Felsefe Net Yeni Yapılandırma Hakkında

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Cry tarafından oluşturulan Felsefe Net Yeni Yapılandırma Hakkında başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,066 kez görüntülenmiş, 38 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Felsefe Net Yeni Yapılandırma Hakkında
Konbuyu başlatan Cry
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan phi

Cry

Üye
Felsefe.NET
Merhaba Arkadaşlar;

Domain ve forum yönetimi bana geçmiştir, İbrahim ve Alper'e forum eski yetkilisi mavimor'a daha da eskilerden platon,aristo,bacon,spinoza,marx’a katkılarından dolayı çok teşekkür ederim.

Kendimden bahsedecek olursam adım Koray, yolun yarısındayım.

Felsefe.net domaini 10- 12 sene önce forumların çok aktif kullanıldığı zamanlarda imrenerek baktığım, okuyup takip ettiğim güzide bir platformdu, forumlar genel olarak insanların internet alışkanlıklarının yemek alışkanlığı gibi fast food’a benzemesine istinaden eski aktifliğini yitirdi.

Felsefe.Net arşiv niteliğinde bilgilere ve yorumlara sahip kaliteli içeriği silinmeden bu günlere gelmiş, eski aktifliği ve güncelliği olmamasından dolayı konular gerilere düşmüş ve google tarafından internetin arka sokaklarına itilmiştir.

Ben şunu yapmak istiyorum öncelikle, bu vakitten sonra tek bir site ile insanların alışkanlıklarını tekrar eski haline döndürme gibi bir şansımız yok fakat şöyle bir şey yapabiliriz, bu siteyi bir insanın çocukluğundan ölüme kadar olan seviyede felsefe bilgisini arşivleyecek bir portal oluşturabiliriz.

Ansiklopedik bilgileri sitemize eklemek, felsefe nedir sorusundan başlayıp felsefenin tüm dallarını ortaokulda yıllık ödevi için bilgi arayan bir öğrenciden doktora tezi yazacak bir kişiye kaynak referans oluşturacak bilgiler ile donatmak ve Türkiye'nin en büyük felsefe arşivini yaratmak, tabi yine felsefe formumuz bir yan kol olarak tartışma ve paylaşıma açık olacaktır.

Bunun için ben ne yapabilirim ve siz ne yapabilirsiniz.

Öncelikle ben ne yapabilirim;

Mobil optimizasyon yapıp cep telefonundan girenlerin sitemizi daha verimli kullanabilmesini sağlamak öncelikle.

Şuan birçok internet projesi ile uğraşmaktayım, genelde her sektörden Türkçe ve yabancı içerikli otoriter sektörel veya yüksek hitli film sitelerim var, bu sitelerden etkileşim sağlayıp backlink verip sitenin DA/PA değerini yani, page authority, domain authority , sayfa ve domain değerini yükseltebilirim.

Bilmeyenler için basit mantık ile anlatmak gerekirse google diyor ki; eğer yüksek hitli ve sayfa değerleri yüksek aktif siteler kendi sitelerinde sizden bahsederlerse bende sizin sitenizi otorite belirler puanınızı yükseltirim, bu da aramalarda belirli kelimelerde üst sıralarda yer almamıza ve sitemize gelen ziyaretçilerin artmasına sebebiyet verecektir.

Tabi tek kriter bu değil, google içeriklerin daha kaliteli olması adına yazıların özgün olması ve ziyaretçilerin sayfalar arasında dolaşması, kopya içeriklerin olmaması ve Google robotları sayfaya tekrar uğradıklarında yeni bir şey ile karşılaşması gerekiyor, copy paste içerik girmek bize bir katkı sağlamayacaktır.

Sosyal medya sayfalarımız ile dolaylı yoldan aylık 30 milyondan fazla kişiye ulaşabiliyoruz gerek facebook tanıtımları gerek instagram paylaşımları, youtube sayfaları ve tweetler dan destek alarak sitemizin güncel konularda bilinirliğini arttırıp eski o aktif günlerine gelmesini sağlayabiliriz.

Sizden beklentim bu arşivi oluşturmada bana yardım etmeniz, bu portalı yaparken istiyorum ki kendimize felsefe kulübü adı altında bir whatsapp grubu kuralım, yazarlarımızı belirleyelim, yetkileri verelim, isteyen istediği isimde yazar olsun, kategorilerimizi paylaşalım ve içerik girelim.

Öncelikle sitedeki tüm reklamları kaldıracağım, ileride bir reklam alımı olursa bunu kendi içimizde ortaklaşa paylaşabiliriz veya benim önerim burs verebilir, bir okula yardım edebilir, kitap vs toplayıp herhangi bir okulda kütüphane oluşturabiliriz, benim bu site ile akalalı hiçbir ticari beklentim yok.

Süre gelen zamanda 7bin’e yakın üye sayımız mevcut, bir zamanlar sitemize yolları düşmüş bizi unutmuş olabilirler, bu data bizde olduğundan bu projemizi kendilerine mail yolu ile iletip bu oluşumu sağlayabilir, yeni üye yanında eski yazarlarımızı da oluşuma dahil edebiliriz.

Ben inanıyorum ki kısa zaman sonra güzel bir etkileşim yakalayıp kendi aramızda toplanıp eğleneceğimiz ve bunu forumda paylaşacağımız vakitler gelecektir.
Sitenin felsefi konuları ansiklopedik olarak portala ve foruma yazılmasından öte yorumlanabilir bir tarafı olduğu için ekstradan soru cevap kısmı da eklemek istiyorum, bir olguya herkesin bakış açısı farklıdır.
5 yaşında bir oğlum var, isteğim bu domainin yetkisinin ileride ona geçmesi ve bu bilgi arşivini güncel tutması olacaktır.

Benim şuan seo optimasyon uzmanı, yaşamkoçu , kişisel gelişim uzmanı , grafiker , makale yazarlarından oluşan bir kadrom var kendimde girişimci olarak yeni fikir ve görüşlere açığım , onlarda bu siteye büyük katkı sağlayacaklardır.

Önümüzdeki hafta hızlı bir sunucuya siteyi taşıyacağız ve ana kategorileri ve alt kategorileri genişleteceğiz, yenilerini ekleyeceğiz , benim de 10 yıl önce Türkiye ilk 500’de olan bir forum sitem vardı, onun datasını indirip oradaki arşivi de sitemize ekleyip farklı kelimelerde de google da rekabete girmeyi hedeflemekteyim.

Sizin de ekleyip, düzelteceğiniz değerli fikirleriniz var ise hiç çekinmeden bildirebilirsiniz.

Son düzenleme:

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Tekrardan hoşgeldin @Cry

O kadar hızlı gelişti her şey ve geldi haberleri ki siteye post bile giremedim.

Yaklaşık 2 senedir yazarlığını sürdürüyorum forumun ve ben geldiğimde Alper ve X vardı.

2 senedir bir şeyleri paylaştığın, internet mecrâsında en sevdiğin forumlardan birinin moderatörlüğünü üstlenen kişilerin birden siteyi bir başkasına devretmeleri ciddi anlamda şaşkınlık verici bir his.

Lakin artık olan olmuş, kervan göçmüş. Bundan sonrasına odaklanmak lazım.

Bendeniz ihaveanidea. Kendimi forumun kitap kurdu olarak tanımlıyorum.

Forumumuzda bulunduğum süreçte gözlemlediğim kadarıyla her yelpazeden kullanıcı çekebilen geniş bir renk skalasına sahibiz.

Bu yelpazemizin de içerdiği farklılıklardan oluşan bir ruh var.

Nacizane benim ve bana katılacaklarını umduğum forum kullanıcılarının dileği şudur ki bu ruhu kaybetmemeliyiz.

Projelerinizi okudum. Takdir edilesi amaçlarınız var. İleride inşallah yazar sayısında bir sıkıntı çekmeyeceğiz.

Özellikle beni cezbeden ise burs verme kısmı oldu. Şahsım olarak bir vakfın aylık abonesiyim. Madden ve manen taşın bir ucundan da ben tutuyorum. Velhasıl bir felsefe forumunda böylesi bir projenin yer alması tekrarlayayım, güzel.

Nihayetinde dileğim ve inancım şudur ki forumumuzda yeni yeni çiçekler açmasını, bu mecrada hakikaten iyi işler meydana gelmesini yürekten diliyor ve buranın bir kütüphane bizlerin de okunmayı bekleyen kitaplar olmasını diliyorum.

Allah yardımcınız olsun.

En kısa sürede Whatsapp'tan bilgilerimi göndereceğim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Hoş geldiniz @Cry , @nokta

Hedeflerinize en kısa sürede ulaşmanızı dilerim.

Kendi özel yaşamımdaki yoğunluk sebebi ile şu aralar foruma zaman ayırmakta zorlanıyorum fakat işlerim biraz hafiflediği takdirde daha aktif olmaya özen göstereceğim.

Sosyal medya kullanan birisi değilim hatta bu site dışında katılım gösterdiğim hiçbir platform ya da Facebook, Instagram v.s tarzında site yok çünkü bu alanların amacı dışında kullanımı bana hitap etmiyor.

Kısacası vakit ayırabildiğim sürece elimden gelen desteği vermeye çalışacağım.

Başarılar dilerim, yolunuz açık olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Tavsiyem sitenin/sitelerin Ekşi Sözlük - Ekşi Şeyler formatına benzetilmesidir.

Forum üyeleri forum içerisinde içlerinden geldiği gibi tartışsınlar, düşündüklerini söylesinler, keşfettikleri ve ilginç buldukları şeyleri paylaşsınlar. Sonrasında site yöneticileri forum içerisinden ilgi çekici olan yazıları düzenleyerek ikinci site olan Ekşi Şeyler formatındaki sitede yayınlasınlar.

Bu sayede forum içerisindeki özgün ve samimi ortamın korunacağınıbe ikinci sitenin, ilgi çekici paylaşımlarıyla birinci siteye ziyaretçi ve yazar kazandıracağını düşünüyorum. Yani ikinci site sıradan internet kullanıcısının gözünü doyururken felsefeye ilgili olan kullanıcıyı foruma çekecek.

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 3937

Ziyaretçi
Merhabalar, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız, bu yönden bize destek verdiğiniz için teşekkürler.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Merhaba Arkadaşlar;

Domain ve forum yönetimi bana geçmiştir, İbrahim ve Alper'e forum eski yetkilisi mavimor'a daha da eskilerden platon,aristo,bacon,spinoza,marx’a katkılarından dolayı çok teşekkür ederim.

Kendimden bahsedecek olursam adım Koray, yolun yarısındayım.

Felsefe.net domaini 10- 12 sene önce forumların çok aktif kullanıldığı zamanlarda imrenerek baktığım, okuyup takip ettiğim güzide bir platformdu, forumlar genel olarak insanların internet alışkanlıklarının yemek alışkanlığı gibi fast food’a benzemesine istinaden eski aktifliğini yitirdi.

Felsefe.Net arşiv niteliğinde bilgilere ve yorumlara sahip kaliteli içeriği silinmeden bu günlere gelmiş, eski aktifliği ve güncelliği olmamasından dolayı konular gerilere düşmüş ve google tarafından internetin arka sokaklarına itilmiştir.

Ben şunu yapmak istiyorum öncelikle, bu vakitten sonra tek bir site ile insanların alışkanlıklarını tekrar eski haline döndürme gibi bir şansımız yok fakat şöyle bir şey yapabiliriz, bu siteyi bir insanın çocukluğundan ölüme kadar olan seviyede felsefe bilgisini arşivleyecek bir portal oluşturabiliriz.

Ansiklopedik bilgileri sitemize eklemek, felsefe nedir sorusundan başlayıp felsefenin tüm dallarını ortaokulda yıllık ödevi için bilgi arayan bir öğrenciden doktora tezi yazacak bir kişiye kaynak referans oluşturacak bilgiler ile donatmak ve Türkiye'nin en büyük felsefe arşivini yaratmak, tabi yine felsefe formumuz bir yan kol olarak tartışma ve paylaşıma açık olacaktır.

Bunun için ben ne yapabilirim ve siz ne yapabilirsiniz.

Öncelikle ben ne yapabilirim;

Mobil optimizasyon yapıp cep telefonundan girenlerin sitemizi daha verimli kullanabilmesini sağlamak öncelikle.

Şuan birçok internet projesi ile uğraşmaktayım, genelde her sektörden Türkçe ve yabancı içerikli otoriter sektörel veya yüksek hitli film sitelerim var, bu sitelerden etkileşim sağlayıp backlink verip sitenin DA/PA değerini yani, page authority, domain authority , sayfa ve domain değerini yükseltebilirim.

Bilmeyenler için basit mantık ile anlatmak gerekirse google diyor ki; eğer yüksek hitli ve sayfa değerleri yüksek aktif siteler kendi sitelerinde sizden bahsederlerse bende sizin sitenizi otorite belirler puanınızı yükseltirim, bu da aramalarda belirli kelimelerde üst sıralarda yer almamıza ve sitemize gelen ziyaretçilerin artmasına sebebiyet verecektir.

Tabi tek kriter bu değil, google içeriklerin daha kaliteli olması adına yazıların özgün olması ve ziyaretçilerin sayfalar arasında dolaşması, kopya içeriklerin olmaması ve Google robotları sayfaya tekrar uğradıklarında yeni bir şey ile karşılaşması gerekiyor, copy paste içerik girmek bize bir katkı sağlamayacaktır.

Sosyal medya sayfalarımız ile dolaylı yoldan aylık 30 milyondan fazla kişiye ulaşabiliyoruz gerek facebook tanıtımları gerek instagram paylaşımları, youtube sayfaları ve tweetler dan destek alarak sitemizin güncel konularda bilinirliğini arttırıp eski o aktif günlerine gelmesini sağlayabiliriz.

Sizden beklentim bu arşivi oluşturmada bana yardım etmeniz, bu portalı yaparken istiyorum ki kendimize felsefe kulübü adı altında bir whatsapp grubu kuralım, yazarlarımızı belirleyelim, yetkileri verelim, isteyen istediği isimde yazar olsun, kategorilerimizi paylaşalım ve içerik girelim.

Öncelikle sitedeki tüm reklamları kaldıracağım, ileride bir reklam alımı olursa bunu kendi içimizde ortaklaşa paylaşabiliriz veya benim önerim burs verebilir, bir okula yardım edebilir, kitap vs toplayıp herhangi bir okulda kütüphane oluşturabiliriz, benim bu site ile akalalı hiçbir ticari beklentim yok.

Süre gelen zamanda 7bin’e yakın üye sayımız mevcut, bir zamanlar sitemize yolları düşmüş bizi unutmuş olabilirler, bu data bizde olduğundan bu projemizi kendilerine mail yolu ile iletip bu oluşumu sağlayabilir, yeni üye yanında eski yazarlarımızı da oluşuma dahil edebiliriz.

Ben inanıyorum ki kısa zaman sonra güzel bir etkileşim yakalayıp kendi aramızda toplanıp eğleneceğimiz ve bunu forumda paylaşacağımız vakitler gelecektir.
Sitenin felsefi konuları ansiklopedik olarak portala ve foruma yazılmasından öte yorumlanabilir bir tarafı olduğu için ekstradan soru cevap kısmı da eklemek istiyorum, bir olguya herkesin bakış açısı farklıdır.
5 yaşında bir oğlum var, isteğim bu domainin yetkisinin ileride ona geçmesi ve bu bilgi arşivini güncel tutması olacaktır.

Benim şuan seo optimasyon uzmanı, yaşamkoçu , kişisel gelişim uzmanı , grafiker , makale yazarlarından oluşan bir kadrom var kendimde girişimci olarak yeni fikir ve görüşlere açığım , onlarda bu siteye büyük katkı sağlayacaklardır.

Önümüzdeki hafta hızlı bir sunucuya siteyi taşıyacağız ve ana kategorileri ve alt kategorileri genişleteceğiz, yenilerini ekleyeceğiz , benim de 10 yıl önce Türkiye ilk 500’de olan bir forum sitem vardı, onun datasını indirip oradaki arşivi de sitemize ekleyip farklı kelimelerde de google da rekabete girmeyi hedeflemekteyim.

Sizin de ekleyip, düzelteceğiniz değerli fikirleriniz var ise hiç çekinmeden bildirebilirsiniz.

Beni alttaki numaradan whatsapp’a ekleyebilirsiniz nickinizi belirtirseniz o şekilde felsefe grubuna ekleyip orada durum değerlendirmesi yapabiliriz.

Sürç i lisan ettiysek affola .
.
Üye birikimi ve üye çekişi önemli. Her tür görüş ve düşüncenin açık temsilinin ve tarafsızlığın çok çok önemli olacağını düşünüyoruz. Gerisi sinerji yakalamakla, birlikte paylaşmak, birlikte öğrenmek denenle ilişkili olacaktır. Felesefe bilgi ve öğreniş kavramıyla birlikte yürüyor ve kişisel merak ve sorgu onu besliyor. Kişinin gelişim ve artma isteği ve istenci. Burada bir toplumsal payda bulunabilir..

Adı felsefe olan bir alana yine ihtiyacı felsefe (ve bilgi paylaşımı) olan uğrar , gözlemler ve içeriyi uygun bulursa girer. Burada özellikle üye profilini ve kişi profilini de gözlemler. Kendi temsilini gözlemler.. Bu önemli.. Yani felsefe kimdeyse (kim bilgi seviyorsa) o gelmeli. Bilgi paylaşmaya açık yürek gelmeli. Öğrenmeye de açık üye gelmeli. En önemlisi bu. Diğeri boş ve olanı döndürür . Altta 800 ziyaretçi yazsada 50-70 üye içerde aktif olsa da...
Her türden insan birikmeli tam bir toplumsal yelpaze olmalı..

Forumların fast food a dönüşmesi dışında sistem denen sinerji birikimini parçalar, orayı troller. Üye birikimi önemli , direnç önemli. Bu tüm forumların başına geldi. Bilgi birikimi ya da sinerji oluşmaya başlarsa parçalayıcı dikkat dağıtıcı bireyselleştirici saldırılar oluşur oluşturulur. Bu sistemsel bir dinamik..
İçerik değil üye ve kişi/ben tartışılıyorsa örneğin ya da içerde dostluk karmaşası varsa...
Üye uzaklaştırma ve ceza kuramları alan için sorunlu enerjiler üretiyor kanaatindeyim... Yani bir biçimde herkesi içsellemenin olanağı aranmalı...
Burada üyelerin dağınık tutumu önemli , gruplaşma varsa önemli. Hangi düşüncenin grubun baskın temsil gördüğü önemli... Birleştirici üye, üst kimlikler önemli. Gözlemciler önemli. Bağımsız yönetim tutum önemli. Yazarı anlamak kendi haline bırakmak ve içsellemek önemli. Bize göre olabildiğine açık yürekli içten hatta ve hatta olabildiğine bağımsız ve serbest dağınık bir yazıma izin vermek bile önemli.. Felsefe ancak böyle gelişim sağlar ve kalıpları yıkar. Kalıplarla değil...

Felsefe sevgisinin kendisinin olması gerekir. Biraz da ilgi... Bu bir alana (alan adına) sahip olmak olarak görülmemeli. Kamusal bir şey işletmek gibi bir refleks ve bilinç sorumluluk taşımalı. Yani bir Anonim ortaklığı bilinci..

Eski hali denilenden daha iyi yerlere gelebilir. Uygun refleks önemli

Bunun için ne yapabilirim deniyor
Hiç bir şey yapmayarak (yani alanı felsefe olmaya bırakarak) çok şey yapılabilir
Çekim üretmek
Uygun refleks bunu üretir...

Felsefe adının google da özel bir tanıma çok bulunmaya ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Bu tekil ziyaretçi ve tıklanmayla ilgili olabilir ancak gelen severse kalır takılır. Sıcak bulursa. Ağır felsefe dediğimiz terminoloji de yoruyor. Yani ulaşılmaz anlaşılmaz yazar kimlikleri gibi bir his vermemeli tabi...

Felsefe ihtiyacı olunca felsefe aramak eczane aramak gibi
Google da felsefe ve forum ifadelerini yanyana getirince topu topu 3 forum çıkıyor çıkmıyor
Yazma ihtiyacı olanda var okuma ihtiyacı olanda ...
Yani içerik ve ortam felsefe olursa ve felsefe üretirse buna uygun birikim oluşur. Üye sınırlanmazsa...
Zaman halleder diye düşünüyorum.
Taşın altına konulan sinerji önemli....

Bunun haricinde
Din ve Siyaset gibi üzerine konuşması zor alanlar üzerine yorum yapılabilir. Bunlar açık konuşulmalı ve her türden görüş eşit temsil görmeli sanırım bilmiyorum ancak özellikle siyaset konuşmak alanı parçalıyor zorlaştırıyor gibi. Siyasetin bir etiği ya da sınırı olabilir emin değilim. Ama yanlılık ve taraflılık yine burayı sınırlar...
Siyaset tatışılırsa üye çoğalır. Dengeli karşıt grup toplanırsa da ..Dengeli karşıtlık güdülürse de. Aynısı dinsel bilgi içinde geçerli..

Öğrenmek isteyen gelmeli bunu anlamalıyız..
Buna dair çekim üretmeli.
Felsefe her ne pahasına olursa olsun öğrenmektir öğrenimdir.
Felsefe bir çok yaşamı ve biçimi tedirgin edici bir güçtür. Öğrenme bazen yıkımsaldır ve değişimseldir. Bazen kişisel bir öyküm ve yaşamsal bilgisel birikimim var sananların ellerinde bir hiç kalır ve onlara yepyeni bir şey verir felsefe...
Tersine dirençli bir üye birikmesi aynıyı ve statiği kovalar döndürür sadece. Sürekli yenilenme ve gelişim istenci olmalı. Kaynaşma paylaşım istenci olan üye birkimini çekmeli...
Felsefe çok bilenlerin boş koltuğu, Diyojenin Fıçısı...

Felsefe her an üretilir ve canlı üretilmelidir. Aktif ve katılımcı üretilmelidir. Ansiklopedik olanı aşabiliriz. Halihazırda burada üretilmiş üretim ve içerik belki de ansiklopedik olanı ve felsefe tarihini zaten aşıyor da olabilir. Kendi sinerjisini ve etkileşimini taşır.
Bu göz ardı edilmemeli. Gelecekte de bu olabilir...

Dinsel siyasi tarafsızlık çok önemli ve Tanrı kavramının açıktan yerilmesi Monoteizmin çok serbest ve açık eleştirilmesi hatta bence Felsefe Tapınağına girince Tanrıya sen dışarıda kal bekle demenin öneminin anlaşılmış olması önemli....
Sinerji, kaynaşım, etkileşim, paylaşım gibi kavramlar önemli. Çok seslilik önemli...
Ancak ansiklopedi kavramında söyleneni anlıyorum ama buraya bir kerelik bir yanıt almaya aramaya gelen kaç kişi kalır bilmiyorum. Tabi ki içerik zenginleştirilmeli...
Siyasi sosyolojik bir çok arama var google da..

Ona bakarsak
hayatın anlamı nedir? Tanrı var mı? Biz kimiz? Vb. Gibi örnek aramalarda üst sırada çıkmalı.

Ben yine de hedefi ve bizzat araması felsefe kavramı olan üyenin çekişi/ çekilişini önemli ve öncelik olarak buluyorum..

Felsefe yeşermesi için şunu net söyleyebilirim. Etnisite ayrımı olmamalı ve bir grubu yansıtmamalı. Yani bir baskın görüş ve grup ya da hayat ideoloji biçimi farketmez. Üye kimliklerinde bölünmüşlükler farklı fikirler tabi ki olabilir ancak alana hakimiyet ve baskınlık anlamında, genel temsil anlamında , gruplaşmış ideoloji anlamında ya da yönetimi temsil eden görüş anlamında hiç bir sosyolojik fark ve baskınlık ve ayrım sezilmemeli kanaatindeyiz...
Bu üye birkimini ve sosyolojik felsefeyi sağlar ve çeker..

Toplumsal her katmandan üye çekimi yapmak gibi bir refleks önemli...

Felsefe adı özgür bir ad olarak görülür. Kendi sınırlanmazsa yani aslında hiç bir şey yapılmazsa ve işler akışına bırakılırsa doğal çekim bunu yani doğal bir faunayı ve kaynaşımı üretir ..zamanla...
Yani
Ne kadar az müdahale ve taraflılık ve kişiyi ne kadar çok kendi haline/doğallığına bırakma ve serbestleştirme o kadar felsefe bizce...
Bir gruba kişiye biçim verilmeye kalkıldığnda bir düşünceye üstünlük sağlanmaya çalışıldığında ve dayatma oluştuğunda ve kişiyi yönlemeye çalışıldığında orada çatışmacı enerjiler oluşur. Burada nir düşüncenin temsil sorunu ve sınırlanması varsa bu da kendi içinde bir sınırlama oluşturur ve tüm bir kuşak ve yelpazeyi içine katamaz demektir.. Doğa tüm renklerdir ve tüm acı ve karmaşalardır.. Burada iyi bir taban var...

Bana soruyorsanız çocuğunuza büyük bir miras bırakıyorsunuz
Bana sorulacak olursa Sevgili Nokta benim karalama defterine attığım karalamalar bile Marx'ın elyazmalarından değersiz değil ve çöp değil ...bunu unutmayın. Ticari değeri de öyle görülürse belki vardır .
Bir gün siz de satmayın.derim. Nesillere miras bırakalım..

Bazen öyle görülmeyenler böyledir..
Burada bir tarih yatıyor...
Etkileşimsel üretimlerdir. Zihinsel belleklerdir, canlı etkileşimsel üretimlerdir..
Bugün felsefe olarak görülmeyen çok şey yarın bugün felsefe olarak görülebilir.
Bir çoğumuz kimimiz yıllaryılı ruhunu vicdanını buralara taşıdı getirdi bulundurdu ya da düşüncelerini buraya astı.. Yıllaryılı bir etkileşim oluştu ve çoğumuz bilgi için buradaydık...
Sosyolojik etkileşimlerdir temaslardır. Gerçek belleklerdir... Geleceğin vicdanında sosyolojik değeri var ya da olmalı buranın... Bir gün bunlar felsefe kitaplarından daha değerli olabilir. Belki de bugünlerde anlaşılmıyordur....

Türkçenin kendiyle üretilmiş bu dille saf üretilmiş içerik var. Dili kırıp, yırtıp atmış, dili ve bilinci çarpıtmış ve kırmış adeta dil içine dil açmış (dili yeniden açmış) cümleler, dili evirmiş aşmış bilişler ve yapısallar var. Büyük bir dil bellek hazinesi de... Koruyun derim...

Biz diğer arkadaşlara da anlattık kıymeti pahabiçilmez...
Türkçe üretilmiş felsefe içeriği var ve zengin bir içerik. Serbest Ontolojiye temas eden ciddi bir içerik var. İyi arşivleyelim koruyalım derim. Biraz karmaşık olabilir ancak bu dilde üretilmiş zengin felsefe. Bu karmaşıklıklar ayrıştırılabilir.

Burada Türkçe denilenin gücü ve özgün yeni biçimleri var... Bunu unutmayın. Dilsel mantığa temas eden ilginç bir literatür..

Türkçe gerçek bir ontoloji içeriği...
Değeri pahabiçilmez....

Yolunuz açık olsun...

Son düzenleme:

Ay

Meraklı Üye
Yeni Üye
Muvaffakiyetler diliyorum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu arada yukarıdaki yazımıza redaksiyon düzenleme ve eklemeler yaptık.
Hiç bir şey yapmamaktan kastımızı bu linkte açtık

http://www.felsefe.net/kimdir/72077-masanobu-fukuoka-kimdir.html

Hiç bir şey yapmamaktan kastımız tabi ki hiç bir şey yapmamak değildir. Ayrıca yukarıda sunulan google da sitenin bulunmasını kolaylaştırıcı girişimleri ya da yayımcı reklamcı çabaları ve diğer çabaları da bir eleştirme değildir.. İşleri doğal oluruna bırakma serbestleştirme fikridir. Alanı olabildiğine doğallaştırmak, özgürleştirmek, açıklaştırmak, genişletmek ve serbestleştirmektir.. Zorlama üretmemek ve bir şeylerin kendiliğinden doğalca olmasına geçit vermektir.
Daha da açığı, hormonsuz, gübresiz doğal organik felsefeye geçit vermek ve fauna çeşitliliği için biyo botanik çeşitlemesine geçit veriştir.
İçerisi botanik bir bahçe gibi görülürse örneğin ne kadar uyumlu çeşit/tür birarada oluşabilen çeşitlilik varlıklaştırabilirsek o kadar ileri gideriz. O kadar ziyaretçimiz olur
O kadar zengin bir mikro faunamız olur...

Bir felsefe yağmur ormanı düşünelim...
Doğal bir çeşitliliğin ve sınırlamamanın mutlak önemini vurguluyoruz çünkü köklerini kestiklerimiz yeniden bitiyor.

Bura felsefe ormanıysa ya da olacaksa ve olmak istiyorsa istediklerimizi bitiremeyiz (ekmemeliyiz) anlamında. Serbest doğal çeşitliliğin yansıyımına izin vermeliyiz.. Dışarıdaki özgür ve kısık seslerin suskun düşüncelerin de içeri yansımasına izin vermeliyiz...

Doğaya müdahale ettikçe onu bozuyoruz. Biz bunu burada ve bir çok yerde yaşadık. Tepki görmeksizin serbest düşünce açabilecek bir noktaya gelebilmek ya da yakınlaşabilmek için bir çok dağınıklık ve savrukluk ürettik yaşadık yaşattık..
Umarım tekrarlanmaz...
Sesler sözler düşünceler özgürdür
Vicdan özgürdür
Bunlar çıplak ve yalın olarak alana yansımalıdır...
Umarım öyle olur...
Bir ses diğerini kısmaya çalıştığında bu fauna bozulur bunu anlatmak istedim...

-----

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
Ve yaşamak bir orman gibi kardeşçesine

Tekrar Saygılar

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Merhaba Arkadaşlar;

isteyen istediği isimde yazar olsun, kategorilerimizi paylaşalım ve içerik girelim.

.

Değerli epoché ' nin bir böyle bir önerisi var ya da olmuştu....

İÇ LİNK
http://www.felsefe.net/istekler-ampamp-oneriler/75785-forum-kategorileri-hakkinda.html

Son düzenleme:

Cry

Üye
Felsefe.NET
Tekrardan Merhaba Arkadaşlar;

İyi temennileriniz için çok teşekkür ederim, bende uzun yıllar forumlarda yazılar yazdım , bazen 10 15 sene önce yazdığım bir yazımı görünce gözlerim yaşarıyor ve o anı hatırlayabiliyorum , [MENTION=4591]sanalmanik[/MENTION] söylediğine katılıyorum , burada bir hazine yatıyor , bizler forumda sadece bir kişiye kendi görüşünü belirtmek veya dikte etmek için onlarca referans verdiği eminim ki saatlerce düşünüp yazdığı postlar var , bunun bilincindeyim ve koruyacağımı düşünüyorum , ben yine belki 15 - 16 sene önce ilk ateistforum'a üye olduğumda hiç bir şey bilmiyordum felsefeye ve felsefe yapmaya dair hatta orada hacı nickli bir kişi vardı hala hatırlarım, uzun okumalar , tartışmalar , kişilik değişimleri , dinler , aile baskısı , hepsinden kurtulunca gerçekten bir satori yaşadım , ve gerçekten bir şey bilmediğimin farkına vardım , ben istiyorum ki sorgulamaya başlamak isteyen herkes gelip buradan faydalansın , kendisini bulacağı bilgileri alsın , aynaya bakıp kimsin sorusunu kendine sorabilen 15 yaşında ergenler buraya doluşsun , ölüm döşeğinde bile okumaya aç olan biri gelip hayatın anlamını burada arayabilsin.

Forumda her renk ve zıtlığa yer olması taraftarıyım , insanların bazen üste çıkmak için çabalayıp ufak bir göndermeye takılıp bunun sakince üstesinden gelemeyip karşısındaki kişilere hakaretler ettiğinin ve çok sinirlendiğinin farkındayım , bunlar olacaktır , ben de bir konuda tartışırken tüm savlarımı çürütüp beni *** edecek veya ikna olabileceğim zamanları iple çekiyorum , ama bizim bir çizgimiz olmak zorunda , fakat her ne olursa olsun o kişinin emeklerini hiçe sayıp anlık bir tartışmadan dolayı banlama veya uzaklaştırma olmayacaktır , bununla alakalı bir argo sınırlaması belirleriz , herkes kendinden sorumludur , var ise kişilik haklarına bir saygısızlık , hakaret , kişi gider karşısındakine dava açar , bizim burada savcı rolü oynamamıza gerek yok , sadece küfür ve dışarıdan kötü gözükecek kelimelere müdahalemiz olabilir , veya siyasi durumlardan dolayı kişileri ve kendimizi korumak için bazı adımlar atabiliriz onun dısında şikayet bölümünde konu tartışılır bir karara bağlanır , eğer keyfi kararlar vereceksek orwell’in distopyasına döner buralar, ama ben lenon’un imagine şarkısındaki ütopyayı hayal ediyorum,

Google; bizim gibi düşünen ve düşündüğü şeyi aradığında sayfalarımız güncellenmediği için bize ulaşamayan yüzlerce,binlerce kişiyle dolu, forumda 76 bin konu 150 bin mesaj var , hepsi google’da indexlenmiş durumda fakat arka sayfalarda çoğu , daha özgün başlıklar açıp farklı kelimeler kullanıp bunu yıkıp üste çıkabiliriz.

Biz stratejik olarak bazı dokunuşlar yapacağız, belki bir çoğunuzun hoşuna gitmeyecektir fakat bir yükselme yakalayacaksak bunu yapmak zorundayız.

Örnek vermek gerekirse içinde felsefe ile alakalı arama geçen kelimeleri algoritmaya sokup sayfamıza ziyaretçi çekmemiz gerekecek o yüzden son 3 ayda en cok aranan; 10.sınıf felsefe kitabı cevapları, 10.sınıf 1.dönem yazılı soruları gibi direkt hit almaya yönelik seo odaklı çalışmalar yapacağız, bu bizim kalitemizi bozmayacak çünkü o bilgiyi arayan kişi değil hedeflediğimiz , o bilgiyi alıp gidecek, fakat hedeflediğimize ulaşmak için ona ihtiyacımız var.

Yakın zamanda yeni kategoriler ekleyip, temayı daha kolay kullanılabilir ve işimizi kolaylaştıracak eklentiler ekleyerek daha işlevsel hale getirmeye çalışacağız, hepinize şimdiden katkılarından dolayı teşekkür ederim.

[MENTION=4591]sanalmanik[/MENTION] uzun yazınız , görüş ve önerilerinizi büyük bir keyif ile okudum , ilgi ve alakanız için teşekkür ederim , aslında bu formu ben'leştirip kişilere buraya sağladığı katkılardan dolayı kendi adıma teşekkür etmek istemiyorum , çünkü büyültmek istediğim şey kendim için istediğim birşey değil,beyni bilgiye aç insanların birbirini bulması , ve onları doyuracak bilgi en ateşli sexten en güzel yemekten daha lezzetlidir ve akılda kalıcıdır.

[MENTION=6111]epoché[/MENTION] arkadaşımızın görüşünü göz onunde bulunduracağım.

@üstünkişi ; ekşisozluk formatına benzer bir felsefe sözlüğü oluşturabiliriz , ekşi şeyler için güncel bir yazar kadrosu olursa dediğiniz harika bir fikir.

[MENTION=6517]Lefty[/MENTION] biz burada olacağız bir düşünürün de dediği gibi: biz burdayız. Buraya gelmiştik. Biz de buraya birilerinin özellikle de yeni birilerinin özellikle de burayı güzelleştirecek, güzelleştirebileceğini söyleyen/söyleyebilen birilerinin gelmesini umuyoruz ve bekliyoruz...

[MENTION=6360]ihaveanidea[/MENTION] teşekkür ederim , umarım hep beraber daha güzel bir yer yaratırız.

[MENTION=6572]Ay[/MENTION] teşekkür ederim.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Forumda her renk ve zıtlığa yer olması taraftarıyım , insanların bazen üste çıkmak için çabalayıp ufak bir göndermeye takılıp bunun sakince üstesinden gelemeyip karşısındaki kişilere hakaretler ettiğinin ve çok sinirlendiğinin farkındayım , bunlar olacaktır , ben de bir konuda tartışırken tüm savlarımı çürütüp beni ... edecek veya ikna olabileceğim zamanları iple çekiyorum , ama bizim bir çizgimiz olmak zorunda , fakat her ne olursa olsun o kişinin emeklerini hiçe sayıp anlık bir tartışmadan dolayı banlama veya uzaklaştırma olmayacaktır , bununla alakalı bir argo sınırlaması belirleriz , herkes kendinden sorumludur , var ise kişilik haklarına bir saygısızlık , hakaret , kişi gider karşısındakine dava açar , bizim burada savcı rolü oynamamıza gerek yok , sadece küfür ve dışarıdan kötü gözükecek kelimelere müdahalemiz olabilir , veya siyasi durumlardan dolayı kişileri ve kendimizi korumak için bazı adımlar atabiliriz onun dısında şikayet bölümünde konu tartışılır bir karara bağlanır , eğer

Gerçekten bireysel bir şey değildi. Kim gelirse ve sorulacak olursa aynı şeyi ve temenniyi muhtemelen birebir yazacaktım. Kendi hislerimi yazdım. Daha önce ya da geçmişte de belki yakın şeyleri dile getirmişizdir.

Ben de şahsım adına son 6-7 yılda 6-7 ayrı forumda bulundum. Kişilik çatışmaları gördüm. Kapıdan kovulup bacadan girenleri gördük. 3 ay sonra dayanamayınca yeni nick alanları, alana küskün gidenleri gördük. Kendini alana ait hissedenleri ya da bireysel çatışma ve yakınmasını çözmeden ve kişisel derdini kavga ya da barışık çözmeden çekip gidemeyişi ve arada kalışları gördük. Bir gece de 5 nick alıp tüm üyelerin özel mesaj kutularını küfür yağmuruna tutanları gördük. Kapanan, dağılan ya da siyaset ve din tartışması kıskacına takılan 2-3 üyenin kavga ettiği durduğu forumları gördüm. Tüm bu çatışmaları izledik. Ben tüm bu gözlemlerede dair olarak herkesi olabildiğine içsellemek dedim...
Umarım özgürlükçü çok profilli bir denge sağlanır ve umarım özgürlükçü yenilikçi güzel bir alan olur...

İşin aslı ben de felsefeyle buralarda tanıştım ve yaza çize kendimce öğrenmeyi deniyorum...

Saygıyla...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

ben istiyorum ki sorgulamaya başlamak isteyen herkes gelip buradan faydalansın , kendisini bulacağı bilgileri alsın, aynaya bakıp kimsin sorusunu kendine sorabilen 15 yaşında ergenler buraya doluşsun , ölüm döşeğinde bile okumaya aç olan biri gelip hayatın anlamını burada arayabilsin.

Forumda her renk ve zıtlığa yer olması taraftarıyım, insanların bazen üste çıkmak için çabalayıp ufak bir göndermeye takılıp bunun sakince üstesinden gelemeyip karşısındaki kişilere hakaretler ettiğinin ve çok sinirlendiğinin farkındayım , bunlar olacaktır , ben de bir konuda tartışırken tüm savlarımı çürütüp beni *** edecek veya ikna olabileceğim zamanları iple çekiyorum , ama bizim bir çizgimiz olmak zorunda, fakat her ne olursa olsun o kişinin emeklerini hiçe sayıp anlık bir tartışmadan dolayı banlama veya uzaklaştırma olmayacaktır , bununla alakalı bir argo sınırlaması belirleriz , herkes kendinden sorumludur , var ise kişilik haklarına bir saygısızlık , hakaret , kişi gider karşısındakine dava açar , bizim burada savcı rolü oynamamıza gerek yok , sadece küfür ve dışarıdan kötü gözükecek kelimelere müdahalemiz olabilir , veya siyasi durumlardan dolayı kişileri ve kendimizi korumak için bazı adımlar atabiliriz onun dısında şikayet bölümünde konu tartışılır bir karara bağlanır , eğer keyfi kararlar vereceksek orwell’in distopyasına döner buralar, ama ben lenon’un imagine şarkısındaki ütopyayı hayal ediyorum,

Yakın zamanda yeni kategoriler ekleyip, temayı daha kolay kullanılabilir ve işimizi kolaylaştıracak eklentiler ekleyerek daha işlevsel hale getirmeye çalışacağız, hepinize şimdiden katkılarından dolayı teşekkür ederim.

[MENTION=6517]Lefty[/MENTION] biz burada olacağız bir düşünürün de dediği gibi: biz burdayız. Buraya gelmiştik. Biz de buraya birilerinin özellikle de yeni birilerinin özellikle de burayı güzelleştirecek, güzelleştirebileceğini söyleyen/söyleyebilen birilerinin gelmesini umuyoruz ve bekliyoruz...

Umarım özgürlükçü çok profilli bir denge sağlanır ve umarım özgürlükçü yenilikçi güzel bir alan olur...

Görüşlerinize katılıyorum.

Benim yoğunluğum ara ara artar ve sonra normale döner, yakın zamanda daha aktif olmayı başarabileceğimi ümit ediyorum.

SEO çalışması sizin uzmanlık alanınız olduğuna göre bizlerin beğenmemek gibi bir lüksü olamaz, sonuçta herkesin hedeflediği sitenin felsefi çizgisi bozulmadan çok daha iyi yerlere gelmesi ve katılım oranın artmasıdır.

Felsefi bir sitede tabii ki her görüşten insan olacak ve ciddi eleştiriler yapılacaktır. Sizin de ifade ettiğiniz üzere, bu aşamada herkesin kendi sınırını çizebilecek bilinçte olması da gerekiyor ki ortam çok fazla gerilmesin ancak gerilirse de küsüp gitmemek gerekiyor. Sonuçta kimse kimseye üstünlük sağlamak adına görüş bildirmiyor, amaç sadece kendi bildiklerini paylaşmak veya tartışmaya açmaktır.

Üyeler arası gerginliğin en önemli sebebi farklı görüşlere tahammülsüzlüktür ve bu durum tüm katılımcılar tarafından aşılabilirse herkesin zevk alacağı bir tartışma ortamı yaratmak mümkün olacaktır diye düşünmekteyim.

Yeni gelen arkadaşlar da çekimser kalmasın ve ne konuda yazmak istiyorlarsa yazsınlar. Paylaşımlarına eleştiri yapılması, kendilerini kötü hissetmelerine sebep olmamalıdır.

Son düzenleme:

X

FAdmin
Onursal Üye
Hayirli olsun, Allah utandirmasin. :)

MuratK

Felsefe.net
Yeni Üye
Kolay gelsin arkadaslar.

Site genel forum havasindan çıkartılıp yeniden felsefe sitesine çevrilecek şekilde kategori düzenlemesi yapilmalidir. Felsefe çok geri planda kalmis gorunuyor. Ateist forumdaki ateist cafe gibi bir felsefe cafe acilip felsefe ile alakasi olmayan oyunlar, fallar, magazin gibi basliklar o bölümde toplanabilir. Site görüntü olarak çok karisik duruyor.

Cry

Üye
Felsefe.NET
Merhaba Arkadaşlar ;

Yapılandırma başladı , öncelikle eski vbulletin sistemi yerine mobil uyumlu xenforo teması geldi , yakında anasayfa portal şekline dönüşüp anasayfada felsefe ile alakalı bilgilere ulaşılabilecek , soru cevap kısmı ve felsefe sözlüğümüz olacak.

Ana sayfa üst genel başlıkları belirlemek adına bana yardımcı olabilecekler olursa çok sevinirim , Yazar kısmımızda olacak öncelikle isteyen herkes kendi düşüncelerini fikirlerini yazabilir.

Bana anasayfa portal'da yardımcı olabilmek adına fikirlerinizi iletirseniz sevinirim isterseniz başlık altı isterseniz özel mesaj, anabaşlık altbaşlık , şu olsun bu olmasın diye belirtirseniz sevinirim.

ben henüz kendi içinde kategori oluşturmadım , bazı başlıklar mükerrer geçebilir tam ne olarak ekleyeceğimi bilmediğim için.

• felsefeye giriş
  • filozoflar
  • mitoloji
  • bilim
  • kültür
  • sanat
  • multimedia / felsefe kitapları ve incelemeleri / videoları / karikatur / sozler / aforizma / metinler / sinema
  • yazarlar
  • felsefe disiplinleri
  • felsefe yaklaşımları
  • felsefe akımları
  • felsefe hakkında
  • felsefe ders notları / öğretmenler için / oğrenciler için
  • felsefe sozlugu
  • felsefe soru cevap

Coldman

C.technical analyst fancier
FS - Yönetici
Onursal Üye
Üniversite Bölümü
https://www.Felsefe.net
selamlar, düşünceleriniz için de, sahsen en cok cezbeden kısmı şu oldu "
Öncelikle sitedeki tüm reklamları kaldıracağım, ileride bir reklam alımı olursa bunu kendi içimizde ortaklaşa paylaşabiliriz veya benim önerim burs verebilir, bir okula yardım edebilir, kitap vs toplayıp herhangi bir okulda kütüphane oluşturabiliriz, benim bu site ile akalalı hiçbir ticari beklentim yok." gerçekten taktir edilesi birşey. malum günümüzde bir çok kurum kuruluş bağışlarla ayakta durabiliyor. tebrik ederim.

Sözlük olabilir de illa bir yere benzemek zorunda değil bence, burda bir tarz oluşturulabilir.

başarılar.

Ü

Üye silindi 3937

Ziyaretçi
Forum işlevselliği yavaş yavaş oturacaktır. Kategoriler için @Deep Rumuz'lu arkadaşa ulaşabilirseniz, o ilgilenicektir.

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Xenforo altyapısına hala alışamamış olmakla beraber forumumuzda ciddi anlamda değişimler yaşandığına şahit oluyorum ve oluyoruz.

Ben bu değişimler yaşanırken yöneticilerden bir konu hakkında ricada bulunmak istiyorum.

Herhangi bir başlıktan bağımsız bir "kitaplar" başlığının varlığını öneriyorum.

İnsanlar roman, hikaye, dergi, almanak... her ne olursa olsun okumalılar. Çünkü iyi insanların bizimle yarattıkları birkaç karakter vasıtasıyla düşüncelerini aktarmalarının tek ve en iyi yolu kitaplardır.

Ümitlerimizin, anılarımız olmaları dileğiyle.

Ü

Üye silindi 3937

Ziyaretçi
Xenforo altyapısına hala alışamamış olmakla beraber forumumuzda ciddi anlamda değişimler yaşandığına şahit oluyorum ve oluyoruz.

Ben bu değişimler yaşanırken yöneticilerden bir konu hakkında ricada bulunmak istiyorum.

Herhangi bir başlıktan bağımsız bir "kitaplar" başlığının varlığını öneriyorum.

İnsanlar roman, hikaye, dergi, almanak... her ne olursa olsun okumalılar. Çünkü iyi insanların bizimle yarattıkları birkaç karakter vasıtasıyla düşüncelerini aktarmalarının tek ve en iyi yolu kitaplardır.

Ümitlerimizin, anılarımız olmaları dileğiyle.

Tabi şöyle birşey yapmayı denedim, direk Kitap Klübü olarak kategoriyi baz alıp, alt kategorisini aktif bıraktım, İçine Önek ekleyerek, aşağıdaki resimdeki gibi görünmesini sağladım. Umarım yanlış anlamamışımdır, istediğinizi

Ekli dosyalar

• kitap.png
    kitap.png
    26.2 KB ·
    Görüntüleme: 8

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Hayirli olsun basarilar.

Forum altyapisinin Xenforo seciminin bir nedeni var mi?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar