Felsefe.NET'e Neden Üye Olduk?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde insan tarafından oluşturulan Felsefe.NET'e Neden Üye Olduk? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 18,021 kez görüntülenmiş, 98 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Felsefe.NET'e Neden Üye Olduk?
Konbuyu başlatan insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Prens Ernak
P

Pyramos

Ziyaretçi
neden? düşünce, eleştiri ve paylaşım platformlarındasınız?

Sanalda nasıl bir dünya var? bir insan neden site site dolaşır? kime neyi ispata çalışıyorsunuz ya !! amacınız nedir? zevklerle renkler tartışılmaz elbet sebeb buysa birşey diyemem ama..ben belli bir ölçekten sonrasında bu durumu normal görmüyorum..garip çok garip.. karşımızdaki insanın GERÇEK olduğunu nasıl anlayacağız? bu düşünce bende, düştüğü yerde herşeyi değiştirir..herşeyi..

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Cevap: neden? düşünce, eleştiri ve paylaşım platformlarındasınız?

Düşünmek kadar paylaşmak da gerekli..Farklı düşünceler, farklı algılar ..dünya "ben" ve "düşüncelerimden" den ibaret değil; en azından bunun farkındalığı beni bazan olumlu, bazan olumsuz etkilemekle birlikte zenginleştiriyor diye düşünüyorum..Yoğun kent yaşamı yüzyüze paylaşımları bitiriyor..Sanal paylaşımlara yönelmemizin nedenlerinden biri de bu bence..felsefeden hoşlanıyorum...

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye

Pragmatizm: "Nedenleri değil, ama nasılları iyi biliriz." der. Şu an neden buradayım, bilmiyorum. Ama Felsefe.NET'i çok seviyorum. Nasıl burada olduğum da hayatımla ilgili kısım, bu zaten "Siteye nasıl geldiniz?" kısmında yazıyordur. Neden ve nasıl burada olduğumuzdan çok, neden hala buradayız diye sormalıyız. Ben neden bir seneyi aşkın buradayım? Dedim ya, felsefeyi seviyorum ve bundan dolayı Felsefe.NET'i seviyorum.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi

bu tür paylaşım platformlarının düşünce dünyama olan etkisinin farkında olduğum için buralardayım...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

''kendini ifade'' etme yoluyla kendini gerçekleştirme, insanın evrensel sorunlarından biridir ve bu tip platformlar da bu sorunun çözüm alanlarından/olanaklarından biridir... sanırım, hepimiz o nedenle buradayız...

muratkarahan

Üye
Yeni Üye

Neden diyebildiğimiz için burdayız.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye

arada işten yorulduğumda google de felsefe yazar bir şeyler okurdum. sonra bir akşam gene yoruldum ve gene felsefe yazdım sonra karşıma felsefe.net çıktı... biraz karıştırdım ve çok sevdim. üye oldum. bir şeyler yazdım. yazdıklarıma cevaplar geldi... yazdıklarım kayıt altına alınıyordu...
bir kaç üye bir kaç fikrimi beğendi...
beğeni alan bazı fikirlerimi defalarca okudum :)
bu durum çok hoşuma gitmişti, yani o kadar kitap oku - internet oku ama fikir beyan edeme... ancak bu ve bu tip forumlarda bir şeyler dile getirmek oldukça rahatlatıcı.
çok anlamam ama felsefe kitaplarını okuduğumda arada bir o yazara bir şeyler söyleyesim gelir ve söyleyemem-söyleyemeyiz. ama bu tip bir forumda en azından okuduğum hakkında fikir beyan edebiliyorum... bu forumdan baya bir şey öğrendiğimi de söyleyebilirim...

separator

Felsefe.net
Yeni Üye
Uzun zamandır görüşemediğim ve görüşemediğimiz içinde aramız soğuk olan bir arkadaş facebooka geldi. "Şuraya gelsene" dedi. "facebooka ayırdığın zamanın bir kısmını buraya ayır" dedi ve gitti.

Buradaki adını sanını bilmiyorum. Benim fikirlerim şekillensin diyemi yoksa sizi fikirlerim ile aydıınlatayım diyemi beni buraya yönlendirdi onuda bilmiyorum fakat 2 gecedir bayağı yazı okudum iyi ki gelmişim :)

sakal

Kahin
Yeni Üye
İçi boş insanlardan sıkıldım.Tevafuk oldu filozof felsefe derken bu siteyi buldum.fikrini paylaşmadığım insanların bile konulara yada olaylara yaklaşım açıları bile bana olumlu katkı sağlıyor.Bazı tabulaşmış şeyleri daha farklı görüşlerden anlamaya ve öğrenmeye çalışıyorum.Düşünen insanları seviyorum.Umarım herkes aradığını bulur.Saygılar.

E32

Felsefe.net
Yeni Üye
Seçtiğim yol, çok çetin bir yol.Biliyorum ki bu yolda yürürken düşüncelerim sağlam olmassa, yolun sonuna kadar gidemem.
Düşüncelerimi adam etmek için geldim.Ve herkesin yardımına ihtiyacım var.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Seçtiğim yol, çok çetin bir yol.Biliyorum ki bu yolda yürürken düşüncelerim sağlam olmassa, yolun sonuna kadar gidemem.
Düşüncelerimi adam etmek için geldim.Ve herkesin yardımına ihtiyacım var.

Filozof olmak isteyen, saçmalıklardan korkmamalı. ( )
Yaşamana bak, yardım sorun değil...

E32

Felsefe.net
Yeni Üye
Saçmalıklar.Saçmalıklar; kime, neye göre saçma damgası yer ki?

P

Pyramos

Ziyaretçi

Evrene ya da varolana karşı İnsanın saçmayı kaldırabilecek özelliği,öznelliği ,kudreti varmı?

Bir çok insanın anlayıp, kavrayamadıklarını "saçma" bulduğunu gözlemlemişimdir...

kavramam neyi değiştirir ki ? ya da anlamam/anlamamam.. bizim önemimiz ne? kendi kendimiz önemli kılabilecek gücümüz/konumumuz var mı ?

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye

Saçmalık
Saçmalık, genelde anlamakta zorluk çekilen kavramların anlatılmaya çalışılmasıyla ortaya çıkan karmaşadır. Saçmalık görecelidir, kişiden kişiye değişkenlik gösterir.
Dünya'nın yuvarlak olduğunu idda eden Orta Çağ kaşifi Galileo Galilei kilisesi tarafından saçmalıyor olarak nitelendiğinden aforoz edilmiştir.
Saçmalığın tanımlanmasında anlam kapasitesi, ispatlanabilirlilik ve insanın kabullenme erdemi önemlidir.

kaynak:

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Evrene ya da varolana karşı İnsanın saçmayı kaldırabilecek özelliği,öznelliği ,kudreti varmı?

kavramam neyi değiştirir ki ? ya da anlamam/anlamamam.. bizim önemimiz ne? kendi kendimiz önemli kılabilecek gücümüz/konumumuz var mı ?

Saçmayı ortaya koyan biziz, istersek kaldırabilir/düzeltebiliriz..Kendimizi önemli kılacak güç zaten "kendimiz" olabilmemizdir..

E32

Felsefe.net
Yeni Üye
glsezinrs' Alıntı:
Bir çok insanın anlayıp, kavrayamadıklarını "saçma" bulduğunu gözlemlemişimdir...
Evet, öyle ama.Onların demesi ile mi vuruluyor bu saçma damgası? Ya yeterli düzeyde değilse de anlamıyorsa? Ve yine saçma damgası vurur.Anlayıp, benimsemediği halde. Bu kişiyi, bu şeye saçma dedirten şey nedir?

Ki şöyle bir durum daha var;
Birisine saçma gelen bir şey, başka birisine hiç de saçma gelmeyebilir.O halde, dünyada saçma diye bir şey kesinlikle yok diyebilirim.
Burada beni düşündüren, yukarıda da dediğim gibi, bizi yönlendiren şey nedir?

Bu tür özelliklerimiz olmadığı için saçma diyoruz ya "şey"lere.

Bilmiyorum belki de ben de "saçmaladım" yine. :)

P

Pyramos

Ziyaretçi
Saçmayı ortaya koyan biziz, istersek kaldırabilir/düzeltebiliriz..Kendimizi önemli kılacak güç zaten "kendimiz" olabilmemizdir..

Bu tür özelliklerimiz olmadığı için saçma diyoruz ya "şey"lere.

Bilmiyorum belki de ben de "saçmaladım" yine. :)

Ben bugün felsefeyi bir dram gibi düşünüyorum. Bugün artık mesele, ne ise o olan özlerin durgun halini seyre dalmak değil, bir olaylar zincirinin kurallarını bulmak da değildir.Bugün mesele insandır; hem etken, hem de aktör olan insan Çünkü o, dramını hem yazıyor hem de oynuyor.Jean Paul Sartre

:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar