Fethullah Gülen ve Siyaset

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Siyaset Meydanı kategorisinde mahsun tarafından oluşturulan Fethullah Gülen ve Siyaset başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,770 kez görüntülenmiş, 48 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Siyaset Meydanı
Konu Başlığı Fethullah Gülen ve Siyaset
Konbuyu başlatan mahsun
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan alpi

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
Ynt: Fethullah Gülen ve Siyaset

kayhanfurkan arkadaşım, Fetullah Gülen'in bir yerlere gelmiş öğrencilerinin bugün neler yaptığı ortada..
Memleket idaresinin içine edilmesini bir kenara bırakıp bizim mevzumuza dönersek, mahalle baskısı denilen İslami halk anlayışının nasıl farkında olmadan ülkeye yerleştiğini görmekteyiz..

Ayrıca kim söyleyebilir ki İslami iman doğrudur diye??? ben o imanla yetişmek istemiyorum, ama bu cemaatin eline düşünce bu imanı aşılıyorlar.. ve bu sorgulamayı yok ediyor.. Hiçbir din sorgulamanın uç sınırına izin vermez.. Çünnkü kendinin inkar edileceğini bilir.. Aklınız yetmez siz insansınız derler size...
onlar da böyle, korkak, bilim düşmanı insanlar yetiştiriyorlar..

Fetullah Gülen belki de iyi bir islam alimi olabilir (öyle olduğunu düşünmüyorum ama) fakat icraatları, dolandırıcılığı meşru görmeleri, din adına tüm hileleri caiz kılmaları (bunlara yalan diyemezsiniz çünkü öğrencileri aynı bu yolda ilerlemektedirler) bunlar İslami ahalaka sığan şeyler midir acaba???

Lütfen objektif bakalım KayhanFurkan

Ayrıca şunu da ekleyeyim, uyuşturucudan uzak, satanizmden uzak olmak için de İslami ahlak gerekli değildir :)

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

kayhanfurkan ' Alıntı:
fettullah gülen hakkındaki suçlamalarınız yersiz hukuki olarak somut bir kanıt olmadan bu suçlamaları yapamazsınız. özellikle şeriatı getirmek gbi birderdi yok fettullah gülenin. ne yani fettullah gülenin çocukları uyuşturucudan satanizmden vs gbi kötü yollara sapmadan imanlı olarak yetiştirilmesinin neresi yanlış? ayrıca sorgulamak yorumlamak araştrmak o gençlerin hepsınn yönlendrildiği şeyler hç bir benmsetme zorlama dogma ya yer yok . ama insanların kafasında fettullah gülene karsı bir ön yargı olusturulmus. burda yorum yapmadan önce kac kşi tarafszca kitabını okudu adamın? okusaydınz fettullah gülenın öğretilerinin hiç bir yanlış noktasını bulamzsınız ahlakı her turlu değere uygundur. ha türkiyedeki laiklik tanımlarıyla çelişmiş olabilir zamanında buda okumdan araştrmadan insanların kafasına çakılmış şeylerdir.ön yargıyla bakıolar adama bence siyasete girmesine gerek yoktur saten yetştrdiği bir çok başarılı öğrencisi belirli mevkileri gelmiş durumda ama bu sizlere neden batıo anlamıorum.
'Hukuki olarak somut bir kanıt' demişsiniz.Düşünce paylaşımı ve aktarımı yapılan bir platformda hukuki bir kanıtdan bahsetmeniz Fethullah Gülen ' in illegal zemindeki çalışmalarından ötürü sanırım bir savunma refleksi olsa gerek.Hukuksal bir zeminde eleştirmiş olsaydık yada savunmuş olsaydık;hangi hukuk sistemine göre eleştireceğimizide tartışmak durumundayız buda ayri bir yönü.Ayrıca eleştiren insanlarıda önyargılı diye bakmanız sizin önyargınızda olabilir pekala.(Yazınızdaki imla hatalarınıda ayrıca şiddetle eleştiriyorum!)

est

Felsefe.net
Yeni Üye

kayhanfurkan ' Alıntı:
insanların kafasında fettullah gülene karsı bir ön yargı olusturulmus. burda yorum yapmadan önce kac kşi tarafszca kitabını okudu adamın?

simdi adam dogru soylemis.. kac kisi bilincli sekilde karsi cikiyor ki.. muhalefetligimiz bile cogunlukla kulaktan dolma..

fides

Kahin
Yeni Üye

est, benim bu adamın kitaplarını okuyacak kadar boş zamanım yok. Başkasını bilmem ama benim kafam bu kadar da çöp tenekesi değil! Kitabını okumaya ne gerek var? Vaazlarını, kasetlerini yanlışlıkla dinlemek bile kafi onu anlamak için...

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Fettullah Gülen sözkonusu olmasaydı eleştirin haklı olabilirdi est belki.Ama bahsi edilen kişi Türkiye'de en iyi bilinen ve takip edilen (Amerika'da yaşasa bile ;)) bir kişidir.Zaten kitaplarını okumayada fazlaca gerek yok,cemaati ve kendisi bizzat uygulamalarıyla kendilerini ve öğretilerini tanıtıyor ve anlatıyorlar.Cemaati çok sık basın açıklaması yapar ve yanlış anlaşılmaları düzeltir:)

est

Felsefe.net
Yeni Üye

yani hemen karsi tavir almissiniz da.. benim elestirim tek tek kisilere degil, genel olarak toplumaydi..

kayhanfurkan

Felsefe.net
Yeni Üye

HoŞÇa ' Alıntı:
kayhanfurkan arkadaşım, Fetullah Gülen'in bir yerlere gelmiş öğrencilerinin bugün neler yaptığı ortada..
Memleket idaresinin içine edilmesini bir kenara bırakıp bizim mevzumuza dönersek, mahalle baskısı denilen İslami halk anlayışının nasıl farkında olmadan ülkeye yerleştiğini görmekteyiz..

Ayrıca kim söyleyebilir ki İslami iman doğrudur diye??? ben o imanla yetişmek istemiyorum, ama bu cemaatin eline düşünce bu imanı aşılıyorlar.. ve bu sorgulamayı yok ediyor.. Hiçbir din sorgulamanın uç sınırına izin vermez.. Çünnkü kendinin inkar edileceğini bilir.. Aklınız yetmez siz insansınız derler size...
onlar da böyle, korkak, bilim düşmanı insanlar yetiştiriyorlar..

Fetullah Gülen belki de iyi bir islam alimi olabilir (öyle olduğunu düşünmüyorum ama) fakat icraatları, dolandırıcılığı meşru görmeleri, din adına tüm hileleri caiz kılmaları (bunlara yalan diyemezsiniz çünkü öğrencileri aynı bu yolda ilerlemektedirler) bunlar İslami ahalaka sığan şeyler midir acaba???

Lütfen objektif bakalım KayhanFurkan

Ayrıca şunu da ekleyeyim, uyuşturucudan uzak, satanizmden uzak olmak için de İslami ahlak gerekli değildir :)

hoşça arkadaşım sence memleket idaresinin içine edilmiş durumda olabilir ama bence şuanki yönetimden daha iyi bir yönetim yapacak bir siyasi lider - oluşum yok türk halkını %47sinin düşünceside bu. ayrıca islamı imanı doğru kabul edenler için doğrudur sen öle yetişmek istemeye bilirsin fakat çocukların bu şekilde yetişmesinmi isteyen milyonlarca insan var bunlara bir hizmettir bu kimse sana zorla bunu benimsetmiyo isteyene hizmet veriliyor. bak tekrarlıyorum hukiki bir temeli olmadan hiç kimseye dolandırıcı vs diyemezsiniz bunu düşüncelerinizi paylaşırkende söyleyemezsiniz o zaman ne ahlaktan bahsedebiliriz nede konuştuklarımızın realitesinden dmi ama? kötü alışkanlıklardan uzak olmak için tabıkıde islamı ahlak gerekmez fakat buda çok etkili bi yöntemdir bunu kabul edelim dmi .

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

kayhan arkadaşım kimseye temelsiz dolandırıcı denilmiyo.. :) bunun temeli, bu iktidar sahipleri cemaat uzantısı insanların temeli olan Fetullah GÜlen'dir..Din adına yapılan hileleri caiz sayıyor.. Bu kadar iyi tanıyorsanız bunu da bilirsiniz..
İktidarın yaptıkalrının iyi yada kötü olmasını eleştirmek, hukuki açıdan elimde bir delil olmaksızın gerçekleşebilir.. çnükü yine bu iktidar ve bundan önceki insanı aşağılık bir yaratık gibi gören Kenan Evren zihniyetleri, darbe yandaşları, ABD köpekleri ülkede hukuk denilen bireşy bırakmamıştır.. Anayasa darbe anayasası.. Ne bir özgürlük söz konusu ne bir hak..
Bugün sözde anayasayı demokratikleştiren AKP hükümeti de kendi düzeni için, islam modeli için adım atıyor.. Yahu AKP öncesinde isteyenin rahatça içki içebilidği, isteyenin de rahatça oruç tutabildiği yerlerde bugün ramazanda bir tek restoran açık bırakılmıyor..
ORuç tutmuyor diye arkadaşlar sokakta saldırıya uğrayabiliyorlar.. Mahalle baskısı denilen şeyin ne düzeyde olduğu aşikar.. Siz de Said Nursi risalelerinin dışında bişeyler okuyorsanız eğer göreceksiniz bu araştıramların sonuçlarını..
Yine aynı islami düzen yolunda okullardan evrim teorisinin çıkarılıp yaratılış teorisinin getirilmesi, ÖSS sisteminin yap boz misali oynanması, üniveristelere cemaat ayağı rektörlerin atanması, sokakalra dökülen hak mücadelesi veren insanlara karşı polis terörü, deniz feneri davası, askerlik için yatış yeri değil demesine rağmen başbakanın oğullarından birirnin çürük raporlu olması diğerinin yarım yamalak askerlik talebi, alınan gemicikler, affedilen eski hocaları Erbakan, ve yine aynı davadan yagılanırken dokunulmazlık kazaanan bu yüzden yargılanamayan bir cumhurbaşkanı...
Sizin ve bu baştakilerin hak hukuk diyebilmesi için önce dokunulmazlık denilen aşağılık kalkanlarını üzerlerinden atmaları gerekir..
Bunu bir yapsınlar, hepsi tek tek aklansız mahkemelerde o zaman tamam..
Gerçi bu saatten sonra hiçbir hukuk organına da güven kalmadı, yargılansalar da aklanırlar.. Hukuk onalra çalışıyor..
Ergenekon denilen derin örgütlenmeyi tasfiye etmek adı altında kendi derinlerini yerleştirme amaçlı cumhuriyet ve ordu düşmanlığı hukuksal açıdan yapılıyor..Bu dava bu kadar hızlı işlerken, aydınlar yazarlar şairler, alakasız olanlar bir çağrı dahi yapılmaksızın evlerinden apar topar alınırken Deniz Feneri davası uzadıkça uzuyor... Hüseyin Üzmez gibi şerefsiz yaratıklar hukuk organları tarafından aklanılıyor.. Hangi hukuka güveneceğiz acaba.. ???

Önce hukukun gerçekliği üzerine tartışalım, sonra hukuksal açıdan konuşalım.. Ayrıca da belge gösterin, atıp tutmayın lafları altında kimsenin gözünden gerçekleri saptırmayalım...

Bu insanalrın nasıl %47 oyla başta oldukları ayrı bir tartışma konusudur.. Aşiret adayları onbinlerce oy getirir bu feodal yapıyı kullanıyorlar.. Din devlet millet diyorlar, (onlarca işletmeyi, toprakları, tüm memleketi dışarıya ğeşkeş çekmelerine rağmen, tüm yalanları dinde yasak dinlemeden ardı ardına sıralamalarına rağmen) oy topluyorlar, beyaz eşyasından tutun da nakit parasına hediye çekine kadar insanların gözünü boyamak için her türlü üçkağıdı yaparak oy topluyorlar, ona buna kabadayılık yapıp kendilerini padişah ilan edip oy topluyorlar sonra da siz çıkıp bu halkın iradesi diyorsunuz..

HALKI KANDIRMAYA ÇALIŞARAK başarılı olmayı halk iradesi olarak gören gözlerin siyaset bilgisini de tartışalım isterseniz :)

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

MonaRosa ' Alıntı:
ERNEST0 ' Alıntı:
Öncelikle merhaba,fettullah hocayla ilgili siyasete girsin mi diye bir düşünce öne sürülmüş.Bence girsin hatta geç kalınmış bir karar.Sonuçta siyasetin her kulvarında zaten var,belki fiili olarak yok ama düşüncesi yada milli görüş onun düşüncesine yakın.Düşünce ezelden beri var,osmanlıdan günümüze uzanan bir serüven.İşin açıkcası bu ülkede siyasetle uğraşan şahıslardanhiç birisinden geri kalır yanı yok,eksiği yok fazlası var;gerçi ittihatcı zihniyet ne kadar hazım eder bilemeyeceğim. Hatta bunun olmaması için ülkeyi nasıl bir maceraya sürükler o da meçhul ama sonuçta bence girmesi hiç fena olmaz.
abi inanamıyorum hem nickin ernesto hem de fethullahçısın..
biri sayın fethullah der biri siyasete atılsın der...
ben çıldırıyor muyum?
yoksa feto bunlara beynimizi yıkamaları için para filan mı verdi?

Sevgili MonaRosa beyefendi sanırsam ironi yapıyorlar.

hakan98

Felsefe.net
Yeni Üye

fettullah gülen siyasetçi olamaz hem dini yönden hemde ilime önem veren az kişiden biridir oyuzden fettüllah gülen siyasetçi olamaz o türkiyenin ekenomisini canlandirir

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

ekonomiyi nasıl canlandırırmış Fetullah hakan? merak ettim doğrusu...

Orta Asyaya, Afrikaya cemaat ayağından iş adamlarını yollayarak, o ülkelere de sermaye akşını Türkiyeden sağlayarak, böylece Türkiyeyi hem sömürge hem emperyalist bir ülke yapmaya çalışarak mı???
Tabi baştkaki öğrencileri de onun izniyle her türlü kurumu, toprağı, tüm emperyalistlere peşkeş çekmekle kendilerini görevli saymaktalar..

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye

fetullah gülen ve siyaset hiç bi şekilde uymuyor ve aslada uymaz fetullah gülenle ilgili bi başlık açılacaksa şayet şöle olmalı şakşak sever, din sömürüp fakirlerin üstünden prim yapar, küçük beyinlerin baş yıkayıcısıdır. vs......

hakan98

Felsefe.net
Yeni Üye

çok ön yargılısınz hala 1 incisi kimsenin bu ülkeyi peş keş çektiği yok 2 incisi bu ülke vatandaşınlarının hepsnin siyaset yapma hakkı vadır. ki bu dini yönden ve yaşam öğretisi yönünden kitleleri peşinden koşturan muhterem bir kişiyse bence gayette başarılı olur (eğer siyaset sadece oy toplamaksa) eğer izin verirlerse adama eminin yaptırmzlar. çünkü onlarda bilirler başarılı olucağını ha siyasete devlet yönetimi olarak bakarsak bence fettullah gülen uğraşmaz bile çünkü adamın tek amacı tüm dünyaya islamiyeti en doğru biçimiyle yaymak bence bu kadar büyük bir hedefi varken uğraşmaz bile tr deki siyasetle.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

Uğraşmaz olur mu hakan arkadaş, Türkiye'deki siyaseti eline aldı zaten, devlet kurumlarına imamları yerleştirdi baştaki zırtaozlar, e polis kurumu cemaatçilerden geçilmiyor, askeri de yıpratmak için ellerinden geleni yapıyorlar..
fakat tek bir şeyi unutuyorlar.. Sokaklar onların değil, olamıyor..
Her neyse.. Fetullah Gülen'in kim olduğunu tartışmak çok yersiz.. Siz sadece din adamı olarak görüyorsunuz.. Ama yaptıkları icraatları, vaazları, Erzurum komünizmle mücadele derneğiyle işe kendini taa yıllar önce siyaseten din yapmaya adamış olması vs..

Ryzasson

Felsefe.net
Yeni Üye

laikliği kaldırır
dini kurumları fazlalaştırır
ülkeyi araplaştırır
Atatürk, sol kesim ve aydınlar sansürlenir
idam gelir
şeriat gelir.

M

monaliza

Ziyaretçi

Fethullah Gülen'in siyasete girmesi nasıl olur bilemem, ama İslam dininden bu denli korkulmasını anlamıyorum. Sokrates'e, Platon'a, Aristoteles' e v.s vs. 'ye bile derin saygı duyarken, Hz. Muhammed'e ve tebliğ ettiği dine ateş püskürmeyi saygı çerçevesine alamıyorum açıkçası. Ayrıca objektif baktığımızda herkes siyaset yapabilir, kimseyi denemeden anlayamayız ki. ;)

Birde ülke nasıl araplaşır bilemem, ama ülkem insanlarının araplaşacağından eminim zira güneşin ozon tabakası gün geçtikçe erimekte. Önemli olan gerçekleri doğru kaynaklardan öğrenmektir. Asparagaslar asıl kafa karıştıranlar.

hakan98

Felsefe.net
Yeni Üye

monaliza ' Alıntı:
Fethullah Gülen'in siyasete girmesi nasıl olur bilemem, ama İslam dininden bu denli korkulmasını anlamıyorum. Sokrates'e, Platon'a, Aristoteles' e v.s vs. 'ye bile derin saygı duyarken, Hz. Muhammed'e ve tebliğ ettiği dine ateş püskürmeyi saygı çerçevesine alamıyorum açıkçası. Ayrıca objektif baktığımızda herkes siyaset yapabilir, kimseyi denemeden anlayamayız ki. ;)
Arkadaş çok doğru söylüyor,niçin dinini özgürce yaşayan insanları yargılıyorsunuz anlamıyorum.Tabiki siyasete girebilir,yanlış veya doğru olsun yaptıkları veya yapacakları buna hakkı var.Şuanda siyasetle uğrasanların hepsi doğru düzgün insanlarmı? Sizin korktuğunuz fettullah gülen'den daha tehlikeli insanlar şuanda siyaset yapıyor,neden o yapmasınki.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye

hakan98 ' Alıntı:
monaliza ' Alıntı:
arkadaş çok doru sölüo niçin dinini ögürce yaşayan insanları yargılıosunz anlamıorum . tabıkıde sıyasete gırebılır yanlış veya doru olsunyaptıkları veya yapacakları buna hakkı var suanda sıyasetle uğrasanların hepsı dorudzgn ınsanlarmı sızın korktuğunz fettullah gülenden dah tehlıke ınsanlar suada sıyaset yapıonedn o yapamasınkı

Siyaseti herkes yapamaz siyaseti herkes yaptığını sanar!Siyastte deneme yanılma yöntemi uygulanamaz!Siyaset bi ülke söz konusu olduğunda deneme tahtası olarakta kullanılamaz!Bu yüzden fetullah gülen siyasete adım bile atamaz!

M

monaliza

Ziyaretçi

Aksiyom ' Alıntı:
hakan98 ' Alıntı:
monaliza ' Alıntı:
arkadaş çok doru sölüo niçin dinini ögürce yaşayan insanları yargılıosunz anlamıorum . tabıkıde sıyasete gırebılır yanlış veya doru olsunyaptıkları veya yapacakları buna hakkı var suanda sıyasetle uğrasanların hepsı dorudzgn ınsanlarmı sızın korktuğunz fettullah gülenden dah tehlıke ınsanlar suada sıyaset yapıonedn o yapamasınkı

Siyaseti herkes yapamaz siyaseti herkes yaptığını sanar!Siyastte deneme yanılma yöntemi uygulanamaz!Siyaset bi ülke söz konusu olduğunda deneme tahtası olarakta kullanılamaz!Bu yüzden fetullah gülen siyasete adım bile atamaz!

Siz öyle diyorsanız öyledir demek isterdim, ama bu ne yazık ki mümkün değil. İsmini vermek istemediğim nice şahsiyet siyaset sahnesinde rol alabiliyorsa, bazılarının görmek istemedikleri şahsiyetler de siyaset sahnesinde yerlerini alabilirler. Hep bizim istediğimiz olacak değil ki, zaman ne gösterir bilemeyiz ayrıca. O yüzden kişiler üzerinde değil, doğru ideolojiler üzerinde yoğunlaşılması daha yararlı bence.

Ayrıca ben de F.Gülen'den hazetmem, ama "asla siyaset dünyasında olamaz" diye de iddia edemem. Çünkü demokrasi yanlısıyım ve saygılı olmak durumundayım.

Bir ricam olacak, imla kurallarına ve yazım diline dikkat edilmesi. İlgili ve duyarlı bir üye olarak bunu talep etme hakkına sahip olduğum kanısındayım.Yazılanları zevkle okumak ve okuduğumuzu anlama kolaylığı aramak lüksüne sahip olduğumuzu düşünüyorum. Saygıyla kalın.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

Monaliza, Fetullah Gülen keşke bir partiyle dahil olsa siyasete, böyle gizli kapaklı elemanlarıyla kadrolaşmalarıyla vs oyunlar oynamadan.. Ama bu söylediğiniz ve bu konuda yapılan tartışmaların hiçbiri birşey ifade etmeyecek, Fetullah siyasete girmez... Said-i Nursi risalelerini inceleyiniz.. Cemaat fikirlerini, Fetullah'ın söylediklerini inceleyiniz.. Siyasete girmez... O arada peygamber gören dini bir lider olma peşinde :)

Ayrıca Monaliza sizin bir söyleminiz dikaktimi çekti.. "Bence siyasete girmeli çünkü ben demokrasi yanlısıyım"..

Demokrasi dediğimiz şeyin, asla liberal sistem içersindeki, "5 yılda bir sandıkta oy ver gerisini bize bırak" zihniyetli parlamenter sistem OLAMAZ diye düşünüyorum...

Bizim görmediğimiz, sürekli TBMM izlesen bile bize göstermeyecekleri nice yasalar sessiz sedasız geçiriliyor.. Termik santral kurulacak, KYOTO imzalanmış numarası yapılıyor çevre hala katlediliyor yasalar çıkartılarak... Bunları da geçtim; iktidar ve muhalefet partileri dışında (ha birde ordu var :) ) müdahele edebilen var mı? biz bu demokrasinin neresindeyiz acaba?

Demokrasi dediğimiz şey en alttan, yerelden, mahalleden başlamazsa eğer, sadece 5 yılda bir verilen bir oyla sağlanacak bir demokrasi YALAN DOLAN demokrasisi olur..

Teşekkür ederim..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç