Felsefeyi nasıl sevdiniz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde byReveal tarafından oluşturulan Felsefeyi nasıl sevdiniz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,909 kez görüntülenmiş, 33 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Felsefeyi nasıl sevdiniz?
Konbuyu başlatan byReveal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

for me

Felsefe.net
Yeni Üye
Neye inandığındır gerçek olan

aynı şeyi söylüyoruz. inanç dünyası burası. varoluşun içinden tanrısız düşünmeye çalışarakta,tanrılı düşünmeye çalışarakta çıkabilmiş değilim henüz.
Atatürkün askerleri için söylediği bir söz var; ''keşke onlar kadar inançlı olabilseydim''.

guattari

Felsefe.net
Yeni Üye
lisedeki felsefe öğretmenimden dolayı sevdim. ve bende felsefe öğretmeni oldum :)

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
lisedeki felsefe öğretmenimden dolayı sevdim. ve bende felsefe öğretmeni oldum :)
:)
çok etkisi oldu benim için de, o zaman felsefe ile ilgilenirdim zaten ama fikirlerimden rahatça bahsettiğim ve beni dinlerken "saçmalama" demeyen bir hocamın olması en azından beni rahatlatırdı...

sakal

Kahin
Yeni Üye
çok etkisi oldu benim için de, o zaman felsefe ile ilgilenirdim zaten ama fikirlerimden rahatça bahsettiğim ve beni dinlerken "saçmalama" demeyen bir hocamın olması en azından beni rahatlatırdı...

En güzel çocuklar saçmalar ve bize saçma gelen sorularıdır asıl cevaplanması gerekenler,hiçbir bilgi katılmamış saf akılları ile merak ettikleri konular,...Düşünüyorum da beyne bir format atmanın yolu yok mu ki,koşulsuz şartlanmamış berrak bir zihin..Qua diyesim geliyor ama fikrin sahibi ben değilim..

Ozzy152

Felsefe.net
Yeni Üye
Belirttiğiniz üzere şunu da açıklamak isterim; böyle bir cümle kurmamı sağlayan şey kesinlikle felsefe değil, yalnızca geçmişini analiz eden bir akıl.

Felsefe demek ,düşünmek demektir .Sayfanın tümünü okudum ,bir çoğu alakasız noktalara kadar dayanmış.Hayatta ,hiçbir kimse ben felsefe yapmadım diyemez.Düşünmenin ta kendisi felsefi eylemdir .

Bence ,Felsefe ile tam tanışanlar buraya yorum yapmalı. Bir diğerinin yazdığından alıntı geçip ,eleştirmek üzeree olanlar değil .

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Sokaktaki demirlerin çapsızlığı ve çektiğim ağrılar...

Gecenin umarsız kavgaları, gündüzün silik mutluluğu...

Taşın sertliği, aşkın inceliği ve metropol ıssızlığı...

Felsefenin sırrı, yatağımın kuş tüyü yastığı...

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
On üç yaşındayken din hocasına sorduğum kötü şeyler düşünmek günah mı sorusunun hayır günah değil sözleriyle cevaplanmasından sonra her şeyi düşünmeye başladım. Ondan sonrası kendiliğinden gelişti zaten.

Kötü şeylerden kastım; dinin olası yanlış özelliklerini düşünmek vb.

Sindella

Yeni üye
Yeni Üye
Felsefeyi sevmedim. Benim için hep bir zorunluluk oldu felsefe. Düşündükçe acı çektım fakat düşünmem gerekiyordu hep.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Küçük yaşlardan itibaren felsefe, psikoloji ve sosyolojiye ilgim vardı. Dinler tarihini araştırdığım dönemde yolum Antik Çağ Filozofları ile çakışınca daha da arttı.

kahin

Kahin
Yeni Üye
ikilemde olmayın, evet yanlış duymadınız felsefe yaparken ikilemde olmayın, açık sözlü olun,
insanlarda dahil evren hiç kimseye sorulmadan yaratılmıştır, belkide emin olduğum en değerli
konulardan biride budur, özgür irademiz olduğu söyleniyor, ben yaratılmak isterdim ama

yaşamak istediğim herşeyi ben seçmek zorundayım, işte gerçek özgür irade budur,
yaratılmak dışında herşeye ben karar vermedim, hiç birşeyden haberim yokken
bebek oldum büyüdüm bilinçlendim ve sonunda hiçte istemediğim bir

koasun içinde buldum kendimi ne zaman? buldum sorgulamaya başlayınca buldum
demekki sorgulamasam bir ormanda doğsam asla bulamıyacagım gerçekleride
asla bulamıyacaktım.

aksine özgür irademiz olduğunu yine tanrı ispatlamalı madem o vermişmiş bu iradeyi
bir kere tanrının bilgisi dışında olmamız imkansızdır. hatırlıyalım .
gerçek özgür irade tanrının bilgisi dışında gelişen akıldır. yanı imkansız tanrının
bilgisi dışında yaratılışta imkansızdır defalarca açıkladık gerekırse yine açıklarız.

1: dnamı benmi? sectim: eeee hayırrrr..
2: ailemi yaşam alanlarımı??? eee hayır..
3: karşılıksız aşkı benmi? istedimki acı çekiyorum .. eeee hayırr..
4: agnostik olmayı benmi? seçtim eee hayırrr.. sen zaten biliyordunki neyin oyunu bu.
5: müslüman niçin?müslüman olur doğuştan değil örf ve adetlerden şamanızm kabilesınded dogsaydı şaman olucaktı hani? nerde??? özgür irade.
6: hem herşeyi sen seç acısını biz çekelim madem acısında tatlısında biz seçicez
o zaman bırakta biz seçelim oldumu? olmadı değilmi? tanrı
olmaz değilmi? olursa bu senin özgür iraden olmaz bizlerin özgür iradesi olur. bütün problem bu değilmi? o zaman hiç yaratılmamaış olmak daha mantıklı olur.
7: özgür iradenın olmadıgını kendi ispatlıyan allaha ragmen hala inanmak bana göre çılgınlıktır. akıl tutulmasıdır.
(14/İBRÂHÎM-4: Biz her Rasûlü kendi toplumunun lisanı ile irsâl ettik ki, onlara en anlaşılır şekilde açıklasın. . . (Artık) Allâh dilediğini saptırır ve dilediğine de hidâyet eder.
:mad::mad::mad:

Son düzenleme:

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben felsefeye felsefeye başladığımı fark etmeden başladım. Neden sorusuyla... Filozofların kitaplarını okuyarak değil düşünerek felsefeyi sevdim.İşimi zorlaştırdım belki,belki yaptığın felsefe değil dersiniz.Olabilir ama ben düşünce yapıma bu şekilde ulaştım.Bence doğruya düşünerek, emek vererek ulaşmak kitap okuyarak ulaşmaktan daha değerli.İnsanın kkarakterini oluşturuyor sorgulamak.Şu an ulaştığım doğrular yıllardır gözlem yaparak düşünerek ve okuyarak yaptığım doğrular olduğu için benim için değerliler.

Felsefe.net
Yeni Üye
konu felsefe olunca insanın dinli-dinsiz olup olmamasından önce objektif olup olmadığına bakılmalıdır...

dinli insan sorgular,dinsiz olabilir,
dinsiz insan sorgular ve bir dini seçebilir...
işte burada felsefe zarurettir...

bu zaruret,muhatap olduğumuz şeylerin felsefesini sorgulamak için gereklidir...
mesela islam,bunu tahkik ve taklit iman olarak açıklıyor...

bunları dedikten sonra bir iki şey daha belirteyim...

1-arkadaşın dine karşı duruşu umurum da değil,
ama,"Evet sayın Felsefe.net ahalisi, anlatın bakalım öykünüzü felsefeyi ne zaman/ne oldu da sevdiniz." sorusu ve ardından " yaklaşık 4 sene önce (Müslüman iken) Allah'ın varlığını ve birliğini sorgulamaya cür'et ettiğim ve çevremi gözlemlemeye başladığım sıralarda tanıştım felsefeyle. Bir an başımı kaldırıp baktığımda insanların hayatı çok boş geldi gözüme...." ifadesi hoşuma gitti...

2-birinci madde kapsamı konuyu benim kaşıyabilmem açısından uygun bir zemindi bende kaşıdım... bu arkadaşımıza muhalefet demek değildir,
""felsefeyi sevmiyorum... çünkü bazılarına "Ben başlayayım; yaklaşık 4 sene önce (Müslüman iken) Allah'ın varlığını ve birliğini sorgulamaya cür'et ettiğim ve çevremi gözlemlemeye başladığım sıralarda tanıştım felsefeyle. Bir an başımı kaldırıp baktığımda insanların hayatı çok boş geldi gözüme. dedirtebiliyor..."
demem o arkadaşımızın şahsına değil felsefenin tek başına adam yerine konulmasına bir yönelimdir ki sonrasında yazdıklarıma bakarsan ne demek istediğimi anlayacaksın...

3-paslı çivi dostumuz ile yazıştığımız ve üzerinde mutabık kaldığımız "bireysel farkındalık" açısından kaşıdığım bu düzeyde fark edilmesi gereken şey,felsefenin tek başına bir şey yapamayacağı,ama felsefe ile tanışan dostumuzun bireysel farkındalık açısından durumu...

4-yani;arkadaşımız bana şöyle cevap vermeli idi; "bana bunu felsefe dedirtmedi,ben felsefe ile tanıştıktan sonra kazandığım farkındalık ile bunu söyledim...."
anlatabildim mi?
Felsefe nedir ki, onu bireysel farkındalığımızdan ayırabiliyoruz? Bireysel farkındalığımızla felsefeyi algılayabiliyoruz.Bunlar birbirinden bağımsız düşünülebilen kavramlar mıdır?

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkür ederiz konu paylaşımınız için.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar