizemli olduğunu anlamam uzun sürmedi. işte bu yüzden başka tanrılara asla tolerans göstermem, atheistleride anlamıyorum sanırım onlarınkı psıkolojık.
kıssadan hisse:
atheizm psikoljık bir inanış teizmde cahilizm mantığıyla özdeşleşmiş bir inanıştır.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Hayatın boyunca tanrıyla mı uğraştın yani? 15-20 yaş arası da mı? Veya daha öncesi?

Bilmiyorum, başkalarının tanrısı ya da genel tanrı anlayışı hoşuna gitmeyebilir ama kişinin kendi hayatının anlamının gizli olduğu bir tanrısı olmalı diye düşünüyorum. Kendi tanrına hesap vermek zorundasın, onu idealleştirmek zorundasın, onu düşünüp hayallere dalmak zorundasın diye düşünüyorum. Bu fikirlerim yeni o yüzden tam oturmuş değil.

Veya başka bir bakış açısıyla "tanrı yok" demek bile aslında tanrıyla uğraşmaktır. Belki de bu mekanizma üzerinden hayatın anlamını sürdürüyorsun.

Hayatın anlamı-hedeflerin-hayallerin senin için nerede?

Evet nerdeyse hayatım boyunca tanrıyla uğraştım. çünkü dünya gerçekleri ve olayları ile çatışmam var. ama hemen söyleyim ki yanlış anlaşılmasın, kişisel hayatım fazla sorunlu değil,iyiyim yani.

Tanrı uğraşımın çoğunluğu islamın tanrı anlayışı üzerinden oldu. 2 yıl önce falan bu anlayışı terkettim. tabi islamın tanrısı ile uğraşırken kendi tanrı anlayışımıda yaratmış oldum. zaten çatışma için inandığım tanrıya , karşı bir tanrı yaratmam gerekir değil mi..

Bizler zamanın fani çocuklarıyız. şu an yaşamın içinde anlamlarım var. ve bunlarla yetinebiliyorum. böylede olabiliyormuş,bunu da tecrübe ederek öğrendim.

varoluşun gizemini ve tuhaflıklarını görebiliyorum. ama yaşam ötesi herhangi bir aşkın anlam şu an için ; benim zihnim ve sezgilerimle örtüşmüyor. olmuyor yani, birşeyler yerine oturmuyor. sonsuz yok oluş şu an için bana en gerçekçi gelen şey. bu bana önceleri korkunç gelirdi ama şu an öyle gelmiyor. insan zihni bunu da kabullenebiliyormuş. hemde nihilizme kaymadan. bizlerde diğer canlılar gibiyiz. onlardan değerli değiliz..

Çağrı

Yeni üye
Yeni Üye
Evet nerdeyse hayatım boyunca tanrıyla uğraştım. çünkü dünya gerçekleri ve olayları ile çatışmam var. ama hemen söyleyim ki yanlış anlaşılmasın, kişisel hayatım fazla sorunlu değil,iyiyim yani.

Tanrı uğraşımın çoğunluğu islamın tanrı anlayışı üzerinden oldu. 2 yıl önce falan bu anlayışı terkettim. tabi islamın tanrısı ile uğraşırken kendi tanrı anlayışımıda yaratmış oldum. zaten çatışma için inandığım tanrıya , karşı bir tanrı yaratmam gerekir değil mi..

Bizler zamanın fani çocuklarıyız. şu an yaşamın içinde anlamlarım var. ve bunlarla yetinebiliyorum. böylede olabiliyormuş,bunu da tecrübe ederek öğrendim.

varoluşun gizemini ve tuhaflıklarını görebiliyorum. ama yaşam ötesi herhangi bir aşkın anlam şu an için ; benim zihnim ve sezgilerimle örtüşmüyor. olmuyor yani, birşeyler yerine oturmuyor. sonsuz yok oluş şu an için bana en gerçekçi gelen şey. bu bana önceleri korkunç gelirdi ama şu an öyle gelmiyor. insan zihni bunu da kabullenebiliyormuş. hemde nihilizme kaymadan. bizlerde diğer canlılar gibiyiz. onlardan değerli değiliz..

Valla ben dinleri çok sevmeyen bir inanandım. 20 li yaşlara kadar bu şekilde geldim. Tanrıya hiç işim düşmemişti. Ne zaman cinsellikle alakalı konulara sardım o gün geri dönülemez bir yola girdim.

Ateizm komple sorunlu bir iştir diyecem ama sizin gibi kişiler yüzünden diyemiyorum :D Kibar ateistlere karşı bir zaafım var. Az var böyle ateistlerden ama var, benim bilmediğim görmediğim kimler vardır kimbilir.

Kendi geçmişimle karşılaştırınca anlayamıyorum, nasıl olur da insan tanrıyla bu kadar çok uğraşır diyorum. Zihnim kısa devre yapıyor.

kahin

Kahin
Yeni Üye
agnostiklerin gerçek kaderi bu,hayatı boyunca tanrıyla uğraşmak, çok ilginç belkide tanrıyla uğraşan
bizler değilizdir, sadece böyle düşünmemizi sağlıyan bir akıldır, sonuçta özgür irade bile olsa
bu aklı kim? yarattı? ben ona bakarım..

bir örnekle devam edelimmi? :)
şeytani kim? yarattı, allah yarattı peki? neden? yaratılanın aklı yaratıldığı halde allah yaratanı suçlar işte allaha karşı en güçlü silahım cesareti varsa bu soruya ben ölmeden cevap veriri aksi! halde bu savaşı ben kazanırım..

dikkat! ettinizmi? müslümanlar gibi hiç korkmuyorum, çünkü hayatım boyunca en iyi anladığım şey allah hariç herkesten korkmam gerektiği gerçeğidir!!

allahtan gerçekten korkan müslümanlar 2 şeye dikkat!! ederler .
1. si şeriat hukuku
2. side namaz.

artık son aşamaya geldiğimi düşünüyorum daha ötesi yok ,zaman boyutunu aştım artık sadece gördüğüm evrenin dışı ve tanrı gerçeği. işte agnostisizmin ulaştığı maximum seviye bu daha fazlası yok.

size neler? gördüğümü söyliyim, zaman yok insanlar yok amaç yok mükemmelik var
sadece hisler var duygular var, yemek yemek yok uyumak yok sadece huzur var.
ölmek yok doğmakta! yok sadece gerçeklik var. kariyer yok sadece anlam var.

artık tartışmak yok artık tartışmanın anlamsızlığı ve sonuçları var, artık hayaller yok
sadece gerçekler var, artık yansıma yok sadece yansımanın kaynagı! var.

ve şimdi etrafımda bir sürü insan var ama aslında ben yokum sadece onların gördüğüm için orda olması gerektiğini anlıyorum.
parametreler çalışıyor zaman scalası devrede an ve zaman ve yer ve mekan işte olması gerekler oluyor, sadece 1 kez oluyor ..
burda olmak zorunda hissediyorum çünkü bunu isteyene ben değilim, aklımın
ve mantığımın bana hissettirdiği bir frekanstır. bu frekansa tanrı demek geliyor içimden ..

evrenin başlangıcı system onlinee komutu alıyor, start veriliyor, oluşum içinde göreceli olmuyan oluşumlar olması gerektiği yerde oluşmaya başlıyor..zaman parametresi başlıyor.
ve sonunda evren yok oluyor, system shutdown yapıyor ve zamanda shut down yapıyor herşey resetleniyor. ve sonsuza dek kahini hiç kimse hatırlamıyor.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Valla ben dinleri çok sevmeyen bir inanandım. 20 li yaşlara kadar bu şekilde geldim. Tanrıya hiç işim düşmemişti. Ne zaman cinsellikle alakalı konulara sardım o gün geri dönülemez bir yola girdim.

Ateizm komple sorunlu bir iştir diyecem ama sizin gibi kişiler yüzünden diyemiyorum :D Kibar ateistlere karşı bir zaafım var. Az var böyle ateistlerden ama var, benim bilmediğim görmediğim kimler vardır kimbilir.

Kendi geçmişimle karşılaştırınca anlayamıyorum, nasıl olur da insan tanrıyla bu kadar çok uğraşır diyorum. Zihnim kısa devre yapıyor.

Yemedik içmedik tanrıyla uğraştık gibide düşünmeyin, herşeyin arka planında onu aradık diyelim:)

ateistlerdeki öfkeyi anlıyorum ama geçmeyen öfkeyi bende anlamıyorum. ayrıca ben aklımın ve duygularımın üstünde bir tanrı olabileceği ihtimalini sıfırlamıyorum. bilinmezciliğe daha yakınım.

bende sizin cinselliğe kafayı takıp tanrıya yönelmenizi anlamıyorum:O dua ettim yardım etmedi demiştiniz sanırım blogunuzda. etmez :) ya ben iman idraki için dua ettim onu bile kabul etmedi :O (benim konu sizinkine göre tanrı katında daha önemli ve öncelikli olmalı demi yani :))

kahin

Kahin
Yeni Üye
hahahaha yemeden içmeden tanrıyla uğraşamayız zaten, tanrı diyorum çünkü ezanın bile türkçesi gerçektir bizarap değilizki arapça ezan dinliyoruz. :D öyle değilmi? tanrıyla uğraşmamızı
isteyen kim? yine hiç düşünmediniz değilmi? herşeyi benmi? düşünmek zorundayım. :D
tanrı bizi yaratmış yeme içme sistemleride eklemişki ve akılda eklemişki onunla uğraşalım
biz puzzle gibi tanrı diyorki! bakalım kim? doğruyu bulucak dedimya bu tanrı çıldırmış olmalı
işi gücü yok sen tut nelerle? uğraştır bizi aşk varken cinsellik varken.. birazda gülelim arkadaşlar. :D

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu devam edebilir aslında. Teşekkürler :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç