Felsefe Sorularinin Cevaplari Uzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde SenexIratus tarafından oluşturulan Felsefe Sorularinin Cevaplari Uzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,449 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Felsefe Sorularinin Cevaplari Uzerine
Konbuyu başlatan SenexIratus
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Cry

SenexIratus

Üye
Yeni Üye
Hic bir felsefe sorusunun cevabi kisa degildir.

Peki neden binlerce yildir yuzlerce kitapla anlatilmaya calisilip da tam olarak yanitlanamamis sorulara kisa cevaplar veriyoruz?

Bu durum, konuyla ilgili bilgi eksikligimizden mi kaynaklaniyor? Peki eger bilgimiz eksikse niye hala konusuyoruz? Bilmedigimiz konular hakkinda aslini ogreninceye kadar susmamiz gerekmez mi?

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
SenexIratus, dediğiniz gibi olursa herhalde bu sitede çok fazla üye kalmaz. o zaman bir önceki açtığınız konudaki gibi "türkiye de felsefe gelişmez"... en azından burada konuşulanlar üyeleri meraklandırıyor ve araştırmak durumunda kalıyoruz. arada bir de fikir beyan etmesek tadı olmaz ya da ilgi veremeyiz gibi geliyor bana. bence bu kadar katı bakmamalısınız.
durum eksiklikten kaynaklanıyor ama ilgi alanlarımız farklı, sadece felsefe ile uğraşmıyoruz bir de iş güç var...

SenexIratus

Üye
Yeni Üye
SenexIratus, dediğiniz gibi olursa herhalde bu sitede çok fazla üye kalmaz. o zaman bir önceki açtığınız konudaki gibi "türkiye de felsefe gelişmez"... en azından burada konuşulanlar üyeleri meraklandırıyor ve araştırmak durumunda kalıyoruz. arada bir de fikir beyan etmesek tadı olmaz ya da ilgi veremeyiz gibi geliyor bana. bence bu kadar katı bakmamalısınız.
durum eksiklikten kaynaklanıyor ama ilgi alanlarımız farklı, sadece felsefe ile uğraşmıyoruz bir de iş güç var...

yorumunuz icin tesekkur ederim enkaz evet hakli oldugunuz noktalar var fakat yabanci felsefe sitelerini de mumkun oldugunca takip etmeye calisiyorum, paylastigim herhangi bir cumle orada kisa surede 2-3 sayfa yorumla dolabiliyor. Yani aslinda benim ki Turkiyedeki felsefenin konumuna isaret etmek acisindan durum tasviri, bunun tamamen ezberci egitim sistemi ile ogrenciye sorgulama imkani vermeyen sistem ile alakali oldugunu dusunuyorum. Belli olculerde bu konuda bir gelisim icin yeni yeni adimlar atilsa da yeterli gozukmuyor dahasi belki de sorgulamayan derinlemesine arastirmayan bir halk yonetimlerin de isine geliyordur, bir de isin bu noktasi var.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Hic bir felsefe sorusunun cevabi kisa degildir.

Peki neden binlerce yildir yuzlerce kitapla anlatilmaya calisilip da tam olarak yanitlanamamis sorulara kisa cevaplar veriyoruz?

Bu durum, konuyla ilgili bilgi eksikligimizden mi kaynaklaniyor? Peki eger bilgimiz eksikse niye hala konusuyoruz? Bilmedigimiz konular hakkinda aslini ogreninceye kadar susmamiz gerekmez mi?
Mesaj 2009 dan. Dil daha da kısaldı. Uzun hiçbirşey okunmuyor. Twitter 140 karakterden 280 e çıktı.
Şimdi düşünüyourmda 160 karaktere SMS sığdırmaya çalışırdık ve SMS paralıydı onu hesaplardık

Cry

Üye
Felsefe.NET
Mesaj 2009 dan. Dil daha da kısaldı. Uzun hiçbirşey okunmuyor. Twitter 140 karakterden 280 e çıktı.
Şimdi düşünüyourmda 160 karaktere SMS sığdırmaya çalışırdık ve SMS paralıydı onu hesaplardık

kesinlikle katılıyorum saatlerce okurduk yazardık. şimdi herseyi hızlı tüketmeye çalışıyoruz , 50 sene sonrası bence neuralink daha da gelişince 1 kitabı okumak için vakit kaybedeceğine belleğe download edip okumuş gibi olacağız.

bence o zaman okuma yazma bilme gibi konularda çok fazla vakit harcamadığımız için farklı bilinçler gelişecek, artık bilgi ve zeka önemli bir kavram sayılmayacak en azından doğaçlama olmayan daha once yazılmış olan bilgi , o zaman insan nelerden zevk alacak merak ediyorum.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç